Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Zabudnuté africké bojiská - Daniel Šmihula, Richard Svitek
Zabudnuté africké bojiská
13,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Zabudnuté africké bojiská

Naše vojsko, 2019
Vydavateľstvo
Naše vojsko, 2019

Druhá svetová vojna bola skutočne globálnym konfliktom. Bojovými operáciami boli zasiahnuté (azda s výnimkou Antarktídy) všetky kontinenty a oceány. Okrem svojich hlavných bojísk mala aj viacero dnes už polozabudnutých bojísk a kampaní??:

Čítaj viac

13,95 €

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Druhá svetová vojna bola skutočne globálnym konfliktom. Bojovými operáciami boli zasiahnuté (azda s výnimkou Antarktídy) všetky kontinenty a oceány. Okrem svojich hlavných bojísk mala aj viacero dnes už polozabudnutých bojísk a kampaní??: Sýria, Irán, Grónsko, Východná Afrika… Táto kniha sa však venuje bojom a epizódam, ktoré poznajú len skutoční znalci?: dvom útokom na Dakar, gabonskej a čadsko-líbyjskej kampani, vylodeniu na Madagaskare, Réunione a Komorách a situácii vo Francúzskom Somálsku. Sú to udalosti, ktoré sú v českom a slovenskom prostredí prakticky neznáme a nevyšla o nich žiadna publikácia a zrejme ani rozsiahlejšie časopisecké spracovanie. Predkladané dielo je tak podľa všetkého prvým v našom jazykovom priestore.
Tieto boje sa odohrávali medzi Britmi, Talianmi, Japoncami a najmä medzi znepriatelenými frakciami Francúzov – prívržencami vlády vo Vichy alebo generála de Gaulla – a mali svoje miesto v celkovej stratégii spojencov pri ovládnutí námorných komunikácii a izolácii Nemecka a Talianska na európskom kontinente. Začali sa pokusmi Slobodných Francúzov získať kontrolu nad africkými francúzskymi kolóniami, čo sa im podarilo len v Kamerune a Rovníkovej Afrike koncom augusta 1940, pričom Gabon musel byť dobytý v regulárnej vojenskej kampani. O dva a pol roka neskôr gaullisti z Čadu prešli Saharu a dorazili do Tripolisu. V septembri 1940 sa spojenecká eskadra pokúsila zmocniť aj Dakaru, no bola odrazená (operácia Menace). Najväčšou spojeneckou operáciou s krycím názvom Ironclad bolo však vylodenie na Madagaskare v máji 1942, pričom boje na ostrove pokračovali až do kapitulácie vichystických síl o pol roka neskôr. Do konca roku 1942 sa Briti a Slobodní Francúzi zmocnili aj Réunionu, Francúzskeho Somálska a Komorských ostrovov.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Zabudnuté africké bojiská - Daniel Šmihula, Richard Svitek
Rád - Daniel Silva
26,66 €
Ušetríte 2,19 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
216
Hmotnosť
450 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Naše vojsko
Rozmer
150×210 mm
ISBN
9788020617873
Naše katalógové číslo
605263

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Zabudnuté africké bojiská - Daniel Šmihula, Richard Svitek
Rád - Daniel Silva
26,66 €
Ušetríte 2,19 €

„Čitateľ, ten sa má... on si môže svojich autorov vyberať.“

Kurt Tucholský