Klamárka - Ayelet Gundar-Goshen
Klamárka

12,00 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Klamárka

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artforum, 2019
236 strán
3-4 hodiny čítania

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto jej nevenuje zvláštnu pozornosť.... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

12,00 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac o knihe

Tretí román úspešnej izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen je príbeh sedemnásťročnej Nufar, ktorá trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto jej nevenuje zvláštnu pozornosť. Z narastajúcej frustrácie a zúfalstva ju vytrhne náhodné stretnutie s postarším mužom Avišajom Milnerom, bývalou celebritou. Ich hádka upúta pozornosť okoloidúcich a Nufar Avišaja krivo obviní zo sexuálneho napadnutia. Nevinná lož spraví zo šikanovaného dievčaťa hrdinku a mediálnu hviezdu. Dievča však nepočíta so skrytým svedkom udalosti – mladým chlapcom Leom... Rozprávka o Popoluške, postavená na klamstve, sa jej začína rúcať. Príbeh o osamelosti, dospievaní, morálnych dilemách a o lži, ktorá sa vymkne z rúk a žije si vlastným životom.
Čítať viac
Originálny názov
Liar
Počet strán
236
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×195 mm
Hmotnosť
426 g
ISBN
9788081502668
Rok vydania
2019
Edícia
-klad
Naše katalógové číslo
607857
Štýl
filozofický, napínavý, psychologický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Artforum
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,9 / 5

18 hodnotení

6
8
2
1
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

“Ešte najmenej hodinu, kým sa zobudia ostatní. Celú hodinu si môže užívať to kúzlo včerajšej noci. Lebo tak to je, keď sedíte sami, na rozhraní dňa a noci, keď sú sny stále silnejšie než ľútosti, túžby víťazia nad zábranami, až kým nevyjde slnko, aby zahanbilo ľudstvo a zahnalo všetky túžby do svojich brlohov.”
Veľmi pekne napísaný príbeh o tom, čo môže spôsobiť jedno klamstvo. Alebo aj dve. Príbeh o osamelosti, dospievaní, morálnych dilemách a o lži, ktorá sa vymkne z rúk a žije si vlastným životom.

Čítať viac

Príbeh o dievčati Nufar, ktorej jej vlastné nečakané klamstvo zmení život. So šedej myšky sa stáva hrdinka. Vďaka tomuto klamstvu nachádza aj lásku - chlapca Lea. Dokáže žiť s tým, že jej klamstvo ovplyvňuje život iného človeka a klamať aj svojim najbližším?
Autorkin štýl sa mi páčil, v knihe je veľa obohacujúcich myšlienok.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11
16.8.2021
Hlavná protagonistka, 17 ročná Nufar, sa cíti ako outsider, neatraktívna, osamelá, nikým nepovšimnutá, a pritom túži len po pozornosti. Po hádke so zákazníkom a následnom obvinení z pokusu o znásilnenie sa stáva mediálne známom osobou, symbolom odporu a varovaním pre všetkých sexuálnych násilníkov. Všetka tá pozornosť, ktorá sa jej dostáva, odvracia myšlienky od dôsledkov svojho klamstva a čoraz viac sa v ňom zamotáva...

Kniha sa čítala veľmi dobre, páčil sa mi autorkin poetický, hravý štýl písania. Bolo to fajn.
Čítať viac
9
5.4.2021
Literárna a filozofická chuťovka
Pred pár rokmi som o hebrejskej literatúre ani nechyroval a aha, jednou z mojich najobľúbenejších spisovateliek sa stala izraelská psychoterapeutka Ajelet Gundar-Gošen. Napriek tomu, že jej príbehy sa odohrávajú v horúcich uliciach Izraela a sú zaobalené do miestnej scenérie, na relevantnosti pre stredoeurópskeho čitateľa im to určite neuberá.

Mladá Nufar sa po krátkom, no osudovom stretnutí s vyhasínajúcou hviezdou izraelskej popovej scény zamotá do pavučiny vlastného klamstva. Ak však čakáte bombastické dejové zvraty a prvoplánové výčitky svedomia, ste na zlej adrese. Autorka sa v knihe zamýšľa nad tým, ako nás klamstvo môže zároveň oslobodiť a zviazať a aké ťažké je vyskočiť z idúceho vlaku, v ktorom vás usadili do prvej triedy (pozn. nie v slovenskom vlaku).

Vydavateľstvo Artforum pred pár rokmi od Gundar-Gošen vydalo knihu Prebúdzanie levov, ktorú som síce čítal dlho a strastiplne pomedzi skúšky a štátnice, no doteraz nad ňou premýšľam a plánujem sa k nej vrátiť. Rovnako to asi bude aj s doposiaľ najnovším autorkiným počinom s názvom Klamárka.

