Harriet Beecher Stowe: Chalúpka strýčka Toma. Ikar, 2023.
V tieni Zeme - Roland Oravský, Artis Omnis, 2018

11,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

V tieni Zeme

Kedy sa skončí séria záhadných úmrtí?

Niektoré tajomstvá je lepšie neprebúdzať. Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho... Čítať viac

Vydavateľstvo
Artis Omnis, 2018
176 strán
2-3 hodiny čítania

Niektoré tajomstvá je lepšie neprebúdzať. Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho automaticky nasmeruje späť na medzinárodnú stanicu, umiestnenú na... Čítať viac

  • Pevná väzba s prebalom
  • Slovenčina

11,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 24 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Zátišie - Sarah Winman, Tatran, 2023

Viac o knihe

Slovenský krimi sci-fi triler

Niektoré tajomstvá je lepšie neprebúdzať.

Raketoplán s bežným nákladom na kolonizovanú planétu sa náhle odmlčí a nedarí sa s ním nadviazať spojenie. Počítačový systém ho automaticky nasmeruje späť na medzinárodnú stanicu, umiestnenú na Mesiaci. Celú záležitosť preberajú dvaja vyšetrovatelia zo Zeme, no namiesto štandardne očakávaných záverov zistia šokujúce fakty. V hlbinách vesmíru došlo k strašným udalostiam, ktoré nevedia vysvetliť ani špičkoví vedci. Vyšetrovací tím je v slepej uličke. Zlo sa začne šíriť, akoby nestačilo, že Európe hrozí nová vojna. Narastá panika a hlavný vyšetrovateľ stráca akúkoľvek istotu. Pohráva sa s ním vlastná myseľ alebo je naozaj svedkom niečoho, čo je mimo ľudského chápania? Dokáže ešte zabrániť ďalším obetiam?

Čítať viac
Počet strán
176
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
322 g
ISBN
9788082010209
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
322725
Štýl
dobrodružný, napínavý, vojnový, tragický
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Artis Omnis
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
V tieni Zeme - Roland Oravský, Artis Omnis, 2018
Horiaca ríša - Juraj Červenák, Michal Ivan (ilustrátor), Artis Omnis, 2018
26,89 €
Ušetríte 1,91 €

Hodnotenia

3,9 / 5

16 hodnotení

6
4
5
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Vrámci slovenskej scifi 3,75*, v rámci sveta také 3*.

Čítalo sa to dobre, aj keď pár prvých kapitol som bola zmätená v čase, priestore a postavách. Mala som pri tom obdobný pocit, ako pri seriály The Expanse, čo je dobre. Väčšina knihy pôsobí ako sci-fi duchársky pomaly exorcistický horor, no na konci sa to zvrtne. Na jednej strane je fajn, že bola táto kniha taka krátka, na druhej strane mohla byť kľudne aj dlhšia, aby sa dalo viac pracovať na postavách a prostredí a aj na všetkých tých dejových líniách. Potom by to bolo možno aj na 4-5*. Každopádne vidím potenciál a teším sa na ďalšiu knihu.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Tomáš Slovák
Overený zákazník
22.6.2022
Odporúčam každému milovníkovi sci-fi, ale aj napínavých detektívok. Jedná sa o veľmi podarené dielo a má všetko čo treba: tajomstvo a napätie. Každý, kto ohŕňa nos nad slovenskou tvorbou v tomto žánri je hlupák a môže len ľutovať, že toto dielo neprečítal. Čítať viac
11
Dievča v hmle - Barbora Bernátová, 2020
Práve čítam
Dievča v hmle

Môj instagram: simona_jaros Môj e-mail: simona.jarosova999@gmail.com

Simona Jarošová
Overený zákazník
8.5.2021
Dobrá kniha
Dobrá kniha s napínavým dejom. Čítalo sa to dobre, príbeh má zaujal už na začiatku. Mala som pocit, že čítam nejaký horor-paranormálny príbeh. Je fakt, že to moc sci-fi nebolo. Dej sa odohráva na Mesiaci, cestuje sa medzi planétami, používajú sa raketoplány, a pod. . Knihe nemám čo vytknuť. Iba zopár krát čo som sa strácala v niektorých menách. Čo sa mi páčilo na knihe je, že mala krátke kapitoly, čítanie potom ide jedna radosť. A hlavne zvraty, ktoré prišli, som nečakala. Kniha V tieni Zeme si zaslúži pozornosť každého čitateľa napínavých sci-fi príbehov. Čítať viac
16

Som mamina na materskej ktora miluje čítanie kníh. Uprednostňujem romany alebo young adult.

