Xmas
Itinerarium - Daniel Krman
Itinerarium
9,85 €
Knihy
E-knihy

Itinerarium

Cestovný denník

Cestovný denník je nielen vrcholným Krmanovým dielom, ale pre osobité obsahové i umelecké vlastnosti, poznávacie i literárne ambície aj jednou z najlepších memoárových próz cestopisného rázu v našej staršej literatúre...

Čítaj viac

9,85 €

Bežná cena Bežne 9,92 €

Stíhame do Vianoc
(Osobný odber)

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Umelecké vyvrcholenie tvorby Daniela Krmana (1663 - 1740) sa viaže na obdobie jeho cesty k švédskemu kráľovi Karolovi XII. a čas vyhnanstva, kde podstatne prispel k vytváraniu exulantskej literatúry. Denné záznamy zo spomínanej cesty ucelene spracoval spočiatku len pre najbližších, no neskôr sa stali známe pod názvom Itinerarium, Cestovný denník, a sú veľmi cenným dokumentom očitého svedka v severnej vojne a jej kľúčovej situácie - o poltavskej bitke.

Členom misie sa Krman stal z rozhodnutia ružomberskej synody a švédskemu kráľovi mal predložiť žiadosti evanjelických uhorských stavov. V cudzích krajoch si zapisoval všetko; okrem osobných zážitkov, rozličných príbehov a významnejších udalostí si zaznamenával aj tamojšie zemepisné, hospodárske, politické, spoločenské a sociálne pomery. Najzaujímavejšie a najcennejšie časti denníka sú poznámky o národopisných zvláštnostiach obyvateľstva.

Cestovný denník je nielen vrcholným Krmanovým dielom, ale pre osobité obsahové i umelecké vlastnosti, poznávacie i literárne ambície aj jednou z najlepších memoárových próz cestopisného rázu v našej staršej literatúre.

Preklad: Tatiana Kusá
Čítaj viac
Kúpte spolu
Itinerarium - Daniel Krman
Nevieš dňa, nevieš hodiny - Dominik Dán
21,05 €
Ušetríte 2,82 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
197
Hmotnosť
528 g
Rok vydania
2008
Väzba
pevná väzba s prebalom
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozmer
175×250 mm
ISBN
8080613006
Naše katalógové číslo
51327

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Itinerarium - Daniel Krman
Nevieš dňa, nevieš hodiny - Dominik Dán
21,05 €
Ušetríte 2,82 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“