Knihy
E-knihy

Tajný denník pozemšťana

Texty básnickej zbierky Jána Feketeho (najmä prvých dvoch častí Nervy a Kozmologikum) sú plné ozvien a alúzií, zaznievajú v nich obzvlášť intenzívne ozveny poetík 60-tych rokov minulého storočia, apely sú však dnešné, naliehavé. Nie je to "kritika...

Čítaj viac

6,76 €

Bežná cena Bežne 6,90 €

Ušetríte 2%

Posielame do piatich dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Texty básnickej zbierky Jána Feketeho (najmä prvých dvoch častí Nervy a Kozmologikum) sú plné ozvien a alúzií, zaznievajú v nich obzvlášť intenzívne ozveny poetík 60-tych rokov minulého storočia, apely sú však dnešné, naliehavé. Nie je to "kritika spoločnosti" a jej pomerov, Feketeho vzbura nie je v podstate ani vzburou, je výstražne vztýčeným prstom. Básnik s vyše polstoročnou literárnou praxou si hravo poradil s viazaným veršom, pravda, bez nároku na pevný tvar básne. Nešetrí vnútorným rýmom a priam márnotratne hýri rytmami dnes už bájnej beat-generation.

V približne v stovke básnických textov nájdeme aj báseň v próze, miniatúry ba aj tvar haiku. Časť Z knihy palindrómov je dokladom predchádzajúcich náznakov šikovnosti, zručnosti, bravúry, ktorú pozorný čitateľ v textoch objaví na prvý pohľad (nepozorný hneď na druhý). V súvislosti s touto zbierkou treba poznamenať: Obrovský kus cesty prešiel Ján Fekete od svojej prvej a trestuhodne nezrealizovanej knižky básní Chodníčkom do hvezdárne. (Prečo, či lepšie pre čo nevyšla, si každý domyslí, keď povieme, že bola pripravená do tlače v roku 1968 a jej výroba "bola zrušená" dajako po apríli 1969.) Na tej ceste sa rodila jeho poézia i tam, kde sa písalo o nárečí, prípadne o dejinách futbalu. Najviac azda tam, kde sa lietalo v prebádaných a aj tak málo poznaných a poznateľných sférach sci-fi.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Tajný denník pozemšťana - Ján Apolkin Fekete
Sedem košov odrobiniek - Blažej Belák
10,84 €
Ušetríte 0,34 €

Recenzie, kritiky

"Básni, poézii človek neunikne. Báseň, poézia však môže uniknúť človeku. Jedna knižka tohto autora (mnoho knižiek mnohých autorov) takto unikla (uniklo). Príčiny sú známe i neznáme, nie sú však vysvetlením a ani ospravedlnením nenávratných strát. Tak je to s poéziou ako s letnou búrkou. Ani blesky sa neobnovujú. Len vznikajú nové. Bola by škoda, keby sa osud prvej knižky opakoval pri tejto, ktorá prichádza na svet." Peter Mišák, básnik a publicista

Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
104
Hmotnosť
155 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov
Rozmer
115×180 mm
ISBN
9788089727919
Naše katalógové číslo
266904

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

4,0 / 5

1 hodnotenie

0
1
0
0
0

Goran Lenčo
16.3.2017
výborné, takmer výýýýborné :)
Ďalšia básnická zbierka s ťažkým osudom. Časť z nej mala vyjsť kedysi (už za onoho režimu) a nič z toho... Už len preto, ale hlavne preto, že stojí za to! si ju treba kúpiť. Nech neupadne do zabudnutia. Nezaslúži si to. Naopak, zaslúži si, aby bola čítaná.
Básne majú poučný charakter (bez toho aby poúčali) so zameraním na pointu a sú vystavané z pohľadu pozorného pozorovateľa životných dejov a osudov, z pohľadu pozorovateľa, ktorý sa občas chápavo, občas ironicky usmieva. Aj keď mnohé poukazujú na závažné veci, niektoré majú až vtipný charakter a takmer všetky pôsobia milo a ako sa hovorí, zahrejú pri srdci. Zaujímavé je, že sú prezlečené do kabátiku ľudovej poézie, pritom v pozadí cítiť poéziu vysokú.
Samostatnou kapitolou sú "mikrá" a (kvázi)haiku. Podaktoré z nich sú mimoriadne silné.
Pár z nich tu uvádzam ako príklad.

NEBO
Bolo. Pokým sa neobjavili
prví ľudia.

SLZA
Zviditeľnená krv
anjelov

Z DENNÍKA POZEMŠŤANA

Zem za to, že je
sa Slnku odvďačila
stvorením vábnych púpav.
*
Cestovným lístkom
do raja mi raz bola
dlaň otca s jahodami.
*
Ráno čo ráno
očami zbieram rosu.
Cez deň sa ňou opíjam.
Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Tajný denník pozemšťana - Ján Apolkin Fekete
Sedem košov odrobiniek - Blažej Belák
10,84 €
Ušetríte 0,34 €

„Čítaj, aby si žil.“

Gustave Flaubert