Americká elegie - J.D. Vance
Americká elegie
13,55 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Knihy
E-knihy

Americká elegie

Argo, 2018
Vydavateľstvo
Argo, 2018

Když Donald Trump nečekaně vyhrál americké prezidentské volby, stal se z čerstvě vydané knihy Americká elegie od debutujícího autora J. D. Vance nečekaný bestseller – kniha totiž čtivě, působivě a výstižně líčí prostředí, z něhož se rekrutovala velká...

Čítaj viac

13,55 €

Bežná cena Bežne 14,01 €

Ušetríte 3%

Posielame do šiestich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Když Donald Trump nečekaně vyhrál americké prezidentské volby, stal se z čerstvě vydané knihy Americká elegie od debutujícího autora J. D. Vance nečekaný bestseller – kniha totiž čtivě, působivě a výstižně líčí prostředí, z něhož se rekrutovala velká část Trumpových voličů, tj. prostředí bílé americké chudiny.

Americká elegie nabízí ovšem nejen detailní popis onoho prostředí, ale rovněž vroucí a osobní analýzu krize kultury chudých bělošských Američanů. O rozkladu této společenské skupiny, procesu, který nenápadně probíhá už více než čtyřicet let, se píše stále častěji a se stále větším znepokojením, ale dosud nikdo jej nepopsal zevnitř a tak kriticky. V Americké elegii J. D. Vance pravdivě líčí, jak prožívá sociální, regionální a společenský úpadek člověk, který se s tímto břemenem narodil.

Příběh rodiny Vancových začal v poválečné Americe nadějí. Autorovi prarodiče byli „zamilovaní, ale chudí jako kostelní myš“. Přestěhovali se z apalačského regionu Kentucky do Ohia s nadějí, že uniknou strašné chudobě, která je obklopovala. Stali se příslušníky střední třídy a nakonec jedno z jejich vnoučat absolvovalo právnickou fakultu Yaleovy univerzity, což je konvenčním měřítkem společenského vzestupu. Ale když se začteme do rodinné ságy Americké elegie, postupně zjistíme, že autorovi prarodiče, teta, strýček, sestra a především jeho matka se s životem ve střední třídě jen obtížně vyrovnávali, že se nikdy zcela nevymanili z minulosti poznamenané týráním, alkoholismem, chudobou a traumaty, problémy charakteristickými pro jejich oblast Ameriky. S pronikavou upřímností Vance ukazuje, že démony své chaotické rodinné historie v sobě stále nosí i on. Autor napsal hluboce dojímavé vzpomínky s dávkou humoru a s živě vylíčenými skutečnými postavami, ale zároveň naléhavou a znepokojivou meditaci o tom, že ve velké oblasti Spojených států ztratili lidé víru ve svůj americký sen.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha pevná väzba, Slovenský jazyk, Tatran, 2017
-60%
6,00 €

Posielame do 8 dní

Kniha pevná väzba, Český jazyk, Argo, 2018
-3%
13,55 €

Posielame do šiestich dní

Kniha brožovaná väzba, Anglický jazyk, HarperCollins, 2017
11,50 €

Posielame do piatich dní

Kniha pevná väzba, Anglický jazyk, HarperCollins, 2016

Vypredané

E-knihy a audioknihy

E-kniha Slovenský jazyk, Tatran, 2017
PDF
EPUB
MOBI
11,90 €

Okamžite na stiahnutie

Ďalšie
Kúpte spolu
Americká elegie - J.D. Vance
Rád - Daniel Silva
25,84 €
Ušetríte 3,07 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Originálny názov
Hillbilly Elegy
Rozmer
140×21 mm
ISBN
9788025724118
Naše katalógové číslo
303248
Počet strán
264
Hmotnosť
401 g
Rok vydania
2018
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Argo

Pri čítaní tejto knihy sa mi v hlave odohrával americký film. Dosť drsný americký film. Ak chcete vedieť, aké problémy trápia bielu robotnícku triedu v Amerike, čo je príčinou jej chudoby, pokazených vzťahov a úpadku, toto je svedectvo z prvej ruky. Čítate totiž skutočný príbeh autora, ktorý v tom celom vyrastal, no napriek tomu sa mu podarilo vymaniť sa z tohto prostredia, vyštudovať právo na Yale, založiť si rodinu a žiť slušný život. Obyčajné veci, ktoré však v jeho rodisku dokázal málokto.

