Poklady slovenského Tokaja - Magda Haburová, Tomáš Čižmárik, Združenie pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska, 2008

38,59 €

Pri nákupe nad 49 €
poštovné zadarmo

Poklady slovenského Tokaja

Treasures of Slovak Tokay

Vinohradnícka a vinárska oblasť TOKAJ sa rozkladá približne na 5 500 ha na území Maďarska a necelých 1 000 ha v okrese Trebišov - na juhovýchode Slovenska. Na Slovensku je 7... Čítať viac

Vinohradnícka a vinárska oblasť TOKAJ sa rozkladá približne na 5 500 ha na území Maďarska a necelých 1 000 ha v okrese Trebišov - na juhovýchode Slovenska. Na Slovensku je 7 tokajských obcí... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina, angličtina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Dostupné v jednej knižnici. Požičať v knižnici

Naši škriatkovia odporúčajú

Anjel smrti - Robert Bryndza, Cosmopolis, 2024

Viac o knihe

Kniha obsadila 3. miesto v prestížnej súťaži Najkrajšia kniha roka o Slovensku 2009!

Vinohradnícka a vinárska oblasť TOKAJ sa rozkladá približne na 5 500 ha na území Maďarska a necelých 1 000 ha v okrese Trebišov - na juhovýchode Slovenska. Na Slovensku je 7 tokajských obcí, z historického hľadiska je centrom slovenskej tokajskej oblasti obec Malá Tŕňa, kde sa už pred stáročiami pestovalo 2,2 milióna litrov vína ročne a v jej tesnej blízkosti je Veľká Tŕňa, kde ročne v tom čase vyrobili o milión litrov vína menej.

Tokajské víno, vyrábané oxidatívnou metódou, je jedinečný nápoj bohov, ktoré si z týchto vŕškov kedysi vozievali ruskí cári a francúzski králi. O tomto slovenskom rodinnom striebre sa popísala odborná literatúra, ale publikácia, ktorá by ukázala svetu poklady podzemia, ešte nebola v takej šírke a v obrazovej podobe vydaná. Autori knihy, dlhoročná novinárka Magda Haburová, ktorá sa narodila vo Veľkej Tŕni, a mladý fotograf Tomáš Čižmárik z Košíc, dva roky fotografovali najkrajšie podzemné a prírodné zákutia slovenského Tokaja. Medzi svetové unikáty patria historické gazdovské pivnice obrastené ušľachtilou plesňou na báze penicilínu. V tomto prostredí víno niekoľko rokov dozrieva v dubových sudoch.
Portály pivníc a okolie vo Veľkej Tŕni sú zapísané v Registri nehnuteľných kultúrnych pamiatok SR a sú horúcimi adeptmi za Slovensko na zápis do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obrazová publikácia má tri tematické okruhy:
-TAJOMSTVÁ PODZEMIA (gazdovské pivnice)
-ČARO PRÍRODY (zákutia viníc)
- VÝPOVEĎ O ČLOVEKU (zvyky, folklór)

Kniha je v slovenskom a anglickom jazyku, plnofarebná, má 110 strán, tvrdá väzba. Je reprezentatívnou obrazovou publikáciou slovenskej tokajskej oblasti. Vydalo ju Združenie pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska.

Finančnú dotáciu poskytol Košický samosprávny kraj, ktorý rozvoj tokajského regiónu zaradil medzi svoje priority.
Čítať viac
Počet strán
110
Väzba
pevná väzba
Rozmer
310x236 mm
Hmotnosť
820 g
ISBN
9788097008888
Rok vydania
2008
Naše katalógové číslo
61937
Jazyk
slovenčina, angličtina
Vydavateľstvo
Združenie pestovateľov a malovýrobcov tokajských vín Slovenska
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

doc. ing. Jan Gamec, CSc.
Neoverený nákup
21.3.2009
Aj takto by sme sa mali zviditelnovat
Pri slove Tokaj sa takmer na celom svete vybavi historicky zname vino.
Vydanie takejto knihy je jednym z najlepsich sposobov, akym dostat do povedomia svetovej verejnosti fakt, ze tento pojem sa musi spajat aj s krajinou menom Slovensko. Osobne si myslim, ze kniha je velmi dobrym propagacnym materialom, ktory zviditelni nasu krajinu (ale aj region), jej krasu a bohatstvo aj v zahranici, a to za podstatne mensie naklady ako to mnohokrat mozeme vidat v roznych reklamnych agenturach a kampaniach.
Za to Vam autori patri velka vdaka.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Na svete je nová obrazovo-textová publikácia

Po prezentácii Pokladov slovenského Tokaja

V priestoroch reštaurácie Amadeus v Trebišove sa v piatok 30. januára uskutočnila prezentácia obrazovo-textovej publikácie Poklady slovenského Tokaja. Autorkou textovej časti je Magda Haburová, obrazovej Tomáš Čižmárik, teda ľudia, ktorých myšlienka prezentácie pokladov tejto jedinečnej vinohradníckej oblasti tvorivo nadchla. Magda Haburová, veľkotŕňanská rodáčka, citlivo vnímala a vníma atmosféru starých vínnych pivníc, krásny kraj tokajských viníc i problémy, ktoré lomcujú súčasným Tokajom. Išlo jej teda, rovnako ako autorovi obrazovej časti, o pretlmočenie odkazu generácií, ktorý tu už dávno chýbal. V jej textovej časti cítiť lásku k starej duchom vekov popretkávanej atmosfére vínnych pivníc, ale nezaprie sa ani ako bývalá novinárka, ktorá tematiku tejto vinohradníckej oblasti neraz pretriasala v Roľníckych novinách či Pravde.

Zaujme skôr umelecká ako dokumentačná fotografia ekonóma Tomáša Čižmárika, ktorý v knihe prezentuje výbornú prácu s obrazom. Jeho fotografia je napriek umeleckému stvárneniu šťastnou výpoveďou o dobe a človeku.

Knižka si kladie za cieľ predovšetkým priblížiť malovýrobu slovenskej časti Tokajskej vinohradníckej oblasti v troch rovinách. V prvej ukazuje na nevšednosť a jedinečnosť tajomstiev podzemia, v druhej vypovedá o človeku, ktorý z troch tokajských kultivarov viniča hroznorodého dokáže vyrobiť skvost svetovo uznávaný, nevšedný a jedinečný - tokajské víno. Tá tretia, nie menej významná, nachádza čaro v prírode Zemplínskych vrchov, ktoré vytvárajú sopečné podložie tokajských viníc. Z celistvej tufovej kryhy, ktorá umožnila kopať tokajské pivnice bez oporného systému v Malej i Veľkej Tŕni, sa zrodilo aj 27 takýchto pivníc na hone Keska vo Veľkej Tŕni. Dnes sú chránené ich vstupné portály a územie, na ktorom sa nachádzajú. Majú svoje dominantné miesto v publikácii, rovnako ako vinohrady na Čiernej hore /hon Šándor, Fazekaš/, kde sú dobre nasnímané tokajské odrody viniča s cibébami i ušľachtilou botrytídou.

Skutočne očarujúci i idylický je náš tokajský kraj, architektúra jeho vidieka, hlavne Veľkej i Malej Tŕne, Černochova či Čerhova a iných obcí. V tomto smere má táto publikácia aj dokumentačný charakter. Ožívajú v nej aj folklórne tradície tejto oblasti. Predovšetkým je to tradícia oberačiek /vinobrania/, ktorá dokumentuje nielen pôvodný ľudový folklór, ale aj zemplínske jedlá a znamenité vína.

Základom výroby tokajských vín bol a zostal vinohradník a vinár. Publikácia dokumentuje, že v tokajskej malovýrobe dnes už tiež existujú skvelí výrobcovia tokajského moku, či sú to rodiny Szatmáryovcov, Vdovjakovcov, Haburovcov, Horníkovcov a iné, ktoré zostali verné tradícii a rozvíjajú dedičstvo otcov.

Stačí sa len pozrieť z Čiernej hory na kraj, ktorý ju obklopuje, aby sme pochopili v čom je krása a nevšednosť toho, čo skrýva slovenská Tokajská vinohradnícka oblasť. Vďaka knihe Poklady slovenského Tokaja zostáva zdokumentovaná ako trvalá hodnota pre všetkých, ktorí milujú tento jedinečný skvost prírody i skvelé tokajské vína a objavujú v ňom stále nové odkazy generácií. Zaželajme teda novej publikácii úspešnú cestu k poznania chtivým milovníkom tohto mikroregiónu, ktorý ešte skrýva veľa doposiaľ neodhalených tajomstiev.

PhDr. Juraj Žadanský, CSc.

Vlastivedné múzeum, Trebišov

„Milencom fantázia pracuje tak bujne ako bláznom - chladný rozum ostáva nad tým stáť a doma sú v tých vidinách len milenci a námesačníci a básnici.“

Sen svätojánskej noci - William Shakespeare, 2005
Sen svätojánskej noci
William Shakespeare