Margaréta biela

Príbeh dievčaťa z druhého slovenského transportu do Osvienčimu

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do... Čítať viac

4,6 28 hodnotení
Vydavateľstvo
Slovart, 2019
120 strán
2-3 hodiny čítania

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

6,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Julie Smith: Prečo mi to nikto nepovedal?. Ikar, 2023

Viac o e-knihe

Margaréta biela je príbehom Heleny Weinwurmovej, ktorá sa 27. marca 1942 ocitla spolu so sestrou Aničkou medzi 703 mladými dievčatami v druhom slovenskom transporte do Osvienčimu. Je to príbeh mladého dievčaťa, ktoré dospievalo v ženskej časti nacistického koncentračného tábora Auschwitz - Birkenau.

Helenin príbeh prináša svedectvo doby, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať a ktokoľvek z nás sa v nej môže stať nežiaducim. Hovorí o tom, aký dopad môžu mať naše osobné príbehy a tragédie na životy druhých, predovšetkým na našich najbližších a na ďalšie generácie. Odhaľuje bolestivé spomienky jednej ženy, neskôr matky, ktorá po skúsenosti koncentračného tábora nachádzala vzťah k samej sebe a hľadala svoje bezpečné miesto v spoločnosti.

Helenino rozprávanie dopĺňajú spomienky jej synov Petra, Pavla a nevlastného syna Jozefa. Reflektujú svoje i mamine možné vyrovnávanie sa s tragédiou, akou bol holokaust. Texty citlivo spracovala Petra Nagyová.

Komu sa kniha môže páčiť: Čitateľom, ktorých zaujíma slovenská história a tragické udalosti druhej svetovej vojny prerozprávané v osobnom príbehu.
Čítať viac
Počet strán
120
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
622265
Štýl
životopisný, vojnový, tragický, psychologický, historický
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Slovensko
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,6 / 5

28 hodnotení

19
8
0
1
0

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Táto malá knižka obsahuje veľmi pútavé rozprávanie nielen o tom, čo sa dialo počas vojny a v koncentračných táboroch, ale veľmi podrobne popisuje aj život po vojne, a to nielen zo strany hlavnej postavy, ale tiež z pohľadu jej synov a ich zážitkov z detstva.

Čítať viac
Martinus
14

Nemám rada nespravodlivosť, aroganciu, povýšenosť a keď sa ubližuje deťom, starým ľuďom a zvieratkám /som zvieratkomil, viem, že nedokážem spasiť svet, ale keď sa dá, pomôžem/.

Iveta Janíková
Produktový špecialista
24. apríla 2019

Útla kniha, ktorú určite prečítate veľmi rýchlo. Neviem, či je to celkom príbeh dievčaťa, deportovaného do koncentračného tábora. Skôr sú to spomienky ženy, poznačené veľmi krutým a traumatizujúcim zážitkom. Je to kniha o bolesti a strachu v nás. Kniha o tom, ako nás táto bolesť dokáže poznačiť na celý život a ako potom touto bolesťou trpia aj naše rodiny, priatelia a známi.
Aj keď si myslíme, že zlo pominulo, krajšie a svetlejšie dni prichádzajú veľmi pomaly a musíme o ne urputne bojovať.
V knihe vidíte, ako antisemitizmus neskončil ani po druhej svetovej vojne, ako zlo ostalo v hlavách ľudí aj v pokojných a mierových časoch. A to je memento tejto knihy. Aj preto by sme toto zlo už nemali nikdy dopustiť.

Čítať viac
Martinus
Simona Majdanová
zamestnanec
28. mája 2019
Kniha na 1 posedenie, no veľmi dlhé zamyslenie

Túto knihu som začala čítať tesne po sviatku, ktorý oslavuje víťazstvo nad fašizmom. Aj dnes však fašizmus v spoločnosti prítomný je a to viac mi pri čítaní tejto knihy behal mráz po chrbte. Margaréta biela nielenže podáva desivý obraz o živote v koncentračnom tábore, ale ide omnoho ďalej. Popisuje okamihy po vojne zo života pani Heleny, pri ktorých si človek kladie otázku, či ju (aj mnohých ďalších) nečakalo po vojne ešte väčšie peklo. Na jednotlivé spomienky vzápätí reagujú jej synovia, ktorí popisujú, aký dopad to malo na ich detstvo a život v dospelosti. Fašizmus vystriedal desivý socializmus, ktorý bol opäť nemilosrdný ako pre pani Helenu, tak aj pre jej rodinu, ktorá sa rozhodla emigrovať. Ich matka aj napriek všetkým spomienkam tvrdila, že jej domovom je Slovensko a rozhodla sa ho neopustiť.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

