Vyšetrovateľ - Dragan Velikić
Vyšetrovateľ
12,95 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Odporúčané tituly a kolekcie

Tento titul bol vydaný s podporou Fondu na podporu umenia

Viac o knihe

Správa o matkinej smrti zastihne hlavného protagonistu románu v Budapešti a stáva sa podnetom na otvorenie emotívnej čiernej skrinky, hybnou silou, čo rozpletá vrstevnaté rodinné príbehy a vedie priam k detektívnemu prenikaniu do každodennosti, ktorá už neexistuje. Táto kniha obsahuje to, čím je Velikić rozpoznateľný od iných autorov: dokonalý zmysel pre detail, jazykovú dôslednosť, solídne vybrúsený štýl. Román o vzťahu k matke sa stáva autopoetickou spoveďou, ale aj rozprávaním o krajine a ľuďoch, ktorí tu už nie sú.

Román srbského spisovateľa Dragana Velikića získal najvýznamnejšie možné ocenenie v Srbsku, Cenu časopisu NIN.

Komu sa kniha môže páčiť: Milovníkom zaujímavých príbehov zo života, ktoré zasiahnu priamo do srdca.


Čítaj viac
Kúpte spolu
27,20 €

Recenzie, kritiky

„Dragan Velikić... majster presných viet.“
Juraj Kušnierik, .týždeň

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
2243 hodiny čítania
Väzba
pevná väzba s prebalom
Rozmer
130×210 mm
Hmotnosť
355 g
ISBN
9788055627960
Rok vydania
2018
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
287680
Štýl
historický, životopisný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Slovart

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,3 / 5

3 hodnotenia

1
2
0
0
0

4
predvčerom
Biografia/cestopis/poetika/množstvo ľudských epizód v jednom
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
„Prišiel do mesta, kde vyrastal, aby ho tentoraz navždy opustil. Nikomu sa neohlási. Obíde všetky miesta, kde sa desaťročia odvíjali všedné dni chlapca, ktorého jediným snom bolo odísť. Žil v ustavičnej neprítomnosti, sledoval myšlienky, čo ho odvádzali ďaleko od tohto mesta. Vie, že toto je jedno úplne pomýlené mesto. A že domy, v ktorých bude bývať, ženy, ktoré bude ľúbiť, všetko to, čo by sa mu malo prihodiť, dobré aj zlé, ponachádza v nejakých iných mestách.“ (s. 186)

Akoby to šlo, odstrihnúť sa od svojho detstva a mladosti. Od matky, čo vyplní celý jeho životný priestor, ktorá svojím vplyvom dusí Dragana tak, že vlastne nerastie. Rastie v ňom však túžba uniknúť od matky-mesta a konečne žiť. Spoznáva však, že si matku nesie v sebe, i všetky mestá a miesta, kde nejaký čas žili. Všetky príbehy, i tie zamlčané. Ba čo viac, nesie v sebe všetkých predkov, zapísaných v génoch, ktorí mu šepkajú, akým človekom má byť.

Čítaním knihy vojdete do úpornej snahy Dragana Velikića vypátrať samého seba cez príbehy, ľudí a miesta a napokon cez príbeh o tajomnej Lizete, ktorý sám ako spisovateľ píše.

V príbehu nájdete výstižné opisy ľudského správania, emócií ako i miest, ktoré hrdinov ovplyvňujú viac, než si možno uvedomujú. Dragan Velikić má zmysel i pre ten najmenší detail a sú to práve detaily, čo postavám a miestam dokresľujú ich pravý charakter. Všetko je tak krásne – postavy vo svojej jednoduchosti a ľudskosti, v snažení sa žiť čo najplnšie, či už sú úprimné alebo tajnostkárske, hotely a mestá, postavené či opustené. Nič však nie je stratené, všetko sa uchováva vo vnútri ľudí, či múrov. Pokým vládzu stáť.
Čítaj viac
18
28.5.2021
spomienky
Táto relatívne útla kniha, nie je vôbec rýchlou jednohubkou. Vyžadovala si pozornejšie čítanie. Spomienkové výpovede sú asociatívne a útržkové. V niektorých momentoch ma pobavila vtipnosť a opisované miesta bývalej Juhoslávie v znamení nostalgie vo mne vyvolali zvedavosť o mestách, v ktorých sa syn, hlavná postava, počas života nachádzal.
Čítanie na ktoré treba mať náladu a zmysel pre poetickejšie texty. Zvláštno páčivé.
Čítaj viac

Čítaj viac
Čítaj viac
Kúpte spolu
27,20 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth