Zajtra. A zajtra, a zas ďalšie zajtra - Gabrielle Zevin, Motýľ, 2023
Mesto slepých - José Saramago, Slovart

7,60 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Mesto slepých - José Saramago, Slovart
Mesto slepých - José Saramago, Slovart

Mesto slepých

Katastrofická vízia sveta postihnutého náhlou epidémiou slepoty... Čítať viac

Vydavateľstvo
Slovart
260 strán
4-5 hodín čítania

Katastrofická vízia sveta postihnutého náhlou epidémiou slepoty... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina
Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Kubko chce cikať alebo rozlúčka s plienkami - Marta Galewska-Kustra, Stonožka, 2023

Viac o knihe

 Katastrofická vízia sveta postihnutého náhlou epidémiou slepoty, ktorá sa šíri pohľadom a v krátkom čase jej podľahne celé mesto, krajina a dá sa predpokladať, že i celý svet, okrem jednej ženy, ktorej zrak zostal, a jej očami aj čitateľ vníma do dôsledkov premyslené a opísané scény zo života v slepote.
 Autor je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru za rok 1998 a jeho štýl, ktorý si i v tomto románe zachoval všetky atribúty a pôsobí ako autentické rozprávanie o kataklizme, je popretkávaný tradične istými fantastickými, či s absurditou hraničiacimi prvkami.
Čítať viac
Počet strán
260
Väzba
pevná väzba
Rozmer
148×210 mm
Hmotnosť
342 g
ISBN
8071454079
Edícia
MM
Naše katalógové číslo
2664
Jazyk
slovenčina
Vydavateľstvo
Slovart
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,5 / 5

15 hodnotení

10
3
1
1
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie čitateľov

27.3.2019
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
strhujúci román, pri ktorého čítaní sa nezastavíte. autor skvele narába so symbolikou farieb, slepí vidia nie čiernu tmu, ale bielu hmlu. Slepota je nielen chorobou, ale aj zaujímavou metaforou.
" Myslím si, že sme neoslepli, ale že sme slepí stále."
veľmi ma bavilo, že rozprávač zvláštne spochybňuje niektoré udalosti a tak sa mu dá aj nedá veriť. trochu je to dystopia, trochu katastrofický román.
Čítať viac
bb
Neoverený nákup
25.1.2013
Názor čitateľa
Ja sa chcem spytat ci by niekto nemal tuto knihu napredaj !! alebo kde by som ju mohla zohnat dakujem :) Čítať viac
bb
Neoverený nákup
25.1.2013
Názor čitateľa
Ja sa chcem spytat ci by niekto nemal tuto knihu napredaj !! alebo kde by som ju mohla zohnat dakujem :) Čítať viac
dara
Neoverený nákup
3.10.2008
Názor čitateľa
prečítala som vela kníh ale na mnohé z nich som už pozabudla. táto kniha však prinútila moju hlavu pracovať a rozmýšľať o skutočných hodnotách. radím ju k tým knihám ktoré mi naozaj niečo dali. okrem toho je naozaj výborne napísaná aj ked súhlasím, je pre málo ľudí stráviteľná. ale určite na ňu len tak nezabudnete. chvílim aj toto nakladateľstvo. podľa mňa má výborné knihy pre každého. Čítať viac
Miroslava Rašmanová
Overený zákazník
14.11.2004
Názor čitateľa
Mesto slepých je kniha, ktorá vás pohltí hneď na začiatku a až kým ju neprečítate, nepustí vás. Čitateľ sa ocitne uprostred "epidémie bielej slepoty", pričom autor nepodáva vysvetlenie prečo a odkiaľ sa slepota vzala. Oveľa dôležitejšie sú pre neho reakcie ľudí na novovzniknutú situáciu. Zozačiatku je to akási ľahostajnosť, no neskôr strach, ktorý núti ešte zdravé obyvateľstvo izolovať nakazených jedincov tým, že ich uzavrie v starom blázninci, ktorý strážia ozbrojený vojaci, pripravení strieľať do ľudí, ktorí by sa pokúsili blázninec opustiť. Dejová línia sleduje nažívanie týchto ľudí, ktorí sa musia naučiť ako žiť bez zraku. Medzi nimi je však jedna žena, ktorá síce neoslepla, no z lásky k manželovi sa rozhodla zostať s ním. Zozačiatku každým dňom očakáva, že taktiež oslepne, no počase sa zmieri s tým, že sa jej tejto "milosti" (tiež nevieme z akých dôvodov) nedostane. Autor sa prostredníctvom tejto postavy vyjadruje, že je lepšie byť slepým medzi slepými ako jediným človekom, ktorý sa musí nato všetko pozerať. Akonáhle si totiž ľudia uvedomia, že i keď sami sú slepí, no ich konanie zostáva nikým nepozorované, vracajú sa k istej živočíšnosti, opúšťajú ich všetky pretvárky, prejaví sa ich pravá povaha. Už nieje nijaké dobro, ktoré by ste mohli vykonať, nikto ho totiž nevidí a aj zlo sa stáva zlom kolektívnym. Autor dáva tejto myšlienke vyniknúť v momente, kedy necháva čitateľa vidieť prostredníctvom ženy, ktorá neoslepla, že aj sochy svetcov a boha v kostole, majú oči previazané bielymi páskami. To, že o tom povie slepcom naokolo, spôsobí paniku - ku komu sa dá utiekať, keď už aj boh oslepol?
Tak, ako slepota odnikadiaľ prišla, tak i mizne - bez vysvetlenia, bez príčiny...ľudia nachádzajú svoje mesto spustošené, vybrakované a seba zahanbených...
Kniha je veľmi pútavým dielom, plným hlbokých myšlienok. Čitateľ je vedený k samostatnosti uvažovania. Práve tým môže byť "Mesto slepých" pre každého pohľadom do seba samého.
Čítať viac
jana
Neoverený nákup
4.7.2002
Odporucam (ale chce to odvahu)
Akosi sa mi neda napisat, ze tato kniha je vyborna. Nie je to spravny vyraz, lebo je dost desiva. Je vsak napisana skvelym napinavym stylom, ktory mi nedovolil ju odlozit. Zanechala vo mne hlboky dojem a urcite patri medzi najlepsie knihy, ktore som doteraz citala. Čítať viac

Vydavateľstvo Slovart

Čítať viac

„Neustále sa hýbeme namiesto toho, aby si na chvíľu sadli, započúvali sa do zvuku dažďa, vypili kávu, zohriali niekomu prsia. A nikdy nepíšeme nikomu listy. “

Letné svetlo a potom príde noc - Jón Kalman Stefánsson, 2014
Letné svetlo a potom príde noc
Jón Kalman Stefánsson