Vegetariánka - Han Kang
Vegetariánka

11,70 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo
Vegetariánka - Han Kang
Vegetariánka - Han Kang

Vegetariánka

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst... Čítať viac

4,1 29 hodnotení
Vydavateľstvo
Odeon, 2017
208 strán
3 hodiny čítania

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Čeština

11,70 €

Vypredané

Zadajte e-mail a budeme vás informovať, keď bude kniha dostupná.

Naši škriatkovia odporúčajú

Viac o knihe

Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok. Jihokorejská autorka získala za román roku 2016 ocenění Man Booker International.

____________

Ohlasy z médií:

"Ostrý, výživný, šokující doplněk stravy anglofonního čtenáře. Je to kniha smyslná, provokativní a násilná, psána se silnou obrazotvorností plnou překvapivých barev a rušivých otázek." - The Guardian

"Krátký román o sexualitě a šílenství, který si zaslouží svůj velký úspěch." - spisovatel Ian McEwan
Čítať viac
Počet strán
208
Väzba
pevná väzba
Rozmer
135×210 mm
Hmotnosť
340 g
ISBN
9788020717559
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
262278
Jazyk
čeština
Vydavateľstvo
Odeon
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,1 / 5

29 hodnotení

13
9
5
2
0

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Vegetariánka je hitom posledného obdobia, čítajú ju snáď všetci, ktorí sa zaujímajú o dobrú literatúru. Hype okolo tejto knihy je však naozaj zaslúžený, je to výborné čítanie. Príbeh ženy, ktorá sa jedného dňa rozhodne nejesť mäso a vzoprie sa svojmu mužovi aj rodine, demonštruje, aké silné sú naše vzorce správania a čo všetko sa môže stať, ak sa jedného dňa narušia. Hlavnou témou knihy však nie je vegetariánstvo, ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Je to ženská individualita, spoločenské konvencie a stereotypy. Juhokórejská autorka Han Kang za Vegetariánku dostala medzinárodnú Man Bookerovú cenu a je to jej prvá kniha preložená do angličtiny. Ak ste fanúšikmi jej slávnejšieho kolegu Murakamiho, rozhodne vám Vegetariánku odporúčame.

Čítať viac

Recenzie čitateľov

Eva
4.4.2022
Palec hore
Tento štýl asi nesadne každému. Pre mňa - jedna z najlepších kníh čo som čítala minulý rok. Nie je to len o vegetariánke ako takej . Príbeh ženy je jemný aj surový, skrytý medzi riadkami. Určite odporúčam. Čítať viac
7
30.4.2021
Zvlastna kniha nie pre kazdeho
Kniha od juhokórejskej autorky Han Kang bola aspoň pre mňa veľmi zvláštna. Za Vegetariánku dostala medzinárodnú Man Bookerovú cenu a asi aj vďaka tejto cene, je to jej prvá kniha, ktorá bola preložená do angličtiny a neskôr do češtiny a pravdepodobne aj iných svetových jazykov.

Štýl písania autorky mi sadol avšak asi som čakala niečo iné od tohto diela. Na jednej strane sa viem s Jonghje úplne stotožniť, pretože keď som prestala jesť mäso, rovnako ma odsudzovali v mojom okolí a nevedeli to ,,prežiť”, na druhej strane až tak brutálne odsudzovanie z pohľadu jej rodiny bolo šokujúce. V niektorých pasážach mi bolo až zle, ako ju nútili zjesť vlastné zviera atď...neskutočne traumatizujúce, ani sa jej nečudujem, že sa dala na vegetariánstvo.

Kniha však nie je primárne o vegetariánstve - skôr by som povedala, že rieši postavenie ženy v spoločnosti, o tom, že každý človek má slobodu a môže byť tým, kým chce. Vegetariánka je o úvahách ako môžu naše vlastné predsudky poškodiť tým, ktorí nezapadajú do pre nás známych ,,škatuliek” a ako terajšia spoločnosť odsudzuje ľudí, ktorí niečim ,,vytŕčajú” z davu a nie sú súčasťou tej škatulky, ktorá je spoločnosťou daná. Je o tom, ako dokážu ľudia odstrčiť človeka len preto, že je iný, chce byť iný, výnimočný na úplny kraj celej spoločnosti.

Kniha je smutná, depresívna, šokujúca, stretávame sa tu s kórejskou kultúrou a spoločnosťou - nie je to čítanie pre každého.
Čítať viac
12
Zlá štvrť - Marek Vadas, Daniela Olejníková
Práve čítam
Zlá štvrť

Aktuálne recenzujem, "oprašujem" a revidujem po veľmi dlhej dobe svoju knižnicu.

Marek Ščamba
8.3.2021
Vegetariánka
Sen, ktorý prinúti hlavnú hrdinku Jongje, prestať jesť mäso. Za každým kúskom masa vidí tvár. Všetci ju prestanú chápať a nikto si nedokáže vysvetliť túto náhlu zmenu. Jej telo a myseľ odmieta všetko živočíšne jedlo a jej premena k niečomu neodvrátiteľnému je nevyhnutná. Vzoprie sa aj otcovi aj manželovi, ktorí nemajú pre ňu ani štipku porozumenia. Celý príbeh však nie je len z jej perspektívy, ale aj z pohľadu jej sestry a švagra. Je to vojna, ktorú nemôžu vyhrať.
Celý príbeh sa číta relatívne svižne, ale nie je to taká „oddychovka“. Je v ňom aj niečo viac ako len dobrá story, Príbeh je na pozadí trochu filozofický a autorka načrela aj do problémov juhokoréjskej spoločnosti, o ktorých sa možno nehovorí nahlas. Odporúčam si knihu prečítať, aj keď udelená Man Bookerova cena možno nenavodí pocit super kvalitného diela u každého čitateľa. Titul si však nájde svojich stúpencov aj odporcov. Ten, kto nehľadá niečo „ploché“, to v tejto knihe snáď nájde.
Čítať viac
24
8.1.2021
Vegetariánka
Overený nákup
Vegetariánka rozpráva o jednej udalosti z pohľadu troch ľudí. Každý z rozprávačov má svojich vlastných vnútorných démonov s ktorými sa snaží vysporiadať. Han Kang sa ale nesnaží o nápravu a šťastný koniec. V jej centre je deštrukcia tradičných (zastaralých) hodnôt s ktorými postavy bojujú. Prvé dve časti považujem za fantastické. Znepokojivé a v rámci podávania určitých emócií a pocitov aj otvorené a explicitne vynaliezavé. Tretia časť, hoci dotvára príbeh hlavnej postavy mi ale prišla významovo slabšia. Každopádne je to zaujímavá kniha, ktorá v sebe nesie veľa znepokojenia a nepríjemných obrazov. Na druhú stranu sa ale snaží o intímni prienik. Ten sa do určitej miery aj podaril. Chápem tých, ktorým sa toto dielo páči veľmi aj tých, ktorým sa nepáči vôbec. Je to z veľkej časti dosť o tom, čo ste schopní v literatúre tolerovať. Čítať viac
18
30.4.2020
Pozoruhodné, drsné, naturalistické, revolučné a zároveň iné.
Neviem si vybrať jedno slovo akým by som popísala túto knihu. Zaujímavý literárny zážitok. Táto kniha opisuje v prvom rade príbeh Jonghje (vegetariánky), ktorá predstavovala vzor dokonalej manželky. Jedného dňa sa jej sníval sen, ktorý zmenil nielen jej život. Rozhodla sa nejesť mäso a začala rapídne chudnúť. To ako sa k tomu stavali jej príbuzní a spoločnosť ( uhm sme v Južnej Kórei), kde je mäso považované za nevyhnutnosť snáď nemusím ani opisovať. Toto jej rozhodnutie brutálnym spôsobom ovplyvní aj život jej sestry a jej manžela. Jonghje sa rozhodla vzbúriť voči usporiadaným ideálom spoločnosti a ísť svojou vlastnou cestou, ktorá mala až fatálne následky. Veľmi som sa hnevala prečo to robí preboha, ale nakoniec som to pochopila. Chcela sa len vrátiť, k tomu odkiaľ prišla, k svojmu pôvodu.
Veľmi oceňujem doslov na konci knihy, pomohol mi uvedomiť si kopec vecí v knihe, ktoré som si predtým nevšimla.
Čítať viac
12

Viac o mojich dojmoch z kníh tu: FB: Hankine knihy IG: Hana.Zet :-) Navždy budem vďačná Astrid Lindgrenovej a mojej mame, ktoré ma spolu s Pipi priviedli k láske ku knihám. Zaťažená som najmä na staré vydania kníh. Keď budem veľká, chcem mať antikvariát :-).

Hana Hana
11.2.2020
Tento príspevok prezrádza dôležité momenty deja, preto je skrytý, aby sme Vám nepokazili pôžitok z čítania.
Správna žena poslúcha manžela, otca, brata. Správna žena vie chutne variť, je dokonalou spoločníčkou svojho muža, vie, kedy má mlčať a podvolí sa, keď muž dostane chuť. Správna žena nemá nároky, ničím nevyniká, nie je výstredná. Správna žena nosí podprsenku a nôž berie do ruky iba vtedy, keď zručne porciuje mäso na večeru pre manžela.
Jonghje bola správna žena. A dcéra. A sestra. Vlastne ťažko povedať, aká bola Jonghje osobnosť, pretože sa veľmi neprejavovala. Akékoľvek náznaky rebélie z nej muž číslo jeden v jej živote vymlátil ešte ako z dievčatka a pre muža číslo dva bola skvelou racionálnou voľbou. Mal sa pri nej dobre. Kým sa Jonghje nesníval sen.
Han Kang majstrovsky narába so slovami a emóciami čitateľa, mení štýly rozprávania - prvá časť plynie z úst Jonghjinho manžela, priemerného sebestredneho idiota (ktorému napokon to, že je sebestredný idiot nemôžete vyčítať, keďže rýchlo pochopíte, v akej kultúre vyrastal), ktory si svoju ženu vybral preto, ze od nej nič extra neočakával. Chcel obyčajný, pokojný život, ktorý fungoval, kým ho v jedno ráno nerozmetalo manželkino rozhodnutie stať sa vegetariánkou. To, čo možno pôsobí ako malá revolta, sa postupne mení na závažný problém.... V druhej časti Han Kang prejde do úlohy rozprávača príbehu o jednej posadnutosti, ktorý napriek šteklivému náboju ani raz neskĺzol do lacných scén. Tretia časť knihy ukazuje totálny rozpad jedného človeka a vnútorný boj druhého, ktorý sa napriek všetkému napokon nepoddá. Vegetariánka je rozprávaním o tom, čo sa môže udiať, ak niekto sám seba pridlho potláča, o vzbure, o zakázanej vášni, tyranii, nepochopení, vnútornej bolesti, traumách a aj o jednej kultúre. Je to iná kniha, možno si na jej chuť budete musieť spočiatku zvykať, ale vytrvajte. Stojí to za to.
Čítať viac
Marianna Šulcová
7.3.2019
Sonda do cudzej kultúry
Overený nákup
Vegetariánka je veľmi zaujímavá kniha. Jednoznačne patrí do priečinka “kvalitná literatúra”. Autorka zaň získala Man Bookerovu cenu napriek tomu, že doma kniha (vtedy) veľmi úspešná nebola. Preslávila sa až po tom, čo zožala ohromný úspech v zahraničí. Príbeh nám umožňuje sledovať zvyky, myslenie, (potlačené) emócie či motívy konania osôb z úplne inej kultúry. Odovzdáva dôležité posolstvo, ktoré je rozobraté aj v Doslove v závere knihy. Ja osobne som sa s postavami stotožniť nevedela, ale to sa ani neočakáva. Ide skôr o ich pozorovanie a pochopenie. A o to, čo v patriarchálnej spoločnosti môže spustiť také obyčajné manželkino odmietnutie konzumovať mäso. Ešte budem trošku dumať nad tým, čo všetko dokázala v tomto nie rozsiahlom diele autorka zachytiť. Čítať viac
Julie Melicharová
6.3.2019
Je to mistrná kniha o temných hlubinách v nás, které čím více je potlačujeme, tím více nás strhávají do temnoty. Čítať viac

Čítať viac

„Táta říka, že jen zřídka se dělají špatná rozhodnutí. Nejdůležitější je, aby je člověk udělal a držel se jich. “

Pohádka - Jonas T. Bengtsson
Pohádka
Jonas T. Bengtsson