Ako mať zdravý mozog v každom veku - Katarína Horáková
Ako mať zdravý mozog v každom veku
11,90 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Ako mať zdravý mozog v každom veku

Zabúdate? Strácate pamäť?

Katarína Horáková

Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc. profesorka všeobecnej biológie z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Popri pedagogickej práci sa roky výskumne zaoberala vyhľadávaním nových, biologicky aktívnych látok s antimikrobiálnymi,...

Plat4M Books, 2017
Vydavateľstvo
Plat4M Books, 2017

Ubehli už tri roky od prvého vydania tejto publikácie. Knihy, ktorá sa stretla s úžasnou odozvou u čitateľov všetkých vekových skupín. Zaujala študentov, ktorí sa chcú ľahšie učiť a umocniť si pamäťové schopnosti, každého rodiča, ktorý chce mať múdre...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ubehli už tri roky od prvého vydania tejto publikácie. Knihy, ktorá sa stretla s úžasnou odozvou u čitateľov všetkých vekových skupín. Zaujala študentov, ktorí sa chcú ľahšie učiť a umocniť si pamäťové schopnosti, každého rodiča, ktorý chce mať múdre deti, i všetkých mladších i starších mužov a ženy, ktorí – ako hovorí autorka – sa nechcú zmieriť s trápnymi „seniorskými momentmi“ a nepovažujú ich za normálne. Nájdete v nej jednoduché kroky, ako vyostriť mentálne funkcie a podporiť zdravie mozgu po celý život.

Autorka doplnila toto druhé vydanie novými vedomosťami zo sveta a skúsenosťami, ktoré ukazujú, ako je náš mozog schopný aj napriek úrazu či inej zdravotnej príčine regenarácie aj v prípadoch, kde to medicína už vopred vzdala. Hovoria o tom napríklad dva príbehy malých chlapcov, ktorým nikdo nepredpovedal budúcnosť s plnohodnotným životom. Opísané postupy dávajú šancu všetkým, mladým i starým, neraz stačí len upraviť stravovanie, inokedy pridať do výživy látky, ktoré nevyhnutne chýbajú.

Mozog je náš najzložitejší orgán a najzraniteľnejší každodennými stresormi. Faktory životného prostredia, emócie, stres, strava a nedostatok spánku či špecifických živín na jeho ochranu, za to všetko denne platí mozog určitú daň. Všetky tieto stresory môžu negatívne ovplyvniť fungovanie nášho mozgu.

Mnohé samostatné oblasti v mozgu vykonávajú špecifické funkcie – ako je vnímanie, rátanie, pamäť, jazyk, emócie, inteligencia a tak ďalej. Predstavme si, že každá táto časť mozgu je vlastne jedno mesto. Ich vzájomné prepojenie vyžaduje rozsiahlu sieť ciest a diaľnic, aby jednotlivé mestá mohli vzájomne prijímať a odovdzávať informácie, aby mohli správne a načas na ne reagovať, a tak vykonávať svoju činnosť. Analogicky sa to dá porovnať potenciálnej poznávacej schopnosti. Merať túto sieť ciest a diaľnic, rýchlosť, s akou sa pohybujú informácie, je jedným z najdôležitejšich meraní predpovedajúcich schopnosti poznania človeka.

Hoci konkrétne oblasti mozgu sú dôležité pre špecifické funkcie, kapacita toku informácií v rámci regiónov a medzi nimi je rovnako dôležitá. Tie začnú klesať v strednom veku. Správne je, ak tieto zmeny nepovažujeme za nutné zlo. Nemávnime nad tým rukou a nekonštatujme len: „Je to normálne, aha, starnem“. Vedci dokázali, že pokles mozgových funkcií nie je nevyhnutnou súčasťou procesu starnutia. Je tu veľa možností, čo robiť, aby sme pomohli presadzovať optimálnu činnosť mozgu po celý život. Zmena v našej diéte, pravidelná fyzická aktivita a trénovanie pamäte, kontrola emociálneho a mentálneho stresu a dostatok spánku, majú potenciál to zmeniť. Týmito témami sa v knihe autorka zaoberá podrobnejšie. Každého chce vyzbrojiť užitočnými informáciami a radami, ktoré môžeme bez problémov uplatniť a odporúča ich začať realizovať čo najskôr, najlepšie hneď dnes.
Čítaj viac

Všetky formáty tohto titulu

Knihy

Kniha 2017
11,90 €

Posielame do 14 dní

Kniha 2014

Vypredané

Ďalšie
Kúpte spolu
Ako mať zdravý mozog v každom veku - Katarína Horáková
Obklopený idiotmi - Thomas Erikson
23,06 €
Ušetríte 2,74 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,3 / 5

15 hodnotení

5
4
1
1
4

Najužitočnejšie recenzie

5
20.6.2015
niekto sa tu rozculoval,ze v knihe je vela reklamy na vseliake vitaminove preparaty. A co? Ja som to prijala velmi dobre,pretoze si aspon mozem vybrat z toho,co je na urcity druh choroby spravne uzivat. A nie to,co mi bude ponukat lekaren,ktora chce urobit trzbu.
Tuto knihu som citala dost dlho,lebo som si hned robila poznamky a zapisovala si,ktore vitaminy su velmi dolezite a ktore nie az tak. Naucila som sa napr.aj to,ze vrasky,ktore mam pod nosom, poukazuju na nedostatok vitaminu B12...Odporucam fakt kazdemu.
Čítaj viac
1
27.11.2014
Tešila som sa na túto knihu, aj som si v nej našla zaujímavé informácie, ale celá kniha je prešpikovaná propagáciou farmaceutických produktov ... škoda.
Čítaj viac
Emil
26.6.2020
K reklamám v knihe
Kniha je na predaj za dostupnú cenu. Z takej ceny ide asi veľmi ťažko vydať naučnú knihu. Pri vyššej cene by bola aj nižšia predajnosť a neplnila by osvetový charakter.
Takže ak chcela autorka vydať "ľudovú knihu" potrebovala sponzora.
Druhá vec je, že špeciálne prípravky , o ktorých sa v knihe píše, sa bežne nepredávajú, takže aspoň má človek info, kde to hľadať.
Sám musím priznať, že ma tie reklamy rušili a aj som, pod dojmom reklám, zapochyboval o odbornej hodnote knihy. Ale po prečítaní knihy a zvážení faktov , ktoré som uviedol svojim známym túto knihu doporučujem aj s upozornením na reklamy.
Myslím si, že kniha pochopiteľným spôsobom popisuje ako funguje ľudský organizmus. Zrozumiteľne vysvetľuje aké problémy, ktoré môže spôsobiť nesprávna funkčnosť mozgu. Ale hlavne ponúka ako môžeme tieto problémy odstrániť.
Čítaj viac
Mia
12.9.2018
Reklama a nie informácie
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Presne ako opisujú nespokojný zákazníci tak isto sa pridávam aj ja....Objednala som si knihu teraz mi prišla a tak povediac šok, samá reklama na lieky a výživové doplnky, zámerne väčšie písmo, samé obrázky, a keď odrátam 25 strán reklamy tak sa dostaneme pod hranicu 200 strán , už od tejto autorky nič nekúpim, bol to omyl, kniha sa vrátiť už nedá....kto chce kvalitnú knihu s rovnakou tématikou si priplatí pár eur na vyše autor David Perlmutter Zdravý mozog alebo Pšeničný mozog...a nie platiť za reklamu farmaceutickým firmám čo zdierajú ľudí a nie im pomáhajú...takže hnus. Čítaj viac
Tomáš Sipos
31.10.2017
Kniha plná reklamy
Kniha je plná reklám na rôzne lieky, výrobky farmaceutockých firiem. Z môjho pohľadu je tam minimum užitočných informácií. Dizajn pôsobí veľmi mätúco, doslova je kniha robená prevažne ako marketingový ťah na zákazníka, a to sa mi teda vôbec nepáči. Kníh čítam veľmi veľa a málokedy ma nejaká pobúri. Ale toto bola jedna z nich. Vďaka tomu si už určite nekúpim žiadnu ďalšiu knihu od tejto autorky. Čítaj viac
5
20.6.2015
vyborna
