Mandylion z Edessy - Matej Gogola
Mandylion z Edessy
14,80 €
Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Mandylion z Edessy

Rukou-nestvorený obraz a jeho miesto v byzantskom umení a duchovnej kultúre

Vydavateľstvo
Post Scriptum, 2017

Monografia sa zaoberá dejinami obrazu, ktorý podľa legiend nebol zhotovený človekom. Nevytvoril ho umelec, ikonopisec, ale vznikol počas Kristovho života na Zemi ako odtlačok jeho tváre na plátne. Tento osobitý náboženský a výtvarný prejav...

Čítaj viac

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Monografia sa zaoberá dejinami obrazu, ktorý podľa legiend nebol zhotovený človekom. Nevytvoril ho umelec, ikonopisec, ale vznikol počas Kristovho života na Zemi ako odtlačok jeho tváre na plátne. Tento osobitý náboženský a výtvarný prejav rukou-nestvorený obraz (gr. acheiropoietos) sa stal významnou súčasťou byzantskej a neskôr pravoslávnej duchovnej kultúry. Vďaka tejto knihe dostáva čitateľ príležitosť hlbšie sa zoznámiť s niektorými aspektmi byzantských reálií, duchovnosťou a kultúrou východného kresťanstva.

Autor analyzuje problematiku v širokých súvislostiach. Píše o pohanských predchodcoch rukou-nestvorených obrazov, zaoberá sa etymológiou a terminológiou vrátane otázky nejednoznačného používania neskôr zavedeného pojmu mandylion. Poukazuje tiež na magické či apotropaické účinky acheiropoietai uvádzané v historických prameňoch. Jadro knihy sa venuje pôvodnému edesskému obrazu (známemu ako Mandylion z Edessy) a základným prameňom, ktoré sa k nemu viažu. Ide o cyklus legiend o edesskom panovníkovi Abgarovi. Z nich sa dozvedáme, že nevyliečiteľne chorý Abgar prostredníctvom posla žiada Krista o pomoc a Kristus mu posiela odtlačok svojej tváre na kuse plátna s odkazom, aby v neho uveril. A Abgar sa zázračne uzdraví.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Mandylion z Edessy - Matej Gogola
Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre - Dominika Sakmárová
26,84 €
Ušetríte 2,95 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
192
Hmotnosť
500 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Post Scriptum
Rozmer
170×240 mm
ISBN
9788089567690
Naše katalógové číslo
272781

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

Čítaj viac
Kúpte spolu
Mandylion z Edessy - Matej Gogola
Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre - Dominika Sakmárová
26,84 €
Ušetríte 2,95 €

„Ten, kto nemiluje knihu, nemiluje múdrosť. Ten, kto nemiluje múdrosť, stáva sa hlupákom.“

Jan Amos Komenský