Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Pouta - Delphine de Vigan, Odeon CZ, 2018

14,25 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Pouta - Delphine de Vigan, Odeon CZ, 2018
Pouta - Delphine de Vigan, Odeon CZ, 2018

Pouta

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou.... Čítať viac

4,7 47 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon CZ, 2018
160 strán
2-3 hodiny čítania

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Naveky tvoja - Jana Pronská, Slovenský spisovateľ, 2023

Viac o knihe

Nový román u nás již dobře známé spisovatelky nenechá nikoho v klidu: každý z nás si v něm najde strunu, kterou už slyšel znít nebo která v něm stále zvučí temnou ozvěnou. Silná, intenzivní, temná kniha se světýlkem naděje, jejímiž hrdiny jsou naši současníci, je svědectvím o tom, že příčinou zla a tragických osudů nebývají jen války, přírodní katastrofy, nemoci a jiné, většinou těžko ovlivnitelné zásahy „shora“, ale působí si je lidé sami navzájem svou lhostejností, leností, sobectvím, slabostí či nepochopením…
Čítať viac
Počet strán
160
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
285 g
ISBN
9788020718471
Rok vydania
2018
Edícia
Světová knihovna
Naše katalógové číslo
315101
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon CZ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

47 hodnotení

35
10
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Obrovská vzácnosť. Čitateľský zážitok. Veľkoleposť slova. Metafory. Tie spojenia, neviditeľné a pevné, i tak sa trhajú, ale niektoré nikdy nemožno narušiť. A potom vzdialenia, ktoré tieto väzby napínajú. Napnutia, ktoré sú pre jedinú ľudskú bytosť priveľa. Silné, a krehké. Vzťahy duší aj tiel, ťaživé, často nie znesiteľné. A úniky, tie ešte do väčších hlbín vedú. Životy ovplyvnené inými a pohľady na bolesť, čo iní nevidia. Tento príbeh, o ženách aj mužoch, vzťahoch medzi nimi, všetkými a každým s každým, láskach či neláskach, veľkých bolestiach, všemožných spojkách. Spojenia sa ma dotkli a ich autorka ešte väčšmi!

Čítať viac
21. septembra 2019

Útla, ale silná kniha o dospievaní, alkoholizme a rozpadnutých rodinách. Na môj vkus veľmi pochmúrna téma, od ktorej sa snažím si skôr držať odstup. Odporúčam čitateľom, ktorým neprekážajú takéto smutno-depresívne témy.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Adra
Neoverený nákup
pred štyrmi dňami
Delphine je neskutočná rozprávačka. Aj takú ťažkú tému, ako dospievanie v krachujúcej rodine, vie vyrozprávať neskutočne dobre a záživne.

Strany Vám pod prstami utekajú ani neviete ako, a bez dychu hltáte jej slová s túžbou dozvedieť sa viac, aj keď asi všetci dobre vieme, aký bude koniec.

Neskutočný čitateľský zážitok. Odporúčam všetkými desiatimi.
Čítať viac
28

Prečítam všetko čo si ku mne nájde cestu. :-) Okrem kníh sa vo voľnom čase sa venujem bylinkám a prírodnej terapii.

Silvia Jágriková
Overený zákazník
11.10.2022
Minimalistický a silný psychologický román s temne strhujúcim podtónom je hodný zamyslenia. Zaoberá sa zložitými sociálnymi a morálnymi problémami, dopadom výchovy na celý život človeka a ako zložité vzťahy sveta dospelých drásajú hlavne detskú dušu. Ústredné témy ako nedostatočná komunikácia, dysfunkčná rodina, osamelosť, alkoholizmus, ale i lojalita sú podané realisticky a presvedčivo. Ich dopad na okolie je ochromujúci, zarážajúci... Štyri hlavné postavy svojimi subjektívnymi pohľadmi novele pridávajú na autenticite. Otvorený koniec môže dodať nádej, ale aj ju depresívne skrotiť.
Medzi protagonistov príbehu patrí predovšetkým učiteľka Heléne a jej žiak u ktorého si všimla varovné signály blížiacej sa katastrofy. Depresívne sa ponoríme do Théovho neľahkého sveta a učiteľkinej vytrvalosti čeliť tomu priamo, napriek jej traumatickému detstvu. Svoju profesionalitu odloží nabok a vynaloží všetko úsilie, aby svojho žiaka zachránila.
Delphine de Vigan nepíše veselé a oddychové knihy, ale potrebné pre spoločnosť, najmä v súčasnej dobe.
Čítať viac
24

Som mama malej slečny, s ktorou rady čítame. Snažím sa na IG písať svoj názor na mnou čítané knihy formou recenzií. Pri knihách si výborne oddýchnem, len keby toho času bolo viac :)

