Black-out

Zajtra už bude neskoro

Európou práve lomcujú februárové mrazy, keď na celom kontinente vypadnú prenosové elektrizačné sústavy a nastane totálna tma. Následky sú katastrofálne. Na neosvetlených cestách... Čítať viac

4,1 37 hodnotení
Vydavateľstvo
Zelený kocúr, 2016
500 strán
7 hodín čítania

Európou práve lomcujú februárové mrazy, keď na celom kontinente vypadnú prenosové elektrizačné sústavy a nastane totálna tma. Následky sú katastrofálne. Na neosvetlených cestách dochádzka k dopravným kolíziám, zlyháva centrálne... Čítať viac

  • PDF EPUB MOBI
  • Slovenčina

11,99 €

Ihneď na stiahnutie
Ako čítať e-knihy?

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o e-knihe

Strhujúci triler o hrozbe, ktorú si nikto neuvedomuje! Európou práve lomcujú februárové mrazy, keď na celom kontinente vypadnú prenosové elektrizačné sústavy a nastane totálna tma. Následky sú katastrofálne. Na neosvetlených cestách dochádzka k dopravným kolíziám, zlyháva centrálne kúrenie, mobilné telefóny sa nedajú dobiť a k internetu nie je prístup. Taliansky informatik Piero Manzano má podozrenie, že ide o útok hackerov. No jeho snahy upovedomiť talianske úrady zostanú bezúspešné. Uverí mu až komisár Europolu François Bollard, ktorý rozbehne pátranie po stopách útočníkov. Krátko nato sa na Manzanovom notebooku objavia záhadné emaily a on sám upadne do podozrenia. Až vtedy pochopí, akí rafinovaní a nemilosrdní sú ich protivníci. Zatiaľ čo Manzano uteká pred políciou a zároveň pátra po pôvodcoch výpadku, Európa a jej obyvatelia prežívajú kruté chvíle a vedú beznádejný boj o holé prežitie. Úspešný román rakúskeho autora Marca Elsberga nastoľuje otázky, na ktoré bude musieť ľudstvo nájsť odpovede čím skôr, pretože zajtra už bude možno neskoro...
Čítať viac
Počet strán
500
Rok vydania
2016
Naše katalógové číslo
272811
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Zelený kocúr
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

37 hodnotení

18
11
5
1
2

Ako sa páčila e-kniha vám?

Recenzie čitateľov

Samuel
Neoverený nákup
5
22.9.2022
Je jeseň 2022. Pred rokom toto nikto nečakal. Energetická kríza je a bude skutočnosťou. preto treba túto knihu brať vážne.
Čítať viac
Miro
Neoverený nákup
1
20.2.2017
Obsahovo O.K., ale korektor gramatiky nie je príliš znalý veci (akoby si povedal, že "Word to vyrieši"), tu je niekoľko príkladov:
-miešajú sa základné číslovky s radovými - takmer všade, kde sa vyskytujú číslovky sedem alebo osem (napr. "pozostáva zo siedmych členov"),
-vyskytujú sa chyby v interpunkcii - chýbajúce čiarky (napr. pred "a tak", pred "na ktorej" a i.) alebo sú čiarky navyše,
-vyskytujú sa chyby v ponímaní obsahu slov (napr. "podať sa pokušeniu" namiesto "poddať sa pokušeniu"),
-nezhodujú sa pády podstatného mena a s ním spojeného prídavného mena atď.
Chýb rôzneho druhu je v knihe niekoľko desiatok, čo mnohonásobne prekračuje bežný štandard.
Čítať viac
24
Odpadlík - Paul Beatty
Práve čítam
Odpadlík

Prvú knihu som prečítala už ako maličká, keď som ju kompletne roztrhala na franforce :D Odvtedy sa ma čítanie drží, ale ku knihám sa už chovám s úctou :)

Jana Miklošková
Overený nákup
18.5.2022
Black out je príbeh, ktorý ma od začiatku vcucol, rozbeh je rýchly, svižný a namotivuje čitateľa pokračovať a zisťovať, čo sa deje, kto je za to zodpovedný a ako to kompetentní budú riešiť. Mnohým čitateľom vadili pomerne detailné technické opisy, mne osobne to nevadilo, práve naopak, viac mi to objasnilo celý poprepletaný systém a teda aj samotný dosah útoku. Zaujímavé mi prišli aj mocenské bitky, ktorá krajina sa ako s krízou vyrovná, aké kroky podnikne a zároveň ako reagujú osobnosti vrcholovej politiky, ktoré ešte majú priestor na posun smerom nahor. Stotožňujem sa ale s názormi, že niektoré časti knihy boli zbytočné, dej nikam neposunuli a zbytočne príbeh naťahovali. V konečnom dôsledku má kniha veľmi rýchly spád, je to zaujímavý príbeh, ktorý vás rozhodne prinúti sa zamyslieť a pocítiť vďaku nad tým, ako spokojne a komfortne si žijeme. Knihu by som pokojne odporučila ľuďom, ktorí majú radi napínavé príbehy a neboja sa technických opisov, ktoré sa prípadne dajú preskočiť. Čítať viac
19
6.1.2022
Musím povedať, že prvé stránky ma uchvátili. Ale len do mementu,kedy sa neobjavili prvé technické veci : Pri vysvetleniach procesu elektriny, ktorá sa vyrába, distribuuje, rozvádza až po "šťavu" zo steny v byte...no,pre mňa, technického mantáka, to bolo ako prechádzka španielskou dedinou X( a taktiež počítačové záležitosti, keďže v príbehu sa vyskytujú IT machri. Síce mi autorov štýl, čo sa týka namakaných technických info,nesadol, príbeh samotný bol fascinujúci. Ako som spomenula, autor sa nepúšťal do písania naslepo. Perfektne naštudované jednotlivé odvetvia a následky spôsobené výpadkom energií. Zima, bez funkčného kúrenia; hlad, bez zásobovania obchodov; preprava, bez funkčných čerpacích staníc; úmrtia, bez adekvátnej lekárskej pomoci; masívny úhyn zvierat, bez dojenia, kŕmenia, vykurovania; havárie v jadrových elektrárňach a čerešničkou na torte je ľudský hyenizmus! Akoby nestačilo, že všetci boli na jednej lodi, aj v takýchto situáciách sa prejavovala "najvzácnejšia" ľudská črta- sebeckosť! Fascinovalo ma, ako autor nezabudol na nič! Až som si hovorila- do kelu,fakt, veď aj tento problém je kvôli výpadku! V príbehu sa vyskytuje naozaj veľké množstvo postáv (niektoré sa mihnú jednorázovo ako vodič kamióna), viacero miest a štátov,ale práve vďaka podnadpisom miest, bolo aj orientovanie sa v postavách a riešenej problematike, jednoduchšie. Či sa kniha končí happyendom, ťažko povedať…. každá katastrofa má dlhodobé následky
Za mňa 4*(-1 kvôli tým technickým veciam, ktoré pre mňa prínosom neboli,ale rozhodne neboli v príbehu zbytočné)
Čítať viac
13

Citam rada a citam vela. Nie som zanrovy rasista - ak je kniha dobra, precitam si horor, krimi, sci-fi, romantiku, biografiu, popularno-naucnu knihu, name it. Plus mam dve male deti, s ktorymi denne citame detske knihy.

knizny. semafor
Overený zákazník
28.8.2021
tema vyborna, spracovanie nudne
Ak sa vám zdá aktuálny pandemický stav sveta príšerný, prečítajte si Black-out. Zrazu si budete pripadať ako v raji. Som rada, že si ma kniha našla práve v tejto neľahkej dobe. Naberá tým na dôležitosti a uveriteľnosti. Black-out zažiť nechcete, verte mi. Ak neveríte, prečítajte si.

Keby som mala knihu hodnotiť podľa námetu a energie, ktorú autor vložil do všetkého štúdia, rešeršovania, konzultácií s odborníkmi a celkovo prepojenia jednotlivých oblastí a vytvorenia komplexného obrazu tragédie nevídaných rozmerov, dostal by vyššie hodnotenie než je najvyššie.

Black-out je však v prvom rade beletria a nie dizertačná práca, hoci mnohokrát som mala pocit, že čítam odbornú štúdiu a nie oddychovú literatúru. Veľká škoda až priveľmi detailných opisov jednotlivých pracovných postupov a technických a technologických podrobností. Nechápte ma zle, sama som niekoľko rokov pracovala v energetike, preto ma hneď na úvod kniha veľmi zaujala a potešila. Avšak celkovo by som z nej 1/3 vyškrtala, ubrala jej na suchom technickom opise a pridala na dejovej dynamike, na citovom prepojení čitateľa s postavami a celkovo na beletrizácii celého príbehu.

Kniha sa okrem dopadov na všetky oblasti života výrazne zaoberá aj mocenskou a politickou rovinou, čo mňa osobne až tak nebaví. Opäť by som tu mierne zredukovala najmä množstvo spomínaných inštitúcií, byrokracie a úradníkov. Áno, tak funguje náš moderný svet, ale žeby som o tom potrebovala tak rozsiahlo čítať v beletrii, to asi nie.

Nechcem však knihu iba kritizovať, pretože si to naozaj nezaslúži. Obdivujem autora, že dal dokopy tak detailné a v svojej podstate aj reálne dielo. Keď sa nad tým zamyslíte, niečo podobné sa môže kedykoľvek naozaj stať. A to vyvoláva skutočné zimomriavky. Následky vypnutia elektrického prúdu sú ďalekosiahle. Mnohé mi vôbec nenapadli, kým som si neprečítala Black-out. Tá predstava je naozaj desivá a núti ma premýšľať, či si k najbližším narodeninám nezaželám dieselový generátor. Zabudnite na zombie. Vypnutý svet je reálna apokalypsa.

Na záver mi nedá nespomenúť jednu krátku kapitolku venovanú Slovensku, ktorá bola vzhľadom na nie tak dávne udalosti spojené s prázdnymi skladmi Správy štátnych hmotných rezerv pre mňa mierne tragikomická. Autor to vystihol trefne a vlastne priam predpovedal, čo môže svet od nás v čase krízy očakávať...napoviem vám - nič.

Kniha sa nečíta ľahko ani rýchlo, ale ak vás zaujíma technickejšie spracovanie možnej apokalypsy, určite je Black-out tá správna voľba.
Čítať viac
21

"Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorému môžete zavolať, keď by ste chceli." (J. D. Salinger)

Mária Morosková
Overený zákazník
26.5.2021
3,5*/5*
Kniha bola zaujímavá, ALE. Začiatok knihy bol bravúrny, rýchlo ma vtiahol do deja, ale neskôr sa začal dej veľmi naťahovať a pribúdali veci, ktoré mi v knihe prekážali. Chýbali mi v knihe emócie. Tuším tam bola len jedna scéna, kde som si mohla povedať že brnkli na emóciu. Postavy boli dosť nevýrazné a nejako som si k nim nevybudovala vzťah. Jedinou postavou, ktorej osud mi nebol ľahostajný bol Manzano. Taktiež mi prekážali až príliš technické opisy. Po prvé som tomu aj tak nechápala, po druhé aj keby to tam nenapísali, nechýbalo byto. A tie gramatické chyby. Ach. Ja si nejako nezakladám na gramatike v knihách, ale v tejto ich bolo až príliš veľa a často ma pri čítaní doslova vyrušili. Kniha mohla byť taktiež troška kratšia. Pokojne z nej mohli pár častí a vecí vypustiť a príbehu by to nijako zvlášť neublížilo. Ale aby som nepísala len negatíva, kniha v sebe nesie aj dobré posolstvo. Poukazuje na to, ako sme závislí od technológií. Spoliehame sa na to, že všetko je „nainštalované“ aby to šlo bez chyby. Ale ak dôjde k poruche, nebude to len pár sekundový výpadok. Taktiež na mňa urobili skvelý popisy samotných dopadov výpadku energie. Od poľnohospodárstvo, cez potraviny, zdravotníctvo a samozrejme financií a samotného ľudstva. Klobúk dole pred autorom, ktorý si naozaj dal záležať a všetky veci si dohľadal a pridal knihe na autenticite.
Čítať viac
28
15.5.2021
Už od prvých pár strán som mala všade zimomriavky a to som si ani poriadne nezačala predstavovať, že by sa takýto scenár mohol odohrať aj v našej realite. Pozorovať ľudí, ktorí postupne strácajú morálku a robia všetko pre to, aby sa dožili rána, bolo na jednu stranu strhujúce a na druhú desivé. Katastrofa odhalila skutočné povahy mnohých a postupne zmenila fungovanie sveta, len či k dobrému, to je otázne.
Odporúčam každému nadšencovi sci-fi, ale aj ak si v tomto žánre práve neholdujete, neváhajte po nej siahnuť, autor príbeh vynikajúco zamotal, poprelínal a čitateľ tak do poslednej chvíľky netuší, čo sa to vlastne stalo.
Na wishlist pridávam aj ďalšiu knihu autora Zero, ktorá tiež vyšla vo vydavateľstve Zelený kocúr a pevne verím, že nám postupne prinesú aj ďalšie autorove diela.
Čítať viac
Ivica Ďuricová
Overený zákazník
1.6.2020
Technologická linka skvelá, no knihe chýba emócia a mohla byť kratšia
Do knihy som sa púšťala s veľkými očakávaniami, keďže je vychvaľovaná do nebies a ja mám rada tento žáner. Približne v polovici som sa však prichytila pri tom, že ma vôbec nebaví. Pozrela som si ďalšie recenzie a zistila som, že prevažne od žien kniha dostávala jednu, dve hviezdičky. Čitateľky knihe vyčítali veľmi slabé emočné spracovanie a nekonečné omieľanie následkov katastrofy spolu s početnými poradami politikov a krízových manažérov, čo môžem potvrdiť. Ak by bola kniha skrátená o polovicu, iba by jej to výrazne prospelo. Autorovi však nemožno uprieť, ako brilantne a do detailov vykreslil situáciu, ktorú si čiastočne vieme predstaviť na vlastnej koži vďaka nedávnej korona vírusovej pandémii. Ako autorka musím zložiť klobúk dolu pred technickým spracovaním knihy a pred štyrmi rokmi rešeršovania, ktoré autor knihe venoval a ktoré je výrazne cítiť. Technologická linka je spracovaná naozaj úžasne! Aj preto knihe dávam veľkorysé štyri hviezdičky miesto pôvodne plánovaných troch. Veľkou slabou stránkou knihy sú však postavy a chýbajúce emócie, ktoré z celého deja urobili skôr technologickú príručku než román. Jediná postava, na ktorej osude mi záležalo, bola tá hlavná, teda Piero Manzano. Oňho som sa na konci aj naozaj bála a niečo vo mne dokázal vyvolať. Ostatné postavy mi boli v podstate ukradnuté. Dokonca aj tých niekoľko úmrtí, ktoré mali byť veľmi osobné, so mnou vôbec nepohli. V tomto ma kniha sklamala. Kráľom science thrillerov pre mňa aj naďalej ostáva Dan Brown, ktorý si s mojimi pocitmi robí čo chce a ja som mu úplne vydaná napospas. To so mnou Marc nedokázal urobiť. Všetka česť jeho snahe a asi dám šancu aj ďalším knihám, no táto u mňa asi bude patriť skôr do kategórie lepší priemer. Ak však máte radi precízne napísané knihy s technologickou zápletkou, túto rozhodne odporúčam. Och a posledná vec na záver - neviem, kto robil korektúru slovenčiny, ale chýb v nej bolo naozaj dosť a to aj naozaj do očí bijúcich. Trochu mi to kazilo dojem z čítania. Chválim vydavateľstvo za krásnu obálku, ktorá ma na začiatku takisto prehovorila ku kúpe. Po dočítaní je však taká ucapkaná, že sa mi chce plakať :-D Čítať viac
6
Bitúnok č. 5 - Kurt Vonnegut
Práve čítam
Bitúnok č. 5

Volám sa Valéria Scholtzová a na Fb a Insta ma môžete nájsť pod pseudonymom Knižný predátor. Čítam všetko možné, hlavne knihy, na ktoré som predtým nemala čas. YA ma veľmi nebaví, ale občas sa pozriem, čo je nové. Romantiku nečítam, resp. len veľmi zriedka.

Valéria Scholtzová
Overený zákazník
18.5.2020
3,5*
3,5*
Zaujímavá téma, no zdĺhavé prevedenie.
Hlavnými postavami sú taliansky informatik Manzano a novinárka Shannonová z USA. Manzano je taký Robert Langdon, vyzná sa do hackovania a dokáže odhaliť aj veci, ktoré ujdú pozornosti Europolu a CIA.
Nebola to pre mňa kniha, ktorú by som čítala bez prestávky. Kniha má vraj v nemeckom origináli 800 strán. Slovenské vydanie sa vmestilo do 500, čo sa odzrkadlilo na malom fonte a riadkovaní. Autor si toho zjavne naštudoval veľmi veľa, no zároveň má potrebu všetky tieto vedomosti nahádzať na čitateľa. V niektorých momentoch som mala pocit, že čítam len hŕbu poučiek. Plynulosti neprospieva ani snaha byť všade, kde sa niečo deje, pričom nám Elsberg ponúka pohľady mnohých vedľajších postáv v rôznych častiach Európy. Veľa strán je venovaných technickým podrobnostiam o elektrárňach, ktoré však autor vysvetľuje na 4 spôsoby.
Na konci som si však uvedomila, že ma aj tie únavné vysvetľovačky zaujímali. Páčilo sa mi, že sa dej zameriaval na Európu. Hlavné udalosti v knihe sa odohrávajú hlavne v Bruseli, Berlíne, atómových elektrárňach a myšlienky postáv sa často točia okolo nemožnosti sa umyť. Jeden zo spomaľovačov deju boli aj nekonečné porady v rôznych inštitúciách.
Napriek tomu ma kniha bavila a ukázala mi, ako silno je naša spoločnosť závislá od elektrickej energie.
Čítať viac
9
Erik Kocúr
Overený zákazník
29.5.2019
Desivý a napínavý príbeh o závislosti súčasného sveta
Kniha je písaná veľmi pútavým štýlom a dej je veľmi plynulý a napínavý. Často to už vyzeralo, že príbeh sa už nemá kam posunúť no autor vždy prišiel s ďalším novým zvratom. Kniha je skvelým zobrazením autorovho pohľadu na veľkosť závislosti súčasného sveta od tak bežnej veci akou je elektrina. Čítať viac
14

