Kto chytá v žite - J.D. Salinger
Kto chytá v žite
12,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Kto chytá v žite

3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2019

Ďalšie formáty

Kniha
od 6,99 €

Román Kto chytá v žite je celosvetový fenomén: od čias svojho vzniku bol preložený do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh...

Čítaj viac

Ďalšie formáty

12,90 €

Vypredané, sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Román Kto chytá v žite je celosvetový fenomén: od čias svojho vzniku bol preložený do takmer všetkých svetových jazykov. Každý rok sa z neho predá okolo 250 000 výtlačkov a doteraz sa predalo 65 miliónov kníh. V ankete vydavateľstva Modern Library čitatelia zaradili Kto chytá v žite medzi sto najlepších po anglicky písaných románov 20. storočia.
Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia bezpochyby poznačila doba jeho vzniku – J. D. Salinger ho publikoval v r. 1951 -, no napriek tomu je stále aktuálne. Autor ho pôvodne napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež a hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných.
Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle: putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom.
Postoje mravne čistého tínedžera búriaceho sa proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom môžu byť aj dnes príkladom a inšpiráciou pre každého z nás, či už máme sedemnásť, alebo sedemdesiat rokov.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Penguin Books, 2010
8,95 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Kniha pevná väzba, Český jazyk, Odeon, 2021
-8 %
11,15 €

Posielame do šiestich dní

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Little Brown, Atom, 1991
6,99 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Kniha pevná väzba, Anglický jazyk, Penguin Books, 2018
15,95 €

Dodanie môže trvať viac ako tri týždne

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2019

Vypredané

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2017

Vypredané

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2000

Vypredané

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Slovenský spisovateľ, 2006
-5 %

Vypredané

Kniha pevná väzba, Český jazyk, Knižní klub, 2010
-5 %

Vypredané

Kniha pevná väzba, Český jazyk, Knižní klub, 2015

Vypredané

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Penguin Books, 2000
-5 %

Vypredané

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Time warner, 1991
-5 %

Vypredané

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, Penguin Books
-5 %

Vypredané

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
The Catcher in the Rye
Počet strán
2243 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
136×208 mm
Hmotnosť
340 g
ISBN
9788022020756
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
582147
Téma
životná kríza, generačná kritika, dospievania
Štýl
humorný
Jazyk
slovenčina
Pôvod
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Pre koho
new adult

Nadčasové dielo, ktoré prináša kvalitný zážitok s pozoruhodnými myšlienkami. Autor to napísal nenáročnou formou, ktorá pohodlne prenesie čitateľa na koniec celého príbehu. Spolu s hlavnou postavou si uvedomujete, aká bola realita v školských časoch, aké to bolo v mladom veku, ako ste sa zaradili do spoločnosti a ako sa to nezaobišlo bez irónie, frfľania, ľutovania. Nie je to len povinné čítanie na stredných školách, je to o postoji, ktorý zastávame v určitých situáciách. Plus ľutujem, že som si to neprečítal už na strednej škole, ale až na vysokej (ešteže ma ten príbeh zaujal už v lavici a musel si tú klasiku kúpiť).

Čítaj viac

Dovolím si tvrdiť, že kniha Kto chytá v žite je nadčasová a vhodná pre všetky vekové kategórie. Ako jedna z mála kníh, ktoré som čítala lebo som musela sa mi táto kniha páčila aj napriek tomu, že som sa k nej dostala prostredníctvom povinného čítania na strednej škole. Ak o nej uvažujete alebo sa vám do nej nechce lebo je práve v osnovách povinnej literatúry, určite si ju prečítajte, neoľutujete.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

937 hodnotení

627
219
109
59
19

Najužitočnejšie recenzie

5
14.11.2013
Kto chytá v žite...kniha o ničom ako aj o všetkom. Kniha o 4 dňoch 16 ročného mladého chalana, ktorého vykopli zo školy (zasa) a popri tom si hľadal svoje miesto v spoločnosti a nezabúdal všetko ironizovať, vysmievať sa, ľutovať, frflať na všetko okolo, takým vtipný spôsobom, že ste sa museli niekedy pousmiať. Aj my sa vo svojom živote pravidelne stretávame so Stradlatermi, Ackelymi, profesormi Spencermi, Jane a Sally atď. a veľakrát si myslíme to čo Holden. Otázkou je, či sa tiež nenachádzame v období života, kedy hľadáme niečo, čo nám žiaľ okolie nemôže poskytnúť. A tak sme prestali hľadať a na väčšinu vecí neustále frfleme a ironizujeme. Dôležité je neprestať hľadať.

Kto chytá v žite je pre mňa veľký relax, príbeh, ktorý sa číta sám a nestále sa ku nemu rád vraciam a strávim s ním prevažne jedno príjemné nedeľné popoludnie. Nezabudnite, že "známkou nezrelého človeka je, že chce za niečo vznešene zomrieť, kým známkou zrelého človeka je, že chce pre niečo pokorne žiť."

Bohatstvo, som sa nejako rozpísal.
Čítaj viac
2
7.11.2016
Pravdepodobne som knihu čítal príliš neskoro. Ak by som ju čítal vo veku hlavnej postavy, možno by som jeho názory chápal viac, ba... možno by som s ním aj v niečom súhlasil. Síce od mojích 16-tich neubehlo zas až toľko času, sám viem, že už vtedy som mal vcelku ucelený názor na vec(i). Avšak pri myšlienkových pochodoch mladého Holdena som si častokrát vravel, že ten chlapec to v hlave nemá vôbec v poriadku. Na jednej strane sa mu niečo náramne páči, ale hneď na to vlastne zistíme, že to postavu rozčuluje a podobne. Takže, knihou som sa prelúskal viacmenej z donútenia, nakoľko mi postava bola ukradnutá, a bolo by mi "bohovsky" jedno, keby ho na konci postretlo ... čokoľvek !
Čítaj viac
10

Som mama. Bývalá novinárka, slovo hoci v inej podobe ma ako PR človeka stále živí. Druhou prácou je prednášanie. Keď je čas chodím a behám, veľa a rada sa hrám. Obľúbená hudba je ticho. Knihy si starostlivo vyberám a denne im patrí veľká časť dňa, aj vďaka tomu, že ich množstvo počúvam. Život je prikrátky na to, aby sme čítali hlúposti a kníh nikdy nebude priveľa. Ideálny nepracovný deň? Dlhá spoločenská hra s deťmi, dve hodiny v kuchyni, 5 kilometrov medzi poľa behu mi, pár dielov seriálu a pár sto strán dobrej knihy. Takéto Vianoce bývajú len občas, o to viac sa im teším.

Marie Stracenská
16.9.2021
Ostane vám... prázdno?
Overený nákup
Takto kedysi žili mladí. Knihu som počúvala a ležérny prejav jej dosť pridal na presvedčivosti. Sú ľudia, ktorí chcú prežiť zmysluplne každú minútu svojho života. A potom sú tí druhí. Mnohí v hlavnom hrdinovi vidia bojovníka proti spoločenským konvenciám. Asi som stará. Ja som to jeho ponevieranie sa brala oveľa kritickejšie :) Čítaj viac
12
25.4.2021
Neviem uplne zaujat voci tento knihe postoj, ale asi sa mi viac pacila ako nepacila. Musim doplnit, ze knihu som citala v ceskom vydani z roku 1979, tak neviem, ci to bolo prekladom, ale neuveritelne ma iritovala postava hlavneho hrdinu. Mozno sa uz len neviem vcitit do vnimania 16rocneho cloveka, no miestami som mala chut mladeho Holdena prefackat. No napriek vsetkemu vo mne kniha ako celok zanechala hlboky (a skor pozitivny) dojem Čítaj viac
Ivana
28.2.2021
Čítala som 2-krát. Najskôr približne vo veku hlavného hrdinu a potom po cca 15-tich rokoch, a navyše vo vydaní z roku 1963. Preto 4 hviezdičky namiesto 5. Inak ju bude vnímať mladý človek a inak dospelý. Každopádne je to jednoznačne najlepšia kniha z povinného čítania, ktorú netreba prehliadnuť. Téma je podľa mňa aktuálna aj v dnešnej dobe. Čítaj viac
27
22.2.2021
The Catcher in the Rye
Ďalšie dielo, ktoré dospelý človek vníma úplne inak, ako keď ho čítal na strednej škole. Jednotlivé riadky a kapitoly plynú a vy si uvedomujete, že veci, ktoré trápia hlavného hrdinu, ste už dávno nechali kdesi za sebou a len sa nad nimi posmievate. Kniha sa dá interpretovať rôzne – ja osobne ju vnímam najmä ako skvelú pripomienku toho, že nielen technológie, ale aj ľudská myseľ sa nenávratne rozvíja a s narastajúcim vekom je čoraz silnejšia a odolnejšia. Čítaj viac
18
18.2.2021
nahnevaná mladá hlava
Tento malý román som čítal zopár krát a pôsobil na mňa rôzne podľa toho v akej dobe som ho čítal.
Prvý krát som ju prešiel keď som bol na strednej škole a vtedy ma oslovila najviac.
Rátala sa mi kriticky nastavená myseľ, vzdor, nespútanosť mladej duše, vulgárnosť, sex a trochu ľahkovážnosť..
Druhé prečítanie bolo o cca 10 rokov neskôr a na knihe som si všímal iné, skôr úvahové filozofickejšie úrovne. Román mi celkovo zapadá do významej (pred)vlny rozhnevaných mladých mužov a neskoršej beat generation.
Klasika - must read!
Čítaj viac
Tereza Kostolanská
2.2.2021
Preceňované dielo, ktoré je z nejakého dôvodu považované za prelomové. Hlavný hrdina mi absolútne nesedel. Čítala som to, keď som bola približne v jeho veku a pripadal mi nedospelý, naivný a rozmaznaný. Klasické diela ma doteraz nikdy nesklamali, takže toto je výnimka. Čítaj viac
3
25.1.2021
Myslím, že som od tejto knihy na základe recenzií a odporúčaní od priateľov očakávala až príliš veľa. Kniha ma v istých momentoch nudila a nemala som ju bohužiaľ chuť čítať ďalej. Na druhú stranu kniha má pár dobrých myšlienok a postavu Holdena som si
veľmi zamilovala. Možno preto, že mi trošku pripomína seba. :) Knihe určite dám ešte jednu šancu. Verím, že v inej životnej fáze a situácii mi táto kniha učaruje tak isto ako mnohým iným!
Čítaj viac
4
15.1.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
"Niektoré veci by mali ostať také aké sú. Aby ich človek mohol strčiť do takej veľkej sklenenej vytríny a jednoducho ich nechať tak. Je to nemožné, viem, ale je to škoda."

