Knihy
E-knihy

Neobývateľná Zem

Život po oteplení

Premedia, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Premedia, 2019
Edícia
Civilizácia

Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení. Ak vaša úzkosť pramení len zo strachu z narastajúcej hladiny morí, je to sotva vrchol...

Čítaj viac

7,90 €

Bežná cena Bežne 13,50 €

Ušetríte 41%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Pomalosť zmeny klímy je rozprávka, zrejme rovnako zhubná ako tá, podľa ktorej sa klíma vôbec nemení. Ak vaša úzkosť pramení len zo strachu z narastajúcej hladiny morí, je to sotva vrchol ľadovca hrôz, ktoré už možno počas svojho života zažijú dnešní tínedžeri. Dnešné vlny horúčav a lesné požiare sú len predohrou k zmenám, ktoré nastanú. A prichádzajú rýchlo. Bez revolúcie v spôsobe života miliárd ľudí sa niektoré časti Zeme môžu do konca tohto storočia stať neobývateľnými a iné hrozivo nehostinnými.
Na svojej ceste do blízkej budúcnosti David Wallace-Wells predstavuje klimatické pohromy, ktoré nás čakajú a zmenia podobu sveta. Zároveň však otepľovanie planéty zmení aj našu politiku, kultúru, vzťah k technológiám a pohľad na históriu. Zmena klímy zasiahne všetko a pretvorí každý aspekt ľudského života.

Neobývateľná Zem je meditáciou nad devastáciou, ktorú sme sami spôsobili, a zároveň plamennou výzvou do boja. Viac ako polovicu uhlíka vypusteného do atmosféry sme vyprodukovali v uplynulých troch desaťročiach. Znamená to, že ak sme planétu priviedli na pokraj klimatickej katastrofy počas jednej generácie, zodpovednosť za to, aby sme sa jej vyhli, má tiež len jedna generácia. Všetci ju poznáme. Je to naša generácia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neobývateľná Zem - David Wallace-Wells
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
16,90 €
Ušetríte 9,50 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Uninhabitable Earth
Rok vydania
2019
Počet strán
288
Vydavateľstvo
Premedia
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
649573

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,9 / 5

11 hodnotení

6
2
1
0
2

Ivan Bartoň
30.1.2020
velmi dobré
Autor hodnotí všetky aspekty doby, do ktorej smerujeme. Naozaj je to čítanie pre každého, pretože aj keď sa veľa vecí z modelov v knihe nestane, je to varovanie. Čím viac ľudí si túto alebo podobné knihy prečíta, tým viac bude svetu lepšie. Čítaj viac
7

Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
29.1.2020
"Myslíte si, že kultúra, pretkaná náznakmi apokalypsy bude vedieť, ako prijímať správy o enviromentálnom poplachu. Namiesto toho sme na vedcov odovzdávajúcich nám volanie planéty o milosť reagovali, akoby zbytočne bili na poplach. Dnešné filmy sú možno apokalyptické, ale keď máme uvažovať o hrozbách otepľovania v skutočnom svete, trpíme neuveriteľným zlyhaním predstavivovsti. Toto je klimatický kaleidoskop: dokážeme byť fascinovaní hrozbou, ktorú máme priamo pred sebou, bez toho, aby sme ju jasne vnímali."

Ako asi bude vyzerať naša planéta na konci 21. storočia? Budú naše deti a vnúčence o niektorých krajinách a mestách už iba čítať v historických knihách? Budú všetci ľudia žiť iba v určitých častiach planéty, lebo zvyšok bude neobývateľný? Budú naše deti mať dostatok jedla, vody? Budú sa viesť vojny, alebo už bude po nich a na hodinách dejepisu sa bude hovoriť o ére takmer úplného zničenia planéty, bojoch o zdroje, veľkých sťahovaniach národov, návratoch nebezpečných epidémií - a hlavne o desivých počtoch ľudí, ktorí toto všetko neprežili? Budú mať naše vnúčatá deti? Bude ich svet vyprahnutý, chudobný, plný násilia a chorôb....? My, ktorí sme dostali planétu do stavu, v ktorom sú všetky tieto otázky relevantné, sa to už nedozvieme. Vlastne možno budeme aj šťastní, keď sa naše životy budú chýliť ku koncu, pretože nám už vtedy konečne bude zrejmé, aké hrôzy Zem ešte čakajú.
David Wallace-Wells môže byť pre niekoho strašiacim pesimistom, ale zozbieral pôsobivé množstvo faktov, štúdií a štatistík, o ktoré oprel svoje pôsobivé "bububu". A buďme mu za to vďační. Ak máte prístup iba k bežným informáciám a špeciálne si ich nevyhľadávate nad rámec spravodajstva a zdieľaných článkov od kamarátov, čaká vás zrejme viacero nových "aha, dokelu, to fakt?" zistení. A budete mať pociť, že je to naozaj dosť... veľmi zlé. Možno sa vďaka tomu opäť širšia skupina ľudí prestane tváriť skepticky pri varovaniach odborníkov a akciách ekoaktivistov a zamyslí sa nad tým, čo viem ja tu a teraz urobiť pre to, aby sa katastrofické scenáre nenaplnili.
Lenže tu sa dostávame k slabšej časti knihy. Chcelo by to viac praktických rád, čo vie spraviť jednotlivec, najmä ak autor burcuje ľudí, aby naozaj len pasívne nečakali na zásadnú zmenu zo strany niekoho iného, veľkého hráča. Našla som tam iba pár nejasných náznakov a odporúčanie, že rašdšej ako hystericky bojovať proti plastom, mám ísť voliť... Zrejme sa to týkalo hlavne Američanov, pretože v celej knihe je výrazmne cítiť, že bola písaná Američanom pre Američanov. Prevažná väčšina faktov a informácií sa týka Spojených štátov. Škoda trošku tohto, keďže vďaka téme bolo od začiatku jasné, že kniha má potenciál osloviť čitateľov na celom svete. Miestami je tam aj trošku viac vaty, ako by mohlo byť neamerickému čitateľovi milé. Priznám sa, že ku konci ma to už mierne otravovalo. Kniha pre mňa nesmerovala do úderného finále, ale skôr ma spomaľovala v čítaní, miestami som mala pocit, že David Wallace-Wells už písal len preto, aby ešte písal...
Aj napriek týmto nedostatkom ale Neobývateľnú zem považujem za knihu, ktorú by sme si mali všetci prečítať a mali by sme ponaučenie z nej aplikovať vo svojom živote. Učme tieto veci aj naše deti, nehovorme si, že sú ešte malé, že akákoľvek snaha viesť ich k zodpovednosti a ochrane planéty je iba póza. Vystríhajme ich pred ďalšímí chybami.
Čítaj viac
10
Život ako popol - Dorel Levron
Práve čítam
Život ako popol

