Knihy
E-knihy

Ako stopy v snehu

Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2009

Nová básnická zbierka barda slovenskej poézie, ktorá spolu s predchádzajúcimi zbierkami Báseň a čas a Vernosť tvorí jedinečný triptych. Básnik v nej nanovo spracúva motívy detstva, starnutia a pribúdania rokov, dobra a zla v človeku i zmyslu bytia...

Čítaj viac

8,25 €

Bežná cena Bežne 8,27 €

Posielame do troch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Nová básnická zbierka barda slovenskej poézie, ktorá spolu s predchádzajúcimi zbierkami Báseň a čas a Vernosť tvorí jedinečný triptych. Básnik v nej nanovo spracúva motívy detstva, starnutia a pribúdania rokov, dobra a zla v človeku i zmyslu bytia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ako stopy v snehu - Milan Rúfus
Báseň a čas - Milan Rúfus
16,16 €
Ušetríte 0,04 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
61
Hmotnosť
360 g
Rok vydania
2009
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Rozmer
150×235 mm
ISBN
9788022014779
Naše katalógové číslo
61769

Čo si myslíme my

4
14. októbra 2014

Síce to bolo povinné čítanie do školy, ale asi prvýkrát ma (ak nerátam Shakespeara) básne fascinovali natoľko, že to vo mne vyvolalo neskutočne silné emócie. Určite sa oplatí prečítať a časom sa k niektorým básniam aj vrátiť.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

122 hodnotení

116
6
0
0
0

iveta Zuzana Nikitinska
13.1.2015
Názor čitateľa
Mám všetky Rúfusove knihy,niektoré aj po dve,lebo mam jeho Diela. Samozrejme aj Stopy v sehu. Všetky sú pre mna velmi vzácne a hodnotné.Jednoducho Rufusa milujem,čítam si ho denno.-denne.Stotožnujem sa s jeho myšlienkami.Vsetkým jeho milovníkom odporúčam aj knihu Poeta sacer (od Karola Nandraskeho ).Škoda len ,že Majster Rufus,nedostal počas života Nobelovu cenu-tak velmi si ju zaslužil !
Čítaj viac
tereza
4.4.2018
Chcem sa spýtat ci ste sa stretli aj s basnou Rúfusa Mám knihu zdedenu, ale neviem ci je to nazov basne alebo len veta z basne.
Čítaj viac
Phillipa Marco
9.3.2013
Maestro :)
Básnická zbierka majstra Rúfusa pozostáva z dvoch častí: Záhadný vzorec bytia a Dar a bremeno. Vstupným portálom pre ňu sú básne pod názvom Moje dni a Stopy v snehu.V týchto básňach rezonujepredovšetkým Rúfusov povzdych nad letiacim časom a neúprosným približovaním saku koncujeho pozemskej existencie.Utekajú mi – a nie som z toho šťastný – dni sudbou spočítané.
Názov prvej časti Záhadný vzorec bytia predznamenáva to, čoho sa majster Rúfus vo svojich veršoch dotýka. Lyrická básnická forma sa prelína s epickou. V lyrickej časti básnik podsúva čitateľovi najmä poďakovania a polemiku v intenciách otázok odkiaľ sme prišli a kam odchádzame. Jeho zmier s odchodom, návratom do matky Zeme vyjadruje v mnohých básňach ako napríklad Ante scriptum nad matkou Zemou na dotyk nízko lietam/ jak lastovičky pred dažďom alebo Záhadný vzorec bytiaMárne sú spevy labutie,/ čas nevie chodiť pospiatky./ Ale mužove starnutie /je mužov návrat do matky. (...)V epickej časti Rúfus rekapituluje svoj život. Epický ráz príbehov z detstva a mladosti nachádzame nielen v narácii básní samotných ale i v ich vzájomnom prepojení a ich následnosti. Básne sú nositeľom životných príbehov básnika od kolísky, cez ranné detstvo, stredoškolské štúdium až po odchod z domu. Autor vykresľuje posvätné drobnôstky z detských čias s pečaťou pátosu, čo im právom patrí.Udalosti, veci, deje zo svojho detstva Rúfus rozvinul do skvelých výstižných krátkych príbehov s hlbokým emocionálnym podtextom a veľavravným odkazom pre čitateľa. Z výpovede cítiť šťastie a lásku, ktorá napĺňala jeho detstvo ale i smútok a nostalgiu vyplývajúcu z dotyku dieťaťa s ťažkou stratou, smrťou. Majster Rúfus unikátne vzdáva hold deťom Múza ti povie,/trochu dojatá:/Báseň a dieťa?/To sú dvojčatá.- a detstvu samotnému Krajina detstva/Celá sa topí v jase.../ Apeluje na dospelých, aby ochraňovali čistú detskú dušu. Dajte si pozor na deti/ vy veľkí./ To zbierajú váš peľ/tie drobné Božie včielky. Neblahý pocit z odchodu z domova reflektuje v básni Na trati medzi kolískou a chlebom.Klania sa svojmu rodnému kraju a lúči sa s ním Hľadiaci na štíty/ hľadiaci do úbočí, pil ticho, bez slova, všetko, čo videli./Tú polozovretú Božiu hrsť toho kraja so stuhou Váhu stredom dlane/pil dlho, ticho, odovzdane./BásňouPoďakovanie za kolísku končí doteraz tak evidentný epický ráz básní aj ich nadväznosť. Autor prechádza k poďakovaniu otcovi a matke. V básni Mamin mrežovník, podsúva čitateľovi nielen odkaz hlbokej vďaky voči svojej matke ale i metaforu predelu– mrežu medzi detstvom a dospelosťou respektíve iné predely, ktoré človeka na ceste životom postretnú A tak má človek v osude mriežku. /Tú za ktorou kedysi býval šťastný. Záhadný vzorec bytia uzatvára báseň Dieťa menom Ježiš, kde autor porovnáva život dieťaťa Ježiša so životom iných detí. Zamýšľa nad otázkou zrodu, premeny a zániku živého s vtesnanou polemikou, čo prichádza po smrti Tajomstvo Údelu./ Kto z nás ho vysloví?/ Cesta k nemu je tichom preťatá.
V druhej časti zbierky Dar i bremeno taktiež rezonuje básnikova túžba spoznať tajomstvo života a smrti „povedz mi, riekni mi“,/ to Teba prosím Pane:/Otvor mi nepoznané prosí autor Boha v básni Preghiera breve (Krátka modlitba). Básnik oslovuje Boha nespočetne veľa krát (Boh, Bože, Pane), čo potvrdzuje jeho neskonalú vieru, pokoru a lásku.Výrazným prienikom myšlienok zázračného vzorca bytia a života, ktorý je i dar i bremeno, je báseň Curriculum vitae: Korienkom do zeme./ Korunou pod oblohu./ Nohami do chleba/ A krehkou tvárou k Bohu./ A končí všetko tam,/ kde sa aj začína:/ V zázraku zvanom semeno./ Život – i dar i bremeno. Z minulosti sa autor vracia do súčasnosti. V básni Balada o matkinom srdci ďakuje svojej manželke za jej láskavé srdce, ktoré bije pre ich dieťa. Živý triptych je obraz osudového spojenia básnika, jeho manželky a dcéry Cesta je múdry učiteľ. Odpovie na otázky. Ty, mama, ja – sme na tej ceste tri mená jednej lásky. Aj keď je v tejto zbierke prevaha básní o živote a osude majstra Milana Rúfusa, mnohé prejavy jeho pocitov a postojov sa dotýkajú aj iných tém. V básni Myška vzdáva svoj hold živým bytostiam zeme Bytosť?Či zvieratko? Rozumie? Či len tuší?/ Odvtedy snívam sen./ Sen o zvieracej duši/ A tiež, sám nevediac,/ ako som vlastne na tom,/ prihováram sa zvieratkám/ akoby menším bratom. Básnik si našiel tiež priestor na kritiku spoločnosti a ľudstva. Otáča svoju hlavu za dobrom a predostiera čitateľovi otázku, čo je vlastne demokracia Ten ručník na tvár Kristapána/, kto tu už kedy utká.../ Demokracia? Vo dne panna/ a potme prostitútka (...) Demokracia. Omyl človečí?/ Alebo človek na viac ozaj nemá?V básni Obec Božia kritizuje mamon...boh všedného dňa/ s magickým meno Peniaz.
Ante scriptum (úvodná báseň prvej časti zbierky) a Post scriptum (záverečná báseň druhej časti zbierky ) vytvárajú formálne i obsahové prepojenie oboch častí knihy. Sú zjednotené básnikovým pocitovým svetom presne tak ako Záhadný vzorec bytia a Dar i bremeno celkovo. Častá a dominujúca je autorova ambivalencia medzi zmierením sa s koncom života a strachom zo smrti ako i úvahy nad životom v intenciách radostí (dar) a starostí a bôľov (bremeno). Verše revidujú pohľady človeka na ľudskú existenciu a pridávajú nové, ktoré sú neobvyklé, čím nútia čitateľa k hlbokému zamysleniu. Majstrovské vyjadrenie pocitov, myšlienok a dejov prostredníctvom rôznych metafor, prinášajú ojedinelý zážitok z vypovedaného.Asociačné polia medzi realitou a jej obrazným vyjadrením nie sú príliš vzdialené, a teda čitateľovi zrozumiteľné.
Básnická zbierka je výnimočným umeleckým skvostom štedrým na nevšedné rýmy, ktoré korunujú zmysel básnikovho odkazu a obohacujú pocitový život čitateľa. Formálne a obsahovo sú básne jedinečné, myšlienkovo čisté. Jediné, čo by mohlo na tejto zbierke podľahnúť kritike v jej formálnej stránke, je výskyt niekoľkých ošúchaných či gramatických rýmov. Sú to napríklad básne-krásne (TomasTranströmer), snehu-nehu (Moje dni), otázky-lásky, (Živý triptych) deň-sen (Môj prvý detský oblek), ktoré sú však len nepatrným mínusovým zlomkom v pomere k obrovskej hodnote tohto unikátneho diela.
Pertraktovaná básnická zbierka je poslednou zbierkou Milana Rúfusa. Obsahuje 45 básní. Knihu ilustroval Ivan Pavle. Ilustrácie pozostávajú z desiatich plnofarebných výjavov, maľovaných na železe, a troch perokresieb. Prirovnanie „ako stopy v snehu“ je symbol diela či práce, ktoré sú v jednom okamihu zreteľné a viditeľné, ale v druhom okamihu sa strácajú. Avšak stopy, ktoré zanechal po sebe Milan Rúfus, sú hlboké a majú nemennú hodnotu. Jeho odkaz je vysoko cenným nadčasovým posolstvom.
Čítaj viac
Monika
18.2.2011
Povinná výbava každej knižnice
Nádherné básne, skvost slovenskej poézie
Čítaj viac
Matej
15.4.2009
Názor čitateľa
Táto kniha patrí k tomu najlepšiemu, čo som kedy od Rúfusa čítal. Najskvostnejšie básnické umenie v modernej slovenskej literatúre. Vrelo odporúčam.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ako stopy v snehu - Milan Rúfus
Báseň a čas - Milan Rúfus
16,16 €
Ušetríte 0,04 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“