Kniha rozpráva príbeh o dospievajúcom Holdenovi, ktorý sa po vyhadzove zo školy vracia späť domov. Postava Holdena Caulfielda mi bola po celý čas svojim spôsobom sympatická. Bol to chlapec, ktorý vždy pomenoval veci pravými slovami a odsudzoval pokrytectvo a pretvárku sveta, v ktorom žil. Dokonca mi tu nevadil ani slang, ktorý autor použil a ktorý by mi v iných knihách určite prekážal, ale v tomto príbehu je to v poriadku vzhľadom na vek a charakter postavy. V knihe sa nič strhujúce neodohráva. Zachytáva trojdňové putovanie Holdena po New Yorku, počas ktorého sa stretáva s rôznymi osobami. Toto putovanie má však prenesený význam.
Autor to poňal ako cestu za poznaním, dospievaním a uvedomením si svojich hodnôt a priorít. A práve táto myšlienka dáva knihe pridanú hodnotu. Musím však uznať, že nie každému Jerome David Salinger "sadne" a kniha Kto chytá v žite zostáva medzi čitateľmi častokrát nepochopená
Čítaj viac
2
3.1.2021
Kto chytá v žite.
Je tu mnoho vulgarizmov.Ked sa chlapci medzi sebou bijú alebo v rozhovoroch.Ale ludom sa tie vulgarizmy samozrejme páčia,pretože ludia tak radi rozprávajú medzi sebou aj v rodinách doma aj na internete,ked píšu názory.Ked sa navzájom urážajú za svoje názory.Stradlater mu klečal na pleciach Holdenovi.červený ako moriak.Pritláčal ma na dlážku.Bol by som ho zabil.Ale on bol silnejší než ja.Odpál s tými špinavými kolenami povedal som.Bolo mi skoro do revu.Tak bude to?Už aj zo mňa zlez ty sviniar!
Ale on nie.Dalej ma držal za zápästia a ja som mu dalej nadával do sviniarov a podobne.Trvalo to najmenej 10 hodín.Povedal som mu,že je sprostý debil.Neznášal ked mu niekto nadával do debilov.Nijaký debil neznáša,ked sa mu nadáva do debilov.Holden zavri zobák povedal svojím odporným červeným ksichtom.Okamžite zavri zobák.Ani nevieš či sa volá Jane alebo June ty debil!Potom ma pustil ale aj tak som mu vynadal do debilov.A povedal som mu-ty špinavý hnusný debil!Povedal mi-Holdem doboha varujem ťa!Potom ma zbil až mi tiekla krv z nosa.Takto to v knihe pokračuje asi až do konca,ked sú medzi sebou nevychovaný ludia,čo sa furt provokujú slovami navzájom.A robia hlúposti.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia