Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
Mafiánska poprava? - Peter Šloser, Ikar, 2019

16,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Mafiánska poprava?

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s... Čítať viac

4,6 180 hodnotení
1. diel série
Páchateľ neznámy
Vydavateľstvo
Ikar, 2019
416 strán
6-7 hodín čítania

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

16,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 54 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Kulinársky trojlístok: Zdravé, lacné, rýchle, Fitlavia kolektív, Fitio s.r.o, 2023

Viac o knihe

Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.
Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu. Všetko, čo pri vyšetrovaní mafiánskych vrážd a iných zločinov vnímal svojimi zmyslami, podáva formou, ktorá je nespojiteľná s realitou.

Pre zobrazenie tohto obsahu potrebujeme sušienky.
Povoliť cookies a zobraziť
Čítať viac

Citáty

„Jediné, čo som dostal od života zadarmo, boli ovčie kiahne. Na všetko ostatné som si poctivo zarobil vlastnými rukami.“

„Policajné štatistiky sú ako bikiny. Odhalia pre niekoho málo, pre niekoho veľa, ale vždy iba toľko, ako chcel sám autor.“

Počet strán
416
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
140×208 mm
Hmotnosť
480 g
ISBN
9788055166636
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
643909
Štýl
politický, psychologický, špionážny, napínavý, tragický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
1. diel série
Páchateľ neznámy
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
Mafiánska poprava? - Peter Šloser, Ikar, 2019
Oheň nás spasí - Kate Mosse, Ikar, 2019
33,80 €

Hodnotenia

4,6 / 5

180 hodnotení

139
22
8
5
6

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Pútavá prvotina bývalého policajta, ktorá odhaľuje zákulisie prepojenia policajtov a politikov s mafiou. Dej je napínavý, rozhovory sú z “mafiánskeho” cesta a pri mnohých pasážach by sme vedeli nájsť aj súvis s reálnymi skutočnosťami na Slovensku. Miestami ma zarážalo, že toľká neochota a neschopnosť v policajnej sfére sa naozaj deje tu, medzi nami v každodennom živote. Určite odporúčam nielen pre milovníkov mafiánskej tematiky.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

pred šiestimi dňami
Keď vybuchla bomba a zabila podnikateľa Imricha Takácsa, odhalila sa pavučina udalostí, po kt. vám prebehne mráz po chrbte. Korupcia, klamstvá, nespravodlivosť, vydieranie, chránenie „našich“ ľudí. Fantóm, o kt. všetci vedia, no iba vyvolení mali tú česť. Existuje ešte spravodlivosť?

Keď vybuchla bomba, viacerí zbystrili pozornosť pretože plány zmenil výsledok volieb. Šanca na odhalenie nekalých praktík sa zvýšila a snaha zamiesť celé vyšetrovanie pod koberec sa stretla s neúspechom. Ministerkin novozvolený vyšetrovací tím sa púšťa do práce. Dokáže odhaliť páchateľa a aké ďalšie prekvapenia čakajú na vyšetrovateľov?

Možno ide o fikciu. A možno nie.

@petersloser nám priniesol nový pohľad na svet policajného vyšetrovania a to nielen skrz použitú terminológiu. Dozvedáme sa o postupoch a (ne)fungovaní polície, politickej angažovanosti niektorých jednotlivcov, ale aj o tom, ako sa z poctivého policajta stane krivák. Áno, všetci vieme, ako sa veci majú, no keď o nich ešte k tomu čítate (v akejkoľvek forme), vyzerajú desivejšie.

Je to viac ako obyčajná detektívka. Je to jedna z kníh, v kt. je hranica medzi fikciu a realitou veľmi tenká. Kniha, kt. by si mali všetci prečítať.
Čítať viac
18.8.2023
mafianskapoprava @petersloser @vydavatelstvo_ikar

Ak mám povedať pravdu s veľkou pravdepodobnosťou som našla autora, od ktorého chcem prečítať všetko, čo vyjde. Pustím sa do druhej časti a napíšem, či je to tak na 100%.

"Neustále personálne výmeny po každých voľbách nahrávajú najmä kriminálnym živlom."

Neviem čím to je, ale ak máte radi detektívne prípady, určite odporúčam. Aj keď... Šloserovky už teraz viem, že by som nezaradila úplne medzi detektívky. Šloser vytvoril niečo nové čo tu ešte nebolo a odkrýva každú škáročku vyšetrovania. V iných detektívkach sa okrajovo dozvedáme pozadie, avšak tu je to napísané na plnú hubu. Príbeh je tak kompletný a čitateľ si nemusí domýšľať skutočnosti.

V prvej časti nie je Julo Tvrdý, ale sympatický a vtipný Vilo Strach, ktorý dostal za parťáčku ministerkinu sestru Emu Harisovú. Vytvorili skvelý tím, ktorí ma veľmi bavil. Ich doťahovačky boli výborným spestrením už tak tažkej práce.

Príbeh je inšpirovaný skutočnosťou a začne sa podpálenými kamiónmi a výbuchom auta, v ktorom sedel podnikateľ Takács. Príbeh môže začať zo všetkými zákutiami, ktoré vymyslí len život a hra osudu.

Za prečítanie ďakujem autorovi, ktorý poskytol knihu @mama_nad_knihou a ona vytvorila štafetu, v ktorej som sa mohla zúčastniť.

#autorskastafeta #recenzianika #knihy #knihomolka #knihomoli #tipnaknihu #tipnaknihu #tipnaknihu #book #booklover #laskakuknihám #laskakukniham #mamacita #mamacita #books #bookstagram #mafianskapoprava?
Čítať viac
robo
Neoverený nákup
5.5.2023
výborne, autenticky napísané, každý spozná prostredie , ako to funguje, alebo skôr nefunguje v krajine... dobre opísané situácie, ktoré zažívame alebo o nich počujeme.. Čítať viac
20

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
14.4.2023
Priznám sa, podobnú kriminálku/ detektívku som pravdepodobne ešte nečítala. Som zvyknutá na akčné odhalenia, detailné skúmanie dôkazov, doslova hľadanie tej povestnej ihly v kope sena a následné spájanie súvislosti. No v tejto knihe sa nám autor rozhodol bez príkras ukázať, že takto ukážkovo to funguje asi len u Horatia Cainea alebo Leroya Gibbsa, pretože realita je na míle vzdialená od dokonalosti - minimálne tá slovenská.

V knihe si namiesto prepracovanej dedukcie čítate skôr o neschopnosti OČTK a polenách, ktoré peniazmi motivovaní policajti hádžu poctivým vyšetrovateľom pod nohy, a namiesto pátranie po vrahovi vám hľadanie pravdy znechutí stav polície a politické motivácie a introgy v jej pozadí, a čo vás dostane najviac je uvedomenie si, že takto to skutočne funguje. Práve vďaka tomuto negatívnemu poznaniu určite odporúčam knihu si prečítať, pretože mnohým otvorí oči.

Autor to totiž vie najlepšie, sám to zažil, o to viac uveriteľnejšie je čítanie príbehu. Policajná terminológia použitá v príbehu, či autentické slovenské prostredie tomu celému dodávajú reálnosť až tak, že čím viac čítate, tým väčšie znechutenie z toho celého marazmu zažívate. A keď si potom uvedomíte, že ono to tak stále funguje, už sa len pousmejete cez slzy.

K samotnému štýlu písania nemám veľké výhrady, kniha sa čítala naozaj výborne, štýl a dialógy sú miestami kostrbaté, ale beriem to tak, že je to autorova prvotina a má sa tak kam posúvať ďalej. Čo ma miestami rušilo bolo veľké množstvo postáv, v ktorých som sa strácala - určite by tomu pomohol minimálne zoznam postáv na začiatku knihy, a tiež občasne použité policajné výrazy, ktoré sa síce vysvetlili neskôr, ale brzdilo ma, že som tomu nerozumela hneď.

Samotný pocit z knihy a z príbehu mám horko-sladký. Ako občan horký, ale ako čitateľ sladký.
Čítať viac
7

Knihy som začala čítať už ako dieťa, viedli ma k tomu rodičia a som im za to vďačná. Niekedy to bol boj, keď som čítala knihy, ktoré ma nebavili, ale teraz s odstupom času viem, že to bolo správne.

Paula Lichnerová
Overený nákup
10.4.2023
Po tejto knihe som siahla náhodou pri hľadaní inej knihy z mafiánskeho prostredia. Avšak som skutočne rada, že po prečítaní úvodných slov som po nej predsa len siahla. Kniha rozpráva príbeh nielen z mafiánskeho, ale aj policajného prostredia. Ako "funguje" policajný systém na Slovensku je zachytený absolútne dokonalo. Človek pri čítaní nadobúda neustále pocit, že žije v krajine, v ktorej nie je možné žiť poctivo. Čítať viac
16.3.2023
Mafiánska poprava? je prvý diel zo série Páchateľ neznámy. Autorom je bývalý policajný plukovník Peter Chudý, píšuci pod pseudonymom Peter Šloser. 14.03., teda včera, som mala tú česť stretnúť sa s p. Šloserom osobne na besede v Mestskej knižnici v Šuranoch. Je to veľmi príjemný človek, ktorému môžete položiť akúkoľvek otázku a takmer na všetky vám odpovie. Ale ako sám povedal, nepýtajte sa ho kto sa skrýva pod pseudonymom Dominik Dán! Na túto otázku zaručene dostanete odpoveď: “Zahrajte sa na vyšetrovateľa a potrápte Google!”
Pri príležitosti tejto besedy som sa i ja začítala do jeho prvotiny, veď sa nepatrí prísť na besedu a byť nepripravený!
Kniha Mafiánska poprava? je britkým zrkadlom nielen policajných zložiek, štátnych úradníkov či politikov, ale aj našej spoločnosti ako celku. Na to, že autor mal prvotný nástrel knihy napísaný behom troch mesiacov a potom ho ešte nejaký čas nechal dozrievať v zásuvke (písacieho stola), tak hodnotím túto knihu viac ako vydarenú.
Samozrejme sa tu nájdu i nejaké tie nezrovnalosti, ale nebyť toho, že ma na to upozornil sám autor, tak si to ani nevšimnem.
Veľmi pozitívne hodnotím jazyk - policajný žargón dodáva príbehu autenticitu a hoci v závere knihy nenájdete slovník použitých policajných skratiek a terminológie, vysvetlenie sa skôr či neskôr dozviete v samotnom príbehu. Kladne oceňujem aj absenciu dnes už takmer neodmysliteľných vulgarizmov v tvorbe (nielen) našich, slovenských autorov. Bolo celkom príjemné natrafiť na starú otrepanú nadávku alebo slovo štetka namiesto ku**a.
Pobavili ma i symbolické priezviská: Aneta Bystrá, šikovná novinárka, ktorá aj napriek svojmu menu môže byť občas nechápavá; Agáta Lacsná, poštárka poháňaná zvedavosťou; plukovník Vilo Strach, z ktorého občas naozaj išiel strach.
Postavy, teda predovšetkým tie kladné, boli sympatické a kriváci, nuž zostali krivákmi, hoci jeden sa nakoniec predsa len ukázal, že disponuje chrbtovou kosťou.
Zaujímavé boli aj názvy politických strán: Čistota a GÓÓL! No, Čistota nebola veru vôbec čistá a bol to teda naozaj gól!
Po obsahovej stránke tiež veľmi nemám čo reptať: úvod do deja bol promptný, čo bolo fajn, len to more postáv dávalo zabrať mojim šedým bunkám - už som si myslela že si budem musieť urobiť “pavúka”, aby som nestratila prehľad kto, kedy a s kým! Jadro príbehu sa na môj vkus trochu vlieklo a záver bol opäť TOP. Autor drží čitateľa takmer do poslednej strany v neistote a vy môžete len hádať, kto bude vrahom. Poviem vám, takéto rozuzlenie som naozaj nečakala. Nuž a epilóg bol síce stručný a strohý, ale autor myslel na všetko a dozviete sa odpovede na všetky otázky “čo bolo potom”.
Takže za mňa áno! Jasne o tom vypavedajú aj ďalšie 4 časti čakajúce na poličke. A pre tých, ktorí majú predo mnou náskok a prelúskali už všetkých 5 častí série Páchateľ neznámy, mám potešujúcu správu. Podľa autorových slov sa na jeseň môžeme tešiť na šieste pokračovanie - názov však Peter Šloser prezradiť nechcel.
Čítať viac
2.3.2023
Krimi síce veľmi nečítam, ale potom čo odvšadiaľ na mňa vyskakovali pozitívne recenzie na "šloserovky" som to skúsila. Musím uznať, že kniha je písaná veľmi čtivo, pútavo a autenticky. Je cítiť že autor je bývalý policajt a naozaj sa vyzná v tom ako veci v tomto štáte (ne)fungujú! Určite siahnem aj po jeho ďalších knihách. Čítať viac
27

