Knihy
E-knihy

Scenár

5 hodín čítania

Etela Farkašová v novej rozsiahlejšej próze Scenár rozvíja témy prítomné v jej predchádzajúcej tvorbe, do istej miery sa vracia aj k typom postáv, ktoré sú pre ňu príznačné. Tentoraz je to manželský pár, umelecká prekladateľka a prírodovedec, stretávame..

Čítaj viac

6,90 €

Vypredané, sú však dostupné iné vydania.

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Etela Farkašová v novej rozsiahlejšej próze Scenár rozvíja témy prítomné v jej predchádzajúcej tvorbe, do istej miery sa vracia aj k typom postáv, ktoré sú pre ňu príznačné. Tentoraz je to manželský pár, umelecká prekladateľka a prírodovedec, stretávame sa s nimi v čase, keď prechádzajú procesom vyrovnávania sa s vlastným starnutím. Autorka tematizuje starobu/starnutie nielen ako individuálny psychický problém, ale vzhľadom na opojenie dnešnej spoločnosti ideálmi mladosti povýšenými na všeobecnú normu, aj ako problém sociálny.
V prvom pláne ide o rodinný príbeh starších manželov, doň sú zakomponované filozofické reflexie súvisiace najmä s otázkou, či človek môže pochopiť „logiku“ svojho životného príbehu, vzťahy medzi jeho rôznymi časťami, a tým usmerniť jeho utváranie. Próza je sugestívnou výpoveďou o vnútornom svete intelektuálky-sedemdesiatničky, hoci kritickým pohľadom sa obracia aj na viaceré nezdravé fenomény našej spoločnosti (ageizmus je jedným z nich). Obe hlavné postavy majú vrúcny vzťah k hudbe a venujú veľa času jej počúvaniu, takže v druhom pláne próza prináša reflexie hudby ako prostriedku komunikácie a najmä sebapoznania a sebaprežívania.
Hudobné motívy sú tu prítomné aj v inej podobe a za iným účelom, súvisia s prípravou „scenára“ poslednej rozlúčky. Ide o pozoruhodnú viacvrstvovú prózu, ktorá osloví aktuálnou, no zároveň nadčasovou témou, a aj jej umeleckým stvárnením. Knihu zdobia ilustrácie Květy Fulierovej.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
347
Hmotnosť
360 g
Rok vydania
2017
Väzba
brožovaná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozmer
120×210 mm
ISBN
9788080619954
Naše katalógové číslo
296653

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,5 / 5

2 hodnotenia

1
1
0
0
0

27.3.2019
toto je ten typ knihy, pri ktorom sa naozaj dá spomaliť. No nezaspíte, lebo stále vedie k uvažovaniu - o živote, starobe, starnutí, ako inak aj o vzťahoch. Zároveň je to typ knihy, pri ktorej je človeku ľúto, že sa končí. Podľa mňa poputovalo ocenenie Anasoft litera do správnych rúk :)
Čítaj viac
Vlasta Jaksicsová
9.11.2018
Farksašovej kniha Scénar
Kniha Etely Farkašovej, autorky, ktorú vždy rada čítam, splnila moje očakávania. Keď som ju po večeroch čítala, bolo mi ľúto, že sa blížim ku koncu, a to je pre mňa vždy znamenie dobrého textu s osobným ponorom.
Čítaj viac
Valeria
4.10.2018
Scenár
Zaujímajú ma knihy o starnutí a jeseni života. Preto som siahla po Scenari. Kniha vychádza z predchádzajúcich diel autorky, je napísaná dobrým štýlom len mi pripadala príliš smutná až deprimujúca napriek jej malému pozitívnemu náznaku v závere. Ale je výborné, že sa niekto u nás touto témou zaoberá. Rada som si ju prečítala.
Čítaj viac

Čítaj viac

„Môj život sa začal, keď som dostala svoj prvý čitateľský preukaz.“

Rita Mae Brown