Beáta Kiselová Bileková
Overený zákazník
22.9.2022
Skvelé a silné
Existujú rôzne spojenia medzi ľuďmi. Niektoré vydržia aj napriek ,,búrkam", poniektoré pretrvávajú desiatky rokov, iné väzby by mali byť celoživotné, ale vplyvom rôznych okolností dochádza k ,,odpojeniu". Rodinné väzby, priateľstvá, rôzne známosti,... Pevnosť a krehkosť zároveň.
Autorka v tejto knihe podáva silný príbeh zo štyroch uhlov pohľadu a vykresľuje tak osudy štyroch ľudí, pričom je všetko krásne prepletené a všetko so všetkým súvisí. Ešte ani nie trinásťročný Théo, ktorého zasiahol rozvod rodičov a ich osobný pád, nachádza potešenie v alkohole, s ktorým sa chce dostať do iných ,,dimenzií". Jeho kamarát Matis je zo zdanlivo bezproblémovej rodiny a vzhliada k Théovi. Ale čo ak je fungujúca rodina len pozlátkom? Matisova matka Cécile odkrýva rúško tajomstva a zisťuje, kým v skutočnosti je jej manžel. A učiteľka Hélene Tá odhaľuje Théovo tajomstvo. Ona sama prežila traumu v detstve a tá ju prenasleduje.
Vskutku výborne napísané dielo, ktoré ani nepotrebuje viac strán navyše. Autorka výborne vystihla všetky témy, postavy a traumy. Podchytila dôsledky nedostatku lásky, ponižovania, klamstiev, rozpadu manželstva, predsudky, neochotu známych a ,,slepotu" okolia. Silná a pravdivá je táto kniha. Treba mať oči otvorené, pretože nikdy nemôžeme vedieť, či práve v našom okolí nebude niekto potrebovať našu pomoc. Podobné knihy by mali byť čítané čo najviac. Odporúčam!
Čítať viac
13

Ako najlepšie začať svoj deň ? V posteli s dobrou knihou a čajom :) Nie vždy sa to dá, preto čítam, kde môžem :) •na instagrame píšem tiež o knihách, ak by ste sa chceli pozrieť @sue_knihomilka

Zuzana Hermanová
Overený zákazník
10.4.2022
Koľkí z nás túžia po šťastnom živote ? Mať milujúceho partnera, skvelých rodičov, aby všetko išlo podľa našich predstav. Bohužiaľ, nie vždy je nám to dopriate. Niekto by možno povedal, že skrátka nemá šťastie. A to platí pre postavy v tejto knihe. Nemajú šťastie. Alkoholizmus adolescentov, vzťahy medzi manželmi, skryté životy dospelých, traumy z detstva, väzby medzi rodičmi a deťmi a dôsledky toho na ich životy, spoločenské predsudky a sociálne vylúčenie v dôsledku nezamestnanosti. Ide o témy, ktoré predurčujú veľmi silný , intenzívny a melancholický pocit. Čo na to povedať, tak ako sa v knihe píše: Tento príbeh svedčí o tom, že príčinou zlá a tragických osudov nebývajú len vojny a prírodne katastrofy, choroby a iné, väčšinou ťažko ovplyvniteľné zásahy “zhora”, ale spôsobujú si ich ľudia sami svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, sebectvom, slabosťou či nepochopením.

Kniha ma veľmi oslovila. Zanechala vo mne veľa myšlienok, predovšetkým pripomenutie: buď láskavý, nesuď ostatných a nerob ostatným to, čo nechceš, aby oni robili tebe. Kniha Slova vďaky ma od autorky oslovila viac, avšak táto nesmie v sebe opäť dôležité posolstvo, ktoré nemôžeme len tak ignorovať.

Som ozaj rada, že ju môžem vložiť do mojej knižnice.
Čítať viac
21.11.2021
Dávno viem, že Francúzi majú cit pre žalostné príbehy, ale autorka ma predsa šokovala svojím talentom.

Príbeh ma zaujal už od prvej strany. Páčilo sa mi, že sa zaoberal len určitými útržkami životov postáv. Nedostali sme príbeh, ktorý by sa tiahol naprieč rokmi, ale predsa dôsledky dávnych udalostí mali dopad na prítomnosť postáv. Kniha nám ukazuje, že všetko má dopad na všetko. Vzťahy a putá sú zložité a točí sa okolo nich všetko, okamih za okamihom.

Kniha je mimoriadne citlivá na emócie. Stojí najmä na vnútornom svete postáv. Témy, ktoré sa v knihe riešili boli mne osobne veľmi blízke. Spojenia sa niesli v akomsi opare melanchólie, až smútku dá sa povedať, no napriek tomu boli nádherné. Kniha bola fascinujúca, a tak veľmi, veľmi pútavá, že som sa od nej nedokázala odtrhnúť.

Sedela som v prvom rade na ľudské utrpenie a nemohla som sa z toho celého vymaniť, pretože mi to všetko bolo tak známe, že som sa pri čítaní necítila ani pobúrene a nebola som ani pohoršená či znechutená, hoci by som mala byť. Naopak, bola som v absolútnom poriadku, pretože som mala pocit, akoby som sa po dlhých rokoch vrátila na miesto, ktoré ku mne zvláštnym spôsobom patrí.

Knihe nemám čo vytknúť. Až neskutočne ma ohúrila a všetkým vám ju môžem len vrelo odporúčať.
Čítať viac
17.9.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Spojenia rozprávajú o väzbách medzi ľuďmi, o ich vzájomnej interakcii, styčných plochách, ktoré môžu spájať, ale i rozdeľovať. Spojenia rozprávajú o vzťahoch medzi spolužiakmi, kamarátmi, o vzťahoch k rodičom i o vzťahoch medzi dospelými.
D. de Vigan rozpráva bez príkras, niekedy až takmer surovo, nastavuje zrkadlo, aby sme pozreli pravde rovno do očí.
Autorka rozpráva o Théovi - dvanásť a pol ročnom chlapcovi, ktorému sa rozpadol svet a nesie celú jeho váhu na svojich pleciach. Je ako malá železná častica, ktorá sa zmieta medzi dvoma rovnako nabitými pólmi magnetu (na jednej strane matka a na strane druhej otec), nikým nepochopený, každému na príťaž. Svoju bezradnosť a bezmocnosť začína Théo utápať v alkohole a ten ho vťahuje do špirály, ktorá ho sťahuje nadol, do bezodnej priepasti, odkiaľ sa dieťa bez pomoci dostane len s obrovskými tažkosťami.
Mathis - Théov spolužiak, kamarát a “spolupáchateľ”, chlapci, ktorých zo začiatku spája spolupatričnosť outsiderov, avšak postupne ako Théo nastúpil na cestu sebazničenia sa od seba začínajú vzďaľovať.
“Áno, možno som bola čajka zvábená temným prílivom, no dnes napodiv pripomínam skôr vranu z príbehu, ktorý mi rozprávala stará mama, menejcenného vtáka s ebenovým perím, snívajúcim, že bude biely.” - Cécile, Mathisova matka, žena, ktorá bojuje s vlastnými démonmi a pri ktorej som si nebola istá, či jej dať moje sympatie alebo nie. Zosobňuje rodiča - matku, akých chodí po svete mnoho. Chce byť férová, konať správne, chce mať dokonalý mikrosvet, ale…
Delphine de Vigan má na muške aj školstvo, nie však systém ako taký, ale v hľadáčiku má učiteľov, ich osobnosti, vzťahy medzi kolegami i k samotným žiakom. Až strašidelne verne zachytáva stereotypy vystupovania učiteľov. Hélene, je tiež učiteľkou, je vnímavá, formovaná ťažkým detstvom s otcom s násilníckymi sklonmi. Je asi jediná, ktorá sa zaujíma o Théa, jediná, ktorá je ochotná podať pomocnú ruku, pritom ale neistá spôsobom. Ako pomôcť a pritom dodržať všetky predpisy?!
-
“Zavše si hovorím, že stať sa dospelým neznamená nič iné, len jedno: napraviť straty a škody z minulosti a dodržiavať sľuby dieťaťa, ktorým sme kedysi boli.”
-
Táto kniha je silná, emotívna a hoci je to už viac ako deň čo som ju dočítala, tak ju neviem pustiť z hlavy. Stále rozmýšľam ako by to asi mohlo dopadnúť. Dá sa ešte rozbité detstvo zlepiť? Dá sa poskladať roztrieštená dôvera v človeka? Ako sa dá vyrovnať s apatiou a zradou rodiča?
Čítať viac
18
Overený zákazník
13.6.2021
Sú knihy, o ktorých sa nedá povedať, že sú krásne, najmä kvôli téme, no sú tak úchvatne napísané, že by mali byť povinným čítaním pre všetkých. Takýchto životných príbehov, ako je Theov, je okolo nás mnoho a ľahostajnosť, nedostatočný záujem, zľahčovanie problémov môže viesť k obrovským životným tragédiám. Presne takáto je táto kniha, citlivo napísaný príbeh vyrozprávaný z rozmanitých pohľadov, osvetľujúcich pochmúrnu dejovú líniu. Emocionálna nálož, ktorá vo mne dlho rezonovala. Čítať viac

„Obyčajné a jednoduché veci sa vravia potichu.“

Medzerový plod
Veronika Šikulová