Zúfalé postavy - Paula Fox
Zúfalé postavy
12,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zúfalé postavy

Vydavateľstvo
Inaque, 2019
140 strán
2 hodiny čítania

Otto a Sophie Bentwoodovci žijú v meniacej sa štvrti newyorského Brooklynu. Práve si zariadili nerezovú kuchyňu a na chodníku pred domom parkuje ich Mercedes. Potom čo Sophie uhryzne pravdepodobne besná túlavá mačka, ktorú kŕmi, manželov začnú stretať... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 8,90 €

Otto a Sophie Bentwoodovci žijú v meniacej sa štvrti newyorského Brooklynu. Práve si zariadili nerezovú kuchyňu a na chodníku pred domom parkuje ich Mercedes. Potom čo Sophie uhryzne pravdepodobne besná túlavá mačka, ktorú kŕmi, manželov začnú stretať... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 8,90 €
12,99 €
Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Otto a Sophie Bentwoodovci žijú v meniacej sa štvrti newyorského Brooklynu. Práve si zariadili nerezovú kuchyňu a na chodníku pred domom parkuje ich Mercedes. Potom čo Sophie uhryzne pravdepodobne besná túlavá mačka, ktorú kŕmi, manželov začnú stretať malé zlovestné nešťastia, odhaľujúce praskliny v ich vzťahu a v rozpadávajúcej sa spoločnosti.
Novela Zúfalé postavy vyšla prvýkrát v sedemdesiatych rokoch a kritika ju označila za jedno z najvýraznejších diel povojnovej americkej literatúry a prirovnala ju k románom ako Fitzgeraldov Veľký Gatsby či Ani deň! od Saula Bellowa.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
Posielame do piatich dní
12,99 €

E-knihy a audioknihy

Ihneď na stiahnutie
PDF
EPUB
MOBI
8,90 €
Ďalšie
Kúpte spolu
25,98 €
Originálny názov
Desperate Characters
140 strán
2 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×207 mm
Hmotnosť
311 g
ISBN
9788082070418
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
667829
Štýl
napínavý, tragický, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Pôvod
Spojené štáty
Vydavateľstvo
Inaque
Pre koho
pre ženy

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

10 hodnotení

3
3
5
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie Martinusákov

Príbeh o žene, ktorú pohryzla mačka. Týždeň sa obáva besnoty, pričom jej manžel, konzervatívny právnik, čelí zániku svojej kariéry kvôli svojmu liberálnemu partnerovi.
Na niekoľkých stranách táto malá kniha zdôrazňuje trhliny v politike, manželstve a ľuďoch. V mojom srdci sa mnohokrát objavil pocit radosti, najmä keď som čítal dokonale rozkvitnuté vety, napätie a paranoju (vyvolanú možno besnotou). Radosť vyvolala taktiež skutočnosť, že som čítal o niekom, kto bol vo svojom živote najchytrejším človekom v každej miestnosti. Pri čítaní sa dalo cítiť zúfalstvo, zúfalstvo ľudí, ktorých udusilo to, čo ich živí. Sú zdesení, keď vidia, ako sa okolo nich rozpadá ich krehký svet, cítia sa bezmocní, ale zároveň im niečo bráni, aby to zmenili. Vďaka Bohu že sa táto kniha, ktorá bola už niekoľko rokov mimo tlače, dožila a dočkala slovenského prekladu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

27
14.3.2021
Mňa osobně kniha neoslovila. Stále som čakala niečo viac od deja a postáv. Ja sama som sa nakoniec stala zúfalou postavou. Možno práve to bol cieľ autorky, vykresliť v nás zúfalé postavy. Až po prečítaní knihy som sa dozvedela ako dávno bola kniha napísaná, preto to hodnotím veľmi pozitívne. Akoby sa všetko odohrávalo aj túto dobu. Čítať viac
12

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Zet
9.10.2020
Paula Fox nás zavedie do newyorského Brooklynu kdesi na prelome 60-tych a 70-tych rokov, priamo do pomerne luxusnej obývačky Sophie a Otta Bentwoodovcov. Bezdetní štyridsiatnici si zariadili život podľa svojich predstáv, stačí ale jediná nepríjemnosť a fasáda sa začne rúcať. Tá nepríjemnosť totiž nie je maličkosť - Sopie pohryzie túlavý kocúr, ktorého v návale nehy kŕmi a nevyzerá to ani trochu dobre. Ani na druhý deň, ani na ten ďalší. Napriek tomu Sophie tvrdohlavo odmieta návštevu lekára a jej manžel, pomerne chladný právnik, sa tiež nemá k riešeniu zjavného problému... pretože má plnú hlavu iného. A tak vzťah Bentwoodovcov pomaly kopíruje vývoj Sophiinej rany, hoci ani jeden z nich nič nepovie, nepomenuje to, ba zrejme si to ani poriadne neuvedomuje.
Do manželstva, ktoré vyzerá rovnako dokonalo ako hniezdočko Bentwoodovcov, akoby vpustením kocúra z ulice začala presakovať aj špina sveta za dverami, ktorú s rastúcim znechutením dlhodobo vníma najmä Otto.

Áno, tieto dve postavy boli skutočne zúfalé. De facto ich tam takých bolo viac. Ale našli sa kapitoly, v ktorých som mala hlboké pochopenie pre ich prežívanie a situácie. Napriek tomu som mala zúfalý pocit, že písanie Pauly Fox je pre mňa často akési... disharmonické? Pocit, akoby som skôr sledovala divadelné predstavenie by mi vôbec neprekážal, ale dianie na pomyselnom javisku na mňa chvíľami pôsobilo značne bizarne.
Zúfalé postavy tak, žiaľ, zostávajú pre mňa knihou, v ktorej boli pekné myšlienky a ktorú by som rozhodne označila za zaujímavú, avšak vo mne napriek všetkému zanechala pocit akéhosi chaosu a sklamaných očakávaní.
Čítať viac
15
22.9.2020
Definícia zúfalosti
Paula Fox vystihla zúfalosť dokonale. Každá jedna postava je zúfalá svojím vlastným spôsobom, čelí a oddáva sa svojmu strachu. Všetko odštartuje, keď Sophie (hlavnú postavu) pokúše kocúr a začne sa obávať besnoty. Prehodnocuje svoj život, uvažuje, či vôbec niekedy dospela či dospeje. Od tejto chvíle to ide ako na horskej dráhe. A to sa týka všetkých postáv. Ide o veľmi zaujímavý počin, ktorý budete mať rýchlo za sebou, ale rovnako rýchlo naň aj zabudnete. Čítať viac
shiloh
4.3.2020
Podnetne citanie
Aj nedokoncene myslienky maju svoje caro a podnecuju citatela aby sa viac zamyslal. Malicherna Sofie ma velakrat donutila spytat sa samej seba, ako to mam ja. Čítať viac
29
12.2.2020
Overený nákup
ZÚFALÉ POSTAVY - Paula Fox
Potavy tejto minimalistické prózy sú miestami naozaj zúfalé, miestami nahnevané a občas bezradné.
V popredí sa odvíja príbeh Bentwoodovcov - bezdetných manželov, ktorí občas riešia malicherné veci a potom čo Sophie uhryzne túlavý kocúr, začína svojim pocitom a myšlienkam nechávať necenzurovaný priebeh. To spôsobí obnaženie trhlín v ich zdanlivo bezchybne fungujúcom vzťahu.
“Obaja strnulo stáli, každý z nich si čiastočne mimovoľne, čiastočne vedome zbieral dôkazy proti tomu druhému, obvinenia, ktoré by vyvážili nevysvetliteľné podráždenie, čo obaja pocítili.”
Čítať viac
7
26.1.2020
... naozaj zúfalé postavy
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Zo začiatku som mala zmiešané pocity. Všetky postavy mi boli nesympatické, miestami ma až rozčuľovali. Chladné, malicherné, sebecké... skrátka naozaj zúfalé. Dialógy medzi nimi boli torzovité, niekedy až umelo minimalistické. Ale asi to bol zámer autorky. Nie je to romantický príbeh so šťastným koncom, skôr realistická novela o protikladnom svete luxusu a špiny, o strácaní ilúzií a dosť pasívnom očakávaní a potácaní sa na jednom mieste. O obyčajných ľudských nedostatkoch a slabostiach... Paula Fox vykreslila aj takýto marazmus veľmi presvedčivo a napodiv - v tej zatuchline - miestami podľa mňa dosť sviežo. JPrekvapilo ma, že novela vyšla už v roku 1970, pôsobí totiž veľmi aktuálnym a súčasným dojmom. Čítať viac

Recenzie, kritiky

„Majstrovské dielo minimalistickej prózy. Človek len premýšľa, kto desivejšie klame sám seba: zúfalé postavy z čias Bentwoodovcov alebo supersebavedomé postavy dneška.“ – Andrew O’Hehir, Salon

„Zúfalé postavy patria k tomu najlepšiemu zo súčasnej literatúry: originálne, trvalé dielo nabité inteligenciou, životom a napätím prežitia v modernom svete.“ – Shirley Hazzard

„Dokonalo priezračná novela o bolesti. Uveriteľná a liečivá...“ – Frederick Busch

Čítať viac
Kúpte spolu
25,98 €

„Pravda nie je vždy krásna, ale aj napriek tomu po nej túžime.“

Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2 - Elena Favilli, Francesca Cavallo
Príbehy na dobrú noc pre rebelky 2
Elena Favilli, Francesca Cavallo