2.4.2023
Ak je v každom človeku aspoň kúsok dobra, prečo potom existuje vojna? Čo ak je to najhoršie, zároveň aj tým najlepším, čo sa mi v živote mohlo stať? To je iba zlomok otázok, ktoré zo mňa Margaréta biela vynára. To, čo ma však na knihe zaujalo ihneď je, že cez bezprostredné reakcie synov na predostrené zážitky ich mamy je jej príbeh spísaný vskutku originálne. I keď je dielo útlejšie, považujem ho za rovnako silné, ako hrubšie tituly na túto tému. Nielen z úcty voči tým, ktorí neprežili hrôzy mašinérie holokaustu. I preto, lebo o ňom či Židoch vyvracia veľa mýtov. Cestu nášho štátu naprieč režimami mapuje až mrazivo autenticky. Ak sa na mňa z pani Heleny niečo nalepilo, ak ma niečo naučila, tak to, že, ak už musíš stoj čo stoj o niekom povedať niečo nelichotivé, nehovor to nahlas, povedz si to iba v hlave. Človek vydrží vážne veľa, ona je toho dôkazom. Dôkazom, že sa dá (od)pustiť všetko. Smekám klobúk! Čítať viac
andrej
Neoverený nákup
8.9.2022
Skutočné a mrazivé
Skvele napísané a odrešeršované. Autorka tému uchopila citlivo a ľudsky. Každý, kto má rodinného príslušníka, čo to zažil v tom nájde množstvo mrazivých momentov. Čítať viac
Naty
Neoverený nákup
18.1.2022
Margaréta biela
Margaréta biela je klasická kniha o holokauste a živote po ňom. Kniha má veľmi málo strán a dá prečítať na jeden dych. Chýbali mi tam myšlienky, zápletky, tiež aj nejaké to napätie, ktoré logicky z týchto kníh ide. Mohlo to byť viac rozpísané. Čítať viac
1.12.2021
Kvet odpustenia
Útla knižka, silný príbeh. Až zahanbujúco pri čítaní. Výpoveď silnej ženy, ktorá dokázala odpustiť. A tu rozprávame o veľkom ublížení. Vždy ma zabolí, keď o tak smutnej dobe vojny sa dvíha vlna naivity a extrémizmu. Nedovoľme, aby sme podobne ako vtedy aj my dnes nebadane otupeli svoje srdce. Preto hovorím nebadane, lebo sa pýtam, že ak sa to mohlo stať vtedy, môže sa to stať i dnes. A silnie extrémizmus, aj v radoch mladých, mnohokrát keď s niekým takým hovorím, tak sa ten človek tvári ako ľalia, ale to je iný kvet, ako v tejto knihe. Zdanie môže klamať. Lebo za fingovanou dokonalosťou a veľkoleposťou siláckych rečí, sa často skrýva ohyzdné vnútro i postoje. Čítaním tejto knihy som prosil o odpustenie za všetky dnešné extrémistické ľahkovážnosti. Čítať viac
Kristína Lopušanová
Overený zákazník
24.10.2021
Príbeh s veľmi hlbokým odkazom
Táto knižka má veľmi pútavý dej a odovzdáva budúcim generáciam veľmi hlboký odkaz. Neopisuje len to, čo sa dialo počas vojny a v koncentračných táboroch, ale aj to, aký bol život po vojne. Tento príbeh rozpráva pani Helenka s jej synmi. Naozaj chytí každého za srdce. Odporúčam. Čítať viac
28.5.2021
Knihu som prave docitala a moja tvar je mokra od slz. V tejto recenzii nema vyznam sa velmi rozpisovat. Velmi silny pribeh velmi silnej zeny a autorka knihy na konci tak nadherne, uprimne a dôveryhodne opisala jej odchod, co spôsobilo, ze som sa rozplakala tak, ako pri ziadnej inej knihe, ktoru som citala doteraz a citala som ich veeelmi vela. Čítať viac
20
Nadácia - Isaac Asimov, 2020
Práve čítam
Nadácia

