Knihy
E-knihy

Hrady a hradné panstvá na Slovensku

Dejiny, majitelia, prostredie

Vydavateľstvo
VEDA, Historický ústav SAV, 2017

Ku koloritu dnešného Slovenska neodmysliteľne patria majestátne hrady, či ich zrúcaniny rozosiate takmer po všetkých kútoch krajiny. Sú návštevnícky atraktívne a stali sa aj...

Čítaj viac

13,34 €

Bežná cena Bežne 14,00 €

Ušetríte 5%

Posielame do 9 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Ku koloritu dnešného Slovenska neodmysliteľne patria majestátne hrady, či ich zrúcaniny rozosiate takmer po všetkých kútoch krajiny. Sú návštevnícky atraktívne a stali sa aj predmetom oficiálnej, turizmus podporujúcej politiky štátu. Samozrejme v minulosti hrady neslúžili ako romantická kulisa zdobiaca krajinu, ale plnili úplne iné úlohy. Boli predovšetkým funkčnými sídlami s obrannou a obytnou úlohou.

Kolektívna monografia má za cieľ doplniť poznatky o minulosti našich hradov, s prihliadnutím na skúmanie témy z viacerých hľadísk: z oblasti histórie, právnej histórie ako aj geografi e. Výskum danej problematiky je veľmi dynamický vzhľadom na prebiehajúce archeologické výskumy, ako aj možnosti hlbšej analýzy prameňov, kde sa nesleduje už len stavebné hľadisko, či prehľad vlastníckych vzťahov, ale tiež rôzne podoby každodenného života obyvateľov hradov či panstiev. Kým prvá časť práce sleduje vo zvýšenej miere práve rôznorodú problematiku vlastníckych vzťahov hradných panstiev od stredoveku, v druhej časti sa možnosti skúmania rozširujú o záber do organizácie života na hradoch, každodennosti, či súdobej spisby. Na záver sa rozoberá otázka geografických a krajinnoekologických súvislostí výstavby hradných sídiel a ich funkcie v dnešnej spoločnosti.

Dúfame, že spracovaním a šírkou záberu skúmanej tematiky, bude predkladaná práca nielen príjemným čítaním, ale predovšetkým dôležitým prameňom informácií o minulosti našich hradov, ktorý využijú nielen bádatelia pri svojich ďalších výskumoch, ale tiež pri prezentácii rekonštruovaných objektov pre širšiu verejnosť.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Hrady a hradné panstvá na Slovensku - Diana Duchoňová, Anna Fundarková
Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku - Diana Duchoňová, Tünde Lengyelová
38,02 €
Ušetríte 1,88 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
240
Hmotnosť
420 g
Rok vydania
2017
Väzba
pevná väzba
Jazyk
slovenský
Vydavateľstvo
VEDA, Historický ústav SAV
Rozmer
140×240 mm
ISBN
9788022415392
Naše katalógové číslo
263623

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

3,3 / 5

3 hodnotenia

1
0
1
1
0

3.1.2018
Kniha ma pomerne sklamala. Je to tenký zborník vedeckých článkov, ktoré pre laika sú veľmi ťažko stráviteľné. Pokiaľ ide o články, zaujali ma asi tak dva. Okrem toho, mapy k poslednému článku sú poprehadzované a nesprávne označené. Kniha je písaná ako pevná väzba, ale je brožovaná. Žiaľ opis tejto knihy vo mne vzbudil veľký záujem ale po prelúskaní sa textom (a to som z príbuznej "brandže") vo mne zanechala pocit sklamania.
Čítaj viac
Zuzka
16.6.2017
Názor čitateľa
Kniha je uvádzaná ako monografia ale bohužial je to LEN pomerne tenký zborník príspevnkov z konferencie. Tak že v tomto smere velke sklamanie. A aj cena 12euro sa mi zdá trochu vela, na to ako bola kniha prezentovaná a aká je realita. Ku kvalite príspevkov sa nevyjadrujem ani pozitívne ani negatívne. Pre človeka pracujúceho vo vede sú aj tieto príspevky použitelné.Pre laika bohužial moc nie. A preto,kto hladá informácie naozaj priamo o hradoch skôr odporúčam Plaček - Bóna: Encyklopédia Slovenských hradov.
Čítaj viac

O autoroch

Čítaj viac
Kúpte spolu
Hrady a hradné panstvá na Slovensku - Diana Duchoňová, Anna Fundarková
Hradné kuchyne a šľachtické stravovanie v ranom novoveku - Diana Duchoňová, Tünde Lengyelová
38,02 €
Ušetríte 1,88 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth