Knihy
E-knihy

Ze French Do it Better

A Lifestyle Guide

Flammarion, 2019
Vydavateľstvo
Flammarion, 2019

In all areas―from fashion to cuisine to the art of seduction―the French reign supreme in their ability to enjoy life to the fullest. So why do we love to hate the French, yet still covet their singular joie de vivre? ...

Čítaj viac

23,98 €

Bežná cena Bežne 24,95 €

Ušetríte 4%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

In all areas―from fashion to cuisine to the art of seduction―the French reign supreme in their ability to enjoy life to the fullest. So why do we love to hate the French, yet still covet their singular joie de vivre?

A duo of saavy authors breaks it down for readers by dividing the French populace into relatable “tribes”― each of which offer keys to a life well-led. To demystify the French enigma, each chapter opens with a short quiz to help readers determine their level of kinship with that particular tribe: Classic Frog, AristoChic, Vintage Bourgeois, Modern Bourgeois, Intellectual, Feel-Good Bohemian, or Foodie. With tongue-in- cheek humor, the authors divulge the enviable Gallic secrets so that readers can integrate elements of an iconic French wardrobe, infallible recipes, life- enhancing rituals, cult products, and personal style tips into their daily routine. Offering insight with verve and wit, this book is replete with facts and practical tips for assimilating the best of what France has to offer. The volume is completed by a guide to the best addresses in France and online for quintessentially French inspiration.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ze French Do it Better - Valérie De Saint Pierre, Frédéric Veysset
Šik jako Francouzka - Isabelle Thomas, Frédérique Veysset
30,85 €
Ušetríte 1,10 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
anglický
Vydavateľstvo
Flammarion
Rozmer
165×225 mm
ISBN
9782080203717
Naše katalógové číslo
605209
Hmotnosť
687 g
Rok vydania
2019

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Ze French Do it Better - Valérie De Saint Pierre, Frédéric Veysset
Šik jako Francouzka - Isabelle Thomas, Frédérique Veysset
30,85 €
Ušetríte 1,10 €

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green