Čitateľ prevažne Post-apokalyptických románov :) ale som otvorený akémukoľvek žánru. Vyštudoval som SPU v Nitre a momentálne pracujem :)

Štefan Filaga
Overený zákazník
11.5.2019
Názor čitateľa
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Kniha Black-out od Rakúskeho spisovateľa Marca Elsberga opisuje katastrofu, počas ktorej príde o život mnoho ľudí. Opisuje v nej udalosti, ktoré sú veľmi reálne pri dlhodobom výpadku elektriny.

Začiatok knihy bol zaujímavý a čítal sa dobre. Po niekoľkých desiatok stránkach ma však kniha prestala doslova zaujímať, pretože príbeh spomalil a autor zbytočne veľa rozvádzal veci, ktoré boli buď veľmi nereálne, alebo úplne zbytočné. Uvediem len dva príklady - v knihe je niekoľko krát popísané, ako majú chlapi trojdňové strnisko. Autor z toho spravil globálny problém, ešte závažnejší ako samotný výpadok elektriny. Alebo ľudia po troch dňoch už nemali čo jesť. Nemyslím si, žeby väčšina ľudí nemala po 3-4 dňoch od výpadku čo jesť - väčšina má určité zásoby, dokonca aj vo veľkomestách - ak teda nežije 99% ľudí len na fastfoodoch. Keď som sa knihu opäť rozhodol čítať ďalej, dej sa chvalabohu rozbehol a nabral na otáčkach. Riešili sa otázky - Kto to spôsobil? Prečo to spôsobil? Aké budú následky a ako sa to dá opraviť? Pár otázok, ktoré sú základom príbehu tejto knihy a predsa sa o nich dá napísať pár stoviek stránok. Postavy v knihe neboli najhoršie, ale nedokázal som si k nim vytvoriť nejaké puto. Prišli mi nezaujímavé (možno Manzano trochu áno) a bolo mi jedno, čo sa s nimi do konca knihy stane. Knihu som však dočítal s nadšením - približne od polovice knihy som zistil, že ma tá kniha vážne baví. Koniec knihy bol zaujímavý a do úplného konca aj pútavý. Ešte pár hodín po dočítaní knihy som rozmýšľal nad tým - čo keby sa to vážne stalo. Čo by som robil JA? A čo by sme vlastne robili MY všetci?

Autorovi musím uznať, že dokázal podrobne popísať problémy, ktoré vzniknú pri dlhodobom výpadku elektriny a veľká česť k tomu, že dokázal pochopiť jednotlivé pojmy a systémy - či už v IT alebo samotný energetický koncen. Taktiež aj čo sa týka samotnej politiky - výborne spracovaná táto téma - keď bez dôkazov chce EÚ a NATO vyvolať vojnu a obviňuje krajiny ktoré jednoducho nemá rado. Taktiež možno PLUS alebo MÍNUS (ako sa to vezme) že v knihe bolo spomenuté ako Česko, tak aj naše Slovensko. Síce vo väčšina v negatívnom zmysle, ale predsa - možno si za to môžeme sami.

Knihu hodnotím 4 hviezdičkami - znižujem hviezdičku kvôli zbytočnej dĺžke, ktorú kniha má, pretože sa z tejto knihy dalo odstrániť niekoľko desiatok stránok.
Čítať viac

„Ľudia niekedy pracujú viac, ako potrebujú, aby mali veci, po ktorých túžia, a niektoré veci, po ktorých túžia, nepotrebujú.“

Revolúcia jednej slamky - Masanobu Fukuoka
Revolúcia jednej slamky
Masanobu Fukuoka