Kvety pre Algernona

Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa... Čítať viac

4,8 354 hodnotení
Vydavateľstvo
Lindeni, 2019
280 strán
4 hodiny čítania

Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa nových kamarátov. Charlieho frustruje vlastná... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,90 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?
Ďalšie e-knižné vydania
Růže pro Algernon - Daniel Keyes, Argo, 2016
PDF EPUB MOBI
Čeština, 2016
Ihneď na stiahnutie

8,83 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Dominik Dán: Reminiscencie. Slovart, 2023

Viac o e-knihe

Kultový román druhej polovice 20. storočia„Bojím sa. Nie života či smrti, ani ničoty, ale toho, že svoj čas premárnim, akoby som nikdy nebol.“ Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa nových kamarátov. Charlieho frustruje vlastná neschopnosť porozumieť rozhovorom a vzťahom ostatných, chce sa naučiť čítať, písať a počítať. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil byť múdry. Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho.Kultový román druhej polovice 20. storočia, dnes právom považovaný za klasiku americkej literatúry, ktorá inšpirovala množstvo filmových, divadelných a dokonca aj rozhlasových adaptácií.
Čítať viac
Originálny názov
Flowers for Algernon
Počet strán
280
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
580973
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Lindeni
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,8 / 5

354 hodnotení

263
59
7
1
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Neexistuje recenzia, ktorá ma dokázala pripraviť na to, čo budem cítiť počas čítania tejto knihy, a taktiež to ani nedokážem presne opísať. Ale je to silný zážitok, a síce rozhodne nie veselý, či šťastný, ale taký hodnotný, naplňujúci. Charlie podstúpi operáciu na zvýšenie IQ a teší sa na nový život a nové možnosti. Tie aj dostane, ale nie je to také, ako si vysníval a nové okolnosti mu prinášajú aj veľa bolesti a nepochopenia toho, čo sa okolo neho deje. Chápem, prečo niektorí hovoria, že táto kniha by mala byť povinným čítaním, pretože máloktorá kniha prevedie čitateľa tými myšlienkami, ako táto. Kniha je napísaná jednoducho, takže sa rýchlo číta. Odporúčam všetkým, ktorí sa radi zamyslia nad svetom okolo seba, milovníkom silných príbehov, aj ľuďom, ktorí hľadajú niečo nezvyčajné.

Čítať viac
12. decembra 2019

Túto knižku som mala dlhé roky v takom pasívnom hľadáčiku - vedela som o nej, že existuje a hovorila som si, že by som si ju jedného pekného dňa mohla prečítať. Keď teda tento rok vyšla v novom slovenskom vydaní, zobrala som to ako znamenie a pustila som sa do čítania. No na to, čo nájdem na stránkach tejto knihy, ma nemohlo pripraviť ani dlhoročné otáľanie. Príbeh Charlieho ma naozaj zasiahol. Pohľad do života mentálne zaostalého človeka, do jeho najvnútornejších potrieb, túžob, strachu a nádeje bol pre mňa neuveriteľne silný a prinútil ma uvedomiť si, že to, čo mnohí z nás považujú za samozrejmé, môže byť pre mnohých ľudí iba nedosiahnuteľným snom. A to aj keď sa jedná o napohľad banálne veci, ako je chodenie do práce, lúštenie krížoviek či porozumenie textu.
Odporúčam každému, kto má rád silné príbehy o ľuďoch na okraji spoločenského záujmu.

Čítať viac

Keď sa na scéne objaví kniha, ktorú všetci ospevujú, treba spozornieť. Davová knižná psychóza sa väčšinou týka komerčných titulov (česť výnimkám), no Kvety pre Algernona sú naozaj parádnym kúskom, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej poličke.
Fanúšikovia knihy oceňujú najmä silný príbeh, nad ktorým sa oplatí zamyslieť. Can’t argue with that, ale mne sa najviac páči to, ako sa Charlieho premena premieta do jeho myšlienok, slov a viet, ktoré takto odzrkadľujú jeho osobnosť. Niežeby sme to inde nevideli, ale v tejto knihe je to na malom priestore dotiahnuté do dokonalosti.
Sympatické je aj to, že hoci sa príbeh odohráva pred pár desiatkami rokov, je veľmi univerzálny a nadčasový. Tým, ako je napísaný, je vhodný pre naozaj široké čitateľské publikum: nie je to žiadne náročné čítanie, takže si na svoje prídu aj menej pravidelní lúskači kníh, zároveň si ho ale hrdo dajú do knižnice aj čistí knihomoľovia.

Čítať viac

“Neviem, čo je horšie - nevedieť, kto si, a byť šťastný, alebo sa stať tým, kým si vždy chcel byť, a cítiť sa osamelo.” • Konečne kniha, ktorú som prečítala na jedno otvorenie, pekné, dojímavé, poučné, páčilo sa.

Čítať viac
Martinus
15

Tvorič, detailista, cyklista, perfekcionista (ale pracujem na sebakontrole), nedočkavec a hrdý kapitán skvelej martinusáckej posádky :-)

Michal Meško
CEO
14. júla 2019

“Inteligencia a vzdelanie, ktoré nezjemnia ľudský cit, nie sú nič hodné.“ Majstrovsky napísaná kniha, jedna z najsilnejších, aké som za dlhú dobu čítal. Od prvej strany sa človek vďaka originálnemu spôsobu rozprávania príbehu s až mrazivou ľahkosťou vcíti do života Charlieho Gordona, precíti každé slovo i smiech, ktoré Charlie prijíma s naivnou čistotou duše. Jeho sebapozorovanie a vývoj po experimente nedovolia mysli čitateľa prestať pracovať. “Kto sa odváži povedať, že moje svetlo je lepšie ako tvoja tma?”

Čítať viac

Fanúšikovia knihy oceňujú najmä silný príbeh, nad ktorým sa oplatí zamyslieť. Can’t argue with that, ale mne sa najviac páči to, ako sa Charlieho premena premieta do jeho myšlienok, slov a viet, ktoré takto odzrkadľujú jeho osobnosť. Niežeby sme to inde nevideli, ale v tejto knihe je to na malom priestore dotiahnuté do dokonalosti.

Sympatické je aj to, že hoci sa príbeh odohráva pred pár desiatkami rokov, je veľmi univerzálny a nadčasový. Tým, ako je napísaný, je vhodný pre naozaj široké čitateľské publikum: nie je to žiadne náročné čítanie, takže si na svoje prídu aj menej pravidelní lúskači kníh, zároveň si ho ale hrdo dajú do knižnice aj čistí knihomoľovia.

Čítať viac

Smutný príbeh o mentálne retardovanom chlapovi a "jeho premene", ktorá so sebou prinesie viac ako Charlie očakával...
Knižka nás núti zamyslieť sa nad tým, či neodsudzujeme ľudí, ktorí možno nie sú rovnako inteligentní ako my, ale určite si zaslúžia viac ako výsmech. Príbeh prežijete spolu s Charliem, vžijete sa do jeho kože a možno aspoň čiastočne pochopíte, čo prežíva v svojom vnútri napriek duševnej chorobe.

Čítať viac
Martinus
10
Simon - Narine Abgarian, František Hübel (ilustrátor), 2022
Práve čítam
Simon

som hrdý Martinusák, ktorý okrem čítania tiež behá a pečie:) Mám rada svoju prácu, dlhé letné večery, zmrzlinu, kávu, potulky po neznámych mestách....a tiež pozitívne naladených ľudí:)

Lucia Janišová
Exekutívny špecialista
21. februára 2019

Kvety pre Algernona je presne tou knihou, pri ktorej si uvedomíte, o čo by ste prišli, ak by ste ju nečítali vôbec. Príbeh Charlieho Gordona a laboratórnej myšky Algernona vo vás vyvolá nielen prúd nezastaviteľných emócií, ale i množstvo otázok týkajúcich sa spoločenskej úlohy človeka, ľudskosti a hodnoty priateľstva. Autor sa usiluje zaviesť nás do sveta osamelosti a zamyslieť sa nad inteligenciou ako nad darom, ale i prekliatím zároveň. Upozorňuje však na to, že popri inteligencii (okrem iného) nikdy nesmieme zabúdať na empatiu!
Rozhodne odporúčam pustiť sa do čítania, lebo si to zaslúži nielen Charlie a Algernon, ale i každá ľudská bytosť :) Som si istá, že čím viac sa do tohto smutno krásneho príbehu ponoríte, tým viac vás bude fascinovať Charlieho vytrvalosť, chuť do života, ľudskosť a neskonalá nádej.

Čítať viac

Slávny príbeh o Charliem a jeho myške Algernon sa vracia v slovenskom preklade a ja mám z toho nesmiernu radosť! :-) Priznám sa, nebolo mi ľahké na túto knihu napísať recenziu, nakoľko moje intenzívne pocity z príbehu po prečítaní sa ťažko pretavujú do slov... Emócie sa v knihe menia v celom rozsahu od radosti až po smútok. Kniha ponúka zážitok, ktorý sa hlboko vryje do pamäti. Naozaj to, ako sa na nás ostatní pozerajú, či ako sa správame ku ostatným závisí iba od jediného čísla? Charlie a Algernon riešenie tejto otázky dostali, akú odpoveď nájdete vy?

Čítať viac

Krásna kniha, ktorá zachytáva 9 mesiacov, počas ktorých môžeme sledovať vývoj mladého muža menom Charlie. Príchodom jari sa mu naskytne príležitosť podstúpiť operáciu na zvýšenie jeho IQ a vďaka jeho zápiskom môžeme spolu s ním prežívať všetko, čo mu táto zmena v jeho živote prinesie, alebo zoberie. Ako sa zmení jeho pohľad na svet, na ľudí a na vzťahy s nimi? Kedy je v skutočnosti šťastnejší - keď pozná odpoveď na všetko, alebo keď sa pozerá na svet jednoducho?

Čítať viac

Recenzie čitateľov

pred tromi dňami
Kvety pre Algernona sú dojemným osobným rozprávaním na tému ‘poznanie je sila‘, ako aj šikovne napísaným príbehom, keďže rozprávačský hlas sa musí vyvíjať s rýchlo sa zvyšujúcou inteligenciou hlavnej postavy.
Nadčasový, emocionálny príbeh je napísaný prostredníctvom denníkových záznamov o pokroku mentálne zaostalého Charlieho, spoľahlivého, dôverčivého a priateľského muža, ktorý dobrovoľne podstúpi revolučnú procedúru na zvýšenie IQ. Charlie získava inteligenciu, spoznáva svoj predchádzajúci život a pravdu za mnohými spomienkami, uvedomuje si viac sám seba, skúma nielen nový pocit lásky, ale aj hnev a frustráciu, keď pochopí, že ľudia, ktorých považoval za priateľov, boli k nemu krutí kvôli jeho hlúposti. Vďaka zvyšovaniu inteligencie má pocit, že je nadradený všetkým ostatným a začne sa prejavovať arogantne.
Čoskoro usúdi, že hoci si užíva svoje nové vedomosti a schopnosť učiť sa, odlišuje sa od ostatných ľudí - stal sa komplexnejším, no menej šťastným. Keď zistí, že jeho stav je len dočasný, sledovanie jeho úpadku a straty všetkého, čo získal, je neveselým čítaním.

Kniha je ságou o emocionálnej a intelektuálnej ceste človeka medzi dvoma svetmi - jedným definovaným mentálnou retardáciou a druhým prudko stúpajúcou úrovňou geniality -, ktorá skúma ľudskú povahu a to, čo je v živote najdôležitejšie a ukazuje, ako mylne sa na hendikepovaných často pozerajú „normálni“ ľudia.
Čítať viac
12

V detstve som citanie a knihy neoblubovala, s vynimkou encyklopedii a naucnej literatury. Avsak vekom sa zo mna stala vasniva citatelka coraz narocnejsia a siahajuca po kvalitnej literature.

Vanda Podmanická
Overený zákazník
24.5.2023
Pekna kniha, no cakala som od nej cosi viac
Siahla som po tejto knihe kvoli pozitivnym recenziam a sice je to pekne dielo, no asi som od nej cakala nieco ine, kedze ma az tak nenadchla. Uz len myslienka toho, ze niekomu umelo operaciou zvysili IQ mi prisla divna a nevedela som sa nad to akosi preniest. Ale odhliadnuc od toho je to zaujimavy pohlad. Ta forma zapiskov Charlieho a ako pekne v nich bolo vidno jeho progres a potom regres, tak to bolo krasne zachytene. Som rada, ze som knihu citala, no asi po nej opakovane nesiahnem. Čítať viac
Sisi
Neoverený nákup
11.5.2023
Myslienky a spomienky
Nic podobne som doteraz necitala. Tato kniha cloveka vnesie do vlastneho sveta, zivota, ktory sam prezil. Hnevam sa. Mam zlost na reakcie ludi. Tie ich a na niektore aj moje. Alebo je to smutok??? Tak, ako tu uz bolo napisane, tazko sa vyjadruju pocity. Kazdopadne, este dlho budem o vsetkom premyslat. Čítať viac
4
Požierači slnka - Laurent Gaudé, 2005
Práve čítam
Požierači slnka

Cez rozprávky a poviedky som sa ako osem ročná dostala do sveta Harryho Pottera a odvtedy som vášnivou knihomoľkou, ktorá má stále v ruke alebo aspoň po ruke knihu. Mám rada hlavne beletriu, príbehy zo života, reportáže, životopisy a občas sa ešte nechám zlákať aj fantasy literatúrou. Mojím obľúbeným sú talianski autori, ku ktorým so sa dostala cez vydavateľstvo Inaque. Mám rada knihy, ktoré sa ma tak chytia za srdce, že si pri čítaní robím poznámky. Ak mám chuť na oddychovú literatúru siaham po detektívkach.

Dominika Körmendi
Overený nákup
3.4.2023
nová citová záležitosť
Kvety pre Algernona je moja nová citová záležitosť. Kam pôjdem, tam budem o nej hovoriť, pretože by si ju mal každý aspoň raz prečítať.
Krásna a citlivá kniha, ktorá má okrem krásneho posolstva a myšlienok na zamyslenie, na každej strane zrkadlo, do ktorého sa je ťažké pozrieť, ak ste čo i len raz súdili alebo sa posmievali niekomu ako je Charlie.
Čítať viac
13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
24.12.2022
•Aké je zvláštne, že počestní a citliví ľudia, ktorým by ani nenapadlo zneužívať človeka, ktorý sa narodil bez rúk, nôh či očí, nemajú žiadne ťažkosti zneužívať človeka narodeného s nízkou inteligenciou.

@svety.grety napísala na Kvety pre Algernona, krásnu recenziu, ktorá ma chytila za srdce. Musela som si túto knihu prečítať ešte tohto roku. V recenzií spomínala, že ak by si čitatelia mali prečítať len jednu knihu nech je to táto. Priatelia poviem vám, áno prečítajte si ju určite. Je láskavá a ukazuje zrkadlo ľudského správania, ako nie je problém prejavovať krutosť voči slabším, ako sa vieme rýchlo dostať na pozíciu “ja som lepší ako ty” “ja mám právo ťa súdiť”.

Charlie Gordon je muž, ktorý má silnú motiváciu byť múdry. Rozhodol sa podstúpiť experiment, ktorý by mu vedel pomôcť. Síce nie vždy vedel, čo od neho lekári chcú, robil to najlepšie ako vedel. Chcel byť múdry, aby bola jeho rodina na neho pyšná a aby mal veľa kamarátov, ktorí by ho mali radi, aby sa mohol s ľudmi rozprávať. Čo sa na mňa pri čítaní z Charlieho života prenieslo bola jeho osamelosť. Bolelo ma čítať si pasáže z jeho minulosti, detstva, ako namiesto Charlieho sa na neho pozeralo ako na problém. A potom, pri experimente ako na pokusného králika.

Charlie najviac túžil po tom, aby ho ostatní brali ako ľudskú bytosť. A to je pre mňa to pravé posolstvo, ktoré si z knihy odnášam. Je jedno či máš inú orientáciu, inú farbu pleti, iný stupeň inteligencie … dalo by sa toho menovať veľa, dôležité je, že každý jeden sme ľudská bytosť. Máme svoju minulosť, svoje problémy, svoje vzostupy a pády, ale nikto nemá právo nás súdiť a povyšovať sa nad niekoho.

•”No ja nie som neživý predmet,” namietol som. “Som človek.”

Vrelo odporúčam
Čítať viac
25.11.2022
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Náročne písaný začiatok a koniec diela plný preklepov a gramatických chýb mne osobne veľmi pomohol. Inak totiž text vždy očami len rýchlo preletím a nevšímam si v slovách správne poradie i/y či poprípade ä/e. Takto som si titul vychutnala ešte o niečo dlhšie. Nehovoriac o tom, že som vďaka tomu lepšie dokázala pochopiť vnímanie hlavného hrdinu, na čo všetko sa on sústredí napríklad pri procese miesenia cesta na rožky alebo pri hádkach rodičov. Posolstvo tohto nádherného príbehu je naozaj veľmi silné a dojemné. Páčilo sa mi, ako autor kládol dôraz na to, že Charlie je tiež ľudská bytosť, ktorá sa navyše rada niečomu novému priučí, aby bola prospešná pre spoločnosť. Dokonca aj vykreslenie správania sa jeho mamy, pretože nie každý má dnes to šťastie mať láskavú, milujúcu matku. Nie každý dokáže s ľahkosťou prijať fakt, že žene sa nemusí narodiť i dnes úplne zdravé dieťa. Musím povedať, že rozhodne som aj ja vďaka knihe Kvety pre Algernona o kúsok bližšie k tomu, aby som dokázala ochrániť pred výsmechom a s úctou načúvala iným. A vy takisto môžete byť. Tak smelo do čítania, priatelia! Čítať viac
14.11.2022
Je tu veľa užasnutých recenzií, nechala som sa zlákať, knihu zakúpila, prečítala a posielam ďalej. Kniha sa čítala ľahko, dej bol miestami pútavý viac, miestami menej. Jediné čo mi vadilo, bola príliš rýchla predvídateľnosť konca. Osobne ma až tak neohúrila, ale ani nesklamala. Aj keď nie som úplne nadšená, prečítať si ju a rovnako zamyslieť sa nad niektorými pasážami, sa rozhodne oplatí. Čítať viac
25
Rozdelený svet - Tim Marshall, 2018
Práve čítam
Rozdelený svet

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
5.11.2022
Tento príbeh je neuveriteľne silný a vyvolal vo mne obrovské spektrum emócií. Ani neviem, ako tú knihu opísať. Dej je samozrejme z anotácie jasný, no moje dojmy sú tak hlboké, že ich ani neviem pomenovať. S Charliem som súcitila, potom som sa s ním tešila, následne som ho neznášala za jeho aroganciu a potom som s ním smútila, i keď on si smutný záver svojho príbehu neuvedomoval. Brilantné spracovanie a úžasný, originálny nápad. Čítať viac
2

Milujem vôňu čerstvo kúpenej knihy a vždy sa neviem dočkať, kedy príde na rad ďalšia a ďalšia.

Nikola Marcinova
Overený zákazník
11.10.2022
Kniha, ktorá otvára srdcia
Autentická, zaujímavá a hlavne veľmi veľa vypovedajúca kniha o vnímaní ľudí so zdravotným znevýhodnením. Odporúčam ju zaradiť do povinnej literatúry na školách a do každej domácnosti, aby sme sa ako spoločnosť priučili väčšej empatii a porozumeniu voči ostatným. Čítať viac

Vydavateľstvo Lindeni

Čítať viac

„Možno to, čo chápeme najmenej, je to najlepšie, čo nás čaká.“

O zármutku - C.S. Lewis, 2018
O zármutku
C.S. Lewis