Posledná večera Leonarda z Vinci - Stano Lajda
Posledná večera Leonarda z Vinci
24,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
24,90 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Zamýšľa sa nad jeho proklamovanou homosexualitou a rekonštruuje jeho ambivalentný postoj k Michelangelovi. Zdôrazňuje, že umelec bol naozaj zložitou osobnosťou, ktorá napriek obdivuhodnej pracovitosti a cieľavedomosti neraz zápasila s pochybnosťami najrôznejšieho druhu. Stano Lajda hľadá vo svojej knihe odpovede na dosiaľ nezodpovedané otázky prameniace zo zložitej náboženskej symboliky, ktorej je Leonardovo vrcholné dielo plné. To všetko prostredníctvom beletrizovaného príbehu a aj hĺbkového odborného rozboru slávneho diela.

Kniha je určená širokej čitateľskej verejnosti, fanúšikom výtvarného umenia a všetkým, ktorých neprestáva fascinovať génius Leonardo da Vinci.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
544
Hmotnosť
1347 g
Rok vydania
2019
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Artforum
Rozmer
171×216 mm
ISBN
9788081502743
Naše katalógové číslo
592775

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

Plepo
20.1.2020
Skvostné!
Výtvarný zjav, reštauratér, maliar a ilustrátor Stano Lajda bol už ako malý chlapec celoživotne ovplyvnený Leonardom da Vinci a jeho Poslednou večerou. V 2019, pri 500 výročí smrti rodáka z toskánskeho Vinci, vydal Lajda knihu - prvotinu, ktorá nemá v slovenských pomeroch obdoby: Posledná večera Leonarda z Vinci. Na viac než 500 stranách čitateľovi v dvoch častiach pútavo priblíži najprv život a dielo výnimočného renesančného génia a potom detailne rozoberá samotnú slávnu fresku v milánskom dominikánskom refektári. Tá je už pol tisícročia najkopírovanejším dielom sveta vôbec. Leonardo maľbu s rozmermi 9 x 5 m dokončil v roku 1498. Zhodou viacerých okolností sa začala rýchlo ničiť, neprispeli jej viaceré zásahy, mnísi do nej vybúrali dvere, vyřádili“ sa na nej Napoleonovi Francúzi aj bomby Spojencov v r. 1943. Dnes, po reštaurovaní ukončenom v r. 1999, máme asi 40% diela zachráneného. Lajda venoval 10 rokov svojho života pokusu o dokonalú rekonštrukciu obrazu. Jeho mravenčia práca olejom na plátne (3,5 x 2 metre) však stojí za to. Výsledok je očarujúci! Každý dotyk štetca bola samostatná detektívka. Popri maľovaní autor písal knihu, ktorej ozdobou je obrazová príloha. Bravo, Majster Stano zo Žiliny! „Obraz v milánskej kláštornej jedálni je majstrovským dielom nielen pre nádhernú paletu tónov, dynamiku a premyslenú kompozíciu, ale rovnako aj pre jedinečnú filozofiu a viqcvrstevnú religiozitu každého detailu. Pomer vedeckých poznatkov tu existuje v absolútnej symbióze s duchovným nábojom“. Čítaj viac
Matúš
19.5.2019
Úchvatné
Nikdy som sa o Poslednú večeru zvlášť nezaujímal, až kým som sa nedozvedel, že sa jej rekonštrukcii venovať slovenský maliar Stano Lajda. Jeho rekonštrukcia je úchvatná, doslova berie dych a návštevník galérie má pocit, že tak ju naozaj namaľoval aj Leonardo, len väčšiu. Podobne zaujímavá a pútavá je aj samotná kniha, v ktorej sa čitateľ dozvie veľa nového zo života da Vinciho, a taktiež z dejín, umenovedy i súkromného života. Plusom je, že život a dielo Leonarda je spracované nebulvárne a s rešpektom k faktom a histórii. Celá kniha je napísaná tak, aby jej porozumeli aj laici, ktorým to zvlášť odporúčam, pretože Leonardo je inšpiratívny aj dnes. Lajdovi treba zablahoželať k majstrovskému počinu. Navyše ešte odporúčam interview s Lajdom na blogu Otcom.sk. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Knihu robí dobrou jej dobrý čitateľ.“

Ralph Waldo Emerson