Spojenia - Delphine de Vigan
Spojenia
11,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Hélene Destréeovej, bezdetnej učiteľke biológie, sa akosi nepozdáva psychický stav jej dvanásťročného žiaka Théa. Vysvitne, že chlapec dlhodobo trpí pre rozvod rodičov a tajne sa uchyľuje k alkoholu spolu so spolužiakom Mathisom... Čítať viac

Ďalšie formáty

E-kniha 8,90 €
11,90 €
Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Hélene Destréeovej, bezdetnej učiteľke biológie, sa akosi nepozdáva psychický stav jej dvanásťročného žiaka Théa. Vysvitne, že chlapec dlhodobo trpí pre rozvod rodičov a tajne sa uchyľuje k alkoholu spolu so spolužiakom Mathisom. Mathisovej matke Cécile sa jej predstava usporiadanej rodiny rozpadá, keď odhalí manželovu temnú stránku. Všetci potrebujú pochopenie a pomoc, kým nie je neskoro… Román Spojenia je zdanlivo jednoduchý, no má mnoho významov. Popri príbehu o alkoholizme adolescentov tu autorka suverénne rozohráva vzťahy medzi manželmi nepostrehnuteľné voľným okom, skryté životy dospelých, traumy z detstva, genetické prepojenia, väzby medzi rodičmi a deťmi najmä po rozpade manželstva, dôsledky správania nefungujúcich rodičov na ich deti, slepotu a neochotu okolia, spoločenské predsudky a zábrany, sociálne vylúčenie v dôsledku nezamestnanosti. Majstrovsky tak obnažuje stav súčasnej spoločnosti, generujúci mnohé osobné nešťastia a tragédie.
Hrdinami tejto silnej, intenzívnej i temnej knihy so svetielkom nádeje sú naši súčasníci, ľudia, akých nájdeme všade okolo seba. Príbeh svedčí o tom, že príčinou zla a tragických osudov nebývajú len vojny, prírodné katastrofy, choroby a iné, väčšinou ťažko ovplyvniteľné zásahy „zhora“, ale spôsobujú si ich ľudia sami svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, sebectvom, slabosťou či nepochopením.
Čítať viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha
slovenčina
Posielame do štyroch dní
11,90 €
Kniha
čeština
Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha
slovenčina
Ihneď na stiahnutie
EPUB
MOBI
8,90 €
Ďalšie
Originálny názov
Les Loyautés
192 strán
3-4 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
133×205 mm
Hmotnosť
272 g
ISBN
9788055162713
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
309912
Štýl
psychologický, filozofický
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Odeon

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,7 / 5

41 hodnotení

30
9
2
0
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie Martinusákov

Obrovská vzácnosť. Čitateľský zážitok. Veľkoleposť slova. Metafory. Tie spojenia, neviditeľné a pevné, i tak sa trhajú, ale niektoré nikdy nemožno narušiť. A potom vzdialenia, ktoré tieto väzby napínajú. Napnutia, ktoré sú pre jedinú ľudskú bytosť priveľa. Silné, a krehké. Vzťahy duší aj tiel, ťaživé, často nie znesiteľné. A úniky, tie ešte do väčších hlbín vedú. Životy ovplyvnené inými a pohľady na bolesť, čo iní nevidia. Tento príbeh, o ženách aj mužoch, vzťahoch medzi nimi, všetkými a každým s každým, láskach či neláskach, veľkých bolestiach, všemožných spojkách. Spojenia sa ma dotkli a ich autorka ešte väčšmi!

Čítať viac
21. septembra 2019

Útla, ale silná kniha o dospievaní, alkoholizme a rozpadnutých rodinách. Na môj vkus veľmi pochmúrna téma, od ktorej sa snažím si skôr držať odstup. Odporúčam čitateľom, ktorým neprekážajú takéto smutno-depresívne témy.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

7

Som študentka psychológie, ktorá svoj deň najradšej začína v posteli s dobrou knihou a čajom :)

Zuzana Hermanová
10.4.2022
Koľkí z nás túžia po šťastnom živote ? Mať milujúceho partnera, skvelých rodičov, aby všetko išlo podľa našich predstav. Bohužiaľ, nie vždy je nám to dopriate. Niekto by možno povedal, že skrátka nemá šťastie. A to platí pre postavy v tejto knihe. Nemajú šťastie. Alkoholizmus adolescentov, vzťahy medzi manželmi, skryté životy dospelých, traumy z detstva, väzby medzi rodičmi a deťmi a dôsledky toho na ich životy, spoločenské predsudky a sociálne vylúčenie v dôsledku nezamestnanosti. Ide o témy, ktoré predurčujú veľmi silný , intenzívny a melancholický pocit. Čo na to povedať, tak ako sa v knihe píše: Tento príbeh svedčí o tom, že príčinou zlá a tragických osudov nebývajú len vojny a prírodne katastrofy, choroby a iné, väčšinou ťažko ovplyvniteľné zásahy “zhora”, ale spôsobujú si ich ľudia sami svojou ľahostajnosťou, lenivosťou, sebectvom, slabosťou či nepochopením.

Kniha ma veľmi oslovila. Zanechala vo mne veľa myšlienok, predovšetkým pripomenutie: buď láskavý, nesuď ostatných a nerob ostatným to, čo nechceš, aby oni robili tebe. Kniha Slova vďaky ma od autorky oslovila viac, avšak táto nesmie v sebe opäť dôležité posolstvo, ktoré nemôžeme len tak ignorovať.

Som ozaj rada, že ju môžem vložiť do mojej knižnice.
Čítať viac
12
21.11.2021
Dávno viem, že Francúzi majú cit pre žalostné príbehy, ale autorka ma predsa šokovala svojím talentom.

Príbeh ma zaujal už od prvej strany. Páčilo sa mi, že sa zaoberal len určitými útržkami životov postáv. Nedostali sme príbeh, ktorý by sa tiahol naprieč rokmi, ale predsa dôsledky dávnych udalostí mali dopad na prítomnosť postáv. Kniha nám ukazuje, že všetko má dopad na všetko. Vzťahy a putá sú zložité a točí sa okolo nich všetko, okamih za okamihom.

Kniha je mimoriadne citlivá na emócie. Stojí najmä na vnútornom svete postáv. Témy, ktoré sa v knihe riešili boli mne osobne veľmi blízke. Spojenia sa niesli v akomsi opare melanchólie, až smútku dá sa povedať, no napriek tomu boli nádherné. Kniha bola fascinujúca, a tak veľmi, veľmi pútavá, že som sa od nej nedokázala odtrhnúť.

Sedela som v prvom rade na ľudské utrpenie a nemohla som sa z toho celého vymaniť, pretože mi to všetko bolo tak známe, že som sa pri čítaní necítila ani pobúrene a nebola som ani pohoršená či znechutená, hoci by som mala byť. Naopak, bola som v absolútnom poriadku, pretože som mala pocit, akoby som sa po dlhých rokoch vrátila na miesto, ktoré ku mne zvláštnym spôsobom patrí.

Knihe nemám čo vytknúť. Až neskutočne ma ohúrila a všetkým vám ju môžem len vrelo odporúčať.
Čítať viac
29
17.9.2021
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Spojenia rozprávajú o väzbách medzi ľuďmi, o ich vzájomnej interakcii, styčných plochách, ktoré môžu spájať, ale i rozdeľovať. Spojenia rozprávajú o vzťahoch medzi spolužiakmi, kamarátmi, o vzťahoch k rodičom i o vzťahoch medzi dospelými.
D. de Vigan rozpráva bez príkras, niekedy až takmer surovo, nastavuje zrkadlo, aby sme pozreli pravde rovno do očí.
Autorka rozpráva o Théovi - dvanásť a pol ročnom chlapcovi, ktorému sa rozpadol svet a nesie celú jeho váhu na svojich pleciach. Je ako malá železná častica, ktorá sa zmieta medzi dvoma rovnako nabitými pólmi magnetu (na jednej strane matka a na strane druhej otec), nikým nepochopený, každému na príťaž. Svoju bezradnosť a bezmocnosť začína Théo utápať v alkohole a ten ho vťahuje do špirály, ktorá ho sťahuje nadol, do bezodnej priepasti, odkiaľ sa dieťa bez pomoci dostane len s obrovskými tažkosťami.
Mathis - Théov spolužiak, kamarát a “spolupáchateľ”, chlapci, ktorých zo začiatku spája spolupatričnosť outsiderov, avšak postupne ako Théo nastúpil na cestu sebazničenia sa od seba začínajú vzďaľovať.
“Áno, možno som bola čajka zvábená temným prílivom, no dnes napodiv pripomínam skôr vranu z príbehu, ktorý mi rozprávala stará mama, menejcenného vtáka s ebenovým perím, snívajúcim, že bude biely.” - Cécile, Mathisova matka, žena, ktorá bojuje s vlastnými démonmi a pri ktorej som si nebola istá, či jej dať moje sympatie alebo nie. Zosobňuje rodiča - matku, akých chodí po svete mnoho. Chce byť férová, konať správne, chce mať dokonalý mikrosvet, ale…
Delphine de Vigan má na muške aj školstvo, nie však systém ako taký, ale v hľadáčiku má učiteľov, ich osobnosti, vzťahy medzi kolegami i k samotným žiakom. Až strašidelne verne zachytáva stereotypy vystupovania učiteľov. Hélene, je tiež učiteľkou, je vnímavá, formovaná ťažkým detstvom s otcom s násilníckymi sklonmi. Je asi jediná, ktorá sa zaujíma o Théa, jediná, ktorá je ochotná podať pomocnú ruku, pritom ale neistá spôsobom. Ako pomôcť a pritom dodržať všetky predpisy?!
-
“Zavše si hovorím, že stať sa dospelým neznamená nič iné, len jedno: napraviť straty a škody z minulosti a dodržiavať sľuby dieťaťa, ktorým sme kedysi boli.”
-
Táto kniha je silná, emotívna a hoci je to už viac ako deň čo som ju dočítala, tak ju neviem pustiť z hlavy. Stále rozmýšľam ako by to asi mohlo dopadnúť. Dá sa ešte rozbité detstvo zlepiť? Dá sa poskladať roztrieštená dôvera v človeka? Ako sa dá vyrovnať s apatiou a zradou rodiča?
Čítať viac
15
Oceán more - Alessandro Baricco
Práve čítam
Oceán more

O knihách, čo ma zaujali, píšem aj tu: https://www.instagram.com/monikabelinova/

Monika Bělinová
13.6.2021
Sú knihy, o ktorých sa nedá povedať, že sú krásne, najmä kvôli téme, no sú tak úchvatne napísané, že by mali byť povinným čítaním pre všetkých. Takýchto životných príbehov, ako je Theov, je okolo nás mnoho a ľahostajnosť, nedostatočný záujem, zľahčovanie problémov môže viesť k obrovským životným tragédiám. Presne takáto je táto kniha, citlivo napísaný príbeh vyrozprávaný z rozmanitých pohľadov, osvetľujúcich pochmúrnu dejovú líniu. Emocionálna nálož, ktorá vo mne dlho rezonovala. Čítať viac
18

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
29.5.2021
Asi najlepšia Odeonka, ktorú som doteraz čítala. Krásny, no zároveň veľmi smutný príbeh. Poukazuje na to, aké dôležité a pritom krehké sú spojenia medzi ľuďmi. Hlavnými postavami sú Théo a Matis, spolužiaci zo školy. Obaja nemajú najlepší život a Théo sa to pokúša riešiť alkoholom. Na prvý pohľad ide v príbehu len o týchto dvoch chlapcoch. Ale opak je pravdou. Na pozadí celej knihy sa riešia problémy rodičov. Théovi, ktorí sú rozvedení. Matka nevie otcovi prísť na meno, otec stagnuje a pred očami syna upadá do hlbokej jamy depresie a smútku. Ani Matisovi rodičia na tom nie sú najlepšie. Do všetkého vstúpi ich učiteľka Héléne, ktorá si všimne, že s Théom nie je všetko v poriadku. Je veľmi smutné, keď si nevedia rodičia dať život do poriadku a trpia pri tom ich vlastné deti. Nevenujú im dostatok pozornosti a ich problémy sa snažia vyriešiť sami a často, ako aj v tomto prípade, nesprávnym „štýlom“ Kniha bola písaná príjemným a nenúteným štýlom. Autorka si veľmi rýchlo získala moju pozornosť. Perfektne vystihla danú situáciu a skvelými monológmi dopĺňala tento príbeh.  Taktiež sa mi páčilo striedanie pohľadov jednotlivých postáv. A ten koniec? Mám rada otvorené konce, lebo si môžem sama doplniť sudy postáv, ale pri tejto knihe som túžila poznať osud postáv a nebolo mi to dopriate. Ale aj cez to, je to jedna výnimočná kniha, plná emócií. Čítať viac
11
Dievča v hmle - Barbora Bernátová
Práve čítam
Dievča v hmle

Môj instagram: simona_jaros Môj e-mail: simona.jarosova999@gmail.com

Simona Jarošová
8.5.2021
Skvost, dokonalá kniha
Hlavnými hrdinami knihy sú spolužiaci Théo a Mathis, tiež ich rodičia a učiteľka Hélene.
Je smutné, ale pravdivé, že niekedy rodičia nevidia problémy vlastných deti. Je smutné, že niekedy na tie problémy upozornia až “cudzí ľudia”. A takýto problém, bude riešiť učiteľka Hélene u svojho žiaka Théa. Hélene sa bude musieť postaviť zoči-voči najlepšiemu kamarátovi Théa, ktorým je alkohol.
Autorka postupne, ale nie príliš pomalý, odhaľuje všetky traumy, tiché tajomstvá, problémy, závislosti, nespokojnosť, tajné životy a smutné detstvá hlavných postáv. Čítanie tejto knihy bol jeden veľký zážitok. Krásny príbeh, ale zároveň smutný. To, čo autorka dokáže vyčarovať jej vybranými slovami na pár stránok, je očarujúce. Tie emócie ! Na to len tak ľahko nezabudnete. Veľmi sa mi páčilo striedanie perspektívy jednotlivých postáv. Čo má veľmi, ale že veľmi šokovalo bol otvorený konci knihy. Prečo ? Lebo som to vôbec nečakala. Koniec príbehu naberal na vážnosti, a potom otvorený koniec príbehu.... Ostala som sedieť s otvorenými ústami, pozerala som ďalšie dve minúty na posledné slová. Čiže, knihu určite odporúčam. Toto je skvost !
Čítať viac
3

Po dvaceti letech jsem se konečně vrátila k mé dávné lásce - čtení. Čtu knížky různých žánrů - romantické, krimi, thriller, fantasy...

Eva Francová
12.8.2020
Hlavními aktéry této knihy jsou spolužáci Théo a Mathis, jejich rodiče a učitelé – všichni „postižení“ svými traumaty, nespokojeností, neschopností, vykolejením z hlavní dráhy svých malých životů.

Opět další krásná, ale smutná kniha od autorky. To, co Delphine de Vigan dokáže vykouzlit na 140 stranách, je úplně neskutečné. Její knihy miluji pro to, jak dokáže s pár dobře zvolenými slovy vykouzlit takové emoce, na které jen tak nezapomenete.

Kniha nám ukazuje, jak těžké je se vymanit z pout, ať už manželských, rodinných nebo třeba přátelských. To, jak máme v sobě zakořeněný jakýsi model, který dodržujeme i přesto, že bez něj by nám bylo rozhodně lépe.

Příběh je plný myšlenek a situací, které Vás donutí zamyslet se, jak to vlastně máte Vy a jestli třeba nejste spoutáni proti své vůli….

Autorčiny knihy miluji, vždycky toho ve mně spoustu zanechají a rozhodně se k nim budu vracet.
Čítať viac
11
29.6.2020
Moja prvá kniha od Delphine de Vigan.

Nie je to pekná kniha. Je to potrebná kniha. Jej obsah zamrazí. Je to výkrik proti nezáujmu okolia, ľahkovážnosti, zľahčovaniu problémov. Je to výzva pre učiteľov, ktorí sú často jedinými dospelými osobami, s ktorými zneužívané a zanedbávané deti prichádzajú do kontaktu.

Čo sa týka štýlu, páčilo sa mi striedanie perspektív jednotlivých postáv, ktoré sú na začiatku spojené iba málo, tieto spojenia sa však prehlbujú a vyúsťujú do drámy s otvoreným koncom.
Čítať viac

Čítať viac

„Anna mu bola privysoko nie pre vonkajšie okolnosti, ale pre to, že ju nechápal, že mu bola hádankou. Taká čistota sa rozprestierala okolo nej, že sa bál k nej pristúpiť aj s najčistejším citom, aby po ňom nezostala nejaká škvrna. “

Suchá ratolesť - Svetozár Hurban Vajanský
Suchá ratolesť
Svetozár Hurban Vajanský