Norimberský proces - Yves Simoneau
Norimberský proces
4,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Norimberský proces

  Výrobca
  Hollywood, 1961
  Réžia

  Je máj 1945 a Nemecko leží v troskách, porazenej po bezpodmienečné kapituláciu pred Spojencami. Hitler spáchal samovraždu v berlínskom bunkri a celý svet volá po spravodlivosti. Pokuse o vyrovnanie sa s nacistickými zločinmi sa ujal americký sudca Robert.

  Čítaj viac

  4,99 €

  Posielame do 8 dní

  Odporúčané tituly a kolekcie

  4,99 €

  Viac o titule

  Je máj 1945 a Nemecko leží v troskách, porazenej po bezpodmienečné kapituláciu pred Spojencami. Hitler spáchal samovraždu v berlínskom bunkri a celý svet volá po spravodlivosti. Pokuse o vyrovnanie sa s nacistickými zločinmi sa ujal americký sudca Robert Jackson, ktorý zostavil Medzinárodný vojnový tribunál v Norimbergu. Právny základ mu dala tzv Londýnska charta Spojencov, podľa ktorej má tribunál právo "obvineného, ktorý bol vyhlásený za vinného, odsúdiť na smrť alebo k inému trestu, ktorý by považoval za spravodlivý". Úlohou tribunálu bolo súdiť a potrestať zločiny proti mieru, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Súdeniu bolo 22 hlavných vojnových zločincov, členov vlády a vrchného velenia nemeckej nacistickej armády a 7 organizácií. Celý proces od príprav súdnej siene a stohov materiálov ako podkladov k obžalobám v rozstříleném Norimbergu v lete a na jeseň roku 1945 až po záverečný ortieľ v októbri 1946 ukazuje film očami hlavného amerického žalobcu Roberta Jacksona a říšského maršála Hermanna Goring. Ten sa najprv pokúša ovládnuť priebeh súdu, ale pod ťarchou výpovede obetí, ktoré prežili, nakoniec aj pod ťarchou faktických čísiel a najmä po zhliadnutí dokumentárnych záberov z koncentračných táborov, ktoré usvědčují nacistickej pohlaváry z hyenismu, postupne stráca kredit aj medzi svojimi souputníky. Mení sa aj pôvodnú pozíciu sudcu Jacksona, ktorý v rozpore s názorom ruského žalobcu Nikitičenka spočiatku odmieta popravy. Po viac ako 300 dňoch rokovaní, s 5500 dokumenty a 200.000 čestným vyhlásením, vynesie Norimberský tribunál 1. októbra 1946 dvanásť rozsudkov smrti, sedem trestov odňatia slobody a tri oslobodili viny. Sám Goring 16. októbra 1946 niekoľko hodín pred popravou spácha vo svojej cele samovraždu. Dvojdielny kanadský film Norimberský proces prevzal niekoľko dialógov priamo zo zápisu súdneho konania a je nielen fascinujúce rekonštrukciou najvýznamnejšieho a bezprecedentního súdneho procesu 20. storočia, ale nahlíží i do zákulisia politických a osobných záujmov, z ktorých už vtedy - tesne po svetovej katastrofe - bolo zrejmé budúce delenie sveta na dva protiľahlé tábory. Pôvodné zábery z koncentračných táborov sú úplne autentické a ani po viac ako pol storočia nestratili nič zo svojej otřesnosti.
  Čítaj viac
  Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
  Dajte nám o tom vedieť.

  Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

  Originálny názov
  Nuremberg
  Dĺžka
  180 min.
   
  DVD obal
  Dabing
  český 5.1, anglický 5.1
  Titulky
  české
  Naše katalógové číslo
  67468

  Recenzie

  Ako sa vám páčil film?

  4,9 / 5

  11 hodnotení

  10
  1
  0
  0
  0

  Slavomír Fulop
  27.1.2010
  Norimbersky proces
  ...dobre podany film na tie casy,kedy sa tocil,dobre obsadenie hercov a Brian Cox to zvladol,myslim si na jednotku je to HEREC,ktory vraza pod kozu toho co hraje,mimochodom pripomina mi tam nasho jedneho politika,ale to uz necham na Vas:)prijemne pozeranie Čítaj viac

  „Knihy sú nemí učitelia.“

  Aulus Gellius