Ohrozená kultúra - Josef Šmajs
Ohrozená kultúra
4,50 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ohrozená kultúra

Od evolučnej ontológie k ekologickej politike

Josef Šmajs

Vyštudoval strojné inžinierstvo na Vojenskej akadémii v Brne a odbor filozofia na Masarykovej univerzite. Od r. 1979 prednáša ontológiu a gnozeológiu na Katedre filozofie Filozofickej fakulty MU, od r. 2004 filozofiu na Fakulte ekonomiky a riadenia MU. Dlhodobo sa zaoberá filozofickou...

3 hodiny čítania
Vydavateľstvo
PRO, 2006

Svojou originálnou ontologickou a posthumanistickou koncepciou patrí český filozof prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. (nar. 1938) medzi ekofilozofov medzinárodného významu...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Svojou originálnou ontologickou a posthumanistickou koncepciou patrí český filozof
prof. PhDr. Ing. Josef Šmajs, CSc. (nar. 1938) medzi ekofilozofov medzinárodného významu. Slovenské vydanie rovnomennej knihy je oproti pôvodným dvom českým vydaniam (1995, 1997) i anglickému a nemeckému vydaniu (1997) rozšírené o tri eseje venované problematike vzdelania, reči a informačnej techniky a tiež o výzvu Nájomná zmluva so zemou.

V centre pozornosti je vzájomný vzťah prírody a kultúry (t.j. sféry bytia vytvorenej človekom – nielen umenia, ale aj techniky, ekonomiky, politiky, inštitúcií, médií). Práve "stret týchto protikladných ontotvorných procesov, t. j. existenčný konflikt dnešnej kultúry so Zemou je najhlbšou podstatou globálnej ekologickej krízy."

Súperenie človeka s prírodou je však fatálny omyl. Príroda nie je naším objektom (tak ako my nie sme jej cieľom) – príroda je subjektom, samozrejme mocnejším, než my sami. Preto sa musíme začať k prírode správať ako k partnerovi, ktorý má vlastnú subjektivitu, tak ako ju máme my, lebo iba vtedy budeme môcť spolu s ňou vytvárať náš spoločný pozemský domov ako domov, a nie ako priestor uplatňovania našej druhovej zaslepenosti a egoizmu nevedúci nikam, iba k zbytočne predčasnej sebalikvidácii. To, čo je protiprírodné, je rovnako aj protiľudské; to, čo škodí prírode, škodí aj človeku a jeho kultúre.

Pre pochopenie tejto tézy ponúka Šmajsova kniha závažné filozofické argumenty. Takisto ponúka stratégiu prežitia globálne ohrozenej kultúry – jej transformáciu na kultúru biofilnú.
Formálnu úroveň knihy umocňuje grafické stvárnenie s ilustráciami záberov vzdialeného vesmíru a mikrosveta. Jej filozofickú racionálnosť emotívne dopĺňajú básne Milana Rúfusa.
Čítaj viac

Recenzie, kritiky

"Problematika vzťahu človeka k životnému prostrediu je dnes snáď najfrekvetovanejšou a najdiskutovanejšou témou. „Ekologické“ či „environmentálne“ otázky rezonujú denne v najrôznejších sférach spoločenského života. Disponovať istou úrovňou vedomostí z rôznych oblastí environmentálnych vied sa pre mnohých ľudí, najmä na zodpovedných miestach, stáva pomaly nevyhnutnosťou. Trúfam si povedať, že „environmentálna gramotnosť“ bude po „počítačovej gramotnosti“ možno už ďalšou „samozrejmosťou“, ktorú budú potrebovať na svoje uplatnenie (alebo, aby boli „in“). Vítaným príspevkom k šíreniu a obohateniu tejto gramotnosti je kniha „Ohrozená kultúra“ od českého filozofa profesora Josefa Šmajsa, ktorú slovenskému čitateľovi predkladá Banskobystrické vydavateľstvo PRO.
Pôvodne to mal byť preklad českej pôvodiny „Ohrožená kultura“. I keď by sa zdalo, že prekladať knihy z češtiny do slovenčiny je zbytočné, jestvovalo niekoľko dôvodov, prečo to v tomto prípade bol takýto zámer oprávnený. Po prvé, kniha predstavovala významný originálny prínos do rozvoja a popularizácie environmentálnej problematiky z pohľadu filozofie, a na Slovensku nebolo rovnocenného diela. Po druhé, kniha bola „nabitá“ kľúčovými odbornými pojmami (a ich vysvetlením) a jej preklad do slovenčiny by prispel k rozvoju a precizovaniu slovenskej filozoficko-environmentálnej terminológie. Po tretie, kniha vyšla i v Českej republike v obmedzenom náklade a na Slovensku bol problém sa k nej dostať.
Hoci prvé vydanie tejto práce prof. Šmajsa pochádza ešte z roku 1995, na aktuálnosti a význame nič nestratilo. Obsahovalo nadčasové a anticipujúce myšlienky, presne v duchu slov jedného z vtedajších recenzentov spisovateľa P. Vernera „…nejen otázky ekologické měli by ve společnosti a priori soudit filosofové s velkým předstihem před politiky, advokáty a literáty“. Na mnohé z jeho myšlienok dochádza vlastne až dnes.
Napriek tomu, profesor Šmajs využil slovenské vydanie na to, aby svoju knihu upravil, dopracoval a ešte viac aktualizoval, čím prekonáva český originál a nášmu čitateľovi sa tak dostáva do rúk dielo pomerne nové (alebo aspoň značne inovované).
Profesor Šmajs je originálnym mysliteľom, uznávaným odbornou verejnosťou. Svoj, triezvy filozofický pohľad opiera o koncepciu „evolučnej ontológie“ založenú na poznatkoch súčasnej vedy. Evolučná ontológia mu umožňuje vidieť ekologickú krízu ako existenčný konflikt kultúry (sveta človeka, povedané veľmi zjednodušene) a prírody, t.j. časti a celku, ako konflikt kultúry so Zemou, teda konflikt subsystému planetárneho ekosystému s jeho systémom. Na tomto základe hľadá princípy novej životnej stratégie kultúry, nové hodnoty, ktoré by umožnili človeku prejsť od ofenzívnej adaptačnej stratégie, bezohľadnej k „právam“ prírody, k environmentálne zodpovednejšej stratégii, ohľaduplnej k prírode. Stratégiu totiž mení i príroda, nebráni sa už predovšetkým silou, ale svojou slabosťou. Slabosťou spôsobenou človekom, slabosťou, ktorá podkopáva rámec umožňujúci kultúre jestvovať a rozvíjať sa. A tak je ofenzívnou adaptačnou stratégiou človeka ohrozená samotná kultúra. V závere diela dospieva prof. Šmajs k formulácii zásad novej „ekologickej“ etiky a politiky, ktoré by mali napomôcť záchrane ohrozenej kultúry.
Český originál vyšiel s podporou Ministerstva životného prostredia Českej republiky a Ministerstvo školstva, mládeže a telovýchovy ČR ho schválilo ako pomôcku pre učiteľov a žiakov stredných škôl. Nepochybujem, že aj na Slovensku prispeje toto dielo svojim triezvym filozofickým pohľadom k skvalitneniu environmentálnej (ekologickej) výchovy a celkovému formovaniu občianskych postojov nielen študentov ale i odborníkov, zodpovedných pracovníkov (rád by som keby aj politikov) a širšej verejnosti.
Kniha je systematicky a prehľadne usporiadaná, napísaná zrozumiteľným a prístupným štýlom. Diela profesora Šmajsa sa vyznačujú vysokou formálnou úrovňou a prepracovanou jazykovou kultúrou. Prekladateľom sa podarilo zachovať túto úroveň a kultúru, čo treba osobitne vyzdvihnúť. Dokázali, že slovenčina je vyspelým jazykom schopným pretlmočiť aj tie najzložitejšie myšlienky. Formálnu úroveň knihy umocňuje i jej grafické stvárnenie s ilustráciami záberov vzdialeného vesmíru objektívom Hubblovho teleskopu, ako aj mikrosveta na úrovni buniek a – čo možno dobre padne čitateľom, ktorý vzťah človeka a prírody vnímajú skôr srdcom – jej filozofickú racionálnosť emotívne vyvažujú básne Milana Rúfusa. Tím, ktorí nedisponujú znalosťou príslušnej terminológie pomôže slovník menej známych slov na konci.
Publikácia „Ohrozená kultúra“ bude určite prínosom ako pre odbornú slovenskú pospolitosť (napr. rozvoj a precizovanie slovenskej environmentálno-filozofickej terminológie) tak i širšiu verejnosť, najmä pokiaľ pôjde o výchovu k environmentálne zodpovednejšiemu správaniu." Doc. PhDr. Dušan Špirko, PhD.

Ohrozená kultúra – fakt alebo výzva? (Etela Farkašová), Knižná revue

Josef Šmajs: Ohrozená kultúra (Radoslav Matejov), Knižná revue

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2243 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba
Rozmer
150×210 mm
Hmotnosť
347 g
ISBN
8089057128
Rok vydania
2006
Naše katalógové číslo
30212
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
PRO

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

9 hodnotení

6
2
0
0
1

Agnesa
4.1.2015
Ohrozená kultúra
Fundované podanie autora k zodpovednému správaniu člobeka k prírode je veľkým prínosom k skvalitňovaniu vzťahu človeka v smere ekologickom a aj celkovému formovaniu zásadných postojov z iného, a to filozofického, uhla pohľadu na prírodu a dianie doma i vo svete.
Knihu odporúčam do pozornosti všetkým ľuďom, aj keď jej preštudovanie je trochu náročnejšie vzhľadom k faktu, že treba mať zapojené naplno vlastné myslenie a hlavne v súvislostiach, aby človek dospel k prehodnoteniu a vlastnému novému pohľadu na odlúčenie človeka od prírody s možným riešením daného stavu.
Čítaj viac
11
8.4.2013
odporúčam
Overený nákup
Kniha ponúka pohľad na filozofiu človeka vo vzťahu s prostredím,hľadá odpovede na veľmi aktuálny problém odlúčenia človeka od prírody a tiež novú filozofiu. Snaží sa zadefinovať pojem kultúry a fenomén techniky. Je doplnená o nádherné fotografie. Odporùčam prečítať. Môže byť trochu náročnejšia, treba čítať pozorne a s porozumením. Čítaj viac
anaj
18.3.2013
ohrozená kultúra
Myslím, že táto kniha poteší každého, kto chce vedieť viac o kultúre a najmä je súvise s prostredím. Nie je to klasická kniha na dlhé zimné večery, ale naopak, vyžaduje si intenzívne myslenie v súvislostiach. Jedonzačne odporúčam- Čítaj viac

Čítaj viac

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth