Knihy
E-knihy

Moderná Urban Fantasy

  • Kolektív autorov
Rogerbooks, 2017
Okamžitý download
PDF
EPUB
Vydavateľstvo
Rogerbooks, 2017

Šestica debutujúcich autorov búra predsudky, posúva hranice umeleckej kreativity a prináša unikátny zážitok z fantastického dobrodružstva v príťažlivom mestskom prostredí.

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o e-knihe

Československá antológia modernej urban fantasy je ďalším projektom značky Spektrum Fantázie, ktorá sa zameriava na podporu talentovaných ľudí, a vznikla za účelom predstavenia umeleckých textov, ktoré decentným spôsobom popularizujú slovenskú mestskú fantastiku na našej literárnej scéne. Šestica debutujúcich autorov búra predsudky, posúva hranice umeleckej kreativity a prináša unikátny zážitok z fantastického dobrodružstva v príťažlivom mestskom prostredí.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Jazyk
slovenský
Naše katalógové číslo
276363
Rok vydania
2017
Vydavateľstvo
Rogerbooks

Recenzie

Ako sa vám páčila e-kniha?

4,0 / 5

2 hodnotenia

0
2
0
0
0

Michal Hosťovecký
2.7.2017
Z každého rohu trochu
Zbierka je veľmi vyvážená, takže každý fanúšik mestskej fantastiky tu nájde to svoje. Šesť poviedok nás prevedie humorom, romantikou, akciou, napätím, aj hororom. Ak máte radi urban fantasy a chuť prečítať si niečo svieže od mladých autorov, našli ste ideálne čítanie pri ceste do práce alebo k popoludňajšej káve.


Marek Čabák – Špajza

Pri prvej poviedke zo zbierky som sa fakt pobavil. Spojenie nadprirodzených bytostí a drogového podsvetia funguje skvele, svoje o tom zrejme vedia aj užívatelia drog ???? Poviedka sa číta sama od seba, nemám veľmi čo dodať. Tento odľahčený Breaking bad s permoníkmi a podareným humorom hodnotím veľmi pozitívne.


Markéta Kubíčková – Ghostbottler

Po humornej poviedke nasleduje vážnejšia téma. Sledujeme príbeh vedca, ktorý je v zúfalstve prinútený vydať sa po nebezpečnej ceste nadprirodzena, aby našiel liek pre svoju umierajúcu manželku. Celá poviedka si zachováva pochmúrnu atmosféru a aj napriek nevyhnutným spomienkam na Krotiteľov duchov udržujú hororové prvky napätie až do konca, ktorý síce čitateľ už očakáva, no tragicko-romantická pointa zanecháva silný dojem.


Veronika Valent – Strach

Úvod tejto poviedky (aj vďaka názvu, ktorý mi nepripadá ako najšťastnejší výber) pôsobí tiež mierne hororovo, po ďalších stranách sa však začne vykresľovať príbeh o vyvolených jedincoch s paranormálnymi schopnosťami, ktorí sú prenasledovaní všadeprítomným nepriateľom. Postupne sa pozornosť presúva z tohto konfliktu na vzťah hlavnej hrdinky a „zlého chlapca“, ktorý ju ochraňuje. To je škoda, pretože by som sa o tom svete rád dozvedel niečo viac. Nie je pre mňa ľahké hodnotiť poviedku, pri ktorej mi už od tretiny bolo jasné, že nie som jej cieľová skupina. Ak by bola o pár strán kratšia, pridalo by jej to na tempe a nechýbalo by mi ani niekoľko kostrbatejších dialógov. Správanie postáv mi často pripadalo nelogické a príbeh trochu podľa šablóny, ale záver sa autorke celkom podaril. Myslím, že tento námet by sa celkom hodil aj na román, pretože obsahu na to ponúka dostatok a zároveň by viac priestoru dostal aj dej mimo romantickej zápletky.


Lukáš Makovník – Incident na ostrove Princa z Walesu

Počas letných horúčav sme si odskočili na Aljašku. Keď čítam o nejakom skutočnom mieste, zvyčajne si nájdem na nete niekoľko fotografií, ktoré mi pomôžu vžiť sa do príbehu. Tu autor opísal prostredie ostrova veľmi sugestívne, až mi prvý odstavec pripadal ako vystrihnutý z cestovnej kancelárie alebo turistickej príručky. Príbeh otca a syna na love v aljašskej divočine je od začiatku plný napätia a naturalistických opisov, ktoré mi však občas pripadali silené. Zaujímavé boli časti z pohľadu sasquatcha, pozornosť však zbytočne odvádzajú narážky na mimozemšťanov, ktorí v príbehu rolu nezohrávajú a ani doňho nijako nezasahujú. Osobne to vnímam ako zbytočnosť, ale na druhej strane musím uznať, že autor ponúka neočakávaný uhol pohľadu a prepája tak dve, na prvý pohľad nesúvisiace záhady. Aj napriek pár nelogickým zaškrípaniam sa poviedka číta celkom ľahko, aj keď otvorený a brutálny záver ma trochu sklamal, napriek tomu, že som ho neočakával. Možno preto, že som po celý čas dúfal v zapojenie šedivákov.


Miro Švercel – Detektorista

Keď Emil, amatérsky hľadač pokladov a alkoholik, nájde lebku plnú starovekých mincí a magický amulet, dostane sa do poriadnych prúserov. Nie príliš sympatický, ale zato uveriteľný hlavný hrdina, musí bojovať za záchranu vlastného syna a detektor kovov už do rúk asi nevezme. Štylisticky dobre zvládnutá poviedka má zaujímavý dej a história tu zohráva oveľa dôležitejšiu rolu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Čítanie ma bavilo, aj keď mi dojem pokazil záver, ktorý som, bohužiaľ, úplne nepochopil. Prečítal som si ho niekoľkokrát, ale napriek tomu mi stále nie je jasné, akú úlohu Anna / Mirena zohrala, ani prečo Ctibor a Samko vyzerajú rovnako. Trochu nelogický mi pripadal postup polície, od ktorej by som čakal, že sa po únose dieťaťa začne okamžite zaujímať o jeho biologickú matku, na sledovačke bude používať vysielačky a k unesenému dieťaťu automaticky privedie psychológa, najmä ak chlapec nezrozumiteľne rozpráva a je viditeľne zmätený zo svojho okolia.


Ivana Molnárová Dubcová – Cestári

Záverečná poviedka sa naozaj vydarila. Príbeh policajta, ktorý vyšetruje záhadnú vraždu na pošte, a narušeného dievčatka s nadprirodzenými schopnosťami, je kombináciou psychológie, napätia a dobre zvládnutých dialógov. Nemám čo vytknúť, poviedku som si užil a bez váhania ju môžem označiť ako najlepšiu v celej zbierke. Celkom rád by som si prečítal aj jej pokračovanie.
Čítaj viac
13
27.6.2017
dobré, ale mohlo byť ešte lepšie
Oceňujem snahu spektra fantázie, rogerbooks a editorov dať šancu mladým (niektorí len písateľsky mladí) autorom, spustiť a najmä dokončiť takýto projekt. Pravdu poviediac, čakal som trošku viac tej ozajstnej urban fantasy, ako antológia v skutku ponúkla.
Môj skromný pohľad k poviedkam (okrem nahľadu na moju poviedku, ktorú prenechám názorom iných).

Špajza: Poctivo napísaná poviedka, posolená zrknami humoru. Musím sa priznať ale, že osobne ma príbeh veľmi nechytil a postrádal som štylisticky zvládnutú akciu, ktorá by čitateľa, ako mňa, lapila. A skrsla vo mne otázka: Načo potrebujú škriatkovia - teda permoníci - peniaze ?
3-4*

Ghostbottler: jediná česká poviedka v zborníku. Nápad je dobrý, žiaľ akosi prerástol písateľské schopnosti autorky. Ponúka príliš klišé, menej uveriteľné konanie postáv a dialógy, a vynárajú sa otázky typu: z čoho Arthus žil tie tri roky? Ako je možné, že taký sofistikovaný výskum robil sám a nedostatočne ho predtým, ako ho použil v praxi overil, či funguje? Fyzika prístroja je príliš málo uveriteľná. Ale na to, že sa asi jedná o debutujúcu autorku - 3-4*

Strach: YA so zaujímavou dejovou zápletkou a akciou, ktorú žiaľ brzdia prílišné opisy, vysvetlovačky a nie vždy uveriteľné konanie postáv. Takisto motivácia ich konania, nie je dostatočné zdôvodnená. Sem tam dielko kríva aj štylisticky. Keďže, ale je to debutujúca autorka tak - 3-4* pre povzbudenie, do ďalšieho písania.

Incident... : Skĺbiť Yetiho a UFO? Prečo nie. Námet je to určite zaujímavý. Ale žiaľ, nie tak ako to urobil autor. Poviedka trpí začiatočníckymi chybami, priveľa vaty a opisov, konanie postáv neprirodzené a nelogické, záver dosť let down. Žiaľ, podľa mna najslabší kúsok v zborníku:
1-2*

Cestári: veľmi príjemne napísaná poviedka. Vidno, že ju písal niekto, kto vie. Napriek malým logickým dierkam a nejasnostiam, je najlepšia v antológii. Ďakujem za pekný zážitok.
5*

Priemerne by som videl zborník na 3* z 5, ale keďže väčšina autorov a autoriek sú debutanti, tak privriem jedno očko a dám 4*.
Čítaj viac
Lukáš Makovník
27.6.2017
Názor čitateľa
Poprosím aspoň jeden príklad, kedy sa niektorá z postáv účinkujúcich v poviedke Incident na ostrove Princa z Walesu správala neprirodzene či nelogicky... Čítaj viac

Čítaj viac

„Táňa všetkému rozumela a nebála sa mlčať.“

Džin - Martin M. Šimečka
Džin
Martin M. Šimečka