Vianoce
Tragédie celibátu: Mrtvá manželka - Peter Lucian Baláž, Michal Lajcha
Tragédie celibátu: Mrtvá manželka

3,72 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Tragédie celibátu: Mrtvá manželka

Vedecká verze

Celibát je coby podmínka kněžství již osm století hnisající ranou Římskokatolické církve, která ignoruje výrok Bible biskup nechť je mužem jedné ženy. Léčit tuto ránu znamená... Čítať viac

3,7 21 hodnotení
Počet strán
168

Celibát je coby podmínka kněžství již osm století hnisající ranou Římskokatolické církve, která ignoruje výrok Bible biskup nechť je mužem jedné ženy. Léčit tuto ránu znamená znovu vysvěcovat ženaté. Tragédie celibátu mrtvá manželka obsahuje ... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
3,90 €

3,72 €

-5 %
Posielame do dvoch dní
Ďalšie knižné vydania
Tragédia celibátu: Mŕtva manželka - Michal Lajcha
Brožovaná väzba
Slovenčina, 2018
Do troch dní

3,00 €

Vianoční škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Celibát je coby podmínka kněžství již osm století hnisající ranou Římskokatolické církve, která ignoruje výrok Bible biskup nechť je mužem jedné ženy. Léčit tuto ránu znamená znovu vysvěcovat ženaté. Tragédie celibátu mrtvá manželka obsahuje nejen historická a biblická fakta, teologické rozpory v dobových pohledech na sexualitu, ale též profily církevních otců a učitelů, které jsou účelově zamlčovány. Jaké faktory stojí na pozadí vypuzení ženatých z kléru Římskokatolické církve? Proč přestala Církev vysvěcovat otce a manžely za kněze, když Ježíš Kristus povolával za apoštoly i ženaté muže? Proč Řeckokatolická církev nemá pedofilní skandály? Co znamená sloužit Bohu s nerozděleným srdcem? Co učili církevní otcové o sexualitě? Kým byli ovlivněni? Od Platónova tělo je hrob duše po wojtylovské tělo je svátostí spásy prošla Církev kus cesty, ale důležitý krok ještě neučinila. Pro svěcení ženatých mužů jsou mnohem hlubší důvody než je nedostatek kněží. Morbidnost Římskokatolické církve spočívá v tom, že smrt manželky je branou ke kněžství. Patrně nebylo nikdy více potřeba, aby se Církev postavila za manželství a rodinu, jako je tomu v době genderismu.

Cílem této publikace je vyzdvižení manželství a rodiny ve spojitosti se svátostí svěcení kněžství. Nepřinese svěcení ženatých uzdravení Církvi celibátníků? Na demagogii se dá reagovat jedině hloubkovým historicko-kritickým teologickým výzkumem. Kritická odborná kniha je psána nejen z lásky k Církvi, ale také z úcty k Pravdě. Autory jsou římskokatoličtí kněží. Přednostně je určena Učitelskému úřadu Církve, teologům a ženatým mužům, jež zve Duch Svatý ke kněžství a biskupské službě.
Čítať viac
Počet strán
168
Väzba
pevná väzba
Rozmer
155×215 mm
Hmotnosť
344 g
ISBN
9788057000945
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
430841
Jazyk
čeština
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,7 / 5

21 hodnotení

10
2
3
1
4

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Slavomir
30.3.2022
Dobrá kniha.
Len autori mohli byť ešte viac kritické. Čo viem - mám to odsledované a preverené, tak minimálne polovica kňazov celibát nedodržuje. Tak potom na čo je dobré to divadlo - hra na celibát. Čítať viac
4
11.11.2021
Zaujímavý názov a cena 3€. To boli dva dôvody, prečo som si tuto knihu spontánne kúpil pri návšteve kníhkupectva. Očakávania neboli veľké, ale kniha ma zaujala natoľko, že som ju prečítal za pár dní. Autorom je, teraz už bývalý, kňaz. Keď si knihu prečítate, pochopíte prečo. Jeho exkomunikácia (ne)priamo súvisí s jej obsahom. Je to zaujímavá osobnosť, odporúčam si ho vygoogliť. Môj osobný názor je, že v cirkvi chýbajú ľudia ako on. Súhlasím s myšlienkami v jeho knihe, aj keď sa časom začnú opakovať. Čítať viac
5
2.9.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha bola zaujímavá z hľadiska dejín, ale od prvej strany až po poslednú sa opakovali vety, ktoré už boli napísané. Napríklad, Ježiš si povolával aj ženatých. Sv. Peter so sebou zobral aj manželku. Už sa mi o nej aj sníva. Čítať viac
Aureus
24.5.2019
potrebná kniha
Lajcha trafil do čierneho a poukázal na problém, ktorý mala katolícka cirkev riešiť už dávno. Tá však zareagovala zbabelo a podlo ako vždy a namiesto riešenia problému zbavila autora kňažskej služby. Nič sa nevyriešilo, život pokračuje. Pritom ide o problém, ktorý trvá veľmi dlho.

Kniha verejnosti prístupným spôsobom vysvetľuje, ako je to s (de)formáciou katolíckych kňazov, dejinami celibátu a čo by sa zmenilo, ak by sa začali svätiť ženatí. Je však jasné, že na Slovensku, kde vládne "cirkev v cirkvi" (ktorá často vyzerá, že nerešpektuje ani vlastného pápeža) s obrovským vplyvom, nebola takáto kniha vítaná.

Osobne poznám niekoľkých kňazov a ani jeden z nich neberie celibát ako dar. Každý ho vníma ako bremeno, ktoré museli prijať s vysviackou.
Čítať viac
ZbVes, MUDr., Ph.D., MBA
26.2.2019
Jde o velmi zajímavou knihu především s ohledem na fakt, že vychází ze slovenského katolického prostředí, které je extrémně konzervativní a srovnatelné snad pouze s polským. Bez ohledu na to, že principielně Hebrejská bible i návazně evangelia a ostatní církvi uznané texty, u kterých poslední redakce proběhla ještě 6. st. po smrti Krista, není v žádném ohledu odborný text a nemá smysl s nimi vést pokemiku. Je nepochybné, že celibát na všech úrovních přichází až s Řehořem VII. a trvá dalších 200. let než se “ujme”, v pokryteckém vztahu však podle Gelmiho (1994) žije nejvyšší klér ještě v 18. st. Restrikce sexuality je považována za patologickou (výjimkou je asexualita) nejen ve smyslu primární patologie, ale především sekundární.
Církev je spolek jako každý jiný. Pokud je podmínkou účasti v tomto spolku celibát, pak je to dané. To platí pro zahradkáře stejně jako pro církve. Že autor bez toho, aniž by sám byl ženatý, nebo měl partnerku byl suspendován, je spíše logickým vyústěním, pro spolek zvaný katolická církev očekávatelný.
Čítať viac
Martin
17.2.2019
Velmi zle rozhodnutie...
Lajcha robi chybu za chybou....
Ist za knaza, kde mu nevonal celibat....teraz rube drevo...tam tiez dlho nevydrzi....mozno konvertovat k protestantom....ale protestantizmus je Titanic s ktorym si diabol robi co chce....
Od manzelstva toho moc nech necaka...tam je podstatna vernost....vytrvalost...to mu moc nejde....
A co vratit sa spat? Poziadat biskupa a veriacich o odpustenie?To by mu pycha nedovolila....
Čítať viac
Dušan
31.12.2019
lenze on v jednom rozhovore sam povedal ze to nebolo zrazu,ani na zaciatku kde by vedel otom ze mu prekaza celibat...to prislo rokmi a pomaly sa to nabalovalo az to malo takyto koniec.. Čítať viac
Aureus
3.6.2019
Martin, práve takí ako ty by si túto knihu mali prečítať. Lajcha nie je ten, kto je pyšný. Pyšní sú práve cirkevní pohlavári zaslepení mocou, ktorí chcú všetko ovládať a takých je (nielen) slovenská cirkev plná. Spiatočníci,, ktorí zaspali v stredoveku.
Za čo by mal požiadať biskupa a veriacich o odpustenie? Za to, že povedal pravdu? Za to, že poukázal na niečo, čo by pomohlo mnohým?

Otvor oči aj srdce a použi ich namiesto toho, čo ti povedia kňazi v kostole. Svet nie je čiernobiely. Doživotný celibát je neprirodzený a patrí do stredoveku. Dokonca ani to tebou ospevované manželstvo nie je bez chyby.

Ak vravíš, že Lajcha by mal požiadať o odpustenie, ty sám sa najprv nauč skromnosti a pokore. Zjavne ti chýba.
Čítať viac
Katka
29.5.2019
Ty si zas len jeden z tych kvoli ktorym taketo knihy treba. Pred par storociami by ste knihu, autora a pre istotu aj zopar vesnicanov upalili.
Teraz uz nema ta vasa tmarska organizacia tolko moci po ktorej bazite tak len plujete jedovate sliny kazdym smerom.
Trepete sa ako umierajuca zmija a to zasluzene.
Len si pukni od zlosti, ludia ako Lajcha su buducnostou katolickej cirkvi, ak si ich z nej vypudite tak zaniknete pod nanosom dejin a vlastnej nenavisti.
Čítať viac
Prešporák
25.10.2018
matrika
Je nádherné že sa zachovali matriky narodení, sobášov a úmrtí s dobovou korešpondenciou, aby sa 300 rokov po "udalosti" mohli spísať AUTOBIOGRAFICKÉ traktáty o živote ľudí.
Poučné dielo, pre tých čo vedia čítať , čítať to čo je napísané a nie to sa chce čítať.
Ručím za to čo som povedal , nie za to, ako to kto pochopí
Čítať viac

„Už celé roky takmer deň čo deň berie do ruky pero a píše jej. Nemá mená ani adresy, čo by napísal na obálky, zato má o čom písať, o svojom živote. A komu inému, ak nie jej? Predstavuje si, aké bude pekné položiť jej do lona, keď sa konečne stretnú, mahagónovú krabicu plnú listov a povedať jej: Čakal som na teba. “

Oceán more - Alessandro Baricco
Oceán more
Alessandro Baricco