Knihy
E-knihy

Jozef Tiso

Kňaz, politik, kolaborant

Slovart, 2019
Okamžitý download
PDF
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Slovart, 2019

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia...

Čítaj viac

13,99 €

Bežná cena Bežne 19,95 €

Ušetríte 30%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

James Mace Ward vo svojom diele podáva komplexný obraz Jozefa Tisa, jednej z narozporuplnejších postáv európskych dejín 20. storočia. Zaoberá sa jeho rokmi štúdia za kňaza rímskokatolíckej cirkvi, vstupom na politickú dráhu, angažovanosťou na úrovni československej politiky až po funkciu hlavy Slovenského štátu.

Ward sa nevyhýba ani najkontroverznejším kapitolám Tisovho života – predovšetkým jeho vojnovému spojenectvu s nacistickým Nemeckom a zodpovednosti za vyvlastnenie, deportácie a napokon aj vraždenie slovenských židov. Zachytáva Tisa ako človeka presvedčeného o poslaní katolicizmu, vášnivého nacionalistu a chladne uvažujúceho politika, odhodlaného chrániť svoju reputáciu aj manévrovací priestor.

Publikácia je prvým hĺbkovým rozborom života tejto rozporuplnej osobnosti z inej ako slovenskej perspektívy. Na rozdiel od predchádzajúcich životopiscov J. M. Ward uprednostnil chronologický prístup, ktorý priniesol mnohé prekvapenia.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Jozef Tiso - James Mace Ward
Alexander Mach - Anton Hruboň
23,89 €
Ušetríte 16,01 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Čo si myslíme my

Produktový manažér
4. januára 2019

Kniha je kvalitne spracovana, biely papier, prebal, zalozka... Akurat pismo sa mi zda skor sede ako cierne, preto sa tazsie cita pri slabsom svetle. Inak autor zachytava "kontroverznu" osobnost slovenskych dejin a kedze nepochadza z tohto prostredia, je odosobneny od slovenskych dejin. Stoji za precitanie a tak prispeje ako dalsi zdroj informacii k tejto osobnosti.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,3 / 5

12 hodnotení

9
1
0
1
1

Miroslav Hájek
14.5.2019
Jozef Tiso. Kňaz, politik, kolaborant

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Kniha od Warda sa dobre číta. Pre čitateľa neznalého dejín je napísaná veľmi dobre. Avšak hodnotovo neprekračuje priemer kníh s podobnou tematikou.
Ward spravil osudnú chybu, keď napísal dizertačnú prácu o J. Tisovi a potom sa rozhodol napísať knihu.
V tomto okamihu stratil možnosť písať objektívne o J. Tisovi a Slovenskej republike, nakoľko sa musel oprieť o dokumenty a výroky historikov, ktoré použil v dizertačnej práci.
Ward preto nasmeroval celé svoje bádanie tak, aby J. Tiso z toho vyšiel ako vojnový zločinec a kolaborant. Pritom Ward nepostrehol, že nim použité dokumenty hovoria v Tisov prospech. Vo svojej knihe uprednostnil dobovú tlač, média a nepodpísané dokumenty, pred hodnovernými dokumentmi. Kde ostala jeho profesionála česť.
Ward vo väčšine prípadov o J. Tisovi píše, že bol informovaný, vedel, dal akési schválenie, kde sa pravdepodobne diskutovalo o potrebe, ... Tieto vyjadrenia nie sú a nemôžu byť základom obvinenia, ako to robí Ward, nehovoriac o tom, že historik nemá právo vynášať rozsudok .
Neviem, či na Stanfordskej univerzite učili Warda kedy treba používať slova: tvrdím, asi, snáď, možno, akési, pravdepodobne, domnievam sa, som presvedčený. V prípade týchto slov ide o konšpiráciu. V práci historika však tieto výrazy nemajú čo robiť.
Ward za desať rokov svojho bádania nebol schopný si poriadne naštudovať verejne dostupný materiál o J. Tisovi a Slovenskej republike, a nieto ešte tak archívy. Ak tak urobil a napísal túto knihu, stratil u mňa kredit historika.
Ward zistil, že táto časť dejín Slovenskej republiky a J. Tiso je vďačnou a stále aktuálnou témou, a tak si jednoducho z toho urobil biznis. Som presvedčený, že mu vôbec nešlo o skutočnú historickú pravdu o čom svedčí výsledok jeho práce. Tak sa ponáhľal, že niektoré dôležité udalosti, už nestihol ani napísať. Pritom chcel podať ucelený obraz o J. Tisovi.
Čítaj viac
Katarína
14.4.2019
Na doplnenie skladačky
Príbeh Jozefa Tisa vyrozprávaný americkým autorom Jamesom Wardom, čo ma, pravdupovediac, zaujalo ako prvé. Osobne sa mi spracovanie knihy páči a nesúhlasím s tým, že by bola vyslovene antitisovská. Práve naopak - ak čítate pozorne, zachytíte aj poznámky typu - napriek všetkému Tiso nikdy nechodil po SK s ochrankou, a pod., čo považujem za informácie upozorňujúce čitateľa na nálady v krajine počas jeho existencie a vykonávania úradu. Mám pocit, že je cítiť, že autor nie je zaťažený slovensko-českými výčitkami kto komu čo kedy zobral a komu sa kde ukrivdilo - pre mňa príjemná zmena. Kniha sa číta veľmi dobre, záujemcom však odporúčam na dokreslenie situácie aj iné diela o Tisovi, len tak si budete sami vedieť vytvoriť obraz, pretože do obdobia Slovenského štátu sa už nikto z nás, bohužiaľ alebo skôr našťastie nedokáže teleportovať. Tým chcem povedať, že vyčítať knihe nedostatok objektivity je uhol pohľadu. A ten bude jednoducho u každého iný či ide o Tisa alebo kohokoľvek a čokoľvek o čom sa ľudia rozprávajú. Mrzí ma, že "recenzenti" bez mena, ale s evidentným OBJEKTÍVNYM názorom na DR. Tisa sa zbiehajú už aj na Martinus.sk, ale budiš. Každopádne sa nedajte odradiť, ak Vás táto téma zaujíma, táto knižka je veľmi dobrou voľbou. :-)
Čítaj viac
Jozef pajac
26.3.2019

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Ano milovany DR. JOZEF TISO bol skutocny vlastenec, narodovec pan prezident ktory bojovalo za narod a polozil svoj zivot za krajinu. Bol nehanebne zavrazdeny. CEST A SLAVA VAM DR. JOZEF TISO.
Čítaj viac
Slovák
28.2.2019
a Ak sa knihy pýši tým, že "objavuje" najranejšie obdobie života Dr. Tisa, a na tento "objav" láka kupujúcich, treba vedieť, že s materiálmi pracoval už Milan S. Ďurica, ktorý ich vydal ako dvojdielny životopis J. T.: Slovenský kňaz a štátnik, vydaný roku 1987 (Taliansko) a 1992 (Martin, ISBN 80-7090-217-5). Ako vidno z názvu podtitulu, náš autor na rozdiel od amerikána nepridáva žiadnu biľagujúcu nálepku...
Čítaj viac
Jozef
3.2.2019
Pri jej čítaní som mal zvláštne pocity. Z literárneho hľadiska veľmi fajn, číta sa dobre, okrem životopisu Tisa je tam aj istá filozofická nadstavba, avšak celou knihou sa nesie pachuť averzie voči Tisovi a sem tam som mal pocit že aj voči katolíckej cirkvi. V tomto smere uznávam viacej Kamencovu biografiu Tisa, ktorá rieši aj dilemy doby a snaží sa skôr vysvetlovať. Pri Wardovom výklade mám pocit, že svet je čierny alebo biely a vo Wardovom výklade je Tiso čiernejší ako čierny. Takisto si viackrát autor protirečí a dokonca niekedy aj na nasledujúcej strane. Autor sám priznáva, že nepoužil všetky dostupné zdroje (pramene), čo je podľa môjho názoru trošku škoda. Je to škoda, lebo na knihu som sa dosť tešil a zaujímal som sa o pohľad z inej perspektívy, ale priznám sa nesplnila moje očakávania. Je to moja štvrtá biografia o Tisovi a ako ďalší kúsok skladačky o dejinách prvej SR fajn, ale za špičku v tomto smere ju nepovažujem. Proste som čakal od historika skôr nezaujatejší pohľad. Ak chcete Tisa odsúdiť, je to kniha na dobrú obžalobu, ak sa ho snažíte pochopiť, veľmi vám nepomôže. Stále čakám na syntetickú biografiu, ktorá bude prihliadať na argumenty exilových historikov ako aj Tisových nepriaznivcov. Počkáme :)
Čítaj viac
Daniel Ruscak
1.4.2019
Ja som tu knihu necital. Je vsak velmi zaujimave, ze ju vsade propaguju. Americania su znami tym, ze vedia dobre predavat ich vyrobky.
V Taliansku sa daju najst velmi zaujimave clanky a aj knihy o dejinach Slovenska a o Tisovi. Zvycajne su to knihy, aj dobre spracovane, vydane uplne neznamymi vydavatelstvami. Nastastie sa daju pozicat v talianskych knizniciach. Dokonca aj kniha od Duricu o Tisovi z pohladu nemeckej tajnej sluzbu.
Tym chcem povedat, ze je tu snaha rozsirit urcity obraz na Tisu knaza.
Po jeho poprave vatikansky dennik Osservatore Romano jasne napisal, ze sa jednalo o pomstu. Alexander Mach, ktory mal vacsiu zodpovednost, nebol popraveny.
Nasiel som velmi zaujimavy clanok od novinara Rino Camilleri Josef Tiso . Martire Slovacco. V tomto clanku velmi dobre opisuje dejiny Slovenska po roku 1848 a aj po roku 1918. Prakticky pise, ze sa dost podobaju dejinam juzneho Talianska, ktore bolo vzdy zaostale a vyuzivane inymi narodmi. Slovensko, ako stat, nemalo existovat.
Prakticky to nikto nechcel, iba slovaci. Teda ti, vacsinou knazi a pastori, ktori mali vysokoskolske vzdelanie a chceli trochu prosperity.
Dejiny treba citat z pohladu tej doby.
Nedavno som cital vlastny zivotopis nedavno zosnuleho izraelskeho spisovatela Amos-a Oz-a (jeho rodicia boli zidia z Ukrajiny, ktori sa vystahovali do Palestiny okolo roku 1930). On pise, ze v roku 1938 v Europe zidov nikto nechcel. Dokonca ani Velka Britania. Zidia sa mohli vystahovat do Palestiny, alebo do Spojenych Statov Americkych. Povedal, by som, ze iba ti, ktori si to mohli dovolit.
Čítaj viac
Andrej Janoťák
26.1.2019
Zodpovednosti sa zbaviť nedá
Myslím si, že táto kniha sa z hľadiska hĺbkovej analýzy a objektívnosti dostala zatiaľ najďalej a takýto prístup je naozaj veľmi sympatický. Samozrejme, že autor zaujíma nejaké názorové stanovisko, ktoré sa niekomu nemusí páčiť, hlavne ak očakáva titul, ktorý bude túto osobnosť velebiť... Aj takéto kvalitne prepracované publikácie s rozmanitou citáciou širokej škály prameňov však prispievajú k stanovisku, že také niečo s čistým svedomím jednoducho nie je možné. Na druhej strane nemôžeme Jozefa Tisa ani úplne odsúdiť a nevšímať si jeho prácu a politické nadanie, napríklad počas 1. ČSR. Aj tak si však myslím, že potrvá ešte niekoľko dekád, kým sa Slováci dokážu bez prílišných emócií s daným obdobím a jeho hlavnou osobnosťou vyrovnať.
P.S. Kniha je pútavá, veľmi dobre sa číta, čo je rozhodne bonus.
Čítaj viac
14.1.2019
Názor čitateľa
K tejto knihe som bol spočiatku skeptický, lebo som si nevedel predstaviť, že históriu nášho Slovenska dokáže kvalitne spracovať autor až z USA. Po jej prečítaní však musím uznať, že sa jedná o najlepšiu knihu o Tisovi, akú som čítal. Je vidieť, že autor ako Američan, je nezaujatý a neovplyvnený slovenskými, či česko-slovenskými problémami a hádkami. Kniha je naozaj veľmi komplexná, autor podrobne rozoberá každé obdobie života Jozefa Tisa a kniha tak tvorí veľmi kvalitné dielo, ktoré sa rozhodne oplatí prečítať.
Čítaj viac
M.
25.12.2018
Konecne objektivna kniha o temnom obdobi Slovenskeho statu,napisana nezaujatym, objektivnym hisorikom. Kniha tohto rozmeru tu velmi chybala. Prinasa nove, doposial nezverejnene informacie o sukromi, dospievani a formovani Tisa ako osobnosti.
Čítaj viac
Milan
24.11.2018
Úvaha bibliofila
Mám rád knihy tohto typu. Ale vykresliť Dr. Tisa, napriek chybám, ktorých sa dopustil, ako maďaróna, surového antisemitu- takmer manažéra slovenského holokaustu, úžerníka, klérofašistu, dokonca smilníka- je nekorektné. Toto "dielo" v mojej knižnici mať nemusím!
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Jozef Tiso - James Mace Ward
Alexander Mach - Anton Hruboň
23,89 €
Ušetríte 16,01 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia