Knihy
E-knihy
14,01 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Bola Alžbeta Báthoryová skutočne krvavou grófkou? Na túto otázku sa pokúšajú nájsť odpoveď dvaja renomovaní historici.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
304
Hmotnosť
939 g
Rok vydania
2009
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Ottovo nakladatelství
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788073608446
Naše katalógové číslo
60646

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,7 / 5

32 hodnotení

27
3
0
1
1

Najužitočnejšie recenzie

ANTABUS
5
25.5.2009
Kniha je výborne napísaná, a ide konečne o reálny a hlavne objektívny, nezaujatý pohľad na vec.
Autori nikoho neobhajujú, len sa nezaujato "pozreli " na problém.
SUPER.
ďakujem.
PS presne tak . toto tu chýbalo v tomto mori "odborníkov" :-)
Čítaj viac
Juraj
2
16.3.2009
Autori sa snažia vyvrátiť známe skutočnosti spochybňovaním výpovedí svedkov, ale zároveň neponúkajú žiadne dôkazy o Báthoryčkinej ,,liečiteľskej činnosti". Vzhľadom k skutočnosti že jej rodičia boli pomerne blízki príbuzní, je veľmi pravdepodobné že genetická deformácia vyústila v tejto forme.
Osobne nevidím žiaden dôvod ,ani politický,že by sa niekto chcel zmocniť jej majetkov. Báthoryovci boli mocný rod a neverím že by sa nikto z nich
neozval ak by im niekto siahal na majetok! Po prečítaní tejto knihy som nadobudol dojem ako keby táto kniha bola napísaná na niečiu objednávku!
Čítaj viac
Michaela Ella Ducsová
23.6.2013
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Vždy ma vie zaraziť a pobaviť ako sa niektorí stavajú k histórii a prijímajú stokrát omieľané veci s tým že sú stopercentne pravdivé. Pravdu sa nedozvieme nikdy. Ja viem len toľko, že sa to stalo veľmi dávno a to čo je napísané sa nedá považovať za rukolapný dôkaz len preto že to niekto napísal. Aj teraz sa toho popíše kvantum a o dvesto tristo rokov z toho budú mať ďalší historici dokonalý guláš. Ďalšou vecou sú "dôkazy" Čo sú to za dôkazy - železná panna vznikla len na základe mýtu, nikdy ju nenašli na žiadnom z hradov Alžbety, kúpanie v krvi - to nejde a Alžbeta vraj bola vzdelanou ženou, toto by určite vedela. A výpovede svedkov? Akých? Ten to počul od tamtoho, ten to počul od iného... ten tvrdí 600, ten 1000 obetí..väčšina svedkov je z poddaných - v tej dobe nemal cenu život poddaného, ako to, že má takú váhu jeho výpoveď? .. ale nikto nič nevidel....a ak aj videl mlátenie slúžky, nič to neznamená. Alžbeta sa narodila do doby, kde bol pes viac ako sluha a sluhov život patril pánovi. Bežne sa slúžky mlátili a bičovali za prehrešky. Bolo to normálne. A čo sa týka konca.... všetko sa "skončilo" až príliš rýchlo. Údajní napomáhači vraj narozprávali také príbehy že až... ale skúste nepriznať aj pakt z diablom, keď vám trhajú nechty a pália kožu rozžeravenými železami - čo boli bežné nástroje pri vypočúvaní svedkov.... A hlavná aktérka? Nikdy ju nevypočuli, nedostala šancu čokoľvek povedať.... Thurzo vo svojich pamätiach píše, že na Vianoce, kedy sa celý škandál odhalil, našli dve živé mučené dievčatá v podzemí.... nikdy ich však nikto nevypočul....Väčšinu dievčat vraj ani nikto nehľadal. Ak by sa strailo čo len sto dievčat, asi by ich rodičia hľadali a bol by o tom záznam, alebo žeby nikomu nechýbali? Táto kniha sa mi páči hlavne preto, že najskôr ponúka pohľad do doby v ktorej táto žena žila, čo je veľmi dôležité uvedomiť si, že to je stovky rokov stará záležitosť. Svet vyzeral inak, súdy vyzerali inak, existoval vzťah pán a sluha...skrátka bol to celkom iný svet aký poznáme my. Kniha sa navyše snaží na vec pozerať z viacerých strán. Ja netvrdím, či bola alebo nebola vinná, ani historici sa nevedia zhodnúť. V každom prípade je tu viac mýtov a legiend ako faktov a ozajstných dôkazov. A toto všetko dali dvaja autori dokopy. Názor nech si urobí každý sám. Za 400 rokov sa to mohlo tak nabaliť, že Alžbetini súčasníci by možno neverili vlastným očiam:)
Čítaj viac
tinka
1.5.2013
Názor čitateľa
samozrejme A Bathoryová tak ako je prezentovaná - kúpanie v krvi kvoli mladosti a obrovské množstvo obetí je len mýtus.Nie je ale mýtus že to bola sadistka so sexuálnym defektom. Jej obvineniu predchádzalo množstvo stažností na vrchnost - knaz z farnosti ako aj mnísi zo susedného kláštora vo Viedni. Palatín riskoval svoju diplomatickú kariéru aby priatelovým detom zachránil majetok a jeho vdovu od popravy. Určite prispelo aj to, že nebohý Bathory bol významný vojak v boji proti turkom. Budapešt by velmi rada videla Bathoryho ako národného hrdinu. V čom bráni povest jeho ženy. A tak na objenávku Budapešti vznikol film Bathory - podrobený zo strany českých historikov zdrvujúcej kritike - je totiž absolútne historicky nereálny. Niet sa čo čudovat aj pani TL je madarka.
Čítaj viac
Lily
23.5.2012
Parádička
Priznávam, nečakala som, že ma kniha AŽ tak zaujme. Úžasný pohľad do života ľudí jej doby, takýchto kníh by som si prečítala viac :) Čo sa týka Alžbetinej viny/neviny, to nech si vyrieši každý v svojej hlave ako chce, ja vás nebudem o ničom presviedčať, ale táto knihy je, pre ľudí, ktorí milujú históriu, naozajstným pokladom.
Čítaj viac
36
30.4.2012
Názor čitateľa
Kniha je graficky krásne spracovaná, obsahuje veľa obrázkov aj fotografií...čo sa týka obsahu, je veľmi objektívna, páčili sa mi úryvky z listov, aj to, že kniha nič nepodsúva a píše iba o tom, čo sa dá dôkazmi skutočne doložiť a dokázať.Čitateľ si na to môže sám utvoriť názor. Našla som v nej dosť zaujímavých informácií a určite ju odporúčam prečítať každému, kto sa o túto tému zaujíma, lebo je skutočne napísaná z úplne iného uhľa pohľadu ako knihy, ktoré som doteraz o týchto udalostiach čítala...ako to naozaj bolo, sa aj tak už asi nedozvieme :-)
Čítaj viac
Atheos
8.6.2011
Názor čitateľa

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Už film Báthory ma dvíhal zo stoličky, ale táto kniha to je vrchol. Neviem či išlo o politickú objednávku alebo iba o snahu sa zviditeľniť, ale autorka skvele poprekrúcala historické fakty a tie čo nevyhovovali jej zámeru jednoducho ignorovala. Napr. prezentácia Alžbety ako liečiteľky je úplne mimo realitu, doba to síce bola surová, ale to čo vystrájala so ženami boli čisto sadistické praktiky (to, že pri liečbe stále umierali bolo asi o.k.). Čo sa týka intrigánskeho Thurza - deti Alžbety B. ho samé prosili o pomoc, aby im pomohol zachrániť majetky, ktoré by inak pripadli kráľovskej korune (doložené osobnou korešpondenciou). Na Thurzovu radu potom previedla Alžbeta majetky na svoje deti a tak zabránila konfiškácii. Thurzo sa o majetky neusiloval, ani ich nezískal.
A keby neignoroval nariadenia panovníka, skončila by na popravisku a nie v domácom väzení na Čachtickom hrade.
Pokiaľ vás zaujímajú skutočné historické fakty, tak odporúčam knihu "Alžbeta Báthoryová a jej obete" od Jozefa Kočiša.
Nechápem, prečo ľudia tak ľahko uveria každému tvrdeniu, ktoré popiera dovtedy platné názory resp. skutočnosti.
Autorke by za tie nezmysli v knihe mali odobrať titul.
Čítaj viac
Čierna Vlčica
4.4.2011
Názor čitateľa
Kniha má nielen nádherný obal ale je skvelo napísaná...a reálne zobrazené dejiny !Tento životopis o Alžbete Báthoriovej som potrebovala čítať...práve v tejto knihe som našla odpovede na otázky ktoré mi dlho vŕtali v hlave..Všetky mýty ktoré boli o tejto známej "šialenej" grófke sa tu nádherne vyvracajú a hlavne nádherne spracovanie o živote v dobe Uhorska .
Vrelo odporúčam hlavne pre tých čo nechcú čítať len mýty!
Čítaj viac
Radka
1.10.2009
No konecne
obdivujem ale naozaj obidivujem ludi,ktory dokazu pozerat na svet inym pohladom nezavidim pani T.Lengyelovej,pretoze musi lezat v zaludku mnohym historikom ale hlavne spisovatelom pr. pan Stiavnicky,ozaj tuto zanu obdivujem tak isto ako pani Dr.Szadecky-kardossovu ci pana Varkonyiho,ze aj ked neexistuje ziadny dokaz o jej vine tak isto ako o jej nevine ale tito ludia zastavaju obe alternativi.....na druhej strane vsak neviem pochopit spisovatelov ako p.Stiavnicky,Kocis,Niznansky.....pan Stiavnicky dokonca ani nie je historik...a ked som citala tie jeho bludy , co citala ?? aj pocula videla tak som doslova vyvalovala oci... mali by sme si uvedomit akymi pardon za vyraz nevzdelancami sa obpklopujeme :C...
Čítaj viac
Stanislav Bača
17.7.2009
Názor čitateľa
Áno. Kúpil som si tuto knihu - síce v českej mutácii, ale predsa.
Myslím, že lepšie a podrobnějšie zpracovanie, s obrovským
množstvom obratzového materiálu tu ešte nebolo. Zobrazuje jednoko
veľmi verne dobu Uhorska do najpodrtobnejších intimít života človeka
tej doby. Veľmi sofistikovane vyvracia všetky "mýty", ktoré boli doposiaľ
publikované i od kvázi uznávaných autorov... (Kočiš,Dvořák etc).
Doporučujem každému, kto sa zaujíma o históriu bez sentimentov,
pritom argumentačne sa opiera len o to, čo sa dá dokázať.
Čítaj viac
ANTABUS
25.5.2009
Výborné
Kniha je výborne napísaná, a ide konečne o reálny a hlavne objektívny, nezaujatý pohľad na vec.
Autori nikoho neobhajujú, len sa nezaujato "pozreli " na problém.
SUPER.
ďakujem.
PS presne tak . toto tu chýbalo v tomto mori "odborníkov" :-)
Čítaj viac
MS
10.4.2009
Názor čitateľa
Pan Juraj,je asi fanusikom mytologie! Je to fundovana a odborne na vysokej urovni napisana monografia. Na slovensku neexistuje lepsi odbornik na tuto temu akou je historicka Tunde Lengyelova. Prave takto spracovany zivotopis Bathoryovej tu absentoval.Je to skvely pocin od autorov. Vrelo doporucam
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac

„Knižnica je nemocnicou pre dušu.“

Anonym