Knihy
E-knihy

Generál M. R. Štefánik

Ikar, 2018
Okamžitý download
EPUB
MOBI
5 hodín čítania
Vydavateľstvo
Ikar, 2018

Prvá svetová vojna priniesla Európe hrôzu, akú si nik nedokázal predstaviť. Rakúsko-Uhorsko mobilizovalo mužov všetkých svojich národností a nútilo ich položiť život za krajinu, ktorá im bola žalárom. Slováci a Česi museli...

Čítaj viac

9,00 €

Bežná cena Bežne 12,90 €

Ušetríte 30%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Prvá svetová vojna priniesla Európe hrôzu, akú si nik nedokázal predstaviť.  Rakúsko-Uhorsko mobilizovalo mužov všetkých svojich národností a nútilo ich položiť život za krajinu, ktorá im bola žalárom. Slováci a Česi museli s rukami od krvi prežívať vojnu bez zmyslu. Milan Štefánik premenil týchto vojakov na stotisícovú armádu dezertérov a oslobodených zajatcov, emigrantov roztrúsených od Kaukazu cez Rumunsko, Taliansko, Francúzsko až po Ameriku. Armáda, ktorá nepatrila žiadnemu štátu, stala sa netušenou silou v rukách cudzinca, čudáka nepatriaceho nikomu a ničomu, tuláka po hviezdach, samotára, astronóma, leteckého akrobata, kúzelníka, ktorý sa z pešiaka prepracoval na francúzskeho gene-rála. Útleho cynického muža zaradila jeho magická schopnosť uhranúť kráľov a europskych štátnikov a podmaniť si city ich manželiek k najgeniálnejším a najtajomnejším diplomatom, akých  kedy Európa mala. Štefánik miluje a nechá sa milovať, má tajomstvá o ktorých nikomu nepovie, trpí bolesťami a na konci svojich dní je závislý od opiátov. Jeho lietadlo sa pri návrate domov zrúti na zem a z Milanovej tragickej smrti dejiny obvinia Edvarda Beneša, muža, ktorý stál v jeho tieni. Beneš, jediný v celej Európe, ktorý bol dvakrát zvolený za prezidenta republiky a dvakrát z úradu dobrovoľne abdikoval, sa v studenú septembrovú noc pred svojou smrťou v roku 1948 stretáva s mŕtvymi, aby im rozpovedal tajomstvo.  Má iba túto jedinú noc, aby sa zbavil viny za smrť, ktorú nespôsobil, a definoval lás-ku k mužovi, ktorého nenávidel.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Generál M. R. Štefánik - Mariana Čengel Solčanská
Trhlina - Jozef Karika
18,00 €
Ušetríte 7,80 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
368
Vydavateľstvo
Ikar
Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
435175
Rok vydania
2018

