Tu žila Britt-Marie - Fredrik Backman, Ikar, 2017

13,90 €

Pri nákupe nad 49 € máte poštovné zadarmo

Tu žila Britt-Marie

Šesťdesiattriročná Britt-Marie naozaj nie je pasívne agresívna osoba. To len špina, neporiadok, škrabance a nesprávne uložený príbor ju nútia kričať, aj to iba hlboko vo svojom... Čítať viac

4,4 39 hodnotení
Vydavateľstvo
Ikar, 2017
360 strán
5 hodín čítania

Šesťdesiattriročná Britt-Marie naozaj nie je pasívne agresívna osoba. To len špina, neporiadok, škrabance a nesprávne uložený príbor ju nútia kričať, aj to iba hlboko vo svojom vnútri. Práve teraz odchodom z domu ukončila svoje... Čítať viac

  • Pevná väzba
  • Slovenčina

13,90 €

Na sklade, objednávajte však rýchlo
Kniha je dostupná v 38 knižniciach. Pozrieť dostupnosť v knižniciach

Naši škriatkovia odporúčajú

Ako byť zdravý? - Veronika Folentová, N Press, 2023

Viac o knihe

Šesťdesiattriročná Britt-Marie naozaj nie je pasívne agresívna osoba. To len špina, neporiadok, škrabance a nesprávne uložený príbor ju nútia kričať, aj to iba hlboko vo svojom vnútri. Práve teraz odchodom z domu ukončila svoje štyridsaťročné manželstvo a život ženy v domácnosti. Jediná práca, ktorú sa jej podarilo zohnať, ju zavedie do Borgu. Je to zapadnutá obec postihnutá finančnou krízou, v ktorej skrachovalo všetko okrem pizzerie páchnucej pivom. Britt-Marie odjakživa nenávidí futbal, ale Borgu nezostalo okrem neho nič. To, prirodzene, nepredznačuje ideálny začiatok nejakej vrúcnej obojstrannej náklonnosti. Lenže tunajšie mládežnícke futbalové mužstvo tak zúfalo potrebuje trénera, že je ochotné ponúknuť príležitosť komukoľvek. Športovcov z Borgu nemôže odradiť ani taká maličkosť, že Britt-Marie o tento post vôbec nestojí. No a keď ešte dostane pozvanie na rande od miestneho policajta a v soláriu si zlomí ruku, niet pre ňu cesty späť.
Román Tu žila Britt-Marie je príbehom o láske a vyznaní. O žene, ktorá celý život čakala na jeho skutočný začiatok, o mnohých nenápadných obciach pri hradskej, v ktorých zlyháva všetko – až na futbal a pizzeriu, lebo tie človeka nezradia.
Čítať viac
Počet strán
360
Väzba
pevná väzba
Rozmer
155×235 mm
Hmotnosť
545 g
ISBN
9788055152677
Rok vydania
2017
Naše katalógové číslo
259093
Štýl
humorný
Jazyk
slovenčina
Preklad
Vydavateľstvo
Ikar
Kategorizácia

Našli ste nepresnosti? Dajte nám, prosím, vedieť!

Nahlásiť chybu

Máte o knihe viac informácií ako je na tejto stránke alebo ste našli chybu? Budeme vám veľmi vďační, ak nám pomôžete s doplnením informácií na našich stránkach.

Hodnotenia

4,4 / 5

39 hodnotení

31
12
4
0
1

Ako sa páčila kniha vám?

Recenzie Martinusákov

Názor čitateľa

Po dlhoročnom nevydarenom manželstve sa Britt-Marie pokúša zohnať si prácu. Dostane len jedinú ponuku, stať sa trénerkou mládežníckeho futbalového družstva v malej skrachovanej dedinke, v Borgu.
Ako sa s touto úlohou vyrovná žena, ktorá na prvý dojem pôsobí ako typická ufrflaná babizňa posadnutá upratovaním?
Skrýva sa v nej oveľa viac, dokonca viac, ako si sama pripúšťa.
Páči sa mi, ako autor vždy dokáže do príbehu nenásilne zapracovať odkaz a myšlienky na zamyslenie pre čitateľa. Táto kniha vás presvedčí o tom, že nikdy nie je neskoro na to, aby ste dokázali veľké veci a splnili si svoje najtajnejšie sny. Britt-Marie je toho dôkazom :)

Čítať viac

Recenzie čitateľov

20

Milujem knihy. Verím, že nie čitateľ si vyberá knihu, ale každá kniha nás osloví a príde k nám práve vtedy, kedy potrebujeme. A ak nie, ešte nedozrel jej čas :) Hovorí sa: "Povedz mi, čo čítaš, a ja ti poviem, kto si!" :) https://knihujeme-s-veron.webnode.sk/

Veronika Posová
Overený zákazník
28.7.2023
Výborný Backman, úžasná kniha a príbeh o malej dedine, ktorý vás chytí za srdce.

Pri autorovi to je u mňa už stávka na istotu - viem, že ma čaká príbeh plný bolestivej pravdy podanej ironickým spôsobom. A autor rozhodne nesklamal ani tentokrát.

Pamätáte si Britt- Marie z príbehu o Babičke? Ide presne o tú istú postavu, no zatiaľ čo v predošlej knihe som ju nevedela vystáť, v tejto knihe som s ňou naplno prežívala jej zmätok zo života, hľadanie nových začiatkov a prekonávanie samej seba. Čo robiť so životom, keď vo vašom 63 rokom života zistíte, že už viac nie ste potrebná?

Je ťažké zistiť, že váš partner, o ktorého ste sa niekedy až s prehnanou láskou starali, a ktorého kariére ste aj vy obetovali tú svoju, vás po dlhých rokoch vymení za mladší model. Ešte ťažšie je spraviť rozhodnutie a odísť. To spravila Britt-Marie, žena, ktorá mala rada nad všetkým kontrolu, milovala poriadok a lipla na každom slove jej (bývalého) manžela. Niekedy až pasívne agresívnym tónom dávala najavo svoju nespokojnosť, no stačilo prísť do malého mestečka Borg a jej zmýšľanie sa mení. Rovnako, ako sa mení zmýšľanie aj vás, ako čitateľa.

Príbeh o znovu nájdení svojej hodnoty a lásky. Príbeh o potrebnom prijatí zmien. Príbeh o dedinkách (a ľuďoch) odsúdených k zániku, no s veľkou túžbou prežiť. Ďalšie výborné Backmanove dielo, ktoré má špeciálne miesto v mojom srdci.
Čítať viac
Dada
Neoverený nákup
17.1.2023
Tu žila Britt Marie
Výborná kniha od autora Fredricha Backmana. Páči sa mi jeho štýl písania. Autor píše knihy o takých nevšedných, "iných" ľuďoch. Ale s humorom. Nieke to je humorné, niekedy sa mi tisli slzy do očí. Táto kniha sa dobre číta. Čítať viac
27.9.2022
Britt-Marie opustil manžel kvôli mladšej žene. A ona si teraz, po dlhých rokoch v domácnosti, hľadá zamestnanie. Keďže zúri finančná kríza, miest nie je veľa a Britt- Marie skončí v malom meste plnom podivných ľudí. Britt- Marie má rada poriadok, nielen po sebe, ale aj po ostatných vyžaduje správanie podľa zaužívaných pravidiel. V opustenom mládežníckom klube nájde svoje dočasné útočisko a malý futbalový klub zase v nej novú trénerku. A v spoločnosti podivínskych, svojských a nesmierne rozličných obyvateľov mestečka hľadá svoje miesto. Lebo doteraz neustále čakala na ten moment, kedy začne svoj život žiť podľa seba. Aj keby to bolo v spoločnosti detí, ktoré sú vo futbale naozaj zlé. Alebo pri kŕmení potkana, ktorý je jej pravidelný spoločník.

Britt-Marie bola od začiatku ako osina v zadku. Kontrolovala všetkých naokolo a akonáhle niekto vybočoval z normálnosti, dala mu to nie veľmi príjemne, pasívne agresívne najavo. A ja som si hovorila, že to je presne ten typ človeka, ktorého všetci neznášajú a pri každej príležitosti sa mu vyhýbajú. Ale viete čo? Každou ďalšou kapitolou som ju mala radšej. Lebo za tou nevrlou fasádou sa skrývala starostlivá a láskyplná žena, ktorá svoje pocity dávala najavo trochu iným spôsobom. Mala svoje sny a túžby, ale celý život uprednosťovala šťastie a spokojnosť iných, pred tým vlastným. A mne sa, spolu so všetkými nepatričnými obyvateľmi mestečka, dostala pod kožu a veľmi som si ich obľúbila.

Tento smutno veselý príbeh mi opäť ukázal, že šťastie nie je samozrejmosť. Život nám hádže prekážky pod nohy, často vtedy, keď to najmenej čakáme a sme absolútne nepripravení. Ale sila ľudského odhodlania a spolupatričnosti vie robiť zázraky.
Čítať viac
8.1.2022
Opäť nesklamal
Toto je tretia kniha od tohto autora, ktorú som čítal. A znova a znova som sa pristihol pri tom, že žasnem nad štýlom autora. Príbeh je vo svojej podstate smutný. Britt-marie už poznáme z predchádzajúcej knihy, no otvára sa nám tu ešte viac. Celú knihu sa snaží nájsť slobodu a zorientovať sa v tomto svete. Čítať viac
5.10.2021
Naplnila očakávania
Backman si za hlavnú hrdinku opäť zvolil "trochu čudáčku" a opäť s obrovským vnútorným prežívaním... Jeho štýl písania je nenapodobiteľný, mne veľmi vyhovuje, rovnako ako aj jeho nevtieravý zmysel pre humor.
Pomerne pokojný dej je ukončený famóznym záverom, ktorý vyburcuje čitateľove emócie a dá knihe tú piatu hviezdičku.
Čítať viac
27.8.2021
Tu žila Britt-Marie
Zbožňujem tohto autora. Jeho štýl aj humor. Táto kniha mi prišla o trošičku slabšia ako OVE a ten mi zasa prišiel o trošku slabší ako Medveďovce a My proti Vám, ale to je len názor a presný dôvod, prečo sa recenzie píšu. Pretože sme každý iný. Kniha má svoju hĺbku aj myšlienku. Hovorí o tom, že nemôžeme žiť život za niekoho alebo pre niekoho iného aj keď je to častokrát ťažké. A preto, je potrebné si v živote upratať, všetko zosumarizovať a usporiadať a vyraziť za svojim cieľom, bez ohľadu na to, čo si o tom pomyslia ľudia. Čítať viac

Fredrik Backman

Čítať viac

Vydavateľstvo Ikar

Čítať viac

„Vybudovali si neúplné a asymetrické přátelství, tvořené dlouhými pauzami a spoustou mlčení, jakýsi prázdny čistý prostor, kam se oba mohli vracet a nadechnout se, když je školní zdi sevřely natolik, že už dál nemohli ignorovat pocit, že se dusí. “

Osamělost prvočísel - Paolo Giordano, 2015
Osamělost prvočísel
Paolo Giordano