Čítaj viac

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,4 / 5

20 hodnotení

11
5
4
0
0

10

Aktuálne recenzujem, "oprašujem" a revidujem po veľmi dlhej dobe svoju knižnicu.

Marek Ščamba
14.1.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Vrchárska elégia je sociologickou sondou do problémov strednej robotníckej triedy v Amerike. Mladý J.D. opisuje svoje útrapy od detstva v Hrdzavom páde Ameriky až po dospelosť, kedy sa z neho stane právnik. Ako jedinému sa z rodiny podarilo vyjsť zo zabehaných koľají sociálneho úpadku v regióne.
V stereotypnom zmýšľaní rodina Vanceovcov a im podobní obyvatelia nedajú dopustiť na veľkého regionálneho zamestnávateľa. Čo sa však stane, keď fabrika skončí a nie je práca. Kolotoč násilností, alkoholizmu, násilia je len začiatok všetkých problémov. Jediné čo vrchárom ostáva je hrdosť a ochranársky pud svojich príbuzných, čo i len pred náznakom neprávosti a krivého pohľadu iných ľudí, voči svojmu potomstvu. Matka hlavného hrdinu to však nezvláda a sama padá do víru drog a alkoholu. Strieda partnerov a vhodných náhradných otcov pre svoje deti. Sám Vance má problémy vysvetliť svojim známym a spolužiakom, kto je kto a prečo majú niektorí rôzne mená. Sestra, ktorá sa javí nezaradená a rebeluje voči svojej matke, hľadá samu seba. Kopíruje jej vzťah s mužmi a nenachádza miesto v živote. Deťom však obrovskú podporu dávajú starí rodičia, omama a opapa. Po niekoľkonásobnom neúspešnom liečení matky, však definitívne Vance nájde útočisko u svojej starej mamy. Až tu nachádza svoje miesto. Omama ho núti učiť sa a vždy mu prízvukuje, že dobré vzdelanie otvára cestu do sveta bohatých a vplyvných. A to sa aj stane. Po absolvovaní výcviku a niekoľkoročnej službe v námornej pechote dokončí univerzitu a vymaní sa zo zovretia rozkladu svojej komunity.
Táto kniha akoby bola trochu zabudnutá, avšak pre mňa bola hlbokým čitateľským zážitkom. Niekedy až šťavnatý jazyk, dotvára skutočný obraz vzťahov a rodinných väzieb. Je to americký sen s trpkou príchuťou. Podobné regióny sú všade vo svete a určite aj u nás sa nájdu paralely s osudmi a životom ľudí v „hladových“ kútoch našej krajiny.
Čítaj viac
Ruth
26.2.2019
Od knihy netreba očakávať strhujúci dej. Tak ako autor hovorí hneď na začiatku, zaznamenal len svoj doterajší život, ktorý nie je ničím výnimočný. Ale napriek tomuto kniha výnimočnou je, pretože v nej narovinu píše ako vnímal a vníma svoj život, čo sa v ňom dialo a priznáva si aj svoje nedostatky. Opisný systém podporený faktami z vedeckých článkov a výskumov necháva veľa priestoru čitateľovi pozrieť sa na problematiku zo svojho pohľadu.
Napriek tomu, že autor rozpráva o systéme a ľuďoch v USA možno nájsť podobnosti aj s našou spoločnosťou. Myslím, že kniha napomáha pochopiť rozdiely v zmýšľaní a chovaní ľudí medzi rôzne bohatými vrstvami obyvateľstva.
Čítaj viac
Marianna
12.10.2018
Marianna
Zaujímavé čítanie. Niektoré pasáže sú také dosť opisné, iné veľmi vtipné... Nie je to úplný obraz o úpadku robotníckej triedy v USA, ale je to výpoveď chalana, ktorý sa s ním stretol na vlastnej koži a snaží sa ho pochopiť... Popri sumarizovaní príhod svojich blízkych spoznáva rôzne zaužívané vzorce správania, ktoré ovplyvnili jeho rodinu a aj jeho. Čítaj viac
Lucka
4.8.2018
Vrchárska elégia
Veľmi zaujímavé čítanie. Osobne som spokojná, aj keď som ju kupovala s úplne odlišnými očakávaniami. Autorovo podanie je autentické, možno niektoré fakty opakuje v odlišných pasážach, avšak aspoň sa lepšie pamätajú. V knihe som našla i paralely so životom na Slovensku. Rovnako chválim aj precízny preklad a potešila ma edičná poznámka. Čítaj viac
10
19.5.2018
osudy americkej rodiny
Kniha je rozprávaním o osudoch chudobných bielych obyvateľov USA, občas síce zájde do nejakej sociálnej sondy, ale hlavný hrdina rozpráva hlavne o svojej rodine pochádzajúcej z Kentucky, chudobných pomeroch a problémoch, ktoré z toho vyplývajú. Myslím si, že v knihe opísal veľké množstvo zaujímavých postáv a životných príbehov. Kniha sa veľmi dobre číta a vytvára dojem, ako by sme všetko mali na filmovom plátne. Čítaj viac
Peter
31.10.2017
Skutočný príbeh
Určite dôležitá kniha. Dozvedel som sa to, čo som potreboval, nebolo to však nič nové a prevratné a týmto spôsobom, akým boli informácie podané, by mi stačilo hádam aj 20 strán. Kniha má zopár ústredných myšlienok, ktoré sa v nej v rôznych formách často opakujú.
Dom vďačný autorovi, že svoje pôsobenie v armáde a hlavne vo vojne v Iraku popísal celkom decentným a stručným spôsobom.
Pravé príčiny úpadku USA nie sú iba ekonomického charakteru, majú aj iné príčiny, ktoré autor zatiaľ možno natoľko nevníma.
Čítaj viac
Igor Székely
4.10.2017
top
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
deti chudobných nečaká ružová budúcnosť ale chalan to dal. Americký sen, len úplne iný. Je to o tom ako vyzerá život chudobných a aký psychologický, a v konečnom dôsledku sociálno-ekonomický vplyv to má na život dieťaťa. Chalan mal piatich či šiestich otcov, a ani jeden z nich nebol dobrým otcom, vie, že skôr či neskôr ten chlap odíde, a matku narkomanku. Skutočného otca má len v rodnom liste. Úzkosť a domáce násilie na každom kroku. Viem si tu predstaviť nejeden sídliskový príbeh, no chalanko mal starú mamu aj starého otca, ozbrojených pre každý prípad. Vo vnukovi a vnučke videli zmenu. Natlačili mu ( najmä stará mama ), že ak sa nebude dobre učiť skončí ako oni ( s očami na verande pred domom so zbraňou v ruke ), a že vzdelanie je cesta ako sa odtiaľ dostať preč. Pozri si Apalačské hory. Američania tam sú štatisticky najpesimistickejšou sociálnou vrstvou. Chápeš, kniha má aj taký etnický rozmer. Biela robotnícka trieda vidí chyby v tých druhých. Pričom čierne a hispánske obyvateľstvo trpí nepredstaviteľnou chudobou i sú na tom finančne oveľa horšie, avšak myslia oveľa pozitívnejšie. Naznačuje to, že za tým nie sú len peniaze ale aj niečo iné. V NY Times napísali, že je to kritická a sociologická analýza americkej spoločnosti. Píšu tiež, že je to nová americká klasika. “Vyrastal som vo svete, kde sa všetci triasli za čo nakúpia darčeky”. V súvislosti s darčekmi sa tiež dozvieš ako ich jeho mama s otcom vo vianočnej tlačenici chceli nakúpiť. Každopádne, silný príbeh a dobre sa to číta. Politológovia napísali, že toto je biela trieda ktorá si zvolila zmenu. Či to teraz ľutujú to neviem, avšak sú tu úplne jasné paralely, že sa niečo podobné deje aj u nás. Čítaj viac
Dávid
29.9.2017
Hillbilly
Trochu smutné, ale veľmi zaujímavé čítanie a robotníckej triede v Amerike, ktorá sa nevie vymaniť z okov vlastných zastaraných tradícií, ktorej americký sociálny systém nepomáha. Príbeh jednej rodiny, ktorú by možno niekto označil ako "white trash". Pri amerických štúdiách by to malo byť povinné čítanie nielen ako beletria, ale aj ako sociologická sonda. Veľmi dobrý preklad, skvele sa číta. Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Americká elegie - J.D. Vance
Rád - Daniel Silva
25,84 €
Ušetríte 3,07 €

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“