Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Blízko, ale čoraz ďalej - Jozef Urban
Blízko, ale čoraz ďalej
5,02 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Blízko, ale čoraz ďalej

Jozef Urban

Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, odbor ekonomika zahraničného obchodu. Bol redaktorom časopisu Literárny týždenník (1988-1989), šéfredaktorom literárneho mesačníka Dotyky, neskôr šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety a riaditeľom galérie...

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2001

Úvahy a reportáže...

Čítaj viac

5,02 €

Bežná cena Bežne 5,28 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Úvahy a reportáže Jozefa Urbana, ktoré postupne (1997 - 1999) vyšli v Literárnom týždenníku a časopise Spolku slovenských spisovateľov.
Recenzie:
Nevyhnutnosť osobného objavovania

Už po druhýkrát v tomto roku sa k nám dostáva kniha od Jozefa Urbana, od osobnosti, ktorú by sme mohli označiť aj za prvú spisovateľskú legendu v ponovembrovej literatúre. Hoci sa nepísanou legendou stal ešte predtým, svojím tvorivým vývinom a životom jednostaj potvrdzoval, že čosi legendárne mu len tak imidžovo neprischlo, ale že mu to bytostne prináleží. A Urban to potvrdzuje i žurnalistickými schopnosťami.

Blízko, ale čoraz ďalej je názov knihy úvah a reportáží, ktoré boli uverejňované v Literárnom týždenníku v rozpätí rokov 1997-1999. Nejde teda o neznáme texty ako v prípade zbierky básní Dnes nie je Mikuláša, ale o texty známe, ktoré zmenili "nosič". S vonkajšou zmenou však súvisí vnútorná, rozsiahla a viacúrovňová zmena pri čítaní. Tou podstatnou je, že kým v novinách sa v podobných článkoch považuje za dôležitý predmet autorského záujmu (extrémne na tom stavia bulvárna tlač) a potom autor sám, kniha procesom výberu a zaradenia, samozrejme, neobchádza predmet, ale oveľa intenzívnejšie signalizuje svojho autora: individualitu, štýl, názory atď.

Zmena vo vnímaní namieri v dôsledkoch na zhodnocovanie prezentovaných kvalít autora. Reportáže a úvahy sú vynikajúco štrukturované na menšie celky - umožňujú gradovanie a pestrú optiku. Rozprávanie je osviežené a vyhrotené priamou rečou (Kroky po červenom mramore) či situačným opisom (krčmová scéna vo Viac ako malý žltý bager). Dôležité fakty sú citlivo a postupne vkladané do textu, aby na jednej strane plnili informačnú funkciu a na druhej nenarúšali spontaneitu a dynamickú štylizáciu. Pokiaľ ide o prístup k zobrazovanej skutočnosti, odpoveď nájdeme v stručnej sebareflexii: "Kamkoľvek prídem, dodržiavam istú mieru hosťovskej zdvorilosti. Servilnosti sa vyhýbam." (s. 104) - to sa potom odzrkadľuje v téme.

Sympaticky pôsobia reportáže, v ktorých zápolí zástupca mladej generácie so starými témami, teda Urban s témami domova, rodného kraja, dediny, mesta atď., medzi nadčasové reportážne témy patrí spracovanie osudov zaujímavých ľudí a do tretej skupiny by sme mohli zaradiť dobové témy (reklama, smrť princeznej Diany). Časový aspekt pri rozdelení tém Urbanovej knižky poukazuje na výnimočnosť a možno aj priekopníctvo uchopenia prvej tematickej skupiny, pretože tu si autor jedinečne poradil s protikladom tradícia - antitradícia. Urban je kritik tradície potiaľ, pokiaľ za ňou vidí obmedzených ľudí s uviaznutou haluškou v brade a tradičný je potiaľ, pokiaľ je podľa neho tá-ktorá tradícia dôležitá. Nech už je to antitradicionalizmus, subjektívny alebo pragmatický tradicionalizmus, no po prečítaní reportáží z mnohých dedín, miest, mestečiek, parafrázujúc Urbanovo často opakované slovko mestotvorný, som presvedčený, že napriek protikladom a v súhlase so svojou mierou zdvorilosti, všade hľadal niečo jedinečné, zvláštne a typické, niečo našskotvorné či snáď slovenskotvorné. A hľadal to svojou cestou, zrejme dobre vedel, že aj hocijako blízko je veľký a vznešený ideál, bude čoraz ďalej, ak sa ľuďom odoprie cesta osobného objavovania. Nuž, Urban má zas oproti nám naviac, možno o mieru, ktorá delí legendu od všednosti...
Radoslav Matejov, Knižná revue 14-15/2001
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
191
Hmotnosť
258 g
Rok vydania
2001
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Rozmer
125×176 mm
ISBN
8022011053
Naše katalógové číslo
5336

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Jana Kopcová
14.11.2010
Názor čitateľa
... a keby nebol sadol za volant "nasatý", mohli sme mať takéto skvosty vo vlastnej knižnici viac... Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac

„Knihy majú byť náradím, ktoré by krášlilo dom, nemajú byť cenným tovarom, ale majú byť potravou, čo živí ducha.“

Francesco Petrarca