Slávka Beňáková
Overený zákazník
28.2.2020
Kniha ma zaujala už od začiatku. Bola som veľmi zvedavá ako to celé dopadne. Bolo zaujímavé čítať o tom ako si niekto predstavuje život o zopár rokov neskôr. Knihe nemám čo vytknuť. Iba zopár krát som sa strácala v menách, ale nie v tých najdôležitejších tak to nevadilo. Ak mate radi sci-fi, tak knihu vám odporúčam. Čítať viac
Zdeno Jašek
Overený nákup
5.7.2019
Mne sa to páčilo
Dobrá kniha s napínavým dejom. Ja som sa v postavách nestrácal a nevadila mi ani lekárska terminológia - je prirodzené, že odborníci používajú odborný jazyk. V dialógoch bolo vždy vysvetlené, čo tá odborná terminológia znamená.
Faktom je, že až tak silno sci-fi to nebolo. Dej sa odohrával na Mesiaci, ale tento fakt bol využitý iba okrajovo, t.j. nehral žiadnu podstatnú rolu. Ani fakt, že išlo o vesmír, nebol zásadný. Použitie raketoplánov na Mesiaci je nezmyselné. Mohli síce slúžiť na pristávanie na iných planétach, ale ak konštruktéri vopred nepoznajú gravitáciu a hustotu vzduchu, je konštrukcia raketoplánu pre takéto použitie nemožná. Takisto si človek pod pojmom "raketoplán" obvykle nepredstaví veľké vnútorné priestory, ktoré boli v knihe opisované.
Napriek uvedeným rozporom by som knihu odporúčal - čítala sa dobre a bol to zaujímavý zážitok. Zvraty, ktoré prišli, som nečakal.
Čítať viac
Ján Babarík
Overený zákazník
17.12.2018
Veľmi dobre napísané sci-fi, podopreté napínavou zápletkou, odbornými (najmä lekárskymi) detailami, svižnou priamou rečou. Opisy nie sú zbytočne dlhé a nie sú ani nudné. Trochu som mal zmätok pri zaraďovaní postáv, aj ďaleko za polovicou sa mi sem-tam stávalo, že som nevedel kto je kto a musel som si listovať predchádzajúce strany, aby som pochopil vo co gou. Ale to nič, hodnotím vysoko a odporúčam. Čítať viac
3.11.2018
dobré ale...
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Mal som tú možnosť byť na krste tejto knihy. Bol vskutku nezvyčajný, páčil sa mi, a tak som dúfal, že taká bude aj druhotina autora. (mimochodom - ďakujem za venovanie ;) ).
Zhrňme si najskôr tie pozitíva:
Oceňujem krátke kapitoly, zlepšuje to plynulosť čítania. Miestami je dej naozaj napínavý a motivuje čitateľa, aby knihu neodkladal, ale čítal ďalej. Tak sa môže stať, že to dáte za jeden večer (ja som to dal za dva a pol). Odborná lekárska terminológia (vidno z akého fachu je autor) dodáva dielu taký zvláštny, nezvyčajný punc – pre mňa výborné.
Samotný námet je dobrý, len to spracovanie a zasadenie do prostredia. A tu sa dostávam k veciam, ktoré v diele škrípali.
Už v prvej kapitole som mal menší problém sa zorientovať, kto a čo hovorí. Podobne som mal ťažkosti si vizualizovať to, čo sa vlastne deje – naháňačka po raketopláne, alebo po mesiaci (či už v kolónii alebo mimo nej).
Neviem z akého dôvodu si autor vybral kozmické scifi prostredie. Pokojne mohol dianie zasadiť na permafrost Sibíre, do podzemých baní alebo pod more. Myslím, že výber vesmírneho prostredia dielu viac uškodil, ako prospel. Je cítiť, že na rozdiel od lekárskeho prostredia, kde ja autor doma, v tom vesmírnom doma nie je (pár príkladov: raketoplán musel byť veľká ako nejaká medzihviezdna loď; cestovanie vesmírom – sa deje až príliš rýchlo na to, že sa používajú iónové motory; lunárne vznášadlo (premýšľam, ako by to mohlo na mesiaci fungovať), a pritom sa neskôr naháňajú po mesiaci ako na lunárnych vozidlách a nie vznášadlách...)