Martinusák telom i dušou. Keď budem veľký, budem mať vlastné kníhkupectvo, alebo knižnicu. Alebo oboje. Knihy rád kupujem, čítam, voniam, len tak si ich prezerám, čokolvek, čo ma s knihou spojí. Je to moja celoživotná vášeň. Je to možnosť, ako aspoň na chvíľku ujsť z tohto nášho bláznivého sveta do iných svetov. Ale inak som normálny.

Rasťo K.Manas
17.12.2019
Túto recenziu nečítaj,
Ak nemáš rád mudrovanie na tému globálneho otepľovania. Pretože o tom táto trochu dlhšia recenzia bude. Píšem ju týždeň pred Vianocami, keď mi na domácej meteostanici ukazuje vonkajšiu teplotu +9,4 st. Celzia. Sneh v našom meste sme mali pár hodín minulý týždeň, aj to iba na tráve, inak len v televízii. Predpovede počasia na obdobie najbližších 10 dní sa nesú v podobnom duchu. Je tomu tak už niekoľko rokov za sebou. Zároveň asi jediný dôkaz na Slovensku o tom, že naša planéta je o niečo teplejšia, ako v časoch, keď sme mávali prázdniny kvôli snehovej kalamite. My tu na Slovensku teda tému globálneho otepľovania berieme štýlom „sme v suchu“. Sme ďaleko od oceánov, z ktorých voda za posledné roky zaplavuje oblasti čím ďalej viac do vnútrozemia. Alebo naopak požiare a čím ďalej rozsiahlejšie suchá plienia krajinu nebývalých rozmerov, na iných svetadieloch. Nielen o tom je táto kniha, toto povinné čítanie pre dospelých. Zachádza ďalej, cez politické a ekonomické konflikty a s nimi spojenú migráciu, až po bizarnú otázku, či do tohto sveta chcú dospelí rodiť ďalšie deti. Jednak z pohľadu, či im to rodičia urobia, že v budúcnosti budú deti čeliť väčším a väčším hrozbám, jednak ešte bizarnejší pohľad, že sa planéta zaľudní ešte viac a začarovaný kruh sa rozrastie o ďalších spotrebiteľov čohokoľvek, čo vypúšťa uhlík do ovzdušia.
Obsah a text knihy je teda trošku náročnejší na pochopenie súvislostí, na čítanie s porozumením. Na to sa treba pripraviť. Ale na rozvoj kritického zmýšlania v tejto zmätenej dobe je ako stvorený. Čo autorovi musím vytknúť, je, že od str. 205 sa začínajú poznámky k zdrojom, z ktorých pochádzajú jednotlivé tvrdenia, tie som už čítať odmietol, keďže by som sa ak tak musel vrátiť na pôvodnú stranu v knihe, čo mi až taký zmysel nedávalo. Vnímam to tak, že autor nechce byť v téme sám, že si nevymýšľa a berie si na pomoc autorov všetkých tých správ, ktoré v knihe použil a popísal, ale jedna hviezda za to dole, keďže je to takmer tretina inak skvelej knihy. Namiesto toho by som sa viac venoval téme, ako vieme pomôcť našej planéte my všetci.
Čítaj viac
e.h.
2.12.2019
smutne aktuálna kniha
Za tie slovenské jednohviezdičkové hodnotenia jedna štatistika zo sveta: na Goodreads má kniha priemerné hodnotenie 4,18 (k dnešnému dňu je to priemer z hlasovania 7357 čitateľov), čo azda o kvalite tejto knihy vypovedá dostatočne. O dôležitosti témy ani nehovoriac, odporúčam každému so záujmom o to, čo sa práve deje a čoho sa dožijeme ešte počas našich životov. Čítaj viac
E. T.
11.10.2019
Téma veľmi aktuálna a zaujímavá, ale bohužiaľ pre mňa je kniha napísaná dosť nezáživne a nezrozumiteľne. Občas som sa pristihol, že vlastne vôbec nerozumiem niektorým vetám alebo odsekom. Trochu mi to pripadalo ako mechanický preklad napr. z Google Translator. Neviem, či je to len vinou prekladateľa, podľa mňa je to aj samotným štýlom autora. Nič nového som sa nedočítal, všetko dávno vieme, ale s kľudom naďalej ignorujeme a pílime si pod sebou konár (my = ľudstvo). Nuž ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Autorovi treba uznať, že zhromaždil množstvo literárnych podkladov, spolu s poznámkami tvoria možno aj pätinu knihy, ale ako som už napísal, nedá sa to čítať. Mrzí ma to, ale musím konštatovať, že kúpu knihy považujem za vyhodené peniaze. Čítaj viac
Marian Fulop
6.10.2019
Odporúčam
Knižka objasňuje veľmi dobrým spôsobom problematiku súčasnej zmeny klímy. Je potešujúce, že autor pristupoval k danej téme skutočne precízne a zodpovedne, keďže sa venuje všetkým relevantným súvislostiam a vníma zmenu klímy komplexne.
Škoda len, že si vydavateľ nedal viac záležať na jazykovej korektúre, keďže samotný preklad diela je na nízkej úrovni.
Čítaj viac
Roman
24.9.2019
Autor sa na zmenu klímy pozerá z viacerých uhlov, nielen cez zvyšovanie teploty alebo nárast hladiny oceánov, ako to robia mnohí iní autori. Napriek apokalyptickému názvu však ponúka nádej, keď tvrdí, že sa ešte môžeme vyhnúť katastrofálnym následkom, ale čím neskôr začneme konať, tým to bude náročnejšie (a drahšie). Možno ešte desivejšie ako jednotlivé scenáre budúcnosti sú opisy udalostí, ktoré sa už dnes dejú a devastujú mnohé miesta planéty, a to nielen v chudobných štátoch so slabou infraštruktúrou, ale aj v tých najbohatších. Čítaj viac
hellraiser
18.9.2019
priamo a k veci
oceňujem množstvo informácií aj pohľadov na danú tému, jedna z kníh, ku ktorým má zmysel sa vracať. už nikdy si nezapnete klimatizáciu bez pocitu, že skončíte v pekle a s vami aj celá planéta Čítaj viac
Peter
15.9.2019
v správnom čase
Zdá sa, že tento rok sa čosi mení vo vnímaní klimatických zmien a táto kniha prichádza v dobrom čase aj na Slovensku, kde na podobnú tému toho vyšlo len veľmi málo. Kniha má jasnú štruktúru - dvanásť úvodných kapitol predstavuje hlavné oblasti, kde sa klimatická zmena už teraz prejavuje a jej príznaky sa zrejme budú iba zosilňovať. Toto je akýsi faktografický úvod do témy, ktorý nájdete aj v iných podobných knihách. Autor ich podáva čítavo a jasne. Zvyšok knihy - približne tretinu jej rozsahu - tvorí šesť kapitol, ktoré sú akosi intelektuálnou nadstavbou. Tieto témy už nenájdete všade, ale mnohé sú veľmi podnetné. Jedna z nich napríklad rieši zdanlivo nepodstatnú otázku toho, ako si rozprávame príbehy. Ale práve o to ide v súčasnosti, keď mnohí vôbec odmietajú o klimatickej zmene premýšľať a hovoriť, pretože to nezapadá do naratívu, na aký sú zvyknutí. Iná téma sa týka ekonomického uvažovania a krízového kapitalizmu, preceňovania technológií a či novej etiky, ktorá sa ešte len rodí. Podnetné čítanie, odporúčam každému so záujmom o túto tému. Čítaj viac
Peter
12.9.2019
Prvych 120 stran knihy je vynikajucich a autor stylom sebe vlastnym poukazuje na sucasne ale aj buduce problemy.. Dalej sa ponukala moznost posunut knihu smerom co dalej, ake su nase moznosti a co je vhodne na zmenu.. Namiesto toho sa kniha stala mixom nieco co nedokazem ani pomenovat, spletitost hluposti, nesuvisiacich faktov a pohnutkami k navratu do doby kamenej. nic horsie ako je druha cast knihy som necital za dlhe roky.. Autor absolutne zdehonestoval tuto velmi dolezitu temu a neskutocne pohrdol potencialom temy. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Neobývateľná Zem - David Wallace-Wells
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
16,90 €
Ušetríte 9,50 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“