Fyzika superhrdinů - James Kakalios, Argo, 2018

18,71 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Fyzika superhrdinů

Autor, mj. vysokoškolský učitel fyziky, podává svůj předmět novátorským přístupem: fyzikální principy, systematicky uspořádané od základních zákonů mechaniky po kvantovou... Čítať viac

Vydavateľstvo
Argo, 2018
Počet strán
380

Autor, mj. vysokoškolský učitel fyziky, podává svůj předmět novátorským přístupem: fyzikální principy, systematicky uspořádané od základních zákonů mechaniky po kvantovou fyziku, osvětluje na příkladu četných supehrdinů, kteří zalidňují svět komiksu... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

18,71 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo

Naši škriatkovia odporúčajú

Už žiadne bla bla bla o chudnutí - Matúš Špirko, Coach of People, 2023

Viac o knihe

Autor, mj. vysokoškolský učitel fyziky, podává svůj předmět novátorským přístupem: fyzikální principy, systematicky uspořádané od základních zákonů mechaniky po kvantovou fyziku, osvětluje na příkladu četných supehrdinů, kteří zalidňují svět komiksu. Nechává stranou zázračné schopnosti, kterými vládnou, protože by bylo příliš snadné ukázat, že "to přece nejde", ale ptá se, které z těch působivých činů a výkonů jsou s fyzikálními zákony v souladu. Tahle nová perspektiva je jednak zábavná a ozvláštňující, ale taky plně funkční: čtenář spolu se zábavným čtením, které je mj. přehledem superhrdinského žánru, dostane nenápadně i svébytnou učebnici fyziky.

Autor se rozhodl využit svého celoživotního zájmu o superhrdinský komiks a s jeho pomocí zprostředkovat laickému čtenáři základní fyzikální poznatky. Postupuje od nejjednodušších mechanických principů a postupně se propracuje až ke kvantové mechanice – každé probírané téma vykládá v souvislosti s příhodou některého z četných superhrdinů s nadlidskými schopnostmi. Jeho východisko je přitom poměrně neočekávané – bylo by sice snadné probírat se komiksy a ukazovat, proč jsou z fyzikálního hlediska nesmyslné, ale Kakalios postupuje opačně: každému superhrdinovi „dovolí“ užívat jeho superschopnosti (takovou shovívavost v sobě přece musí najít každý čtenář komiksu), a zaměřuje se na výjevy a epizody, kde k porušování přírodních zákonů nedochází – kde autoři využívají fyzikálních principů správně. Coby dlouholetý vysokoškolský učitel, který ví, jak získat a udržet pozornost, dokáže navíc svůj výklad podat srozumitelně, svěže a zábavně; a výklad o fyzikálních jevech navíc organicky propojí s exkurzy do dějin klasického komiksu.
Čítať viac
Originálny názov
The Physics of Superheroes
Počet strán
380
Väzba
pevná väzba
Rozmer
165×235 mm
Hmotnosť
744 g
ISBN
9788025725153
Rok vydania
2018
Edícia
Aliter
Naše katalógové číslo
281907
Jazyk
čeština
Preklad
Vydavateľstvo
Argo
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

3,8 / 5

4 hodnotenia

2
0
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

Matej Novotný
Overený zákazník
15.7.2019
Komplikované a málo názorné.
Od takejto knihy by sa dalo očakávať, že zábavnou formou ukáže na rôznych príkladoch z komiksov viaceré fyzikálne princípy. Avšak kniha je písaná zbytočne zložitým jazykom a rozhodne nie je určená pre mladších čitateľov či laikov.

Kto očakáva množstvo názorných ilustrácií, ktoré napomáhajú chápať fyziku, bude sklamaný. Okrem pár biednych ukážok z komiksov neobsahuje kniha žiadne ilustrácie. Netriviálne fyzikálne princípy tak autor namiesto jednoduchého obrázka opisuje zložitými vetami.

Chápaniu textu nenapomáha ani preklad, ktorý ponecháva hodnoty veličín v pôvodných imperiálnych jednotkách (stopy, libry, palce) namiesto prekladu do nám intuitívnejších metrov či kilogramov.

Celkovo som z knihy sklamaný, lebo mohla to byť úžasná príležitosť ako na zábavných a populárne známych príkladoch vysvetľovať fyziku. Dovolím si povedať, že sa vo fyzike orientujem celkom dobre, no sám som mal častokrát problém pochopiť, čo niektorými odstavcami autor zamýšľa.

Kniha môže poslúžiť ako spestrenie pre ľudí, ktorí už s fyzikou dobre oboznámení sú. Tí tam dokážu identifikovať známe princípy a pobaviť sa na ich aplikácii v komiksovom svete. Ale ak by chcel niekto túto knihu použiť na vysvetlenie či pochopenie fyziky, tak to bude mať veľmi tažké.


, nepomáha tomu ani preklad, ktorý ponecháva mnohé veličiny v imperiálnych mierach namiesto toho aby ich preložil do metrických. Od takejto knihy by som očakával množstvo názorných ilustrácií
Čítať viac

Vydavateľstvo Argo

Čítať viac

„Optimizmus pochádza z vedomia vlastnej sily. “

Zázraky života - Ivan Štúr, 2016
Zázraky života
Ivan Štúr