Slované - Magdalena Beranová
Slované
14,44 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
14,44 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Kniha archeoložky M. Beranové je věnována civilizaci starých Slovanů, kteří se na sklonku starověku dostali na historickou scénu, aby záhy ovládli značnou část Evropy. Autorka sleduje jejich etnogenezi a územní expanzi přes vytvoření států a říší až na samotný práh 13. století. Stranou nezůstává ani obchod, řemesla, kulturu a denní život starých Slovanů, jejichž potomci dodnes obývají značnou část střední, jihovýchodní i východní Evropy.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha 2000

Vypredané

Kniha 2015

Vypredané

Ďalšie
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,6 / 5

9 hodnotení

6
2
1
0
0

7

Som rodákom z mesta na Dunaji kedysi známeho ako Prešporok, Pressburg a pod. Moje aktivity? Knihy v akejkoľvek forme, kvalite, s akýmkoľvek obsahom, čitané i nečítané...

Juraj Búš
24.4.2020
Slovania z pohľadu oficiálneho výkladu his-tóry-e
Na knihe je viditeľné, že autorka bola archeologička. Kladom knihy je fakt, že je tu opísané celé spektrum života Slovanov. Ako ich dejiny, dejiny jednotlivých slovanských národov, kontext v ktorom sa odohrávajú, každodenný život, kultúra, viera a spomenie aj panteón bohov, všetko prehľadne radené do príslušných častí a jednotlivých statí.

Záporom knihy zasa je, že neprináša nič nové, nové pohľady na problematiku a v podstate kopíruje líniu oficiálnej histórie o expanzii Slovanov, ktorá sa začala niekedy v 5. storočí, autochtónnu teóriu úplne obchádza, takisto aj najnovšie poznatky pomocných vied historických a najmodernejších výskumných metód. Niektoré časti knihy sú len kusé a niektoré zasa dosť popisné, predpokladám tie, v ktorých je autorka doma. Problematika Slovanov sa tu scvrkáva na obdobie 5. - 12. storočia.

Ak by si sa chcel dozvedieť niečo o protoslovanoch (popritom protobulharov tu autorka spomína) resp. ak by si chcel zájsť ešte hlbšie do minulosti, budeš sa musieť poohliadnuť po inej publikácii. Tak isto mytológiu tu má autorka opísanú poslabšie, túto oblasť však už lepšie pokryli iní autori napr. M. Téra alebo Z. Váňa.

Ako celok hodnotím knihu kladne, hlavne v oblasti archeológie z autorkou opísaného časového úseku. Knižka je vhodná ako vstup do problematiky s tým, že si budeš musieť vybrať konkrétny fragment z histórie, o ktorý máš záujem a dodatočne preštuduješ ďalší materál, ktorý sa už v knihe nenachádza. Pre milovníka histórie povinnosť...
Čítaj viac
13
12.8.2019
vydanie z roku 1988
Výborná faktografická publikácia zaoberajúca sa Slovanmi od najstarších známych čias (5. stor.- do konca stredoveku), sumarizujíca a rozoberajúca rôzne pramene a spektrá informácií: archeológia, história, spôsob života, tradície, kultúra, mytológia.
Rád by som vedel, či novšie vydania tejto knihy (napr. z roku 2015) zohľadňujú nové historické poznatky a bádania, alebo ide len o reprint publikácie z 1988 roku. Ak niekto z vás čítal obe vydania (staršie aj novšie), bolo by výborné, keby ste mi mohli dať vedieť...
Čítaj viac
f
19.8.2013
super kniha
Kniha obsahuje zozbierané údahe z rôzných prameňov. Zhodnotené historické vykopávky. Škoda, že je celá kniha čierno biela a bez fotografii historických vykopávok - sú v nej len perokresby.

Potešila ma stránka s hlaholskou a cyrilskou abecedou.

Zaujímaný opis stavieb a života Slovanov.
Čítaj viac

Čítaj viac

„Na svete neexistujú nezaujímavé témy, iba ľudia, ktorí sa o ne nezaujímajú.“

G.K. Chesterton