Cisár - Ryszard Kapuściński
Cisár
11,99 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Cisár

Ryszard Kapuściński
Šáhinšáh - Ryszard Kapuściński
Impérium - Ryszard Kapuściński
Eben - Ryszard Kapuściński

Ryszard Kapuściński (1932 – 2007) vyštudoval históriu na Varšavskej univerzite v roku 1955, ale od počiatku sa upísal novinárstvu, predovšetkým reportáži. Publikoval v mnohých poľských novinách v časopisoch, ale ozajstnú slávu doma i v zahraničí mu priniesli jeho početné reportážne knihy,...

Vydavateľstvo
Absynt, 2017
Séria
Prekliati reportéri - Afrika
152 strán
2 hodiny čítania

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński. Autokratickí vládcovia, revolúcie... Čítať viac

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński. Autokratickí vládcovia, revolúcie... Čítať viac

11,99 €
Posielame do 14 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

„Chcel som napísať knižku o mechanizme diktatúry, o tom, aká je moc vo svojej podstate demoralizujúca, skorumpovaná a deformujúca,“ povedal o svojej knižke Cisár majster reportážneho žánru Ryszard Kapuściński.

Autokratickí vládcovia, revolúcie, neznáme a vzdialené krajiny. To všetko spája knihy Ryszarda Kapuścińského, ktorý bol vždy v správnom čase na správnom mieste.
Jeho kniha Cisár, to je na jednej strane vynikajúca reportážna sonda do hĺbky Etiópie pod neobmedzenou vládou cisára Hajle Sillaseho, a na strane druhej je to mimoriadne kvalitná próza prešpikovaná satirou a iróniou, ktoré sú Ryszardovi Kapuścińskému vlastné v každej jeho knihe.
Etiópia v knihe Cisár je však najmä nadčasovou metaforou fungovania totalitných štátov po celom svete. Včerajších. Dnešných. A celkom iste aj tých zajtrajších.
Čítať viac
152 strán
2 hodiny čítania
Väzba
brožovaná väzba
Rozmer
115×185 mm
Hmotnosť
150 g
ISBN
9788082030009
Rok vydania
2017
Edícia
Prekliati reportéri
Naše katalógové číslo
277289
Štýl
životopisný, cestopisný, dobrodružný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Séria
Prekliati reportéri - Afrika
Vydavateľstvo
Absynt

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti? Dajte nám o tom vedieť.

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,3 / 5

12 hodnotení

7
3
1
1
0

Ako sa vám páčila kniha?

Recenzie čitateľov

9
14.5.2022
Ďalšie prezretie - africké krvavé sny
Overený nákup
Piatková noc a ja idem do postele s touto knihou. S týmto autorom, s týmto príbehom, s takýmto osvietením. Táto kniha sa ocitla v rebríčku 150 najdôležitejších kníh 20. storočia. Právom a zaslúžene – moje skromné konštatovanie. So všetkou úctou a vďakou – ďakujem, že si si ma našla.
...najloalájnejšej tlače netreba dávat príliš veľa, pretože by sa z toho mohol vytvoriť návyk čítať a odtiaľ je už len krok k návyku myslieť.
Malá knižočka, ktorá ale otvorí brány do temnej etiópskej tyranie a diktátorstva, v 140 stranách. Nepochopiteľný zážitok z čítania.
Čítať viac
5
7.10.2020
Zatiaľ jedna z najzaujímavejších Absyntoviek vôbec
Overený nákup
Haile Selassie bol v mnohých smeroch osvietený a reformný vládca (čo je samo o sebe v Afrike veľmi zriedkavý jav), ale ako to už chodí, tak nejako sa z neho stal dikátor a to prakticky bez toho, aby o tom vedel. Úplne ma dostala forma, akou bola táto kniha písaná, úplne som si vedel predstaviť tých aktérov, ako to tým svojím opatrným a bojazlivo-mlžiacim spôsobom komentujú naživo. Fantastický zmysel pre sarkazmus a iróniu sa tiahne celou knihou, ale zároveň sú tam momenty, kedy vám prebehnú zimomriavky. Za najsilnejší zážitok považujem fakt, že na konci knihy mi toho cisára bolo skoro až ľúto, tak som sa vedel zžiť s tými palácovými intrigami. :) Čítať viac
Báčik z Chochoľova stále žije
24.12.2019
Magický žurnalizmus
Keďže Absynt už niekoľko rokov sľubuje vydanie ďalšej knihy od Ryszarda Kapuscinskeho a stále nič, rozhodol som sa zahnať absyntečné, pardón abstinenčné príznaky po Kapuscinského magickom žurnalizme re-readingom niektorej z jeho doteraz v slovenčine vydaných kníh. Kapuscinski je môj najobľúbenejší non-fiction autor, aj keď ako dobre vieme, v jeho prípade je to menej NON a viac FICTION, čo však mne osobne vôbec nevadí.

Ale ako sa rozhodnúť, ktorú knihu čítať, keď všetky sú rovnako skvelé? Samozrejme, ako prvé mi napadla klasika - žrebovanie z klobúka. No kde taký klobúk v dnešnej dobe nájsť? Posledný klobúk v našej rodine patril dedovi z otcovej strany. A tak na rad musela prísť metóda „slepej baby“. Zamieriť so zatvorenými očami a vystrčeným ukazovákom k poličke s Kapuscinského knihami, ktoré mám doma v obývačke, sa mi sprvu zdalo ako vynikajúce a pritom jednoduché riešenie môjho problému. Hneď vzápätí sa ukázalo, ako príšerne som sa mýlil. Cestou ku knihám som stúpil na deťmi voľne pohodené kocky z lega a potom skákajúc na jednej nohe som takmer narazil do televízora. V tej chvíli som si uvedomil, že pre výber knihy musím zvoliť oveľa pragmatickejší prístup a tak som samozrejme siahol po tej najtenšej, ktorou je kniha Cisár. Aj tak som už svojou váhavosťou pri voľbe knihy stratil veľa času, ktorý som mohol radšej tráviť jej čítaním. Tak ako vy ste strávili veľa času čítaním tejto recenzie a zatiaľ ste sa nič nedozvedeli. 1:1.

Škoda, že po tomto dlhom infantilnom úvode mi už nezostáva miesto na riadnu recenziu a tak aspoň uvediem moju obľúbenú pasáž z knihy, ktorá je rovnako ako celá kniha nadčasová a aj dnes platná na viacerých miestach vo svete. Napríklad si viem ľahko predstaviť, že niečo podobné by mohol povedať náš dosluhujúci predseda parlamentu, prinajmenšom by bol schopný si niečo také myslieť.
„...náš pán vychádzal z predpokladu, že ani najlojálnejšej tlače netreba dávať poddaným príliš veľa, pretože by sa z toho mohol vytvoriť návyk čítať a odtiaľ je už len krok k návyku myslieť. A vieme predsa, aké to spôsobuje problémy, trápenia, komplikácie a starosti. Pretože, priznajme si, niečo môže byť lojálne napísané, ale nelojálne prečítane, niekto začne čítať lojálne články a neskôr dostane chuť na nelojálne, a tak sa vydá na cestu, ktorá ho bude odďaľovať od trónu, odťahovať od rozvoja a privedie ho k vzbúrencom.“

Hodnotenie: 10/10
Čítať viac

Čítať viac
Čítať viac

„Je to naivné no...niekedy je nádej jedinou alternatívou lebo realita je priťažká.“