Autor na to, aké ma dielo rozsah, doň na môj vkus zapracoval až príliš mnoho dejových línií: osobný život hlavného predstaviteľa a zopár vedľajších, rodinné problémy a načrtnutá tragédia pri havárii – z toho prameniaca psychóza, hrozba vojny na Zemi, v Európe, v Taliansku, náboženské nepokoje, filozofovanie o dobre a zle, hnutie LIFE- s cieľom sabotovať všetko, čo sa prieči eko-myslieniu, politika na mesiaci a v kolóniach, tím raketoplánu, tím na Mesiaci atď. Niektoré z týchto rovín napokon autor ani neuzavrie a nechá voľne visieť.
Miestami dej logicky kríva, respektíve sa deje až príliš veľa náhod a omylov a to dokonca u profesionálov. Aj vysvetlenie príčiny samotnej psychózy je zvláštne. Predsa analýza GCMS zobrazí krivky, a neverím, že keď už bola vtedy veda na takej úrovni (áno -dnes je to ešte problém, lebo nie všetky látky sú v konkretnych lokálnych databázach), žeby nevedeli excitačný čas priradiť patričnej referencii z databázy. Takisto ak pôsobí látka analgeticky, neznamená to, že zastavuje krvácanie či?
Poďme mrknúť na štylistiku: napriek tomu, že text prešiel redakciou a edíciou, obsahuje sem tam kostrbaté štylizácie, opisy a prvky klišé (pr. havranie vlasy). Dialógy sú miestami neprirodzené a človek ma problém uveriť, žeby sa v skutočnosti takto rozprávali. A viem aj aká je oblúbená nadávka autora: Doriti! Používa ju často hlavná postava, aj jedna vedľajšia a dokonca aj rozprávač! Neverím, neverím, žeby postavy v situáciach aké prežívajú by „hrešili“ stále len doriti, doriti, doriti...
Záver románu, či novely mi príde dosť uťatý, akoby si autor povedal: „Doriti! Stačí...
Súhrn: ak by autor ostal na Zemi, nenaťahoval sa po hviezdach, a napísal triler z čisto lekárskeho prostredia, tak by to bolo omnoho lepšie kafe. Takto len u mňa len na 3*.
Čítať viac
Hatalkin
Neoverený nákup
28.10.2018
V tieni Zeme na Mesiaci
Dočítané...
S malou dušičkou som sa pustil do SLOVENSKÉHO SCI-FI a o to väčšie bolo moje prekvapene po poslednej stránke. Perfektne napísané, rýchly dej a na slovenske (sci-fi) pomery aj dejovo zaujímavé s trošku takým neslaným koncom. Privítal by som o 150 strán naviac. Pre mňa ako fanúšika fantasy a post-apokalyptickej literatúry (a S. Kinga) je to veľký krok k tomu aby som pokračoval v čítaní ďalších riadkov z budúcnosti a vesmírnej hávede.
V TIENI ZEME odporúčam aj "nescifiistom" týmto pádom. 8/10
Čítať viac
Juraj Grežďo
Neoverený nákup
28.10.2018
Raketoplán, tajomstvá, smrť. Treba ich vyriešiť!
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Niektoré tajomstvá je lepšie neprebúdzať“ uvádza sa na prebale románu V tieni Zeme. Áno, znie to záhadne. A každú záhadu, ako je známe, je potrebné vyriešiť. V tomto prípade bude však riešenie pomerne komplikované, keďže autor zasadil námet príbehu do vzdialenej, neurčitej budúcnosti. Raketoplán s bežným nákladom smeruje na kolonizovanú planétu. Posádka sa ale neozýva, preto na medzinárodnej stanici na Mesiaci vznikne podozrenie a systém nasmeruje raketoplán späť na vesmírnu stanicu.
