Zatemnenie - Michael Ondaatje
Zatemnenie
14,65 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Zatemnenie

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovart, 2020

Ďalšie formáty

E-kniha
10,49 €

Známy kanadsko-srílanský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä románom Anglický pacient, sa vo svojej novej knihe vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne. Rodičia štrnásťročného Nathaniela a jeho sestry Ráchel nečakane odídu a nechajú svoje deti s ľ

Čítaj viac

Ďalšie formáty

14,65 €

Bežná cena Bežne 14,95 €

Ušetríte 2 %

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Známy kanadsko-srílanský spisovateľ, ktorý sa preslávil najmä románom Anglický pacient, sa vo svojej novej knihe vracia do čias krátko po druhej svetovej vojne.

Rodičia štrnásťročného Nathaniela a jeho sestry Ráchel nečakane odídu a nechajú svoje deti s ľuďmi, ktorí sú možno zločinci. V atmosfére povojnového Londýna sa odohráva príbeh bezstarostnej mladosti, prvej lásky a dobrodružstiev, ktoré sa jedného dňa náhle skončia. Až o niekoľko rokov neskôr si Nathaniel skladá čriepky svojej minulosti, odhaľuje pravdu o tom, čo predtým nevedel alebo nechápal, a tá cesta ho zavedie do morálne rozporuplného, tajomného sveta.

Komu sa kniha môže páčiť: Milovníkom nepredvídateľných príbehov, ktorí majú radi zápletky skoro detektívne.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
-2 %
14,65 €

Posielame do štyroch dní

E-knihy a audioknihy

PDF
EPUB
MOBI
10,49 €

Okamžite na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2483-4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
380 g
ISBN
9788055638461
Rok vydania
2020
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
657805
Téma
zápletka, vzťahy, prvá láska
Štýl
psychologický, historický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,5 / 5

2 hodnotenia

0
1
1
0
0

24
8.2.2020
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Tento spoločensko - psychologický román rozpráva o dvoch súrodencoch: Nathanielovi a Ráchel. Rozprávačom je sám Nathaniel. Ich príbeh sa odohráva v povojnovom období v Londýne a neskôr i v iných častiach Anglicka.
V čase, keď Nathaniel a Ráchel boli takmer ešte deti od nich odíde otec a onedlho i matka s odôvodnením, že musí otca sprevádzať a oni musia chodiť i naďalej do školy.
Ako neskôr vysvitne, matka vôbec neodišla za otcom do Singapuru.
O dvoch súrodencov sa stará “Lišaj”, ktorý bol do istej miery nepredvídateľný a obklopoval sa čudnými ľuďmi. Jedným z nich bol aj “Búchač” - Norman Marshall, bývalý boxer, ktorý sa venoval rôznym nezákonným činnostiam a Nathaniel s Ráchel ho často sprevádzali.
“Súčasťou akej rodiny sme boli teraz? Zo spätného pohľadu sme sa s Ráchel vo svojej anonymite veľmi nelíšili od psov so sfalšovanými dokladmi. Podobne ako oni sme sa odtrhli z reťaze, prispôsobili sme sa menšiemu množstvu pravidiel, uvoľnenejšiemu poriadku.”
“Ilegálny svet mi pripadal skôr magický ako nebezpečný. Dokonca som bol nadšený, keď ma Búchač predstavil človeku, ako bol veľký Falšovateľ z Letchworthu.”
Nathaniel popri škole vykonáva rôzne brigády a tu spoznáva Agnes - Olive Lawrenceovú s ktorou trávi čas po nociach v prázdnych domoch určených na predaj.
Potom však jedného dňa príde k útoku na Nathaniela, Ráchel a Lišaja a všetko sa zmení.
“Náhle ma vytrhli zo sveta, kam som patril, v ktorom existovali Búchač a Agnes, dokonca aj záhadný Lišaj. Istým spôsobom som to pociťoval ako väčšiu stratu, než keď odišla matka. Stratil som mladosť, bol som vykorenený.”
“Uvedomil som si, že mi ten pozoruhodný spolok cudzích ľudí, čo nás s Ráchel formovali, chýba viac ako rodičia, ktorí sa vyparili.”
V druhej časti knihy sa dozvedáme bližšie informácie z prekvapivo bohatého života Rose Williamsovej - Nathanielovej matky. Naopak o Ráchel tu nájdeme len veľmi kusé zmienky. Nathaniel tu už nevystupuje ako dieťa, ale ako študent a potom ako dospelý muž.
Celkovo sa mi príbeh páčil, i keď niektoré časti tejto fikcie boli len veľmi tažko uveriteľné, hoci autor v deji použil isté historické fakty a miesta. Taktiež mi chýbala dynamickosť deja, keďže tu bolo len veľmi málo dialógov a preto text sprostredkovaný Nathanielom mi občas pripomínal slohovú prácu.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth