Knihy
E-knihy

Doba z druhé ruky

Konec rudého člověka

Okamžitý download
EPUB
MOBI
Vydavateľstvo
Pistorius & Olšanská, 2017

Prestížne ocenenie - Nobelová cena za literatúru za rok 2015 patrí bieloruskej spisovateľke a investigatívnej novinárke. Doba z druhé ruky je zcela výjimečná kniha mimořádné autorky, laureátky nejprestižnějších ruských...

Čítaj viac

11,19 €

Bežná cena Bežne 19,69 €

Ušetríte 43%

Okamžite na stiahnutie

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Prestížne ocenenie - Nobelová cena za literatúru za rok 2015 patrí bieloruskej spisovateľke a investigatívnej novinárke.
Doba z druhé ruky je zcela výjimečná kniha mimořádné autorky, laureátky nejprestižnějších ruských, evropských i amerických literárních cen. Konec komunistického režimu a následující rozpad sovětského impéria přinesl jeho občanům po počátečních nadějích zklamání, frustraci a dezorientaci. Text je mozaikou desítek skutečných hlasů, které Alexijevičová zaznamenala na magnetofon při rozhovorech s nejrůznějšími lidmi. Vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o stalinském gulagu, válkách, Černobylu…

Před čtenářem defilují rozmanité osudy a názory, z nichž postupně vyvstávají společná traumata a obsese. Hrdinové knihy považují za vrchol svobodného vzepětí ruské společnosti srpen 1991, kdy do ulic Moskvy vyšly statisíce Rusů, aby se postavily tankům pučistů, pokoušejících se zrušit demokratické reformy předchozích dvou let. Byla to chvíle velkých, byť nepříliš konkrétních nadějí, po níž přišlo vystřízlivění. Kapitalismus si Rusové představovali jako jakýsi velký supermarket a najednou se ze dne na den probudili v zemi, která patřila do třetího světa a jíž přestali rozumět. Anarchie a příchod tržního hospodářství přinesly inflaci, bezostyšné loupení a zločinnost, ztrátu orientace, hospodářský pokles a korupci. Doba z druhé ruky je kniha, jež nabízí hlubokou sondu do ruské společnosti a pomáhá porozumět jejímu současnému vývoji. Čtenáře nutí zamyslit se, co je to Rusko a proč je neschopné rychlejší modernizace. Proč se obliba autokrata Putina pohybuje kolem 85 % a proč 70 % Rusů považuje Stalina za velkého muže. Je to kniha o tom, proč je velkoruský šovinismus nejen stále živý, ale, žel bohu, i stále militantnější.

Mimořádná kniha, ověnčená řadou nejprestižnějších cen (ve Francii zvítězila v anketě časopisu Lire o Nejlepší knihu roku 2013 a získala Prix Médicis 2013, v Německu Mírovou cenu německých knihkupců 2013, předávanou na Frankfurtském veletrhu, autorka sama se již před tím stala laureátkou dalších významných cen v Německu, Švédsku, Polsku, Francii, Rusku a USA.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Doba z druhé ruky - Svetlana Alexijevič
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
20,19 €
Ušetríte 12,40 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
496
Vydavateľstvo
Pistorius & Olšanská
Jazyk
český
Naše katalógové číslo
298321
Rok vydania
2017

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?


Pechmann
18.7.2016
Názor čitateľa
výborná kniha, tak ako by sa každá generácia mala oboznámiť a oboznamuje s Hitlerovými zverstvami a holokaustom, tak by sa celá mladá generácia a nielen mladá, mala oboznámiť v tejto knihe aj so zverstvami Stalina a vyhladzovaní vlastného obyvateľstva.
Aj keď neviem prečo sa tomu hovorí zverstvo. Zviera nič takého neurobí. Milióny ľudí zabitých a odsúdených - pre nič. Kto bol horší ? Smutné a tragické príbehy ľudí, ktoré sa ani nedajú prečítať naraz, ale je to treba predýchať.
Čítaj viac
Bětka
11.6.2016
Na pomezí mezi beletrií a reportážemi, převažuje to druhé. Výborně vystižená mentalita sovětského a post-sovětského člověka, dobových společenských poměrů, pohledů na prožité dějinné události a zvraty.Pochopitelně nic veselého. Čtivý styl.
Čítaj viac
Jaroslav Pluhař
13.5.2016
doba z druhe ruky
Výborna kniha ,pokiaľ sa človek zaujima o toto obdobie Sov.dejin,pravda aj pre tých čo o tom nevedia nič,a pre nás čo hltame toto obdobie konečne pochopiť hlbku človeka-homo sovieticus.
Čítaj viac
Anton Janečko
Anton Janečko
29.2.2016
Ťažké svedectvo
Nedá sa to prečítať naraz. Po niektorých príbehoch si človek musí dať pauzu, aby to strávil. (Práve pozerám, že veľmi podobne to recenzoval Tages-Anzeiger).
Zaznačil som si v tejto knihe niektoré zaujímavé výroky:
Jelena Jurjevna: podívejte sa na Číňany: jdou svou vlastní cestou. Na nikom nejsou závislí, nikomu nepodlézají. A dnes se celý svět Číňanu bojí...
Margarita Pogrebickaja: Byl to muj svátek...Sedmého listopadu...Všechno bylo tak velkolepé a jásavé...Nejúžasnější zážitek mého dětství je vojenská přehlídka na Rudém náměstí...
To všechno byla moje země. Moje vlast, SSSR. Dokážu vyjít s málem. Jenom nemužu žít bez toho, co bylo.
Leninský citát: Klidně budu žít v prasečím chlívku, jenom tam musí být sovětské zřízení.
Cukrářka: Komunismus je jako prohibice: myšlenka je to pěkná, ale nefunguje.
Jezdil jsem za mámou na vesnici. Sousedi vyprávěli, jak někdo zapálil v noci farmářuv statek. Lidi se zachránili, ale zvířata uhořela. Vesnice to vesele zapíjela dva dny. A vy říkáte kapitalismus... U nás žijou v kapitalismu socialistický lidi...
Na vratech Soloveckého lágru viselo bolševické heslo: Železnou rukou donutíme lidstvo ke štěstí.

Na tejto knihe je smutné aj niečo iné - nie je to len o Rusoch. Mnohé príbehy by sa dali umiestniť aj niekam do našich zemepisných šírok. Komunizmus zanechal svoje nezmazateľné stopy aj tu.
Napadá ma mnoho ďalších myšlienok po prečítaní tejto knihy. Na záver asi uvediem citát Marka Twaina:
Žiť svoj život v chudobe, ktorá sa považuje za najväčšie bohatstvo - nepoznám väčšie prekliatie.
Čítaj viac
eva
10.2.2016
výborná kniha
výborná kniha, výborný dokument, veľmi zaujímavo spracovaný. Vypovedá o určitom období veľmi úprimne, presvedčivo až dojemne. Od knihy sa nemožno doslova odtrhnúť.


Nevšímajte si " úvod, či predslov zrejme vydavateľa" ...ten knihu buď nečítal, alebo nechcel pochopiť určité veci. V každom prípade dotyčný, ani sa nepodpísal " mele hlúposti" rovnako sa nestotožňujem s niektorými " postrehmi" nemeckého rozhlasu a pod.... Netreba si to všímať. Obsah knihy je dôležitý. Výpovede konkrétnych ľudí, vzdelaných i jednoduchých...Vás zasiahnu a donútia zamyslieť sa na.
Čítaj viac
Annqa Gajdošová
25.12.2015
Názor čitateľa
knihu som kúpila ako darček pre manžela.On má rád tento žáner. Pri čítaní bol spokojný, so svojimi zážitkami pri čítaní sa prišiel so mnou podeliť, a zase sa vrátil ku knižke. čiže ja ju už ani nemusím čítať (ale si ju tiež rada prečítam), lebo on mi to podrobne priebežne ako číta, zreferuje.
Čítaj viac

Svetlana Alexijevič (*1948), bieloruská novinárka a spisovateľka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru 2015 za polyfónny literárny štýl, ktorý „je dokumentom utrpenia a odvahy našej doby“. V roku 1972 absolvovala žurnalistiku na Leninovej univerzite v Minsku. Pracovala pre regionálne noviny a ako učiteľka. V roku 1976 sa stala dopisovateľkou minského literárneho časopisu Neman. Ako novinárka robila rozhovory s ľuďmi, ktorí zažili druhú svetovú vojnu, sovietsku intervenciu do Afganistanu alebo černobyľskú haváriu. Žila v Paríži, Göteborgu a Berlíne. V roku 2013 sa opäť vrátila do Minska. Vo svojich dielach píše o udalostiach, ktoré sú v ruskej histórii opomínané a vytláčané: o účasti žien v druhej svetovej vojne, o vojnových osudoch detí či každodennom živote po úpadku komunizmu. Je držiteľkou mnohých ocenení, medzi inými Peace Prize of the German Book Trade, Prix Médicis essai, Leipziger Book Prize on European Understanding, Andrei Sinyavsky Prize, Kurt Tucholsky Prize for the „Courage and Dignity in Writing“ (the Swedish PEN), literárne ocenenie Angelus, a je dvojnásobná držiteľka Ceny Ryszarda Kapuścińskeho za literárnu reportáž. V edícii Prekliati reportéri sme doposiaľ vydali tri knihy Svetlany Alexijevič: Vojna nemá ženskú tvár (Absynt, 2015) o osudoch žien vo Veľkej vlasteneckej vojne, Časy zo second handu. Koniec červeného človeka (Absynt, 2016) o homo sovieticus, ktorý svoj sovietsky pas ešte stále uchováva a ako najcennejšiu relikviu a knihu Zinkoví chlapci (Absynt, 2016), ktorá je desivým obrazom sovietskej invázie do Afganistanu z rokov 1979 –1989. Z ďalšej tvorby Svetlany Alexijevič je nutné spomenúť knihy Poslední svedkovia (1985) o osudoch detí počas druhej svetovej vojny, Očarení smrťou (1993), výpoveď o samovrahoch po rozpade Sovietskeho zväzu, či Černobyľská modlitba (1997), ktorá podáva neľútostné svedectvo o jadrovej apokalypse z 26. apríla 1986.

Čítaj viac

Nakladatelskou a knihkupeckou firmu Pistorius & Olšanská založili v roce 2006 nakladatel Vladimír Pistorius se svou ženou knihkupkyní Márií Olšanskou. Od samého počátku fungovala firma jako nakladatelství, které se orientuje na českou i překladovou beletrii, poezii, literaturu faktu a literární vědu. Vydává rovněž studentskou edici Scholares, která vzniká v rámci semináře nakladatelské praxe vedeného Vladimírem Pistoriem a pořádaného Ústavem české literatury a komparatistiky FF UK v Praze. Od poloviny roku 2010 firma zahájila rovněž knihkupeckou aktivitu a převzala knihkupectví provozovaná dříve v Příbrami a Hořovicích Márií Olšanskou. Firma má sídlo v Příbrami.

Čítaj viac
Kúpte spolu
Doba z druhé ruky - Svetlana Alexijevič
Mäso - Vtedy na východe - Arpád Soltész
20,19 €
Ušetríte 12,40 €