Hlavná postava románu, vyšetrovateľ Leif Spitzer, má spolu s tímom za úlohu preveriť a vyšetriť, prečo posádka raketoplánu mlčala a nereagovala na žiadne podnety zvonka. Len čo tím vyšetrovateľov a vedcov vkročí na palubu, začína sa kolotoč nevysvetliteľných záhad.
Z posádky raketoplánu prežijú iba dvaja členovia, avšak v zjavne nepríčetnom stave. Blúznia o Veľkom hadovi, diablovi, ich správanie sa pohybuje v hladine maximálnej agresivity a ani špičkoví vedci i lekári si tieto udalosti nedokážu vysvetliť. K tomu všetkému sa na Zemi začínajú nepokoje a možnože aj začínajúca vojna. Panika narastá závratnou rýchlosťou.
Spitzer má pred sebou neľahkú úlohu. Veľa vecí, ktoré sa spočiatku javili ako vysvetliteľné, už onedlho zaviedli vyšetrovanie na inú koľaj. Lenže mŕtvych postupne pribúda. Podozrenie padá na viacero ľudí, obhliadka raketoplánu neprináša tiež nič pozitívne, čoho by sa mohli chytiť. Len dajakú príčinu tieto tajuplné faktory, ktoré pripravili astronautov o život, musia mať.
Oravský však do diela nevnáša iba prvky sci-fi a trileru. Okrem medziplanetárnych faktorov často zachytáva aj tie psychologické. Ide najmä o vyjadrenie bežného života jeho literárnych postáv, ktoré sa aj napriek ďalekej budúcnosti nijako nelíši od tej súčasnej. Ako Leif Spitzer, tak aj ostatní majú svoje radosti, strasti, vzťahy – vlastne bežný život ako taký.
Román V tieni Zeme patrí do žánru krimi sci-fi triler, teda do oddychového. A takým aj je. Oddychové, nenáročné čítanie pre všetkých milovníkov futuristickej fantasy. Dynamický dej posúva čitateľa od stránky k stránke ako hladký prelet družice okolo Zeme. Priznám sa, občas mi vadilo to množstvo lekárskych termínov, ktoré sa v knihe vyskytli. Miestami boli až príliš nahustené a do istej miery ma to rušilo. Nie som typ čitateľa, ktorý rieši a googli každý jeden neznámy pojem, v tomto prípade mám na mysli vedecké, kozmochemické či kadejaké futuristické názvy a pojmy hmotných i nehmotných javov, inštitúcií, prípadne technológií alebo objektov. Skrátka som týmito vecami len prekĺzol.
Autor píše nadmieru dobre, skladba viet reflektuje už spomenutú dynamiku textu, kniha sa ľahko číta. ALE! Koniec mi prišiel akoby odseknutý, málo výrazný, chýbali mu akési väčšie „gule“. Pravdupovediac, očakával som výraznejšie vyvrcholenie celej tejto série úmrtí, tajomstiev a vyšetrovania, ako len podivnú... ale nie. Toto nebudem rozpitvávať, pretože by som prezradil hneď niekoľko spoilerov a vlastne celý záver diela.
Tak či onak, kniha V tieni Zeme si nepochybne zaslúži pozornosť každého čitateľa napínavých sci-fi príbehov. A ak je do deja zamontovaná aj podstatná dávka detektívky, o to lepšie.
Čítať viac

Recenzie, kritiky

Roland Oravský

Čítať viac

Vydavateľstvo Artis Omnis

Čítať viac
Kúpte spolu
V tieni Zeme - Roland Oravský, Artis Omnis, 2018
Horiaca ríša - Juraj Červenák, Michal Ivan (ilustrátor), Artis Omnis, 2018
26,89 €
Ušetríte 1,91 €

„Dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné.“

Malý princ - Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor), 2019
Malý princ
Antoine De Saint-Exupéry, Antoine De Saint-Exupéry (ilustrátor)