Naše kníhkupectvá sú zatvorené :(
Stále sme tu však pre vás na webe. Viac info
Voda, čo nás drží nad vodou - Jozef Urban
Voda, čo nás drží nad vodou
4,38 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Voda, čo nás drží nad vodou

Jozef Urban

Narodil sa 29. novembra 1964 v Košiciach. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, odbor ekonomika zahraničného obchodu. Bol redaktorom časopisu Literárny týždenník (1988-1989), šéfredaktorom literárneho mesačníka Dotyky, neskôr šéfredaktorom týždenníka Mladé rozlety a riaditeľom galérie...

1-2 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2000

Kniha piesňových textov.

Čítaj viac

4,38 €

Bežná cena Bežne 4,61 €

Ušetríte 5%

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

 Jožo Urban je z tých, o ktorých možno s určitosťou povedať:"Toto má chlapec od Boha..."
Recenzie:
Hlas z nás

Písanie poézie si od autora vyžaduje okrem iného aj jednu dôležitú aktivitu: aby sa do veršov vkladal celý, bezozvyšku. V opačnom prípade si vnímavý čitateľ pomerne rýchlo všimne prázdne manévrovanie a predstieranie. Poézia je v takejto podobe plytká a monologická. Aj to sa stáva... Autor, ktorý sa bravúrne vyhol uvedeným komplikáciám, pretože príkladne rešpektoval požiadavku úprimnosti a vnútornej pravdy, zároveň bol pre čitateľa aj príťažlivý, už žiaľ nie je medzi nami, no my máme jedinečnú možnosť aj naďalej sprítomňovať jeho umelecký portrét prostredníctvom výberu z textov piesní Voda, čo nás drží nad vodou.

Vnútornú, prežívanú pravdu básnika a textára Jozefa Urbana počuť z hrdiel slovenských hudobných interpretov aj preto, že v porovnaní s ostatnými je výnimočná svojou priamosťou. Mnohé z jeho textov už pri vzniku stihol osud ,,klasiky" a zaradili sa ku každodenným hitom ťažko skúšaného našinca. Dovolím si tvrdiť, že ich úspech bol z veľkej časti spôsobený častým výskytom jednoduchého, ale o to čarovnejšieho slovka: láska. Z tohto pohľadu by sme mohli označiť Urbanove texty za monotematické, čo však nie je ich chybou, slabinou invencie, skôr potrebnou výsadou. Málokto si totiž s takou naliehavosťou uvedomuje nedostatok lásky v našom živote. Jej čarovnosť v textoch je v tom, že sa dokáže rovnako intenzívne prihovoriť intelektuálovi ako aj upratovačke -- krátka, stručná pieseň je chvíľkový zázrak, liek... Urban v svojich piesňach ponúka lásku, záleží iba na druhej strane či ju prijme. Ponúka ju na nefalšovaný básnický spôsob, vyberte si: láska k ľuďom, láska k peniazom, láska k sebe? Láska v refrénoch i mimo nich, za všetky citujem aspoň ,,jednu": ,,Láska máva s tebou/ So mnou máva tiež/ S peklom spája nebo/ Čo viac od nej chceš?" (s. 30). Láska, ktorá donúti zamyslieť sa alebo rozosmeje. Smutné aj humorné príbehy, veci a vecičky života vyberané citlivým postrehom, originálne idey vtesnané do neoriginálneho, všedného sveta -- sprievodné dojmy oznamujúce, koho vlastne čítame (počúvame). Nad všetkým sa klenie prísny zmysel pre rytmus a rým. Aj to je v populárnej hudbe zriedkavosť: udať, udržať rytmus a nestratiť sa pritom vo forme a pozabudnúť význam.

Ako vidno, láska je v podaní Jozefa Urbana nástrojom, ktorým sa zmocňuje človeka. Dovoľuje mu poodhaliť tie časti duše, na ktoré nie sme osobitne pyšní, no takisto oceniť aj minimálnu náklonnosť a cit. Je to úžasné, spájať príbehy lásky s príbehom človeka aj napriek hlbokej individuálnej tragédii...
Radoslav Matejov, Knižná revue 13/2000
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
100
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Väzba
pevná väzba
ISBN
8022010227
Naše katalógové číslo
3494
Rozmer
125×176 mm
Rok vydania
2000

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0
Čítaj viac
Čítaj viac

„Čítal mi a ja som sa doňho zaľúbila tak, ako keď človek zaspáva. Pomaly, pomaličky a potom zrazu úplne.“

Na vine sú hviezdy - John Green