niekto sa tu rozculoval,ze v knihe je vela reklamy na vseliake vitaminove preparaty. A co? Ja som to prijala velmi dobre,pretoze si aspon mozem vybrat z toho,co je na urcity druh choroby spravne uzivat. A nie to,co mi bude ponukat lekaren,ktora chce urobit trzbu.
Tuto knihu som citala dost dlho,lebo som si hned robila poznamky a zapisovala si,ktore vitaminy su velmi dolezite a ktore nie az tak. Naucila som sa napr.aj to,ze vrasky,ktore mam pod nosom, poukazuju na nedostatok vitaminu B12...Odporucam fakt kazdemu.
Čítaj viac
ana.novotná@centrum.sk
6.6.2015
Názor čitateľa
V tejto knihe som ja aj moja rodina našla veľa zaujímavých tém, poučných mne nevadili ani "akože reklamy" na niektoré odporúčané lieky - veď je len na nás po porade s lekárom pre ktorý liek sa rozhodneme. chválime Čítaj viac
Jožko Mrkvička
23.5.2015
selé zle
dedko kúpil ....... veľká škoda teraz ho musím presviedčať o opaku ..... staćilo prećítať si jednu tému z názvom raňajky a stačilo mi ...... bohužial autorkine informácie sú zastaralé a v dneśnej dobe už úplne nevyužiteľné (možno to bude jej vekom).......poznám ľudí ktorí neraňajkujú (zámerne) a to by asi autorka riadne pozerala keby videla čo so svojim telom dokazu .... proste veci typu musím raňajkovať nato aby som mal energiu , obedovať aby som nebol hladný a večerať aby som cez deň nestratil svaly už neplatia .... prečítajte si radšej Fořtove knihy Čítaj viac
Andrej Mrkvička
29.3.2016
Názor čitateľa
Hlupák, hlupák a ešte raz hlupák. Už to meno dokazuje, že je to provokatér. Čítaj viac
Katarína Bradáčová
18.5.2015
hodnotenie
Kniha je veľmi dobre a prehľadne spracovaná, mám pocit že aj odborne, hodnotím to ako laik, je plná zaujímavých informácií a rád, môžem ju len odporúčať. Samozrejme dnes sa už dá všetko násjť na internete, kto má radšej takúto formu, nech si nekupuje knižky.
Je v nej všetko na jednom mieste, teda čo sa mozgu týka, nervov a s tým spojených chorôb, taktiež bilogické zloženie, vplyv vitamínov a minerálov - väčšinnou detailne rozpísané, stravovanie, stres a celkovo životný stýl a ich vplyv na mozog.
K už uvedeným recenziám, čo sa reklamy na výživové doplnky, elektronické výrobky a hlavne výrobcov týka, nie je ich tam až prehnane veľa. Niekoho to môže rušiť, ale keď si pozriete použitú literatúru, tak skoro celá kniha je zo zahraničných odborných časopisov a iba 7 kníh, z toho dedukujem, že kniha má aj takú formu akú má. Ale to by som nedávala ako veľké mínus, každý človek si musí sám zobrať z toho čo uzná za vhodné.
Čítaj viac
eva
19.2.2015
Názor čitateľa
mňa neskutočne ruší to množstvo reklamy na farmaceutické produkty všetkého možného druhu...... uberá to knihe na vážnosti a dôveryhodnosti.

Informácie sú prehľadne spracované, zaujímavé, aj keď bežne dostupné na nete / vrátane ilustračných foto/

Čítaj viac
Mária
9.2.2015
Zdravý mozog
Na tuto knihu som sa velmi tesila,kupila som si ju uz v predpredaji a som velmi spokojna,nasla som tam vela zaujimavych tem,jeden den ju zobral do ruk aj moj 27 rocny syn a sa vyjadril ze velmi zaujimave a osozne citanie Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
Ako mať zdravý mozog v každom veku - Katarína Horáková
Obklopený idiotmi - Thomas Erikson
23,06 €
Ušetríte 2,74 €

„Originálny spisovateľ nie je ten, čo nikoho nenapodobňuje, ale ten, ktorého nemôže nikto napodobniť.“

François-rené De Chateaubriand