Lovinobaňa - Pavol Žigo, kolektív autorov
Lovinobaňa
28,27 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Lovinobaňa

História, príroda a spoločnosť

Vydavateľstvo
Obec Lovinobaňa, 2019

Monografia Lovinobaňa – História, príroda a spoločnosť prináša písomné aj obrazové svedectvo o sociálnej a materiálnej štruktúre obce, o jej prírodných pomeroch, výsledkoch najnovších archeologických výskumov a charakteristiku flóry a fauny...

Čítaj viac

28,27 €

Bežná cena Bežne 29,99 €

Ušetríte 6%

Posielame do týždňa

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Monografia Lovinobaňa – História, príroda a spoločnosť prináša písomné aj obrazové svedectvo o sociálnej a materiálnej štruktúre obce, o jej prírodných pomeroch, výsledkoch najnovších archeologických výskumov a charakteristiku flóry a fauny. V samostatných kapitolách sa opisujú ľudové tradície – zvyky, odev, obyčaje, tradičné jedlá, remeslá, jednotlivé zložky kultúry (divadelné a hudobné tradície, dejiny knižníc, kina), spoločenské organizácie a záujmové združenia. Rozsiahlu časť monografie tvorí prehľad všeobecných dejín obce, charakteristika nárečia, miestnych priezvisk, terénnych útvarov a základné údaje o miestnej časti Uderiná. Osobitné kapitoly tvorí podrobný prehľad dejín rudného baníctva v obci, cirkevné dejiny, osudy potravného družstva a podrobný prehľad dejín 1. svetovej vojny, priebeh vzniku ČSR v obci, obecné dejiny a účasť Lovinobančanov na vojnovom konflikte v čase Slovenského štátu, Slovenského národného povstania a oslobodenia. Samostatne sú v monografii spracované dejiny poľnohospodárstva, ťažby a spracovania magnezitu, školstva, športu a železničnej dopravy. Záverečnú časť monografie tvoria medailóny osobností celospoločenského významu. V textovej prílohe sú uvedené vzácne písomné dokumenty z dejín obce a rozsiahla farebná a čierno-biela obrazová príloha dotvára súhrnnú mozaiku jednotlivých kapitol.

Obecná monografia o Lovinobani je určená jej obyvateľom, žijúcim pamätníkom starších aj novších premien, milovníkom regionálnej histórie, odborníkom z dejín baníctva, vojenskej histórie, kultúry, školstva, športu či jazykovedy. Je mozaikou, ktorú súčasní obyvatelia prevzali od svojich predkov, ale aj splnením si povinnosti zanechať po sebe obraz o dobe, v ktorej žijeme na začiatku 21. storočia, obraz, ktorý uchovávame nielen v našej pamäti, ale ho odovzdávame ako odkaz do budúcnosti.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Lovinobaňa - Pavol Žigo, kolektív autorov
Cinobaňa - Spomienky - Julo Jarábek
46,97 €
Ušetríte 2,01 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
432
Hmotnosť
1512 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Obec Lovinobaňa
Rozmer
210×260 mm
ISBN
9788057012016
Naše katalógové číslo
658411

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0
Čítaj viac
Kúpte spolu
Lovinobaňa - Pavol Žigo, kolektív autorov
Cinobaňa - Spomienky - Julo Jarábek
46,97 €
Ušetríte 2,01 €

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev