Natálkine dobrodružstvá - Stanislav Repaský, Peter Uchnár (ilustrátor)
Natálkine dobrodružstvá
9,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy
9,99 €

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Natálka vidí viac ako ostatní. Vidí svet plný zázrakov. Krásna kniha plná fantázie od slovenských autorov.

Pochádza z normálnej rodiny, má normálneho otca, normálnu mamu a normálneho, len trochu rozmaznaného, bračeka. No napriek tomu je iná. Vidí viac ako ostatní. Vidí svet plný zázrakov. Spoznáva malé lietajúce bytosti, ktoré jej dali ten najcennejší dar. Tajomného muža, ktorý zbieral hviezdy, planéty, hory a chcel vlastniť aj slnko. Maliara, čo stvoril nový pestrofarebný svet.

Natálka zažíva rôzne dobrodružstvá a ak sa začítate do tejto knihy, zoznámite sa s množstvom fantastických postáv a príbehov.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Natálkine dobrodružstvá - Stanislav Repaský, Peter Uchnár (ilustrátor)
Zo škrupiny 2 - Jana Necpalová, Martin Krkošek (ilustrátor)
20,89 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
104
Hmotnosť
425 g
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
306346
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Albatros
Ilustrácie
Rozmer
163×238 mm
ISBN
9788056604731
Vekové odporúčanie
8+
Kategorizácia

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,7 / 5

7 hodnotení

4
0
1
1
1

Váhavá recenzentka
1.11.2019
Veľký talent, málo komplexných skúseností
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Nepochybne pán Repaský disponuje veľkým talentom a obrazotvornosťou. Používa štýl písania a jazykové prostriedky, ktorý mu na prvý pohľad dávajú veľký potenciál vytvoriť bohaté a kvalitné dielo. Je svieži vo výrazových prostriedkoch, jeho štylistika nenudí, až na pár drobností, že veľmi rád používa slovo „hlesol“ a bola by som opatrná v spojeniach a opakovaniach slov „zabijú ma...zabil si ho.... čo ak ju zabijem?“ (ktoré sa rôznia v kapitolách), a svoje dielo by som pred publikovaním určite dala prečítať recenzentom, ktorí sa venujú detskej literatúre, pretože dielo by mohlo byť kvalitnejšie a vhodnejšie. Po prečítaní mám v hlave veľké množstvo otáznikov. Jeho snové preplatenie a variabilita kapitol ukazuje rôzne odklony a nejasnosti v príbehovej línii ako takej, čo vidím ako prvý problém.
Zo začiatku sa zdá, že ide o súvislé dielo, ktoré na pár drobností celkom pekne plynie, ale po kapitole Maliar nastáva veľký odklon. Nedozvieme sa, že keď v kapitole Maliar išla Natálka do studne (mimochodom pre deti 8+ dosť závažné, rovnako ako chodiť aj do železničného tunela, kniha je skôr pre deti 13+, ktoré si uvedomujú podobné riziká a nebudú ich skúšať), netušíme, ako sa opäť Natálka zaradí do svojho sveta, keď sa vráti zo studne späť. Ako plynul čas u nich doma? Ako si so situáciou poradil Marek, keď išiel hľadať pomoc rodičov? Prišli rodičia k studni? Čo prežívali?
Akoby sa autorovi nechcelo tieto súvislosti objasňovať čitateľovi, a tak ich nechal otvorené, čo je pre deti 8+ ale aj 13+ ešte veľmi skoro a aj pre mňa, dospelú, zanechávajú neuzatvorené veci zvláštne prázdno a nepochopenie. Kapitola končí. Nastáva kapitola Strom v inom čase aj priestore, kedy sa s Natálkou dostávame k starému otcovi, ktorý má u seba Natálku aj jej mladšieho brata Mareka. Hrdinovia sú opísaní akoby o nich čitateľ dovtedy netušil a to isté sa deje aj v poslednej kapitole Malá kamarátka, ktorá sa dá čítať samostatne a opäť máme opis Natálky tak, akoby bola pre čitateľa novou postavou. Natálka má v kapitole Strom len osem rokov, hoci v úvode mala rokov desať. Kapitola Strom je pre deti nevhodná, hovorí o veľkej bolesti starého otca a jeho nevyriešenom trápení a hlasoch z lesa, ktoré mu pripomínajú, jeho čin a mučia ho slovami a výčitkami. Často sa spomína smútok a nie som si istá, čo prežívanie starého otca a jeho vnútornej bolesti urobí s mladým čitateľom. Takéto odhalenia patria skôr do literatúry pre dospelých a mohli byť popísané z pohľadu Natálky, ktorá vidí starého otca, aký je smutný, ale skúsi ho rozveseliť. Osobne by som nešla do rán dospelého starého človeka v odporúčanej lit. 8+ (osobne si myslím, že 13+), ktorú si nevie vyriešiť dospelý. Ako to smútok starého otca v sebe vyriešiť mladý neskúsený čitateľ?
Ďalej Natálkina rodina: v kapitole Malá kamarátka opisuje autor Natálkinu mamu ako: milú a pohostinnú, ale celým úvodom cíti čitateľ, že Natálka nemá pochopenie u rodičov. Dostáva tresty (fyzické, na zadok od otca, domáce väzenie na tri týždne, rodičia si ju nevypočujú, mama ju dokonca obviní z krádeže v starožitníctve, neskôr ju rodičia mylne trestajú, lebo zhodnotia, že išla s baterkou vystrašiť brata, hoci ona sa mu išla len ospravedlniť). Toto sú závažné veci, kedy s Natálkou veľmi súcití mladý čitateľ a jeho dôvera k Natálkiným rodičom sa narušuje. Následne je potom veľmi mätúce, že rodičia sa dňami menia, niekedy sú milí a niekedy prísni. Ja osobne som cítila zo strany rodičov obrovskú rodičov podmienenosť lásky voči Natálke (poslúchaj, dostaneš písací stroj) a neistotu, ako rôzne situácie zvládnu, kedy ju potrestajú a kedy nie. Veľmi zvláštna láska.
Rodina je opísaná aj v kapitole Maliar ako úplne nefunkčná rodina, ktorej vládne zlá matka. Zlá matka Venuša je skôr svojmu synovi macochou ako skutočnou mamou. Je veľmi dôležité pre deti 8+, aby verili v silu rodiny a blízkosť ich najbližších, ktorým sa môžu zdôveriť, a tu v celej knihe deti nemôžu dôverovať nikomu len sebe. (Samko ešte svojmu otcovi). V kapitole Maliar, krutosť a vláda zlej matky Venuši veľmi nahlodáva vieru v rodinu ako takú a najväčšou úlohou ostáva sila mladého človeka, nenechať sa zlomiť vlastnou matkou, ktorá mu dokonca môže ublížiť. Preto by som určite na spisovateľovom mieste odporučila pracovať so slovom macocha a dať Samuelovi len otca. Čo vlastne je aj pravda, lebo Venuša nie je Samkova skutočná matka, a táto polopatistická informácia chýba a je to veľká škoda, lebo osobne si myslím, že kapitola Maliar je najlepšia ako aj časť s písacím strojom a odhalením Natálinho talentu.
Kniha mi príde, že autor zapisoval a tešil sa z príbehov, ktoré sa mu premietali v jeho fantázii, ale chýba mu skúsenosť vidieť mladého človeka, ktorý vo svojej detskej čistote má jeho príbeh čítať. Ako som spomínala, nepochybne cítiť talent autora, ale chýbajú znalosti o dnešnom dieťati a opatrnosť vo voľbe slov.
Kapitola Malá kamarátka je veľmi nejasná a zaslúžila by si prerobenie. Téma nie je zlá, ale ja ako dospelá (a aj trochu sčítaná) som osobne do predposlednej chvíle, netušila, čo sa s malou kamarátkou deje.
Kniha by bola krásna, keby krajšie plynula, súvisela, upravili by sa trochu vzťahy rodičov smerom k Natálke a Venuša by bola macochou, zmizla by kapitola Strom (alebo by sa úplne prerobila od základov) a Malá kamarátka by pekne nadväzovala napríklad za kapitolou po Maliarovi, ako sa doma porozprávali, kde bola Natálka, (ja neviem, celú hodinu, lebo čas v reálnom svete plynul pomaly) a potom by išli do knižnice, kde Natálkina mamina odprevadí Natálku - jednoduchšie a krajšie pre deti.
To je všetko.

Držím autorovi palce. Myslím, že ešte budeme o ňom počuť.
Čítaj viac
Ivona H.
31.10.2019
Príbehy s nádychom smútku, ktorý cíti aj dospelý.
Knižku sme nedočítali. Dcérka ju zhodnotlila ako smutnú. Boli tam okamihy, ktoré boli magické, tajomné, ale celkový pocit na duši, ktorý nám ostal bola melanchólia. Možno tomu prispeli aj snové obrázky Petra Uchnára, ale osobne nám v tejto knihe chýbala radosť a také tešenie sa mojej čitateľky, čo bude ďalej. Určite by pomohla nádej, jemný humor a priblíženie sa dieťaťu. Knižku dcérka zatvorila, že nie je pre ňu. Nie je naladená pre dnešné deti, ktoré aj tak v sebe nesú dosť veľa nevyriešeného a depresie vo všeobecnosti rastú. Skôr neodporúčame túto knihu. Možno pre dospelých, ktorí majú radi lyrizovanú rozprávkovú epiku v spojitosti s fantáziou. Čítaj viac
Čítame knihy pre deti
14.6.2019
Táto kniha nie je vhodná pre deti
Analyzovali sme túto knihu s odborníkom na detskú literatúru. Na dieťa môže mať negatívny vplyv, vo vnímaní seba a svojej identity.

So symbolického hľadiska je to kniha prázdna, aj keď pôsobí možno "akčne" a "kvalitnejšie"
Čítaj viac
Stanislav Repaský
18.6.2019
Každý máme názor a ja sa vám ho nebudem snažiť zmeniť. Mrzí ma, že takto vnímate knihu Natálkine dobrodružstvá. Podľa môjho a aj názoru iných sú príbehy v knihe poučné a skrývajú v sebe pre deti hodnotné ponaučenia, ako napr.: ísť si za svojimi snami, vážiť si prírodu a rozlišovať dobro od zla. Potvrdil to aj odborník na literatúru, pán Dávid Dziak, v recenzii pre literárny časopis Fraktál.
Časť recenzie nájdete aj na: goodreads.com
Čítaj viac
Stanislav Repaský
17.6.2019
Každý máme názor a ja sa vám ho nebudem snažiť zmeniť. Mrzí ma, že takto vnímate knihu Natálkine dobrodružstvá. Podľa môjho a aj názoru iných sú príbehy v knihe poučné a skrývajú v sebe pre deti hodnotné ponaučenia, ako napr.: ísť si za svojimi snami, vážiť si prírodu a rozlišovať dobro od zla. Potvrdil to aj odborník na literatúru, pán Dávid Dziak v recenzii pre literárny časopis Fraktál.

https://www.goodreads.com/book/show/42284110-natalkine-dobrodru-stv?from_search=true
Čítaj viac
Stanislav Repaský
17.6.2019
Každý máme názor a ja sa vám ho nebudem snažiť zmeniť. Mrzí ma, že takto vnímate knihu Natálkine dobrodružstvá. Podľa môjho a aj názoru iných sú príbehy v knihe poučné a skrývajú v sebe pre deti hodnotné ponaučenia, ako napr.: ísť si za svojimi snami, vážiť si prírodu a rozlišovať dobro od zla. Potvrdil to aj odborník na literatúru, pán Dávid Dziak, v recenzii pre literárny časopis Fraktál.
Úryvok z recenzie: https://www.goodreads.com/book/show/42284110-natalkine-dobrodru-stv?from_search=true
Čítaj viac
Mira
30.11.2018
Natálkine dobrodružstva
Knižka je úžasná. Príbehy sú pútavé a veľmi dobre napísané. Nechcem prezrádzať treba si ju prečítať. Ja sa teším na čítanie pred spaním môjmu 5 ročnému synovi a moja 13 ročná dcéra rovnako rada počúva Natálkine dobrodružstva . ODPORÚČAM ! Čítaj viac
Lubo
15.11.2018
Putavo napisane pribehy s nadherne spracovanymi ilustraciami, dcerke sa tato knizka velmi pacila. Zaujimave citanie pre deti aj dospelych :). Odporucam. Čítaj viac
Čambi
8.6.2018
Pekná knižka. Super napísaná a vhodná aj pre menšiu Natálku:-) . Mojej Natálke sa moc páči a aj mne.
Odporúčam nie len Natálkam, ale aj tomu čo ju bude čítať :-) .
Čítaj viac
Miroslav
29.5.2018
Čarovné
Nádherné príbehy. Živé, zábavné. Krásne ilustrácie. Naozaj čarovná knižočka. Pre malých i pre tých veľkých s aspoň drobnou dávkou fantázie. ;-) Odporúčam. Čítaj viac
Stanislav Repaský
17.6.2019
Ďakujem, som rád, že sa páčilo. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Natálkine dobrodružstvá - Stanislav Repaský, Peter Uchnár (ilustrátor)
Zo škrupiny 2 - Jana Necpalová, Martin Krkošek (ilustrátor)
20,89 €

„Nikdy nepožičiavaj knihy, pretože ti ich nikto nikdy nevráti. Všetky knihy v mojej knižnici sú tie, ktoré mi požičali iní...“

Anatole France