Romanovci (1613-1918) - Simon Sebag Montefiore
Romanovci (1613-1918)

35,20 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Romanovci (1613-1918) - Simon Sebag Montefiore
Romanovci (1613-1918) - Simon Sebag Montefiore

Romanovci (1613-1918)

Simon Sebag Montefiore

Simon Sebag Montefiore je autorom mnohých ocenených bestsellerov, ktoré boli preložené do 45 jazykov. Dielo Katarína Veľká a Potemkin sa dostalo do užšieho výberu na Cenu Samuela Johnsona, Stalin: Dvor červeného cára získal ocenenie Historická kniha roka v súťaži British Book Awards, Mladý Stalin...

Toto je historie dynastie Romanovců, s jejími cary a carevnami, výraznými osobnostmi a autokraty, z nichž někteří se narodili se zábleskem geniality nebo šílenství... Čítať viac

4,5 43 hodnotení
Vydavateľstvo
Edice knihy Omega, 2019
984 strán
14-15 hodín čítania

Toto je historie dynastie Romanovců, s jejími cary a carevnami, výraznými osobnostmi a autokraty, z nichž někteří se narodili se zábleskem geniality nebo šílenství... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

35,20 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania (2)
The Romanovs - Simon Sebag Montefiore
Brožovaná väzba
Angličtina, 2017
Viac ako tri týždne

14,50 €


Romanovovci (1613 - 1918) - Simon Sebag Montefiore
Pevná väzba
Slovenčina, 2017
Vypredané

29,90 €

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Toto je historie dynastie Romanovců, s jejími cary a carevnami, výraznými osobnostmi a autokraty, z nichž někteří se narodili se zábleskem geniality nebo šílenství.
Tato strhující epopej, oplývající mnoha historickými anekdotami, popisuje, jak Romanovci neúprosně budovali své impérium nevyhýbajíce se konspiracím, rodinným rivalitám ani sexuálním extravagancím. Vypráví o Petrovi Velikém, despotovi a milovníkovi bujarých večírků, budovateli ruské autokracie, vyžadujícího neustálou opilost dvora. Zabývá se i Mikulášem II., posledním ruským carem s tragickým osudem. Je vykreslován jako „reakční“ a průměrný car, který urychlil pád říše. Nechybí ani Kateřina II., největší z careven se spoustou milenců. Tato kniha odhaluje jejich tajuplný svět a jejich neobyčejné osudy.

Živé a nenapodobitelné pero Simona Sebaga Montefioriho nabízí mix drobné i velké historie. S nebývalou intenzitou pro nás oživuje velké momenty, milníky historie Romanovců, pro něž byla vláda nad Ruskem posvátným posláním i danajským darem zároveň.
Čítať viac
Originálny názov
The Romanovs
Počet strán
984
Väzba
pevná väzba
Rozmer
130×200 mm
Hmotnosť
1213 g
ISBN
9788073904906
Rok vydania
2019
Naše katalógové číslo
309726
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Edice knihy Omega
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

43 hodnotení

31
6
3
2
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Rusko je už mnoho stáročí krajina plná kontrastov. Či už blahobyt a bieda alebo ako z dejín poznáme, mocní panovníci, slabosi a zhýralci. Montefioreho publikácia popisuje tristoročné panovanie cárskeho rodu Romanovovcov, od začiatku vlády Michaila I. až po tragédiu Mikuláša II. Oboznámime sa s veľkými panovníkmi, akými boli Peter I. Veľký, cárovná Katarína či Alexander I. a so šialencami, ich vládami, kde atentáty na panovníka neboli ničím výnimočným. Kniha Romanovovci je akýmsi sprievodcom novovekými dejinami najväčšieho a jedného z najvýznamnejších štátov sveta.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

11
19.8.2022
Ťažkopádny text popretkávaný fascinujúcimi pasážami – a bez "Anastázie"!
Pri písaní tejto recenzie musím v úplne prvom rade zložiť poklonu autorovi za to neuveriteľné množstvo práce, ktorou sa musel prelúskať pri rešerši k tomuto dielu. Kniha je poňatá komplexne, historicky presne, s dôrazom na detaily – a práve to je tak trochu aj problém, keďže je určená širokému publiku.

Romanovovci na mňa pôsobia dojmom dobre napísanej rigoróznej práce. „Dobre napísanej“ v zmysle, že je čitateľná, avšak azda až príliš vedecká. Ani zďaleka nejde o dielo, ktoré by človek zvládol „na jeden hlt“ a zložitosť textu podčiarkuje ešte aj zlý preklad. Čitateľský zážitok na to všetko narúša aj neuveriteľné množstvo zdĺhavých poznámok pod čiarou.

Čo sa týka pútavosti, pripadá mi, akoby bola kniha písaná v akomsi duchu Paretovho pravidla. Ak stojí za to si ju prečítať, tak kvôli 20 percentám mimoriadne dobrého, takmer až románovo spracovaného textu, ktorý človeka krásne vtiahne do situácie. Zvyšných 80 percent je – laicky povedané – strašná nuda. Iste je užitočné vedieť, kto, kde, s kým, v akej bitke a čo to znamenalo, ale bez akejkoľvek následnosti spomínať, akí ministri boli zvolaní v ten a ten deň či desať mien ľudí, ktorí cára v tom čase sprevádzali, mi príde nanajvýš redundantné. (Zrejme netreba hovoriť, že mená a priezviská sa neustále opakujú, takže časom sa z nich v pamäti stane guča Naryškinových, Dolgorukých a Golicynových, nehovoriac o Alexandroch, Sergejoch a Nikolajoch vo všetkých možných obmenách. Aspoň v niečom pomáhajú rodokmene – potenciálnym čitateľom odporúčam dať si do nich špeciálne záložky.)

Autor v úvode knihy sľubuje objektívny pohľad na históriu a introspekciu do chodu moci – takmer až s príchuťou akéhosi návodu „ako na to“. Ani jeden sľub nie je skutočne naplnený. Od objektivity má dielo ďaleko a kto od neho čaká viac, než len opis udalostí tak, ako sa stali, bude sklamaný. Niekedy som až nadobúdala pocit, že autor sa vedeckých faktov držal tak silene, až mu pripadalo, že čo i len okomentovať klebety či nepodložené pramene by bolo pod úroveň. A to osobne považujem za najväčší nedostatok tejto skoro 800-stranovej knihy, pretože rozprávať o Romanovovcoch a pritom absolútne odignorovať fámy, ktoré ich verejný obraz formovali možno viac, než ich reformy, je pri písaní takejto knihy priam trestuhodné. Skutočne je možné vydať detailné dielo o rode ruských cárov a pritom ani len slovkom nezmieniť údajnú smrť Kataríny Veľkej v dôsledku styku s koňom alebo teóriu, že princezná Anastázia prežila vraždu cárskej rodiny?!

Najmä kvôli poslednému zmienenému bodu dielo odporúčam iba skutočným nadšencom tejto sféry histórie. Širšiemu publiku a ľuďom, ktorí sa o ňu nezaujímajú do úplnej hĺbky by bohato stačila polovica dĺžky knihy s „povrchnejším“, ale zato pútavejším pohľadom do dejín. V jednotlivých kapitolách mi taktiež chýbal širší kontext – autor sa veľmi úzko sústredil len na to, čo sa práve dialo v Rusku a zvyšnú históriu, ak sa jej priamo nedotýkala, ignoroval. Kontextom však v tomto prípade myslím tiež akési pozadie, pretože kapitoly sú písané bez „úvodov“, vďaka čomu má čitateľ pocit, že je stále v zlatom Rusku plnom kočov – až kým mu textom „pred nosom“ z ničoho nič neprebehne električka.
Čítať viac
4
Cesta do neslobody - Timothy Snyder
Práve čítam
Cesta do neslobody

Zaujímam sa o históriu (najmä dejiny anglofónnych krajín, svetové a moderné dejiny), súčasné dianie, politiku, šport a aj náboženstvo.

Andrej Janoťák
24.7.2022
Výborný mix vedeckého prístupu, naratívnej histórie a beletristického talentu
Pokryť tak rozsiahly časový úsek, navyše venovaný jednej rodine, v ktorej sa navyše nie je vôbec ľahké orientovať kvôli jej šírke a početnosti, nie je pre historika ľahká úloha. Montefiore však patrí k elite a tejto úlohy sa zhostil na výbornú, s tým že sa zameriava predovšetkým na rodinné vzťahy, intrigy, aféry a mocenské zákulisie. Kniha vás neustále núti spolupracovať s inými zdrojmi, aby ste si doplnili chýbajúce kúsky skladačky, vracať sa k rodokmeňom, čím vás zároveň motivuje dozvedieť sa viac. Zaslúžene jedna z najlepších moderných kníh o ruskej histórii štýlovo prístupná aj širokej verejnosti. Čítať viac
24
17.9.2020
Kniha
S.S.Montefiere napísal krásnu knihu o 304 ročnej histórii rodiny, ktorá niesla na svojich pleciach osud celého Ruska. Na knihe sa mi páčilo že nebola písaná len ako kniha faktov ale skôr ako román ktorý má pútavý pribeh. Taktiež musím vyzdvihnúť autorovu snahu predstaviť čitateľovi vládcov ako ľudí z mäsa a kostí. Je to príbeh plný lásky ľudskosti hrôz či erotiky. Kniha obsahuje aj krásne myšlienky o živote smrti či láske. Myslím si že táto kniha si určite ale zaslúžila krajší vzhľad ktorý dúfam niekedy v budúcnosti dostane. Ďakujem autorovi za krásny čitateľský zážitok. Za mňa si kniha zaslúži 5 hviezd. Čítať viac
9
13.8.2020
Autorovi sa podarilo z kúskov súkromných korešpondencií, historických záznamov a roztratených spomienok veľmi presvedčivo poskladať charaktery jednotlivých členov cárskej rodiny. Čítate tak o naozajstných ľuďoch z mäsa a kostí, nie len o vladároch. Ale práve preto sa mi to tak dobre (aj keď miestami ťažko) čítalo.

Aby som to uzavrela - Romanovovci nie sú rozprávkou, ale epickým, surovým a neromantizovaným vyobrazením ruskej histórie, ktoré ale rozhodne stojí za prečítanie.
Čítať viac
Adam
21.6.2020
Moj nazor
Knizka mi dala zabrat,kedze sa jedna nie o beletriu, ale o vedecku pracu, kde castokrat treba rozmyslat o kazdej vete zvlast.
Plusy: Knizka hodnoti komplexne cely rod Romanovovcov,od nastupu az po pad. Mnozstvo realnych postav a ich realnych charakterov dodava knihe vela charizmy, miestami som mal pocit, ze sa na danom moeste nachadzam a s postavami zhovaram :).
Minusy: Nuz...s tym, co teraz napisem som sa stretol viackrat. Kedze ide o zapadneho autora,tak naozaj sa neda hovorit o 100% objektivite k Rusku. Autor sa urcite snazil byt co najviac objektivny, co ocenujem, no na druhej strane sa v knihe castokrat o zapadnych krajinach vyjadroval ako o zaslubenej zemi, a o Rusku ako naozaostalejsej casti sveta,kde ludia nerozmyslali a vrazdili sa medzi sebou akoby nic.
Skratka,mam pocit,ze dobre stranky carskeho Ruska boli potlacane do uzadia (1-2 vety) a zapory zbytocne rozpisovane na niekolko stran.
Preto som aj dlhsie uvazoval, ci mam vobec zaujem citat dielo o Rusku od zapadneho autora. Skratka veci,ktore sa diali v Rusku sa diali aj na zapade, z toho dovodu nemozme tvrdit, ze v Rusku boli vsetci na hlavu a na zapade vsetci uvazovali racionalne.
Za dalsie minus povazujem samotny preklad,ktory sa mi nepacil, stylistika 0 bodov. No to samozrejme nie je chyba autora.
Kazdopadne odporucam precitat hocikomu, kto javi zaujem o dejiny Ruska (ako nadsenca genealogie ma rodostromy velmi potesili :) ) a citi sa na 800 stran plnych faktov.
Hodnotil by som to teda 4/5 hviezdiciek. Na plny pocet to u mna bohuzial nie je, kvoli tej neobjektivita vychodu versus zapadu. Ale v celku som spokojny a viem si predstavit, ze si knizku po niekolkych rokoch precitam znovu....
Čítať viac
Lívia
1.12.2018
Zaujímavá kniha pre náročného čitateľa
Pravdupovediac, čakala som viac príbeh ako vedeckú prácu. Často som sa pristihla pri tom, že ani poriadne neviem o čom čítam, keď ma zaplavilo množstvo faktov. Veľmi veľa informácií a ťažké čítanie avšak výborný zdroj pri písaní či už bakalárskej, diplomovej alebo rigoróznej práce z oblasti ruskej kultúry. Komplexný popis príbehu jednej dynastie. Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Začiatok je vždy iný a prostriedok je vždy zložitý. No koniec je vždy jednoduchý a rovnaký. Na konci vždy niekto príde, niekto odíde, niekto zomrie a niekto zostane.“

Štyri hostiny - Meir Shalev
Štyri hostiny
Meir Shalev