Z ostravských baní do austrálskeho veľkomesta - Boris Gašpar
Z ostravských baní do austrálskeho veľkomesta
10,59 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Z ostravských baní do austrálskeho veľkomesta

3-4 hodiny čítania
Vydavateľstvo
Matica slovenská, 2017

Boris Gašpar (1930 – 2015), syn známeho slovenského spisovateľa a verejného činovníka Tida Jozefa Gašpara, sa po roku 1945 ocitol na zozname nepriateľov ľudovodemokratického režimu. Vo svojich spomienkach sa sporadicky vracia aj k zážitkom z roku...

Čítaj viac

10,59 €

Bežná cena Bežne 10,90 €

Ušetríte 3 %

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Boris Gašpar (1930 – 2015), syn známeho slovenského spisovateľa a verejného činovníka Tida Jozefa Gašpara, sa po roku 1945 ocitol na zozname nepriateľov ľudovodemokratického režimu. Vo svojich spomienkach sa sporadicky vracia aj k zážitkom z roku 1945, počas evakuácie verejných a kultúrnych predstaviteľov Slovenskej republiky do Rakúska, ktoré čitateľovi sprostredkúva očami 15-ročného chlapca, ako aj k svojim študentským skúsenostiam so všadeprítomnou Štátnou bezpečnosťou. Ako stredoškolský študent sa Gašpar ocitol v obnovenom Česko-Slovensku bez akýchkoľvek perspektív. Stal sa občanom druhej kategórie.V 50. rokoch bol z politických dôvodov zaradený do pracovných jednotiek pomocného technického práporu na Ostravsku. Zážitky z pracovného tábora,život na úteku a emigrácia,štúdium a študentský život na Madridskej univerzite tvoria jadro Gašparových spomienok. V nich rekapituluje svoje osobné skúsenosti a postrehy, týkajúce sa nielen dramatických osudov slovenskej politickej emigrácie po roku 1948, ale aj života slovenských študentov v zložitých vnútropolitických podmienkach povojnového Španielska, poznačeného občianskou vojnou. Spomienky sú písané veľmi pútavo. Zaujmú aj náročného čitateľa, a to nielen svojím obsahom, ale aj formou. Autor nezaprel v sebe nadaného prozaika.
Čítaj viac
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
244
Hmotnosť
617 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Matica slovenská
Rozmer
195×200 mm
ISBN
9788081281792
Naše katalógové číslo
275046

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac

„Byť výnimočný je najlepší spôsob, ako byť iný.“