Uhádneš, komu patria Tajomné knižnice?   Súťažiť
Kôň a človek v stredoveku - Daniela Dvořáková, Rak, 2007

15,99 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Kôň a človek v stredoveku - Daniela Dvořáková, Rak, 2007
Kôň a človek v stredoveku - Daniela Dvořáková, Rak, 2007

Kôň a človek v stredoveku

K spolužitiu človeka a koňa v Uhorskom kráľovstve

Turnaje, poľovačky, krvavé boje, cestovanie, ale aj každodenná práca na poli – činnosti, ktoré napĺňali život stredovekých ľudí a ani jediná nebola možná bez koňa. Kniha D.... Čítať viac

4,7 20 hodnotení
Vydavateľstvo
Rak, 2007
Počet strán
293

Turnaje, poľovačky, krvavé boje, cestovanie, ale aj každodenná práca na poli – činnosti, ktoré napĺňali život stredovekých ľudí a ani jediná nebola možná bez koňa. Kniha D. Dvořákovej si všíma všetky aspekty súžitia človeka a koňa... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina
16,56 €

15,99 €

-3 %
Posielame do 12 dní

Naši škriatkovia odporúčajú

Max - André Hoogeboom, mamaš, 2023

Viac o knihe

Turnaje, poľovačky, krvavé boje, cestovanie, ale aj každodenná práca na poli – činnosti, ktoré napĺňali život stredovekých ľudí a ani jediná nebola možná bez koňa. Kniha D. Dvořákovej si všíma všetky aspekty súžitia človeka a koňa, podáva ich cez osudy konkrétnych historických postáv, ponúka príbehy kráľov a rytierov, urodzených dám, ale aj prostých poddaných, ktorým do života zasiahol kôň, v niektorých okamihoch dokonca doslova menil dejiny, ako sa to udialo napríklad v bitke pri Moháči, z ktorej kráľov kôň urobil historický medzník. Kniha ponúka množstvo neznámych a doteraz neskúmaných faktov o vzťahu stredovekých ľudí k zvieratám, o ich využívaní v medicíne, o počiatkoch veterinárneho lekárstva ako aj o samotnom chove koní, ktorý mal v Uhorskom kráľovstve a teda j na Slovensku jedinečný charakter, vďaka čomu sa z uhorských koní stal tovar žiadaný vo veľkej časti Európy.
Čítať viac
Počet strán
293
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
180×250 mm
Hmotnosť
741 g
ISBN
8085501384
Rok vydania
2007
Naše katalógové číslo
42911
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Rak
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

20 hodnotení

15
4
1
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

6
Moji milí Slováci - Július Satinský, 2019
Práve čítam
Moji milí Slováci

Potencionálny ovoc do jogobelly a telenovela minnesänger. Doktorát ide mimo mňa.

Patrik Paštrnák
Overený nákup
24.5.2013
:)
Ďalšia podarená vecička z pera pani Dvořákovej. Mnohé témy sa prelínali s vecami v Rytierovi, no jednoznačne to nepôsobilo umelo alebo ošúchanie. Páčil sa mi komplexný pohľad a neskutočná erudícia autorky v téme. 5 hviezd a prosím, ďalšie! Čítať viac
Lenka Lenková
Overený zákazník
10.9.2008
Krása
Táto kniha je skutočne až neskutočne krásnym dielom slovenskej historičky. Najväčšia krása tohto diela spočíva v tom, že autorka zvolila štýl jazyka ktorému rozumie nielen odborník, ale tiež laik a človek neznalý témy!
Taktiež výber témy je naozaj originálny a vzhľadom na slovenský trh aj jedinečný. Dielo naplnilo svoje cieľ a oboznámi vás pútavou formou o tom ako fungoval stredoveký život, spolužitie človeka a najmierumilovnejšieho zvieraťa, koňa.
Odporúčam prečítať, stane sa klenotom vašej knižnice.
LL
Čítať viac
Alena Sedláková
Neoverený nákup
28.6.2008
...kone sa tiež strieľajú...
Kniha o téme koňa a jeho postavenia v akomkoľvek historickom období na našom trhu doposiaľ veľmi chýbala, a v tejto podobe, ako ju predkladá autorka, Daniela Dvořáková, historička, si zasluhuje vysoké hodnotenie z hľadiska spracovania témy a zároveň hodnotnej typografickej úprave knihy.
Keď sa mi dostalo inšpirácie a motivácie zakúpiť si túto knihu, nemohla som odolať. Aj preto, že koňa občas výtvarne sama stvárňujem vo svojich výtvarných prácach.
Samotný motív koňa je totiž úzko spätý s mojim detstvom, a je pre mňa veľmi inšpiratívne vrátiť sa k tejto téme prostredníctvom knihy Daniely Dvořákovej. Významné poznatky si totiž o histórii koní môžeme v takej miere iba veľmi ťažko sami vyhľadať.
Takúto ťažkú a detailnú cestu si zvolila Daniela Dvořáková, ktorá sa podujala na skutočne nesmierne drobnú prácu a kultivovane a sugestívne vo svojom diele stvárnila aspekty spolunažívania ľudí a koní.
Veď málokto vie o duši koňa, nieto ešte o tom ako to vlastne existovalo v historickom období, ktoré sa mnohom javí možno ako najhoršie obdobie....Kto sa však na koňa a človeka pozrie očami autorky, zistí množstvo precízne vyberaných a selektovaných faktov o druhoch koní, ich pôvode, funkcii, symbole, mýtoch, hodnote a ďalších nevyhnutných potrieb v stredovekom období. Stredovek však nie je jediným obdobím, kedy bol kôň spojený s človekom do takej miery ako sa nám javí z filmografie, stredoveké obdobie spájané s koňom a človekom však Daniela Dvořáková skúma z najrozličnejších, často pre mnohých nevýznamných zdrojov, ktoré si, ak si uvedomíme dnešné spoločenské problémy, sú napokon jediným pravdivým podkladom.
Typografická úprava knihy je obrazom kultivovanej spoločnosti a reprezentuje estetické cítenie a umenie krásnej knihy. Dnes existuje mnoho kníh, ktoré sú predovšetkým bohaté na farbu a dizajn knihy sa málokedy zhoduje aj s obsahovou stránkou. Musíme podotknúť, že kniha "Kôň a človek v stredoveku " v autorskom podaní odbornej stránky historickej problematiky Daniely Dvořákovej a v typografickom dizajne Pergamenu, ktorí zastupujú: Juraj Demovič, Jakub Dvořák, Juraj Votončík, vznikla ako jeden z najkultivovanejších monumentov knižnej kultúry za posledných takmer dvadsať rokov.
Vydavateľstvo Rak v Budmericiach, tentokrát, aj keď má za sebou aj iné hodnotné knižné veci, si zaslúži ocenenie. Nie je v mojej moci mu ho odovzdať a ani autorom tak nejako inak prejaviť poďakovanie za celú prácu, no myslím si, že čoskorá žiadaná dotlač, či jej modifikácia v cudzích jazykoch prinesie radosť do mnohých oblastí ľudského alebo "duchovného života koní".
Názov pre môj príspevok som si požičala z jedného dávno zabudnutého, síce amerického filmu, no so svojou kinematografickou hodnotou a s obsadením Jany Fondovej v hlavnej úlohe sa stal predsa len kultovým
symbolom tvorby a úsilia znášať bolesť a najľudskejšiu hodnotu - lásku.
Mgr. Alena Sedláková, PhD.
Čítať viac

Vydavateľstvo Rak

Čítať viac

„Robiť niečo nikdy nie je také dobré, ako chystať sa na to. “

Papierové mestá - John Green, 2014
Papierové mestá
John Green