Všetko sa točí okolo morálnej dilemy spojenej s výčitkami svedomia a pocitom viny. Táto ústredná téma je sprostredkovaná nád-her-ným jazykom (naozaj neviem dostatočne zdôrazniť, aký krásny je autorkin štýl a aký úžasný je preklad Silvie Singer). Bola to prvá kniha po dlhej dobe, kde som sa pri mnohých vetách zastavil a obdivoval krásu slov. Podobný pocit mávam iba pri Jónovi Kalmanovi Stefánssonovi, ktorého zhodou okolností na Slovensku taktiež vydáva Artforum.
Čítať viac
Ivka
12.1.2021
Dobre ale koniec je nepochopeny
Super oddychova kniha. Prva polka knihy trosku nudnejsia ale druha cast paradna. Nepochopila som celkom ten koniec vystrihnuty trochu mimo kontextu. Odporucam vsak precitat. Čítať viac
15
16.11.2020
Otázka morálky
Asi každý už v živote vyslovil nejakú lož, ktorá nejakým spôsobom ovplyvnila jeho život, no ako sa zachovať v prípade, keď vaše klamstvo siaha oveľa ďalej, ako len pred "vlastný prah"? Nechať lož ďalej žiť vlastným životom? Priznať sa a niesť následky? Dilema, s ktorou sa zo dňa na deň musí popasovať 17-ročná Nufar nie je veru vôbec ľahká, vhodné riešenie sa snaží nájsť počas celého príbehu a čitateľ tak robí spolu s ňou. Klamárka je rozhodne kniha, ktorá vyvolá veľa otázok - o morálke, ľudskej povahe, sile lásky a mnohých ďalších veciach. Mňa donútila zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko je človek ochotný a schopný zájsť, aby uchránil vlastný komfort, aby si udržal určitú "tvár" v očiach spoločnosti. Primäla ma rozmýšľať nad tým, ako veľmi materinský (ochranársky) inštinkt dokáže prevážiť nad morálnymi hodnotami a čo všetko dokáže rodič "prehliadať", aby svoje dieťa ušetril bolesti (a potupy). Aj keď v celej knihe primárnu rolu zohráva klamstvo, dalo by sa povedať, že ide o sondu ľudskej povahy ako takej - a to nie len o povahu charakterov, ale aj samotného čitateľa, ktorého kniha tak trochu núti zamyslieť sa nad tým, čo by na mieste hlavnej postavy robil on. Môj prvý stret s "kladkami" teda hodnotím pozitívne, no nedá mi trochu neskritizovať preklad. Klamárku som vo wishliste mala niekoľko mesiacov a jej zaradeniu do zoznamu predchádzali čítania viacerých recenzií, pričom viaceré vyzdvihovali dokonalý preklad, s čím však nemôžem stopercentne súhlasiť - z väčšiny to síce bola pravda, no v knihe som natrafila na niekoľko podivných vetných konštrukcií, pri ktorých už na prvý pohľad bolo zrejmé, že sa pani prekladateľka sekla, resp. slovu priradila nesprávny významový odtienok. Takých momentov nebolo veľa, no trochu to kazilo celkový dojem. Každopádne som rada, že som si knihu prečítala, určite sa pustím aj do ďalších kníh od autorky. Čítať viac
12
10.1.2020
Čo ma na knihe oslovilo najviac bol autorkin štýl, jej šikovne poskladané vety, prirovnania a hra so slovami. Okrem prežívania prvej lásky, dospievania, či pocitov osamelosti nechýbali ani úvahy a myšlienky o klamstvách a klamaní ako takom. O tom, čo k tomu ľudí vedie, aké to má následky a o tom, že to robíme všetci. Bez výnimky. Kniha sa ma dotkla, sadla mi presne do nálady a ešte teraz, keď od prečítania ubehol už nejaký ten čas, si na ňu spomeniem, takže za mňa jedno veľké ÁNO! Čítať viac
Ján Dudáš
8.12.2019
Klamať je v živote veľmi pohodlné a prináša rýchly úžitok ale pravda očisťuje. Keď nám niekto klame snažme sa aj pochopiť prečo to robí a či ho vlastne k tomu nenútime, my a jeho okolie. Je to kniha na zamyslenie pre všetkých. Čítať viac
Dana Kojnoková
29.10.2019
Veľmi dobré čítanie
Overený nákup
Podobne ako Prebúdzanie levov je to veľmi dobré čítanie. Zaujímavý príbeh a dej, autorkine originálne prirovnania a metafory, ľudská duša a jej zákutia... ešte som knihu nedočítala, verím však, že hrdinka príbehu nebude za svoje klamstvo neprimerane potrestaná. Veľmi som však sklamaná prekladom knihy, asi je to preklad z češtiny, je tu veľa chýb, škoda. Prebúdzanie levov som čítala v češtine, bol to zážitok, tu je to sklamanie... Čítať viac
Alžbeta V.
14.1.2020
Dobrý deň, ide o preklad z hebrejčiny od Silvie Singer. Čítať viac
Ivanka
10.8.2019
Čarovne poetický text
Mne sa kniha veľmi páčila. Je to samozrejme úplne niečo iné ako Prebúdzanie levov. Prebúdzanie je top, no aj príbeh Nufar a Lea má čo povedať čitateľovi.
V tomto románe sa vynára otázka morálnej dilemy, nakukneme pod pokrievku hrnca plného osamelosti, vrátime sa do čias dospievania, ponoríme sa do vzťahu rodič – dieťa, šťastne sa pousmejeme nad láskou a ochutnáme moc klamstva. Tých klamstiev je tu viac, či už menších, alebo väčších. Niektoré menia životy, iné sú len pikantným okorenením nudného života. Popri Nufar sa zoznámime ešte s jednou klamárkou a tej odpustíme všetko :-).
Na prvý pohľad sa príbeh môže zdať ťažký a depresívny. No nie je to tak! Je písaný s ľahkosťou a naozaj sviežim humorom. Dalo by sa povedať, že až s čiernym. Nie raz som sa nahlas rozosmiala. Aj v tých najťažších situáciách dokáže autorka použiť vtipné prirovnanie, alebo rovno celý odsek. Potlesk pre ňu.
Záver bol síce príliš jednoduchý, no uveriteľný. Nič iné sme predsa ani nemohli čakať :-) Mne sa nemastný-neslaný Leo páčil a Nufar (hoc by ju mal človek chuť vyfackať) mala tiež moje sympatie, pretože dospievanie je vec náročná a autorka, keďže je vyštudovaná psychologička, vie o čom píše.
Čítať viac

Čítať viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia