Pittsburská dohoda - Peter Mulík, Zuzana Pavelcová
Pittsburská dohoda
12,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Pittsburská dohoda

100 rokov od podpísania Česko-slovenskej dohody v Pittsburghu

Vydavateľstvo
Matica slovenská, 2019

Publikácia je určená pre slovenskú verejnosť ako základná informácia o najdôležitejšom dokumente slovenských dejín a česko-slovenských vzťahov 20. storočia. Vydaním tejto knihy si pripomíname 100. výročie podpísania Česko-slovenskej...

Čítaj viac

12,90 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Publikácia je určená pre slovenskú verejnosť ako základná informácia o najdôležitejšom dokumente slovenských dejín a česko-slovenských vzťahov 20. storočia. Vydaním tejto knihy si pripomíname 100. výročie podpísania Česko-slovenskej dohody (31. mája 1918), známej viac ako Pittsburská dohoda, ktorú podpísali zástupcovia amerických Slovákov a amerických Čechov spolu s Tomášom G. Masarykom, predsedom exilovej Československej národnej rady. Dohoda predpokladala vytvoriť spoločný štát Čechov a Slovákov a zároveň Slovákom garantovala štátoprávnu autonómiu na území Slovenska.

Politické deklarácie 18. a 28. októbra 1918 však vytvorili Československo ako unitárny (pragocentrický) štát fiktívneho „československého národa“. Pre slovenských autonomistov sa Pittsburská dohoda stala politickým programom národnej a štátoprávnej emancipácie Slovákov v rámci ČSR. Nebyť tohto hnutia, nebol by sa doformoval moderný slovenský národ, nebol by schopný deklarovať politickú autonómiu Slovenska, Slovenský štát v prelomovom období európskych dejín, federatívne usporiadanie v socialistickom Československu a dnes by sme nežili v samostatnej Slovenskej republike.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Pittsburská dohoda - Peter Mulík, Zuzana Pavelcová
Milan Rastislav Štefánik - Michal Kšiňan
52,09 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
168
Hmotnosť
512 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Matica slovenská
Rozmer
165×237 mm
ISBN
9788081282232
Naše katalógové číslo
602883

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Pittsburská dohoda - Peter Mulík, Zuzana Pavelcová
Milan Rastislav Štefánik - Michal Kšiňan
52,09 €

„Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na dôverné rozhovory starí priatelia a na čítanie starí autori.“

Francis Bacon