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

3,0 / 5

13 hodnotení

5
1
0
3
4

Ľubomír
dnes
Som sklamaný....že som si kúpil túto knižku
Som sklamaný z týchto vecí......prvé slová v knižke a Štefánik označený ako pajác, príbeh rozpráva intrigán Eduard Beneš, človek ktorý bol podstatne podozrivý zo zostrelenia Štefánika, knižka by sa skôr mohla teda nazývať E.Beneš a najmä mi vadilo, že Štefánik je opisovaný ako Casanova, akoby nebolo čo iné vyzdvihnúť v jeho živote, čo dosiahol....a toho pre slovenský ale aj český národ nebolo málo....
Čítaj viac
Richard
4.3.2019
Kniha ma zároveň iritovala aj bavila. Autorka v snahe "preraziť" sa neštítila informovať čitateľa o dôležiych detailoch ako napr. kde presne skončilo Milanove sperma, ako (ne)oholený bol rozkrok tej ktorej Milanovej milenky a podobné nechutné somariny typické pre slepačiu literatúru. Okrem toho ma iritovali nezmysly typu slovo "tranzistor" vyslovené Benešom v roku 1948, "3 metre" dlhý trup lietadla Caprioni, rozročená vrtuľa lietadla (autorka si nedala námahu zistiť, že to lietadlo bolo dvojmotorák). No a samozrejme trúfalý prolog, po ktorom by ju hrdina knihy ak by sa teda mal zachovať konzistentne poslal viete kam. No a určite by nezaškodilo pridať slušný doslov, ktorý by ozrejmil hranicu medzi faktami a fikciou.
Čítaj viac
Blanka
12.2.2019
Literárne veľmi dobre spracované, no historicky zavádzajúce
Zo štylistického hľadiska výborne napísaná kniha, aj sujet a línia príbehu dobre zvolená. Ale podobne ako Jakubiskova Bátoríčka historicky nespĺňa fakty: príliš ospravedlňuje Beneša takmer aj za prešľapy a Štefánika ukazuje faktograficky v úplne inej polohe, akým v skutočnosti bol; akoby autorka iba jednostranne hodnotila. Akoby MRŠ všetku svoju prácu robil len pre svoje vlastné zviditeľnenie sa namiesto snahy oslobodiť naše dva národy . Hoštaplerom nikdy nebol, vôbec jeho vzťahy so ženami neboli účelové, ani vypočítavé, k Giuliane už absolútne nie. Bol to muž z mäsa a kostí, no odmietam mu prisudzovať akúkoľvek vulgárnosť voči ženám. Aj k tým, ktoré odmietol, bol taktný, nie tak, ako to vykresľuje pri Louise Weiss či Antoinette Jansen .... Zaujímalo by ma, kde autorka našla dôkazy o takomto jeho správaní sa. Viem, o čom hovorím, tejto rodinnej a intímnej etape života sa dlhodobo venujem a tiež mám za sebou návštevu archívov...
Čítaj viac
Terézia
7.2.2019
M. Čengel Solčanská: Generál

Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.

Domnievam sa, že kto siahne po tejto knihe nehľadá rozptýlenie a ľahký žáner, ale poučenie. Osobnosť MRŠ bola v našich dejinách veľmi rozporuplne hodnotená, preto sa literatúra na túto tému teší veľkému záujmu. Dovolím si niekoľko kritických poznámok. Na trhu je dostatok literatúry so sexuálnou tematikou, čo ma napriek môjmu veku 80 rokov nepoburuje. Našťastie, len veľmi málo spisovateľov životopisných románov známych osobností dokáže čitateľom vnucovať svoje predstavy o intímnom živote svojich hrdinov. Podľa môjho názoru podrobnosti a sexuálne techniky uvedené v tomto románe pôsobia trápne a vulgárne. Každý národ má svojich hrdinov, ktorí majú alebo mali aj ľudské slabosti a napriek tomu sú "veľkí". Spisovateľka sa dotkla aj názorov, ktoré spochybňovali Štefánikovo vlastenectvo, jeho boj a obetovanie vraj boli motivované len snahou o seba -zviditelňovanie. Kto sa len trochu zaoberal životom tohto veľkého Slováka to musí chápať ako dehonestáciu nášho národného hrdinu. Keďže autorka tento rozpor nedostatočne spracovala, je len samozrejmé, že vyvolala nepriaznivé ohlasy. Je veľká škoda, že autorka svoj nesporný talent nevyužila lepšie.
Čítaj viac
Anton Viňanský
28.12.2018
str.190
Na str.190 sa uvádza, že vo vojne zahynulo 400000 vojakov Slovákov a že padol každý ôsmy vojak.Potom muselo narukovať 3.2 milióna Slovákov.Na území terajšieho Slovenska žilo 2 milióny obyvateľov.
Čítaj viac
Feri
26.12.2018
Precital som celu
Cela kniha mi pripada ako ocista Benesa a Masarika a hladanie chyb na Stefanikovi za kazdu cenu. Nepotrebujem heroizovat Stefanika, to absolutne. Ale tato kniha je ako lacny pokus priniest pohlad z drubej strany bez realneho zakladu.... Napr.taka hadka Stefanika s Benesom kde ho obvinil zo sprenevery penazi v kasine tu pre istotu spomenuta nie je. Zato vykreslit Benesa ako ctihodneho cloveka sa tu podarilo vrchovato.
Čítaj viac
Boris
26.12.2018
Zaujímavá kniha
Zaujímavé spracovanie, pútavé čítanie, no na môj vkus príliš veľa rozprávačov príbehu, každú chvíľu niekto iný, človek sa v tom trochu stráca. Ale každopádne autorke patrí uznanie za skvelú prácu pri pátraní v archívoch a ďalších zdrojoch.
Čítaj viac
renata
13.12.2018
Horúcou ihlou
Kniha je napísaná ľahkým štýlom, umelecká fikcia mi nevadí, napriek tomu som ju nedokázala dočítať. Prekážali mi faktické chyby - luteráni nemajú birmovku, ale konfirmáciu, Štefánikovo národovectvo formovala jeho stará mama rodená Šuleková, sestra popraveného Vilka a väzneného a mučeného Ľudovíta Šuleka, ktorá žila a pomáhala vychovávať deti v Štefánikovej rodine. Kde sú tie časy, keď Irving Stone, autor Agónie a extázy, študoval 5 rokov archívne dokumenty o Michelangelovi.
Čítaj viac
Lucia
3.12.2018
Super kniha
Úplne som nadšená spôsobom rozprávania príbehu. Za mňa jedna z najlepších kníh, ktoré som čítala v poslednej dobe. Páči sa mi, ako autorka vystavala dej, že veľa čerpá z odborných zdrojov, no napriek tomu kniha nie je iba výpočtom Štefánikových historických zásluh a momentov. Vynikajúcou linkou je jeho neustála túžba po objavovaní nového vďaka čomu spoznávame Milana ako astronóma, politika, milovníka žien, cestovateľa...
Čítaj viac
Tomaš Sprlak
25.11.2018
Ukazuje Štefánika ako človeka, nie ako sterilného hrdinu
Táto kniha vo vás vyvolá fascináciu Štefánikom. Je napísaná veľmi pútavo. Rozprávanie príbehu Štefánikovho života z optiky jeho spolupracovníkov - veľkých osobností československých dejín (Beneš, Masaryk, Hodža a ďalší) umožňuje dotknúť sa aj jeho slabostí - megalománie, "hochštaplerstva", účelovými vzťahmi so ženami... A to je na knihe to najpríťažlivejšie! Kde Banášova kniha je len prerozprávaná gumová biografia, táto kniha je skôr drámou, kde Štefánik nie je sterilným hrdinom bez duše, ale výnimočným človekom, ktorý ale má svojich vlastných démonov. Fantastické čítanie!
Čítaj viac
Blanka Ušiaková
13.1.2019
Zo štylistického hľadiska výborne napísaná kniha, aj sujet a línia príbehu dobre zvolená. Ale podobne ako Jakubiskova Bátoríčka historicky nespĺňa fakty: príliš ospravedlňuje Beneša takmer aj za prešľapy a Štefánika ukazuje faktograficky v úplne inej polohe, akým v skutočnosti bol; akoby autorka iba jednostranne hodnotila. Akoby MRŠ všetku svoju prácu robil len pre svoje vlastné zviditeľnenie sa namiesto snahy oslobodiť naše dva národy . Hoštaplerom nikdy nebol, vôbec jeho vzťahy so ženami neboli účelové, ani vypočítavé, k Giuliane už absolútne nie.. Aj k ženám, ktoré odmietol, bol taktný, nie tak, ako to vykresľuje pri Louise Weiss či Antoinette Jansen .... Viem, o čom hovorím, tejto rodinnej a intímnej etape života sa dlhodobo venujem.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Generál M. R. Štefánik - Mariana Čengel Solčanská
Trhlina - Jozef Karika
18,00 €
Ušetríte 7,80 €

„Poézia je dielo z najsvätejších. S láskou sa pokloňte básnikovi, lebo jeho život býva životom nešťastným.“

Honoré de Balzac