Smäd po živote - Irving Stone
Smäd po živote

14,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Smäd po živote

Jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry vychádza v novom vydaní takmer po dvoch desaťročiach. Je výsledkom mohutného dojmu, akým na Irvinga Stona zapôsobili obrazy... Čítať viac

4,9 126 hodnotení
Séria
Životy slávnych
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ, 2018
408 strán
6-7 hodín čítania

Jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry vychádza v novom vydaní takmer po dvoch desaťročiach. Je výsledkom mohutného dojmu, akým na Irvinga Stona zapôsobili obrazy Vincenta van Gogha... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

14,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Ďalšie knižné vydania (4)
Lust for Life - Irving Stone
Brožovaná väzba
Angličtina, 2018
Viac ako tri týždne

13,19 €


Smäd po živote - Irving Stone
Pevná väzba
Slovenčina, 2001
Vypredané
-5 %

7,22 €


Žízeň po životě - Irving Stone
Pevná väzba
Čeština, 2018
Vypredané

16,40 €


Lust for Life - Irving Stone
Brožovaná väzba
Angličtina, 2001
Vypredané

13,73 €


Ďalšie knižné vydania

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Jedno z najvýznamnejších diel svetovej literatúry vychádza v novom vydaní takmer po dvoch desaťročiach. Je výsledkom mohutného dojmu, akým na Irvinga Stona zapôsobili obrazy Vincenta van Gogha, s ktorým sa zoznámil v Paríži v 20. rokoch minulého storočia. Na základe štúdia zachovanej korešpondencie, autentických dokumentov a spomienok žijúcich súčasníkov veľkého maliara napísal príbeh, ktorý sa zaradil k najčítanejším dielam svojho žánru. Smäd po živote vraví nielen pravdu o živote geniálneho umelca, vyplnenom prácou a utrpením, ale zároveň odhaľuje základné skutočnosti o jednej z najvyšších ľudských činností – o umení.
Čítať viac
Počet strán
408
Väzba
pevná väzba
Rozmer
140×210 mm
Hmotnosť
517 g
ISBN
9788022020206
Rok vydania
2018
Naše katalógové číslo
299359
Štýl
historický
Jazyk
slovenčina
Séria
Životy slávnych
Vydavateľstvo
Slovenský spisovateľ
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Kúpte spolu
27,85 €

Hodnotenia

4,9 / 5

126 hodnotení

104
9
2
0
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

“Pozri, ako kreslíš! Pozri, ako narábaš štetcom! Nikto tak pred Manetom nemaľoval. Pozri na svoje čiary. Takmer nikdy nie sú presné, definitívne. Pozri na svoje tváre, stromy a postavy na poli! Sú to tvoje impresie! Sú hrubé, nedokonalé, prefiltrované cez tvoju osobnosť. Práve to znamená byť impresionistom: nemaľovať tak ako každý iný, nebyť otrokom pravidiel a predpisov. Patríš svojmu veku, Vincent, a či chceš, či nechceš, si impresionista.”
Úžasne spísaný životný príbeh Vincenta van Gogha. Na základe štúdia zachovanej korešpondencie, autentických dokumentov a spomienok žijúcich súčasníkov veľkého maliara napísal Irving Stone príbeh, ktorý sa zaradil k najčítanejším dielam svojho žánru.

Čítať viac

Životopisný román o Vincentovi van Goghovi, mojom najobľúbenejšom maliarovi. Dielo vytvára autentický obraz geniálneho maliara, ktorého príbeh nebol vôbec jednoduchý, ale zato ani nudný. Funfact: po zakúpení knihy som našla staré vydanie aj v maminej knižnici.

Odporúčam pre: milovníkov životopisov a maliarskeho umenia

Čítať viac

Recenzie čitateľov

6

... keby čmeliak vedel, že nemôže lietať, tak by nelietal ..

De Va
8.6.2022
Vincent bol filozofom života a za svoj vyjadrovací prostriedok si zvolil maľbu... v prostých ľuďoch, jednoduchých veciach a žiarivých farbách prírody - tam bol podľa neho život! Vášeň, s ktorou maľoval, urobila z neho blázna - blázna, ktorý ale zasvätil svoj život životu, v ktorom nikdy nestratil seba a lásku... výborne ! Čítať viac
14
26.11.2021
Krásna kniha
Overený nákup
Krásna kniha výborne a čítavo zachytávajúca život plný bolestí a strastí tohto umelca, jeho hľadanie sa v tvorbe, vlastného štýlu a palety farieb. Pred prečítaním som o jeho živote vedela len nejaké základné informácie, takže pre mňa veľmi prínosná aj v tomto smere. Myslím si však, že aj čitateľ, ktorý jeho život a tvorbu "pozná ako vlastné boty" si knihu vychutná a bude spokojný. Čítať viac
Hela
27.10.2021
Smäd po živote
Knihu od Irvinga Stonea som už čítala, ale keďže bola z knižnice, chcela som mať vlastnú. Okrem toho, toto novšie vydanie aj krásne vyzerá. Knihu odporúčam všetkým milovníkom umenia, Vincenta van Gogha, aj literatúry. Čítať viac
13
16.8.2021
Ak obdivujete prácu Vincenta van Gogha alebo ak máte záujem vedieť viac o jeho živote tak potom je táto knižka ako stvorená pre vás.
Irving Stone, autor knihy Smäd po živote, vychádzal hlavne z listov, ktoré Vincent napísal svojmu bratovi Theovi. Ale taktiež vychádzal aj z rozprávania ľudí, ktorí sa ci uz osobne stretli s Vincentom alebo boli len nadšencami jeho diel.

Opisy maľovania boli neskutočné. Mala som pri nich pocit akoby som ten obraz mala priamo pred sebou.
Zároveň som sa v knižke dozvedela veci, o ktorých som predtým netušila.
A vzťah ktorý mali medzi sebou Vincent a Theo? Ten bol krásny a bolo vidno ako sa majú radi a ako im záleží jeden na druhom. Najmä na Theovi bolo vidno ako žije pre svojho brata, ako mu verí a ako sa o neho stará.

Vincent je o niečo zložitejší. Veľmi rýchlo sa pre niečo nadchol a potom ho to rovnako rýchlo aj opustilo.
Jeho život bol ako na hojdacke. V jednej chvíli bol zahalený závojom depresie a nikoho nemal, všetci ho odsudzovali, všetci sa mu vysmievali a v druhú chvilu vyšlo slnko a začalo sa mu dariť a všetko sa začalo obraciat iba na dobre. V takých chvíľach mi ho bolo ľúto, pretože som vedela že tie krásne chvíle nebudú trvať večne.

Vincent zo zaciatku túžil len po tom aby našiel niekoho koho bude môcť ľúbiť a kto bude ľúbiť jeho. Túžil po rodine. A podarilo sa mu aspoň na mali chvilu ľúbiť a byť lubeni, ale nikdy to nebolo naraz. Zažíval nenaplnene lásky. Na mail chvíľočku mal aj rodinu, ale kvôli maľovaniu sa jej vzdal. Veľmi rýchlo mu začala spoločnosť ľudí liezť na nervy.

Ak vás tieto riadky nepresvedčili o tom siahnuť po knihe, tak obálka vás musela presvedčiť na 100%, pretože krásna a naživo ešte krajšia.
Čítať viac
8
4.5.2021
"Bol velikán, veľký maliar a veľký filozof. Padol ako mučeník svojej lásky k ume
"My, Vincentovi priatelia, nezúfajme. Vincent neumrel. Neumrie nikdy. Jeho láska, jeho génius, nesmierna krása, ktorú stvoril, budú žiť naveky a obohatia svet. Neminie hodina, aby som nepozrel na jeho obrazy a nenašiel v nich nemú vieru, nový zmysel života. Bol velikán, veľký maliar a veľký filozof. Padol ako mučeník svojej lásky k umeniu."

Je obrovským paradoxom, že sa väčšina umelcov dočká slávy a uznania až v čase po ich smrti. Inak tomu nebolo ani v prípade, dnes už uznávaného maliara, Vincenta van Gogha, ktorý bol počas svojho života vtedajšou spoločnosťou nedocenený a nepochopený. Aký bol život tohto umelca, ktorého dnes už poznáme ako muža s výraznými črtami tváre, zádumčivým pohľadom a vlasmi ohnivými ako lúče slnka, na ktoré sa tak rád díval v čase, keď tvoril svoje obrazy? Odpovede na tieto otázky prináša Irving Stone v biografickom diele Smäd po živote. Tak ako mnohí z nás, aj Vincent počas svojej mladosti hľadal smer, akým sa bude jeho život uberať. Počiatočná úloha duchovného v malom, chudobnom, baníckom mestečku vystriedala láska k farbám a plátnu. Tvoril za veľkej morálnej a finančnej podpory svojho brata Thea. Hoci sa Vincentovi v láske nedarilo a veľakrát zažil trpké odmietnutie, ich bratská láska zostala večná. Vincent žil počas celého svojho života veľmi skromným, asketickým spôsobom. Maľovanie bolo jeho bytím, celým jeho životom. Aj napriek tomu, že ho okolie pokladalo za blázna, ktorý v očiach spoločnosti nerobil nič prospešné, nenechal sa odradiť a maľoval až do konca svojho života. S veľkým oduševnením, zapálenosťou a energiou. Nedal sa odradiť ani neúspechmi či podcenovaním zo strany vtedajších, uznávaných maliarov. Veril, že jeho obrazy budú žiť večne.

Nadčasové dielo Irvinga Stonea podáva čitateľovi autentický obraz o živote maliara, ktorý pohol dušou umeleckého sveta. Veľmi hodnoverne do diela zakomponoval dobové prvky a vykreslil obdobie, v ktorom Vincent žil tak, že máte pocit, akoby ste pri maľovaní jeho obrazov boli vedľa neho, a pozorovali výjav črtajúci sa na plátne. Jeho život bol plný biedy a utrpenia, no aj plný vášne a túžby, ktorú venoval tomu, čo najviac miloval. Umeniu.
Čítať viac
Igor
5.4.2021
Irving Stone
Výborná kniha. Pútavo napísaná. Idem si objednať ďalšiu knihu od tohto autora. Doporučujem! Krásny má aj obal, Chcelo by to aj ilustrácie,aby bol človek v obraze. Čítať viac
8
22.3.2021
Smäd po živote
Dlho som knihu odkladala, nechcelo sa mi do nej pustiť, nakoniec som ale knihu prečítala a neoľutovala. Dovtedy som o van Goghovi veľa nevedela, kniha mi ukázala jeho život v inom svetle. Čítala som ju s mobilom v ruke a googlila som si aj jednotlivé obrazy, obdobia z jeho života a tak som okrem známych Slnečník spoznala množstvo iných obrazov z rôznych období jeho života. Príbeh je písaný citlivo a krásne. Čítať viac
24
26.2.2021
Overený nákup
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
“Verejnosť nevie pochopiť, že v umení niet miesta pre morálne súdy. Umenie nepozná morálku; tak ako život. Podľa mňa nejestvujú oplzlé knihy alebo obrazy – sú len zle vymyslené a zle vypracované knihy a obrazy.“

Smäd po živote je biografický román opisujúci život a dielo holandského maliara Vincenta Van Gogha. Za desaťročie vytvoril okolo 2 100 umeleckých prác, vrátane asi 860 olejomalieb, z ktorých však počas života predal iba jeden jediný obraz.
Kniha vychádza predovšetkým zo spomienok súčasníkov a z celoživotnej korešpondencie, ktorú Vincent udržiaval so svojím mladším bratom Theom, jeho jedinou finančnou oporou. Mapuje obdobie strávené v Londýne, kde pôsobil ako obchodník s umením v Goupilovej galérii a zamiloval sa do Eugénie Loyer (v knihe z pre mňa neznámych dôvodov nazvanej Ursula), štúdium za pastora a stretnutie so sesternicou Kay (Corneliou "Kee" Vos-Stricker), pôsobenie a pomoc obyvateľom v baníckej oblasti Borinage, kde začal kresliť, cestu za umeleckým naplnením a objavovanie impresionistických maliarov až po jeho nervovú poruchu, psychotické epizódy a bludy. A keď bol jeho smäd po živote uspokojený, spáchal samovraždu.

Keď si uvedomil, že sa chce stať maliarom, mal už 28 rokov. Všetci ho odrádzali, že nikdy nebude úspešný, nemá dostatočnú hĺbku na to, aby pochopil, čo je skutočná maľba a nezarobí ani frank. Jeho vášeň pre maľovanie však bola silnejšia ako názor kohokoľvek. Tento príbeh je o človeku, ktorý prechádzal tragédiami milostného života, neúspechom, bolesťou, hladom, chudobou a zlyhaním. Rovnako je ale o zanietenom umelcovi, ktorý veril v nasledovanie svojej vášne, neustále pracoval na zdokonaľovaní svojho remesla a pochopil rytmus života. Svojimi žiarivými ťahmi štetca a vírivými farbami maľoval na plátna život taký, aký je.

Stoneova kombinácia histórie a fikcie vystihuje charakter Van Gogha a maliarsky proces plný života, energie, tvorivosti a napätia. Odzrkadľuje zmysel Vincentovej snahy zachytiť život v jeho podstate a jeho schopnosť ukázať univerzálne spojenie medzi ľuďmi a prírodou pomocou farieb a svetla.
Román, aj keď nie je úplne presný, predstavuje pekný úvod do umelcovho života a jeho prepojenie na tvorbu a umelecké diela. Tiež ma bavili náčrty postáv impresionistov, v spoločnosti ktorých sa Vincent ocitol v Paríži. Táto časť pomáha pochopiť nuansy v najnovších umeleckých tendenciách po Salon des Refusés, ktoré sú zobrazené vo veľmi prístupnej podobe spolu s niekoľkými zaujímavými a zábavnými faktami.
Čítať viac
Andrea
21.1.2021
Smäd po živote
Kniha ma veľmi zaujala, nepustila som ju z rúk, kým som ju neprečítala do konca. Rozhodne stojí za to si toto dielo prečítať a dozvedieť sa o živote a diele Vincenta Van Gogha. Ani som netušila, koľkými peripetiami prechádzal v priebehu svojho krátkeho, ale veľmi búrlivého a ťažkého života. Príbeh je spracovaný naozaj perfektne na základe jeho bohatej korešpodencie so svojím bratom. Celý svoj život túžil, aby bola jeho práca ocenená, robil pre to všetko, škoda, že sa nedožil jej vysokého ocenenia. Čítať viac

Čítať viac
Kúpte spolu
27,85 €

„Nakoniec som si spisovateľov rozdelil do dvoch kategórií: tých, ktorí vás nechajú prísť načas, a tých, ktorí spôsobujú meškanie.“

Klub nenapraviteľných optimistov - Jean-Michel Guenassia
Klub nenapraviteľných optimistov
Jean-Michel Guenassia