Milujem knihy a citam vsetko, co mi pride pod ruku. Pri citani si chcem odychnut, prehrat si v hlave pribeh, ktory citam a tesit sa na to, ako knihu opat otvorim. Kniha ma musi pobavit, rozplakat, ci vystrasit…jednoduho musi u mna vyvolat pocity, uz nech su akekolvek. Jedine, co u knihy neznesime je nuda. Ak sa mi stane, ze zacinam preskakovat riadky, ci dokonca strany, tak viem, ze je cas knihu odlozit a malokedy sa k takej knihe opat vraciam. Citam velmi narazovo, ked mam cas, tak je to niekolko kniziek za tyzden a ked nie, tak sa na knizku ani mesiace nepozriem, vtedy mi staci zajst na martinus a zase objednavam aj desat kniziek naraz :)

Eva Sloviková
Overený nákup
12.4.2021
Utla knizka s hlbokym odkazom
Tato knizka by mala byt povinnou literaturou na skolach. Knizka je utla, takze je precitate raz dva, i ked citanie je velmi tazke a bolestive. Velmi sa mi pacilo, ze sa dozvedame vela aj o zivote po koncetracnom tabore, vacsina knih a pribehov tam konci, takze pre mna to bolo rozhodne velmi zaujimave citanie. Pribeh pani Helenky ma napriek obrovskej traume, utrpeniu a bolesti, krasny a pozitivny odkaz. Knizka davam 4 a pol hviezdicky a vsetkym ju velmi odporucam. Dakujem spisovatelke Petre Nagyovej za tento pribeh o jednej neskutocne inspirativnej zene. Čítať viac
12

Som čitateľský všežrút, čítam všetko, čo má myšlienku a čo ma zaujme. Najradšej ale čítavam knihy s vojnovou tematikou.

Beáta Bučková
Overený zákazník
4.4.2021
Ak sa vám táto útla knižka dostane do rúk, odporúčam ju prečítať. Téma je samozrejme ťažká, inak sa to ani nedá. Ale dostanete ucelený obraz o tete Helene cez jej spomienky, o jej ťažkom živote nielen počas vojny,ale aj v časoch po a tiež aj cez spomienky jej synov na ich úžasnú mamičku. Človek si pri čítaní uvedomuje skutočné hodnoty v živote a viac si váži všetko, čo má, hlavne teda pre nás už samozrejmosť, slobodu.

"Brať si na vedomie! Keď má problém riešenie, nemá zmysel si robiť starosti. Ak nemá riešenie, starosti aj tak nepomôžu. "
Čítať viac
22

Zboňujem knihy a každú voľnú chvíľu trávim buď sledovaním noviniek a zapĺňaním svojho wishlistu, alebo tým, že čítam knihy. Väčšinou čítam hneď dve naraz :-) Jednu v práci a jednu doma. Čítam rôzne žánre, a mám mániu zbierať všetky knihy od autora, ktorý sa mi zapáči.

Alžbeta Szomolaiová
Overený zákazník
17.2.2021
Nádherne napísaný príbeh
O holokauste je knih neúrekom. Ale kniha o Helene Weinwurmovej je predsa kúsok odlišná. To,čo zažila v lágroch sa spomína iba okrajovo, kniha sa skôr venuje jej pocitom. Jej synovia Peter a Pavol opisujú ako počas svojho života hľadala spôsob ako sa vyrovnať so svojimi spomienkami a ako hľadala samu seba. A hoci táto knižka je iba taka jednohubka (120 strán), život pani Heleny je tak nádherne a dojímavo napísaný, že som neraz nevidela od sĺz. Vrelo odporúčam. Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Zvoliť si pochybnosti ako životnú filozofiu je rovnaké, ako keby sme si zvolili nehybnosť za dopravný prostriedok.“

Plavba s tigrom - Yann Martel, 2003
Plavba s tigrom
Yann Martel