Knihy
E-knihy

V práci za povznesenie národa

5-6 hodín čítania
Vydavateľstvo
Post Scriptum, 2017

Výber memoárových a polemických textov z pozostalosti Dr. Gejzu Medrického (1901 – 1989) ponúka pomerne komplexný „autoportrét“ jednej z neprehliadnuteľných osobností slovenského verejného života prvej polovice 20. storočia...

Čítaj viac

18,01 €

Bežná cena Bežne 18,90 €

Ušetríte 5%

Posielame do štyroch dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Výber memoárových a polemických textov z pozostalosti Dr. Gejzu Medrického (1901 – 1989) ponúka pomerne komplexný „autoportrét“ jednej z neprehliadnuteľných osobností slovenského verejného života prvej polovice 20. storočia a zároveň aj jeden z možných náčrtov obrazu obdobia, v ktorom pôsobil. Nájdeme v nich aj viaceré detaily umožňujúce pochopiť širšie súvislosti v pôsobení jedného politika-ľudáka, ktorý zanietene presadzoval slovenskú svojbytnosť a neváhal zobrať na svoje plecia bremeno zodpovednosti v čase, keď vývoj dospel k získaniu štátnej samostatnosti, no zároveň bolo potrebné čeliť nepriaznivej geopolitickej realite, pohybovať sa neustále v hraničných situáciách a vzdorovať vplyvu vtedajšej absolútne dominujúcej mocnosti, nacistického Nemecka.
Dlhoročnú novinársku prax G. Medrický zúročil o desaťročia neskôr, keď ako dôchodca vytrvalo zaznamenával rozličné udalosti svojho činorodého života s úmyslom zachovať pre potomkov svedectvo o vlastných snaženiach i snaženiach svojej generácie. Čitateľ sa tak môže stať svedkom jeho mladosti v rodnej Radvani, gymnaziálnych čias v Banskej Bystrici na sklonku Uhorska alebo napríklad angažovania sa v riešení sociálnych otázok študentstva. Jeho pôsobenia ako ministra sa dotýka rozsiahly elaborát komentujúci rozličné aspekty ním vedenej hospodárskej politiky Slovenskej republiky. Záverečnú časť knihy tvoria texty, v ktorých Medrický reagoval na podnety spravidla poskytnuté mu súvekou (komunistickou, československou) publicistikou.

Na vloženom CD je kniha G. Medrického Minister spomína z roku 1993.
Čítaj viac
Kúpte spolu
V práci za povznesenie národa - Gejza Medrický
Pascalov tieň - Jozef Špaček
27,44 €
Ušetríte 1,36 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
328
Hmotnosť
720 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Post Scriptum
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788089567744
Naše katalógové číslo
295121

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

2 hodnotenia

2
0
0
0
0

Momo
17.4.2018
Spomienky Gejzu Medrickeho
Spomienky Gejzu Medrickeho stoja za precitanie -- nielen preto, ze ponuka svoj pohlad na veci, ale aj preto, ze sa daju takto porovnavat pohlady ostatnych ludakov na tie iste veci. Ak citatel cital napr. Sana Macha (jeho spomienky), mozno nebude s Medrickym suhlasit uplne , ale prave to da podnet k dalsiemu skumaniu 1. pol. 20. storocia. Super vecicka.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
V práci za povznesenie národa - Gejza Medrický
Pascalov tieň - Jozef Špaček
27,44 €
Ušetríte 1,36 €

„Kvety a knihy sú pre mnohých práve tak nevyhnutné, ako denný chlieb.“

Honoré de Balzac