Člověk bez duše, život bez smyslu - Jiří Fuchs
Člověk bez duše, život bez smyslu
25,24 €
Knihy
E-knihy

Člověk bez duše, život bez smyslu

Systematický kurz filosofické antropologie

Vydavateľstvo
Academia Bohemica, 2016

Filosofická antropologie je systematické zpracování problému lidského bytí a života. V soudobém chápání oba termíny (bytí a život) ve výkladu lidské reality splývají. Důvod je v tom, že soudobé antropologické reflexe jsou...

Čítaj viac

25,24 €

Bežná cena Bežne 25,85 €

Ušetríte 2%
Nestíhame do Vianoc :(

Posielame do 17 dní

Odporúčané tituly a kolekcie

Viac o knihe

Filosofická antropologie je systematické zpracování problému lidského bytí a života. V soudobém chápání oba termíny (bytí a život) ve výkladu lidské reality splývají. Důvod je v tom, že soudobé antropologické reflexe jsou zatížené agnostickými restrikcemi, takže se příliš vážou na empirické metody. Autor této práce však navazuje na noetickou rehabilitaci neempirických metod (viz. J. Fuchs Iluze skeptiků), a proto může téma pojmout velkoryseji, metafyzicky.

V metafyzickém zkoumání se ukazuje, že lidská realita má duální strukturu: kromě zkušenostního faktu života obsahuje i neempirický soubor principů života, který tvoří lidskou přirozenost. Zatímco život sám je bezprostředně evidentní, evidence přirozenosti může být jen zprostředkovaná, a sice nesnadným dokazování. Odměnou za námahu je mimo jiné výhoda, že nemusíme propadat až příliš jednoduchému redukování člověka na jeho život.

Téma filosofické antropologie má tedy dvě základní části. V té první se postupně dokazují složky lidské přirozenosti. Tím se vysvětluje jak personální povaha lidských jedinců, tak i jejich základní identita. V druhé části se pak řeší hlavní problém osobního života, jímž je jeho celkový smysl.
Výsledky metafyzického zkoumání člověka mají rozhodující vliv na úroveň etického myšlení. V něm jde především o to, jestli existuje nerelativizovaný mravní zákon, který ukazuje směr zdařilého života každého lidského jedince. Řešení tohoto klíčového problému etiky však přímo závisí na tom, zda má etik k dispozici vypracovaný pojem lidské přirozenosti či nikoli. Pokud nemá, je nemilosrdně odsouzen k relativizaci mravních hodnot. Ty se pak stávají hříčkou a rétorikou ozdobou mocenské svévole.
Čítaj viac
Kúpte spolu
Člověk bez duše, život bez smyslu - Jiří Fuchs
Antropologie - Dan Rhodes
34,11 €
Našli ste v našom obsahu nejaké nepresnosti?
Dajte nám o tom vedieť.

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Počet strán
374
Hmotnosť
731 g
Rok vydania
2016
Väzba
pevná väzba
Jazyk
český
Vydavateľstvo
Academia Bohemica
Rozmer
170×230 mm
ISBN
9788090446946
Naše katalógové číslo
260138

Recenzie

Ako sa vám páčila kniha?

5,0 / 5

1 hodnotenie

1
0
0
0
0

8

Obdivujem ľudskú jedinečnosť, priateľov, humor, logiku, prírodu, psychológiu, filozofiu, chvíle úžasu a obdivu a chvíle, keď všetko funguje. Čiže život a všetko, čo život podporuje. Knihy fungujú vždy, takže sú na popredných miestach, aj keď správny výber je dôležitý. Naučila som sa (pracne) zlé knihy odhadzovať / nedočítať, lebo je to nielen strata času, ale niekedy aj ublíženie na zdraví. Ak natrafím na dobrého autora, mám tendenciu prečítať všetko, čo je od neho dostupné, no keď sa to minie, hľadám ďalšieho, VŽDY sa nájde. Ľudia vravia, že som tvorivá. Dominantným kritériom môjho záujmu je pravdivosť, lebo z pravdy plynie množstvo príjemných vecí ako dobro, krása a duchaplnosť. Horrory nemusím. Z Martinusu mám najmenej stovku kníh, preto odporúčam, zoženiete tu toho naozaj veľa bez behania po mnohých obchodoch.

Eva Valašťanová
28.11.2018
Fuchs je dôsledný. Všetky predpoklady, z ktorých vychádza najprv overuje, aby sa neskôr jeho filozofické zistenie neukázalo a ko stojace na hlinených nohách. Nezastavuje sa pred "legendami" filozofie a slávne mená nestačia pre neho na to, aby prijal bezo zbytku celú ich filozofiu. Výsledkom je občerstvujúci pohľad na filozofické otázky, ktorý ukazuje zdarné riešenia, aj keď nie v súlade s ikonami filozofie posledných dvoch storočí. Čítaj viac

Čítaj viac
Kúpte spolu
Člověk bez duše, život bez smyslu - Jiří Fuchs
Antropologie - Dan Rhodes
34,11 €

„Milý, píšem vám celkom nahá, lebo chcem byť jednoduchou a úprimnou“

Človek na ulici - Ivan Horváth
Človek na ulici
Ivan Horváth