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
7.2.2023
Zaujímavý štart do série
Prvú časť série od Petra Šlosera som čítala paradoxne ako poslednú z jeho doposiaľ vydaných kníh, ale musela som si ju dokúpiť, aby som mala kompletku. V tejto časti sa ešte čitateľ stretáva s inými postavami, než na aké je zvyknutý v častiach ďalších, ale myslím si, že to vôbec nevadí. Čitateľ spoznáva dobrých policajtov aj krivákov, mafiánov, podnikateľov i politikov. Dochádza k vraždám, podpaľačstvu, výpalníctvu, úplatkom i zvláštnym obsadzovaniam dobrých vysokých pozícií. Sarkastický humor osvieži celý dej a na smiešnych menách som sa výborne bavila. V príbehu sa čitateľ dozvedá viac aj z policajného prostredia, ale nepríde ani o mútenie vody vo vyšších kruhoch a v politike.
Na prvotinu je táto kniha písaná výborne, a ak si ešte čitateľ uvedomí, že príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, určite mu miestami otvorí oči. Príbeh je dynamický s dobrým ukončením, len podľa môjho názoru boli okolnosti okolo páchateľa prirýchle a trošku nerealistické. Ale vďaka tomu, že som už prečítala všetky ostatné autorove knihy, môžem s čistým svedomím skonštatovať, že každým jedným dielom cítiť jeho progres, a čo sa hlavných postáv týka (ktoré sú od druhej časti prevažne stále), tak sa aj vyprofiloval a čitateľ môže sledovať osudy viacerých z nich. Vrelo odporúčam celú sériu.
Čítať viac
23.1.2023
Málo
Na prvotinu žiadny prepadák, ale pre mňa málo na to aby som si prečítal ďalšiu knihu tohto autora. Chýbala mi väčšia charizma postáv, nenašiel som si nikoho komu by som vyslovene "fandil" aj keď mi išlo o objasnenie prípadu. Dialógy by mohli pôsobiť autentickejšie, pôsobili príliš umelo, nasilu a trápne. Na začiatku som sa strácal v množstve postáv, ale po vytvorení vyšetrovacieho tímu to už bolo lepšie. Prekážala mi aj samotná cesta za odhalením páchateľa. Také pokus omyl a dosť chaotické. A záver keď konfrontovali policajti páchateľa, to mi prišlo veľmi umelé a neprirodzené. Chápem že v zmysle vysvetlenia pre čitateľa treba objasniť niektoré veci, ale v reálnom svete by určite páchateľ ktorý sa celý snaží nebyť chytený, zatĺka a zrazu pekne krásne v sekunde otočí a odrapoce všetko pekne od a po zet. Každopádne to pôsobilo nepresvedčivo a nereálne. Čítať viac
14

Čítaním sa prenášam na miesta, kam sa možno raz dostanem a kam možno nikdy. Každopádne je to pre mňa svet oddychu, napätia, radosti, postáv, s ktorých príbehmi sa môžem stotožniť. Som rada za každú knihu, ktorá ma vtiahne do deja tak, že prestanem vnímať okolie :)

Zuzana Bučeková
Overený nákup
10.12.2022
Sľubný začiatok
Prvá Šloserovka úspešne za mnou. Poďme si teda zhrnúť, čo sa mi páčilo a čo sa mi páčilo menej. Knihy s kriminálnou zápletkou patria jednoznačne k mojím najobľúbenejším, preto ďalšieho nášho autora, píšuceho na túto tému a ešte na základe vlastných skúseností, veľmi vítam. Postavy sú realistické (bez ohľadu na to, že autor vychádza zo skutočných postáv jemu známych) a to nielen krokmi, ktoré podnikajú počas príbehu, ale najmä v dialógoch. Tie boli medzi viacerými postavami naozaj dobre napísané a mne sa páčili aj trefné narážky na niektoré filmy, či filmové postavy (to ja môžem). A ak film „Sedem statočných“ nepatrí k obľúbeným filmom autora, tak potom už neviem.
Musím povedať, že samotné rozhovory postáv mi prišli skutočné, k veci a trefné – hlavne v častiach, kde sa používal sarkazmus. Nejdem prezrádzať vývoj príbehu, no riadne schuti som sa zasmiala na rozhovore, keď tím vyšetrovateľov príde do kancelárie Kotáňa – až mi slzy tiekli. Priznajme si, každý z nás už spoznal nejakého toho „Kotáňa“ tak sa do tej situácie vie ľahko vžiť. Kniha ako taká je písaná dobre čitateľným štýlom, takže Vám strany ubiehajú aj samy.
Pre mňa osobne (to je tá časť, čo sa mi páčila menej), bola kniha viac zameraná na tie vzťahovo-politické veci, kde som sa nevedela veľmi zorientovať (plus mínus som tušila, ale naozaj to nie je oblasť, kde by som bola v obraze) a teda príbeh ako taký miestami ustupoval do pozadia. To však nie je výčitka, len mne osobne viac vyhovuje zameranie na samotný zločin. Trochu som sa strácala vo väčšom počte postáv, no cca v strede knihy sa to potom vyrovnalo.
Pre mňa určite dobre strávený čas nad knihou a teším sa na ďalšie diely, ktoré už mám v čítačke.
Čítať viac

Peter Šloser

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac
Kúpte spolu
Mafiánska poprava? - Peter Šloser, Ikar, 2019
Oheň nás spasí - Kate Mosse, Ikar, 2019
33,80 €

„Byla však pravda, že tehdy poprvé pochopil, že lidé, kterým se naučil důveřovat, by ho stejně mohli někdy zradit, a že je to sice zklamání, ale zároveň je to nevyhnutelné a že život ho bude pohánět pravidelným tempem vpřed, protože za každého, kdo ho nějakým způsobem zklame, se najde přinejmenším jedna osoba, která to nikdy neudělá.“

Malý život - Hanya Yanagihara, 2017
Malý život
Hanya Yanagihara